Benelux Tour 2021 var den 17. udgave af det belgiske/hollandske etapeløb Benelux Tour (tidligere kendt som Eneco Tour og BinckBank Tour). Cykelløbets syv etaper blev kørt fra 30. august til 5. september 2021. Løbet var 26. arrangement på UCI World Tour 2021.

Benelux Tour 2021
Løbsdetaljer
Rute17. Renewi Tour
KonkurrenceUCI World Tour 2021 2.UWT
Etaper7
Datoer30. august – 5. september 2021
Distance1.095,6 km
LandeBEL Belgien
NED Holland
StartbySurhuisterveen
MålbyGeraardsbergen
Hold22
Startende ryttere152
Fuldførende ryttere93
Gennemsnitlig fart45,195 km/t
Elevation7.112 m
Resultater
VinderITA Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious)
ToerSLO Matej Mohorič (Bahrain Victorious)
TreerBEL Victor Campenaerts (Qhubeka NextHash)
PointtrøjeNED Danny van Poppel (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux)
Mest angrebsivrigeBEL Arjen Livyns (Bingoal Pauwels Sauces WB)
HoldkonkurrenceBRN Bahrain Victorious
◀20202023▶
Dokumentation

Etaperne redigér

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 30. aug.  Surhuisterveen –   Dokkum
 
flad etape
169,687 m  Tim Merlier  Tim Merlier
2. etape 31. aug.  Lelystad  Lelystad
 
enkeltstart
11,13 m  Stefan Bissegger  Stefan Bissegger
3. etape 1. sep.Essen –   Hoogerheide
 
flad etape
168,3256 m  Taco van der Hoorn  Stefan Bissegger
4. etape 2. sep.Aalter – Ardooie
 
flad etape
166,1462 m  Tim Merlier  Stefan Bissegger
5. etape 3. sep.Riemst – Bilzen
 
kuperet etape
1921.732 m  Caleb Ewan  Stefan Küng
6. etape 4. sep.Ottignies-Louvain-la-Neuve – Houffalize
 
kuperet etape
207,63.224 m  Sonny Colbrelli  Sonny Colbrelli
7. etape 5. sep.Namur – Geraardsbergen
 
kuperet etape
180,91.348 m  Matej Mohorič  Sonny Colbrelli

1. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier Alpecin-Fenix3t 32' 20"
2.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 0"
3.   Álvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step+ 0"
4.   Fernando Gaviria UAE Team Emirates+ 0"
5.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 0"
6.   Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
7.   Max Walscheid Qhubeka NextHash+ 0"
8.   Stanisław Aniołkowski Bingoal Pauwels Sauces WB+ 0"
9.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 0"
10.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier   Alpecin-Fenix3t 32' 10"
2.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 4"
3.   Álvaro Hodeg Deceuninck-Quick Step+ 6"
4.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 6"
5.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 6"
6.   Tiesj Benoot Team DSM+ 7"
7.   Lukas Pöstlberger Bora-Hansgrohe+ 7"
8.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 8"
9.   Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step+ 8"
10.   Fernando Gaviria UAE Team Emirates+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Stefan Bissegger EF Education-Nippo12' 08"
2.   Edoardo Affini Jumbo-Visma+ 15"
3.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 20"
4.   Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step+ 21"
5.   Max Walscheid Qhubeka NextHash+ 22"
6.   Tom Dumoulin Jumbo-Visma+ 23"
7.   Søren Kragh Andersen Team DSM+ 24"
8.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 26"
9.   Christophe Laporte Cofidis+ 29"
10.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 31"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Bissegger   EF Education-Nippo3t 44' 28"
2.   Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step+ 19"
3.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 20"
4.   Max Walscheid Qhubeka NextHash+ 22"
5.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 26"
6.   Christophe Laporte Cofidis+ 29"
7.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 36"
8.   Luke Durbridge Team BikeExchange+ 39"
9.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 42"
10.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 46"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Taco van der Hoorn Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux3t 40' 23"
2.   Mathias Norsgaard Movistar Team+ 0"
3.   Luke Durbridge Team BikeExchange+ 0"
4.   Samuele Battistella Astana-Premier Tech+ 0"
5.   Thimo Willems Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
6.   Peter Sagan Bora-Hansgrohe+ 4"
7.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 4"
8.   Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 4"
9.   Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 4"
10.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 4"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Bissegger  EF Education-Nippo7t 24' 55"
2.   Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step+ 19"
3.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 20"
4.   Luke Durbridge Team BikeExchange+ 22"
5.   Max Walscheid Qhubeka NextHash+ 22"
6.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 26"
7.   Christophe Laporte Cofidis+ 29"
8.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 36"
9.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 42"
10.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 46"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier Alpecin-Fenix3t 36' 29"
2.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 0"
3.   Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
4.   Peter Sagan Bora-Hansgrohe+ 0"
5.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
6.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 0"
7.   Fernando Gaviria UAE Team Emirates+ 0"
8.   Max Walscheid Qhubeka NextHash+ 0"
9.   Dylan Groenewegen Jumbo-Visma+ 0"
10.   Fabian Lienhard Groupama-FDJ+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Bissegger  EF Education-Nippo11t 01' 24"
2.   Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step+ 13"
3.   Luke Durbridge Team BikeExchange+ 20"
4.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 20"
5.   Max Walscheid Qhubeka NextHash+ 22"
6.   Christophe Laporte Cofidis+ 26"
7.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 26"
8.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 36"
9.   Tim Merlier  Alpecin-Fenix+ 40"
10.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 40"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Caleb Ewan Lotto-Soudal4t 26' 24"
2.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 0"
3.   Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
4.   Peter Sagan Bora-Hansgrohe+ 0"
5.   Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 0"
6.   Tim Merlier Alpecin-Fenix+ 0"
7.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 0"
8.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 0"
9.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
10.   Oliver Naesen AG2R Citroën Team+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Küng  Groupama-FDJ15t 28' 08"
2.   Luke Durbridge Team BikeExchange+ 2"
3.   Christophe Laporte Cofidis+ 6"
4.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 6"
5.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 14"
6.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 16"
7.   Tim Merlier  Alpecin-Fenix+ 20"
8.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 25"
9.   Tiesj Benoot Team DSM+ 26"
10.   Lukas Pöstlberger Bora-Hansgrohe+ 28"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious4t 55' 27"
2.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 42"
3.   Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 42"
4.   Tiesj Benoot Team DSM+ 42"
5.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 42"
6.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 42"
7.   Marc Hirschi UAE Team Emirates+ 42"
8.   Tom Dumoulin Jumbo-Visma+ 42"
9.   Nikias Arndt Team DSM+ 1' 02"
10.   Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix+ 1' 02"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Sonny Colbrelli  Bahrain Victorious20t 23' 30"
2.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 51"
3.   Victor Campenaerts Qhubeka NextHash+ 53"
4.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 1' 07"
5.   Luke Durbridge Team BikeExchange+ 1' 09"
6.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 1' 09"
7.   Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 1' 16"
8.   Tiesj Benoot Team DSM+ 1' 33"
9.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 1' 40"
10.   Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step+ 1' 42"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape redigér

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič Bahrain Victorious3t 50' 56"
2.   Sonny Colbrelli Bahrain Victorious+ 11"
3.   Tom Dumoulin Jumbo-Visma+ 15"
4.   Christophe Laporte Cofidis+ 22"
5.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 22"
6.   Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 24"
7.   Tom Van Asbroeck Israel Start-Up Nation+ 24"
8.   Greg Van Avermaet AG2R Citroën Team+ 24"
9.   Tiesj Benoot Team DSM+ 24"
10.   Peter Sagan Bora-Hansgrohe+ 24"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater redigér

Holdkonkurrencen redigér

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Bahrain Victorious  72t 47' 35"
2.   Alpecin-Fenix + 9' 00"
3.   Ineos Grenadiers + 9' 44"
4.   Jumbo-Visma + 10' 15"
5.   Israel Start-Up Nation + 14' 02"
6.   UAE Team Emirates + 17' 51"
7.   Lotto-Soudal + 19' 28"
8.   Groupama-FDJ + 27' 42"
9.   Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 28' 52"
10.   Qhubeka NextHash + 31' 30"


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (19)UCI ProTeams (3)

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
12 Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step 12
16 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step 36
41 Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech DNF-1
124 Mads Würtz Schmidt   Israel Start-Up Nation 16
144 Mathias Norsgaard Movistar Team 45
162 Søren Kragh Andersen Team DSM DNF-6
166 Casper Pedersen Team DSM DNF-7
173 Lasse Norman Hansen Team Qhubeka NextHash DNF-6
174 Andreas Stokbro Team Qhubeka NextHash 57
181 Mads Pedersen Trek-Segafredo DNF-6
193 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates DNF-7

* DNF = gennemførte ikke

Startliste redigér

  Startliste
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
1  Tim Merlier (BEL) 60.
2  Dries De Bondt (BEL) 79.
3  Senne Leysen (BEL) 69.
4  Jonas Rickaert (BEL) 46.
5  Oscar Riesebeek (NED) 22.
6  Petr Vakoč (CZE) 62.
7  Gianni Vermeersch (BEL) 14.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
11  Remco Evenepoel (BEL) DNS-5
12  Kasper Asgreen (DEN)  (enkeltstart) 12.
13  Dries Devenyns (BEL) DNF-7
14  Álvaro Hodeg (COL) DNF-7
15  Iljo Keisse (BEL) 91.
16  Michael Mørkøv (DEN) 36.
17  Stijn Steels (BEL) 84.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
21  Tim Wellens (BEL) 4.
22  Caleb Ewan (AUS) DNF-7
23  Philippe Gilbert (BEL) 27.
24  Jasper De Buyst (BEL) 88.
25  Thomas De Gendt (BEL) DNF-7
26  Roger Kluge (GER) DNF-7
27  Tosh Van der Sande (BEL) 38.
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
31  Greg Van Avermaet (BEL) 26.
32  Oliver Naesen (BEL) 51.
33  Julien Duval (FRA) DNF-5
34  Anthony Jullien (FRA) DNF-7
36  Michael Schär (SUI) 33.
37  Gijs Van Hoecke (BEL) 64.
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
41  Jakob Fuglsang (DEN) DNF-1
42  Fabio Felline (ITA) DNS-1
43  Samuele Battistella (ITA) 55.
44  Dmitrij Gruzdev (KAZ) DNF-7
45  Hugo Houle (CAN) 40.
46  Jevgenij Giditj (KAZ) DNF-7
47  Matteo Sobrero (ITA)  (enkeltstart) DNF-7
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
51  Sonny Colbrelli (ITA)  (landevej) 1.
52  Fred Wright (GBR) 20.
53  Phil Bauhaus (GER) 90.
54  Heinrich Haussler (AUS) 65.
55  Jonathan Milan (ITA) DNF-7
56  Matej Mohorič (SLO)  (landevej) 2.
57  Marcel Sieberg (GER) DNF-7
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
61  Peter Sagan (SVK)  (landevej) 42.
62  Wilco Kelderman (NED) DNF-3
63  Erik Baška (SVK) DNF-7
64  Maciej Bodnar (POL) DNF-7
65  Daniel Oss (ITA) DNF-7
66  Lukas Pöstlberger (AUT) 18.
67  Juraj Sagan (SVK) 78.
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
71  Christophe Laporte (FRA) 23.
72  Tom Bohli (SUI) 61.
73  Jempy Drucker (LUX) DNF-7
74  Emmanuel Morin (FRA) DNS-4
75  Szymon Sajnok (POL) DNF-7
76  Attilio Viviani (ITA) 85.
77  Elia Viviani (ITA) DNF-7
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
81  Daniel Arroyave Cañas (COL) DNF-7
82  Fumiyuki Beppu (JPN) 93.
83  Stefan Bissegger (SUI) 58.
84  Mitchell Docker (AUS) DNS-5
85  Sebastian Langeveld (NED) 59.
86  Logan Owen (USA) 13.
87  Julius van den Berg (NED) 68.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
91  Stefan Küng (SUI)   (enkeltstart) 5.
92  Antoine Duchesne (CAN) 82.
93  Attila Valter (HUN) 50.
94  Fabian Lienhard (SUI) 80.
95  Miles Scotson (AUS) 54.
96  Jake Stewart (GBR) 43.
97  Benjamin Thomas (FRA)  (enkeltstart) DNF-7
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
101  Geraint Thomas (GBR) DNF-7
102  Sebastián Henao (COL) 72.
103  Andrey Amador (CRC) 17.
104  Leonardo Basso (ITA) 52.
105  Michał Gołaś (POL) 31.
106  Gianni Moscon (ITA) 35.
107  Ben Swift (GBR) 32.
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
111  Aimé De Gendt (BEL) 21.
112  Ludwig De Winter (BEL) DNF-7
113  Andrea Pasqualon (ITA) 53.
114  Taco van der Hoorn (NED) DNF-5
115  Boy van Poppel (NED) 56.
116  Danny van Poppel (NED) 24.
117  Pieter Vanspeybrouck (BEL) 87.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
121  Jenthe Biermans (BEL) 29.
122  Guillaume Boivin (CAN) 34.
123  Norman Vahtra (EST) 77.
124  Mads Würtz Schmidt (DEN)  (landevej) 16.
125  Alexis Renard (FRA) 47.
126  Guy Sagiv (ISR) 86.
127  Tom Van Asbroeck (BEL) 19.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
131  Tom Dumoulin (NED)  (enkeltstart) 9.
132  Dylan Groenewegen (NED) DNF-7
133  Edoardo Affini (ITA) 74.
134  Olav Kooij (NED) 49.
135  Timo Roosen (NED)  (landevej) 30.
136  Mike Teunissen (NED) 10.
137  Jos van Emden (NED) DNF-7
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
141  Héctor Carretero (ESP) 73.
142  Iván García Cortina (ESP) DNF-7
143  Davide Villella (ITA) 39.
144  Mathias Norsgaard (DEN) 45.
145  Lluís Mas (ESP) DNF-6
146  Sebastián Mora (ESP) DNF-4
147  Albert Torres (ESP) DNS-4
Team BikeExchange
BEX
Nr.RytterPlacering
151  Jack Bauer (NZL) 28.
152  Sam Bewley (NZL) DNF-6
153  Luke Durbridge (AUS) 6.
155  Alexander Konysjev (ITA) DNF-7
156  Barnabás Peák (HUN) 75.
157  Callum Scotson (AUS) DNF-7
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
161  Tiesj Benoot (BEL) 8.
162  Søren Kragh Andersen (DEN) DNF-6
163  Nikias Arndt (GER) 11.
164  Cees Bol (NED) DNF-7
165  Joris Nieuwenhuis (NED) DNF-7
166  Casper Pedersen (DEN) DNF-7
167  Jasha Sütterlin (GER) DNF-7
Qhubeka NextHash
TQA
Nr.RytterPlacering
171  Victor Campenaerts (BEL) 3.
172  Michael Gogl (AUT) 26.
173  Lasse Norman Leth (DEN) DNF-6
174  Andreas Stokbro (DEN) 57.
175  Reinardt Janse van Rensburg (RSA) DNF-7
176  Harry Tanfield (GBR) DNF-7
177  Max Walscheid (GER) DNS-7
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
181  Mads Pedersen (DEN) DNF-6
182  Jasper Stuyven (BEL) 7.
183  Charlie Quaterman (GBR) 89.
184  Matteo Moschetti (ITA) DNF-7
185  Ryan Mullen (IRL) DNF-7
186  Toms Skujiņš (LAT)  (landevej og enkeltstart) DNF-7
187  Edward Theuns (BEL) DNF-7
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
191  Finn Fisher-Black (NZL) 66.
192  Fernando Gaviria (COL) DNS-6
193  Mikkel Bjerg (DEN) DNF-7
194  Brandon McNulty (USA) 37.
195  Marc Hirschi (SUI) 15.
196  Vegard Stake Laengen (NOR) 92.
197  Maximiliano Richeze (ARG) 83.
Bingoal Pauwels Sauces WB
BWB
Nr.RytterPlacering
201  Timothy Dupont (BEL) 76.
202  Stanisław Aniołkowski (POL) 63.
203  Arjen Livyns (BEL) 67.
204  Milan Menten (BEL) 48.
205  Laurenz Rex (BEL) 71.
206  Ludovic Robeet (BEL) 70.
207  Sean De Bie (BEL) DNF-6
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
211  Rune Herregodts (BEL) DNF-6
212  Arne Marit (BEL) 81.
213  Thomas Sprengers (BEL) 44.
214  Kenneth Van Rooy (BEL) 25.
215  Ward Vanhoof (BEL) DNS-2
216  Jordi Warlop (BEL) DNF-5
217  Thimo Willems (BEL) DNF-7

Referencer redigér

  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 29. august 2021.

Eksterne henvisninger redigér