Colombia Oro y Paz 2018

Colombia Oro y Paz 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Ascenso a Manizales en la última etapa de la Colombia Oro y Paz 2018.jpg
Løbsdetaljer
Rute1. Tour Colombia
KonkurrenceUCI America Tour 2018 2.1
Etaper6
Datoer6. – 11. februar 2018
Distance947,5 km
LandCOL Colombia
StartbyPalmira
MålbyManizales
Hold25
Startende ryttere150
Fuldførende ryttere138
Gennemsnitlig fart45,514 km/t
Resultater
VinderCOL Egan Bernal (Sky)
ToerCOL Nairo Quintana (Movistar Team)
TreerCOL Rigoberto Urán (EF Education First-Drapac)
PointtrøjeCOL Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)
BjergtrøjeCOL Egan Bernal (Sky)
SprinttrøjeCOL Miguel Ángel Rubiano (Coldeportes-Zenú)
UngdomstrøjeCOL Egan Bernal (Sky)
HoldkonkurrenceGBR Sky
2019▶
Commons-logo.svgDokumentation Wikidata-logo S.svg

Colombia Oro y Paz 2018 var den 1. udgave af det colombianske landevejscykelløb. Løbet foregik i perioden 6. til 11. februar 2018. Løbet var en del af UCI America Tour 2018 og var i kategorien 2.1. Den samlede vinder blev colombianske Egan Bernal fra Team Sky.

HoldRediger

WorldTeams (4)Professionelle kontinentalhold (9)Kontinentalhold (9)
  •   Asociación Civil Agrupación Virgen de Fátima
  •   Bicicletas Strongman
  •   Coldeportes Zenú
  •   EPM
  •   GW Shimano
  •   Illuminate
  •   Medellín-Éxito
  •   Orgullo Paisa
  •   Trevigiani Phonix-Hemus 1896
Landshold (3)
  •   Colombia
  •   Italien
  •   Rusland

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 6. feb.Palmira – Palmira99,9  Fernando Gaviria  Fernando Gaviria
2. etape 7. feb.Palmira – Santander de Quilichao – Palmira183,4  Fernando Gaviria  Fernando Gaviria
3. etape 8. feb.Palmira – Riopaila – Buga163,2  Fernando Gaviria  Fernando Gaviria
4. etape 9. feb.Buga – Santa Rosa de Cabal (Mirador El Tambo)149,5  Julian Alaphilippe  Julian Alaphilippe
5. etape 10. feb.Pereira – Salento163,7  Rigoberto Urán  Nairo Quintana
6. etape 11. feb.ArmeniaManizales187,8  Dayer Quintana  Egan Bernal

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Fernando Gaviria Quick-Step Floors2t 07' 05"
2.   Juan Sebastián Molano Manzana Postobón+ 0"
3.   Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 0"
4.   Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec+ 0"
5.   Álvaro Hodeg Quick-Step Floors+ 0"
6.   Andrea Guardini Bardiani CSF+ 0"
7.   Paweł Franczak CCC Sprandi Polkowice+ 0"
8.   Davide Viganò Italien+ 0"
9.   Manuel Peñalver Trevigiani-Phonix-Hemus 1896+ 0"
10.   Miguel Bryon Holowesko Citadel+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Fernando Gaviria    Quick-Step Floors2t 06' 55"
2.   Miguel Ángel Rubiano  Coldeportes-Zenú+ 1"
3.   Juan Sebastián Molano Manzana Postobón+ 4"
4.   Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 6"
5.   Rafael Montiel Orgullo Paisa+ 7"
6.   Simon Pellaud Illuminate+ 7"
7.   Jetse Bol Manzana Postobón+ 8"
8.   Jonathan Clarke UnitedHealthcare+ 9"
9.   Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec+ 10"
10.   Álvaro Hodeg Quick-Step Floors+ 10"


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Fernando Gaviria    Quick-Step Floors3t 49' 30"
2.   Juan Sebastián Molano Manzana Postobón+ 0"
3.   Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec+ 0"
4.   Andrea Guardini Bardiani CSF+ 0"
5.   Mihkel Räim Israel Cycling Academy+ 0"
6.   Davide Viganò Italien+ 0"
7.   Martin Laas Illuminate+ 0"
8.   John Murphy Holowesko Citadel+ 0"
9.   Jairo Salas EPM+ 0"
10.   Manuel Peñalver Trevigiani-Phonix-Hemus 1896+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Fernando Gaviria    Quick-Step Floors5t 56' 12"
2.   Juan Sebastián Molano Manzana Postobón+ 11"
3.   Miguel Ángel Rubiano  Coldeportes-Zenú+ 14"
4.   Juan Arango Colombia+ 17"
5.   Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec+ 19"
6.   Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 19"
7.   Simon Pellaud Illuminate+ 20"
8.   Rafael Montiel Orgullo Paisa+ 20"
9.   Germán Tivani Trevigiani-Phonix-Hemus 1896+ 20"
10.   Andrea Guardini Bardiani CSF+ 21"


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Fernando Gaviria    Quick-Step Floors3t 30' 05"
2.   Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec+ 0"
3.   Juan Sebastián Molano Manzana Postobón+ 0"
4.   Davide Viganò Italien+ 0"
5.   Lucas Sebastián Haedo UnitedHealthcare+ 0"
6.   Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 0"
7.   Cristian Leandro Tamayo Saavedra GW Shimano+ 0"
8.   Manuel Peñalver Trevigiani-Phonix-Hemus 1896+ 0"
9.   Nicolás Naranjo Asociación Civil Agrupación Virgen de Fátima+ 0"
10.   Adrian González Velasco Burgos-BH+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Fernando Gaviria    Quick-Step Floors9t 26' 07"
2.   Juan Sebastián Molano Manzana Postobón+ 17"
3.   Matteo Malucelli Androni Giocattoli-Sidermec+ 23"
4.   Rafael Montiel Orgullo Paisa+ 24"
5.   Miguel Ángel Rubiano  Coldeportes-Zenú+ 24"
6.   Brayan Ramírez Colombia+ 26"
7.   Juan Arango Colombia+ 27"
8.   Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 29"
9.   Simon Pellaud Illuminate+ 30"
10.   Germán Tivani Trevigiani-Phonix-Hemus 1896+ 30"


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Julian Alaphilippe Quick-Step Floors3t 17' 36"
2.   Sergio Henao Sky+ 0"
3.   Nairo Quintana Movistar Team+ 0"
4.   Rigoberto Urán EF Education First-Drapac+ 3"
5.   Jhonatan Narváez Quick-Step Floors+ 3"
6.   Egan Bernal Sky+ 3"
7.   Iván Sosa Androni Giocattoli-Sidermec+ 3"
8.   Danny Osorio Orgullo Paisa+ 8"
9.   Diego Ochoa EPM+ 8"
10.   Aristóbulo Cala Bicicletas Strongman Coldeportes+ 11"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Julian Alaphilippe   Quick-Step Floors12t 44' 06"
2.   Sergio Henao Sky+ 4"
3.   Nairo Quintana Movistar Team+ 6"
4.   Egan Bernal  Sky+ 13"
5.   Rigoberto Urán EF Education First-Drapac+ 13"
6.   Iván Sosa Androni Giocattoli-Sidermec+ 13"
7.   Jhonatan Narváez Quick-Step Floors+ 13"
8.   Danny Osorio Orgullo Paisa+ 18"
9.   Diego Ochoa EPM+ 18"
10.   Taylor Eisenhart Holowesko Citadel+ 21"


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Rigoberto Urán EF Education First-Drapac3t 42' 33"
2.   Nairo Quintana Movistar Team+ 0"
3.   Egan Bernal  Sky+ 0"
4.   Sergio Henao Sky+ 0"
5.   Iván Sosa Androni Giocattoli-Sidermec+ 17"
6.   Daniel Martínez EF Education First-Drapac+ 17"
7.   Jhonatan Narváez Quick-Step Floors+ 29"
8.   Óscar Sevilla Medellín+ 29"
9.   Aristóbulo Cala Bicicletas Strongman Coldeportes+ 34"
10.   Richard Carapaz Movistar Team+ 37"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Nairo Quintana  Movistar Team16t 26' 39"
2.   Rigoberto Urán EF Education First-Drapac+ 3"
3.   Sergio Henao Sky+ 4"
4.   Egan Bernal  Sky+ 9"
5.   Iván Sosa Androni Giocattoli-Sidermec+ 30"
6.   Daniel Martínez EF Education First-Drapac+ 38"
7.   Julian Alaphilippe  Quick-Step Floors+ 39"
8.   Jhonatan Narváez Quick-Step Floors+ 42"
9.   Aristóbulo Cala Bicicletas Strongman Coldeportes+ 55"
10.   Danny Osorio Orgullo Paisa+ 57"


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dayer Quintana Movistar Team4t 22' 11"
2.   Egan Bernal  Sky+ 10"
3.   Sebastián Henao Sky+ 10"
4.   Alexander Gil EPM+ 14"
5.   Daniel Martínez EF Education First-Drapac+ 18"
6.   Óscar Sevilla Medellín+ 18"
7.   Rigoberto Urán EF Education First-Drapac+ 21"
8.   Nairo Quintana  Movistar Team+ 21"
9.   Sergio Henao Sky+ 21"
10.   Julian Alaphilippe  Quick-Step Floors+ 24"


ResultaterRediger

StartlisteRediger

  Startliste
Quick-Step Floors
QST
Nr.RytterPlacering
1  Fernando Gaviria (COL)  93.
2  Julian Alaphilippe (FRA) 7.
3  Álvaro Hodeg (COL) 116.
4  Iljo Keisse (BEL) 102.
5  Jhonatan Narváez (ECU) 10.
6  Maximiliano Richeze (ARG) DNF-5
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
11  Egan Bernal (COL)    1.
12  Jonathan Castroviejo (ESP) 57.
13  Tao Geoghegan Hart (GBR) 53.
14  Sebastián Henao (COL) 20.
15  Sergio Henao (COL) 4.
16  David López (ESP) 78.
EF Education First-Drapac
EFD
Nr.RytterPlacering
21  Nathan Brown (USA) 66.
22  Julián Cardona (COL) 60.
23  Hugh Carthy (GBR) 18.
24  Alex Howes (USA) 90.
25  Daniel Martínez (COL) 5.
26  Rigoberto Urán (COL) 3.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
31  Winner Anacona (COL) 51.
32  Antonio Pedrero (ESP) 83.
33  Richard Carapaz (ECU) 23.
34  Víctor de la Parte (ESP) 80.
35  Dayer Quintana (COL) 36.
36  Nairo Quintana (COL) 2.
UnitedHealthcare
UHC
Nr.RytterPlacering
41  Lucas Sebastián Haedo (ARG) 97.
42  Janier Acevedo (COL) 87.
43  Daniel Jaramillo (COL) 67.
44  Serghei Țvetcov (ROU) 49.
45  Gavin Mannion (USA) 89.
46  Jonathan Clarke (AUS) 99.
Androni Giocattoli-Sidermec
ANS
Nr.RytterPlacering
51  Alessandro Bisolti (ITA) 44.
52  Raffaello Bonusi (ITA) 85.
53  Mattia Frapporti (ITA) 95.
54  Matteo Malucelli (ITA) 122.
55  Iván Sosa (COL) 6.
56  Matteo Spreafico (ITA) 121.
CCC Sprandi Polkowice
CCC
Nr.RytterPlacering
61  Paweł Bernas (POL) 77.
62  Paweł Franczak (POL) 119.
63  Adrian Kurek (POL) 98.
64  Michał Paluta (POL) 63.
65  Leszek Pluciński (POL) 71.
66  Mateusz Taciak (POL) 135.
Holowesko Citadel
HCA
Nr.RytterPlacering
71  Rubén Companioni (CUB) 104.
72  Taylor Eisenhart (USA) 22.
73  Bryan Gómez (COL) 110.
74  John Murphy (USA) 92.
75  Brayan Sánchez (COL) 82.
76  Miguel Bryon (USA) 124.
Manzana Postobón
MZN
Nr.RytterPlacering
81  Jordan Parra (COL) 79.
82  Juan Sebastián Molano (COL) 114.
83  Juan Felipe Osorio (COL) 74.
84  Jetse Bol (NED) 43.
85  Fabio Duarte (COL) 15.
86  Aldemar Reyes (COL) 24.
Euskadi-Murias
EUS
Nr.RytterPlacering
91  Beñat Txoperena (ESP) 54.
92  Ander Barrenetxea (ESP) 138.
93  Aitor González Prieto (ESP) 113.
94  Sergio Rodríguez Reche (ESP) 133.
95  Gotzon Udondo (ESP) 112.
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
101  Giovanni Carboni (ITA) 65.
102  Giulio Ciccone (ITA) 31.
103  Andrea Guardini (ITA) 136.
104  Mirco Maestri (ITA) 127.
105  Paolo Simion (ITA) DNF-6
106  Alessandro Tonelli (ITA) 91.
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
111  Edwin Ávila (COL) 42.
112  Guillaume Boivin (CAN) 62.
113  Luis Lemus (MEX) 61.
114  Benjamin Perry (CAN) 76.
115  Mihkel Räim (EST) DNF-4
116  Aviv Yechezkel (ISR) 129.
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
121  Nícolas Sessler (BRA) 55.
122  Adrian González Velasco (ESP) 132.
123  Daniel López (ESP) 120.
124  Igor Merino (ESP) 37.
125  Victor Langellotti (MON) 103.
126  Álvaro Robredo (ESP) 107.
  Colombia
COL
Nr.RytterPlacering
131  Jarlinson Pantano12.
132  Darwin Atapuma33.
133  Jhon Anderson Rodríguez26.
134  Miguel Flórez López28.
135  Juan Arango117.
136  Brayan Ramírez105.
  Italien
ITA
Nr.RytterPlacering
141  Michele Scartezzini88.
142  Francesco Lamon115.
143  Davide Viganò123.
144  Davide Plebani131.
145  Carloalberto Giordani130.
146  Alessandro Covi106.
  Rusland
RUS
Nr.RytterPlacering
151  Aleksej Kurbatov125.
152  Vladislav Kulikov126.
153  Evgeny Kovalev137.
154  Andrey Sazanov139.
155  Kirill BochkovDNF-6
156  Anton Vorobjov134.
Trevigiani-Phonix-Hemus 1896
TRE
Nr.RytterPlacering
161  Alessandro Fedeli (ITA) 81.
162  Floryan Arnoult (FRA) 101.
163  Christofer Jurado (PAN) 96.
164  Javier Ignacio Montoya (COL) 27.
165  Manuel Peñalver (ESP) DNF-6
166  Germán Tivani (ARG) 118.
Medellín
MED
Nr.RytterPlacering
171  Óscar Sevilla (ESP) 17.
172  Nicolás Paredes (COL) 72.
173  Omar Mendoza (COL) 39.
174  Weimar Roldán (COL) 108.
175  Robinson Chalapud (COL) 68.
176  Jonathan Caicedo (ECU) 35.
Bicicletas Strongman Coldeportes
BSM
Nr.RytterPlacering
181  Aristóbulo Cala (COL) 8.
182  Óscar Quiroz (COL) 34.
183  Rubén Acosta (COL) 111.
184  William Muñoz (COL) 109.
185  Eduardo Estrada (COL) 69.
186  Jonathan Cañaveral (COL) 45.
EPM
EPM
Nr.RytterPlacering
191  Juan Pablo Suárez (COL) 13.
192  Freddy Montaña (COL) 21.
193  Alexander Gil (COL) 16.
194  Rodrigo Contreras (COL) 30.
195  Diego Ochoa (COL) 19.
196  Jairo Salas (COL) 56.
Coldeportes-Zenú
ECZ
Nr.RytterPlacering
201  Alex Cano (COL) 38.
202  Luis Felipe Laverde (COL) 46.
203  Miguel Ángel Rubiano (COL) 50.
204  Alexis Camacho (COL) 32.
205  Dalivier Ospina (COL) 52.
206  Juan Martín Mesa (COL) 100.
GW Shimano
GWS
Nr.RytterPlacering
211  José Serpa (COL) 41.
212  Walter Pedraza (COL) 48.
213  Heiner Parra (COL) 14.
214  Juan Pablo Rendón (COL) 73.
215  Cristian Leandro Tamayo Saavedra (COL) DNF-6
216  Cristhian Talero (COL) 64.
Asociación Civil Agrupación Virgen de Fátima
AFT
Nr.RytterPlacering
221  Nicolás Naranjo (ARG) DNF-6
222  Daniel Zamora (ARG) 58.
223  Leandro Velardez (ARG) DNF-6
224  Mauro Richeze (ARG) DNS-6
225  Adrián Richeze (ARG) DNF-6
226  Alonso Gamero (PER) 86.
Illuminate
ILU
Nr.RytterPlacering
231  Simon Pellaud (SUI) 59.
232  Cameron Piper (USA) 84.
233  Martin Laas (EST) 128.
234  Camilo Castiblanco (COL) 40.
235  Connor Brown (USA) 75.
236  Félix Barón (COL) 25.
Orgullo Paisa
EOP
Nr.RytterPlacering
241  Danny Osorio (COL) 9.
242  José Tito Hernández (COL) 94.
243  Carlos Quintero (COL) 70.
244  Edison Muñoz (COL) 29.
245  Alejandro Serna (COL) 47.
246  Rafael Montiel (COL) 11.

Eksterne henvisningerRediger