Critérium du Dauphiné 2020

Critérium du Dauphiné 2020 Cycling (road) pictogram.svg
5e étape du Critérium du Dauphiné 2020 Peloton.jpg
Løbsdetaljer
Rute72. Critérium du Dauphiné
KonkurrenceUCI World Tour 2020 2.UWT
Etaper5
Datoer12. – 16. august 2020
Distance817,5 km
LandFRA Frankrig
StartbyClermont-Ferrand
MålbyMegève
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere106
Gennemsnitlig fart37,587 km/t
Resultater
VinderCOL Daniel Martínez (EF Pro Cycling)
ToerFRA Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)
TreerFRA Guillaume Martin (Cofidis)
PointtrøjeBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeESP David de la Cruz (UAE Team Emirates)
UngdomstrøjeCOL Daniel Martínez (EF Pro Cycling)
HoldkonkurrenceNED Jumbo-Visma
◀ 20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Critérium du Dauphiné 2020 var den 72. udgave af cykelløbet Critérium du Dauphiné. Det franske etapeløb er på UCI's World Tour-kalender i 2020 og løbets fem etaper blev kørt mellem 12. og 16. august 2020. Løbet skulle efter planen havde været afholdt fra 31. maj til 7. juni over otte etaper, men blev på grund af coronaviruspandemien flyttet og forkortet.

Løbet blev vundet af columbianske Daniel Martínez fra EF Pro Cycling.

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 12. augClermont-Ferrand – Saint-Christo-en-Jarez218,5  Wout van Aert  Wout van Aert
2. etape 13. augVienne – Col de Porte181  Primož Roglič  Primož Roglič
3. etape 14. augCorenc – Saint-Martin-de-Belleville175,5  Davide Formolo  Primož Roglič
4. etape 15. augUgine – Megève173  Lennard Kämna  Primož Roglič
5. etape 16. augMegèveMegève153,5  Sepp Kuss  Daniel Martínez

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Wout van Aert Jumbo-Visma5t 27' 42"
2.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 0"
3.   Egan Bernal Ineos+ 0"
4.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 0"
5.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 0"
6.   Aleksej Lutsenko Astana Pro Team+ 0"
7.   Sergio Higuita EF Pro Cycling+ 0"
8.   Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale+ 0"
9.   Primož Roglič Jumbo-Visma+ 0"
10.   Guillaume Martin Cofidis+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Wout van Aert   Jumbo-Visma5t 27' 32"
2.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 4"
3.   Egan Bernal  Ineos+ 6"
4.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 10"
5.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 10"
6.   Aleksej Lutsenko Astana Pro Team+ 10"
7.   Sergio Higuita EF Pro Cycling+ 10"
8.   Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale+ 10"
9.   Primož Roglič Jumbo-Visma+ 10"
10.   Guillaume Martin Cofidis+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič Jumbo-Visma3t 39' 40"
2.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 8"
3.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 8"
4.   Guillaume Martin Cofidis+ 8"
5.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 10"
6.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 10"
7.   Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 10"
8.   Mikel Landa Bahrain McLaren+ 10"
9.   Richie Porte Trek-Segafredo+ 10"
10.   Egan Bernal  Ineos+ 10"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma9t 07' 12"
2.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 12"
3.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 14"
4.   Egan Bernal  Ineos+ 16"
5.   Guillaume Martin Cofidis+ 18"
6.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 20"
7.   Richie Porte Trek-Segafredo+ 20"
8.   Mikel Landa Bahrain McLaren+ 20"
9.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 20"
10.   Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Davide Formolo UAE Team Emirates4t 06' 56"
2.   Primož Roglič  Jumbo-Visma+ 33"
3.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 33"
4.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 33"
5.   Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 33"
6.   Mikel Landa Bahrain McLaren+ 33"
7.   Guillaume Martin Cofidis+ 33"
8.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 33"
9.   Pavel Sivakov Ineos+ 39"
10.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 39"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma13t 14' 35"
2.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 14"
3.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 20"
4.   Guillaume Martin Cofidis+ 24"
5.   Mikel Landa Bahrain McLaren+ 26"
6.   Daniel Martínez  EF Pro Cycling+ 26"
7.   Egan Bernal Ineos+ 31"
8.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 32"
9.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 35"
10.   Richie Porte Trek-Segafredo+ 35"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Lennard Kämna Bora-Hansgrohe4t 27' 56"
2.   David de la Cruz UAE Team Emirates+ 41"
3.   Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 56"
4.   Jack Haig Mitchelton-Scott+ 58"
5.   Kenny Elissonde Trek-Segafredo+ 1' 02"
6.   Fausto Masnada CCC+ 1' 10"
7.   Michał Kwiatkowski Ineos+ 1' 19"
8.   Marc Hirschi Sunweb+ 1' 43"
9.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 3' 01"
10.   Primož Roglič  Jumbo-Visma+ 3' 01"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma17t 45' 32"
2.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 14"
3.   Guillaume Martin Cofidis+ 24"
4.   Mikel Landa Bahrain McLaren+ 26"
5.   Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 26"
6.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 32"
7.   Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 35"
8.   Richie Porte Trek-Segafredo+ 35"
9.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 1' 17"
10.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 24"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sepp Kuss Jumbo-Visma3t 58' 39"
2.   Daniel Martínez  EF Pro Cycling+ 27"
3.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 30"
4.   Pavel Sivakov Ineos+ 45"
5.   Tom Dumoulin Jumbo-Visma+ 51"
6.   Lennard Kämna Bora-Hansgrohe+ 51"
7.   Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 1' 02"
8.   Guillaume Martin Cofidis+ 1' 04"
9.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 06"
10.   Warren Barguil Arkéa-Samsic+ 1' 06"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttereRediger

WorldTeams (19)ProTeams (4)

StartlisteRediger

  Startliste
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
1  Miguel Ángel López (COL) 5.
2  Omar Fraile (ESP) DNS-5
3  Gorka Izagirre (ESP) 31.
4  Merhawi Kudus (ERI) 81.
5  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevej) 35.
6  Luis León Sánchez (ESP) 57.
7  Nikita Stalnow (KAZ) 103.
EF Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
11  Rigoberto Urán (COL) 22.
12  Hugh Carthy (GBR) 66.
13  Sergio Higuita (COL)  (landevej) 64.
14  Tanel Kangert (EST) 46.
15  Jens Keukeleire (BEL) 88.
16  Daniel Martínez (COL)   1.
17  Tejay van Garderen (USA) 82.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
21  Emanuel Buchmann (GER) DNF-4
22  Felix Großschartner (AUT) 61.
23  Lennard Kämna (GER) 8.
24  Gregor Mühlberger (AUT) DNF-4
25  Daniel Oss (ITA) DNF-5
26  Peter Sagan (SVK) DNF-5
27  Andreas Schillinger (GER) DNF-4
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
31  Egan Bernal (COL) DNS-4
32  Jonathan Castroviejo (ESP) 43.
33  Chris Froome (GBR) 71.
34  Michał Kwiatkowski (POL) DNF-5
35  Pavel Sivakov (RUS) 11.
36  Geraint Thomas (GBR) 37.
37  Dylan van Baarle (NED) 45.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
41  Thibaut Pinot (FRA) 2.
42  Bruno Armirail (FRA) 67.
43  Antoine Duchesne (CAN) DNF-4
44  Stefan Küng (SUI) 41.
45  Mathieu Ladagnous (FRA) 102.
46  Valentin Madouas (FRA) 21.
47  Sébastien Reichenbach (SUI)  (landevej) 13.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
51  Julian Alaphilippe (FRA) 24.
52  Kasper Asgreen (DEN) 99.
53  Rémi Cavagna (FRA) 100.
54  Tim Declercq (BEL) 104.
55  Bob Jungels (LUX)  (landevej) 42.
56  James Knox (GBR) 76.
57  Mauri Vansevenant (BEL) DNS-2
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
61  Primož Roglič (SLO)  (landevej) DNS-5
62  Tom Dumoulin (NED) 7.
63  Robert Gesink (NED) 56.
64  Steven Kruijswijk (NED) DNF-4
65  Sepp Kuss (USA) 10.
66  Tony Martin (GER) HD-5
67  Wout van Aert (BEL)  32.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
71  Romain Bardet (FRA) 6.
72  Mickaël Cherel (FRA) 36.
73  Benoît Cosnefroy (FRA) DNS-5
74  Tony Gallopin (FRA) 85.
75  Pierre Latour (FRA) 70.
76  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 68.
77  Nans Peters (FRA) 65.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
81  Tadej Pogačar (SLO) 4.
82  Sven Erik Bystrøm (NOR) DNF-4
83  David de la Cruz (ESP)  25.
84  Davide Formolo (ITA) 26.
85  Alexander Kristoff (NOR) HD-5
86  Vegard Stake Laengen (NOR) 69.
87  Jan Polanc (SLO) 47.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
91  Alejandro Valverde (ESP)  (landevej) 12.
92  Enric Mas (ESP) 20.
93  Nelson Oliveira (POR) DNF-4
94  Antonio Pedrero (ESP) 48.
95  José Joaquín Rojas (ESP) 83.
96  Marc Soler (ESP) DNF-5
97  Carlos Verona (ESP) 62.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
101  Adam Yates (GBR) 17.
102  Brent Bookwalter (USA) 77.
103  Jack Haig (AUS) 27.
104  Damien Howson (AUS) DNF-5
105  Daryl Impey (RSA) 89.
106  Christopher Juul-Jensen (DEN) 95.
107  Nick Schultz (AUS) DNF-5
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
111  Richie Porte (AUS) 15.
112  Niklas Eg (DEN) 51.
113  Kenny Elissonde (FRA) 16.
114  Juan Pedro López (ESP) DNS-3
115  Michel Ries (LUX) 72.
116  Toms Skujiņš (LAT) 63.
117  Pieter Weening (NED) 94.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
121  Tiesj Benoot (BEL) DNF-3
122  Nikias Arndt (GER) 96.
123  Mark Donovan (GBR) 59.
124  Marc Hirschi (SUI) 23.
125  Søren Kragh Andersen (DEN) 80.
126  Nicolas Roche (IRL) 39.
127  Jasha Sütterlin (GER) 98.
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
131  Nairo Quintana (COL) DNF-5
132  Winner Anacona (COL) DNF-5
133  Warren Barguil (FRA)  (landevej) 9.
134  Maxime Bouet (FRA) DNF-5
135  Dayer Quintana (COL) DNF-5
136  Diego Rosa (ITA) DNF-5
137  Clément Russo (FRA) HD-5
NTT Pro Cycling
NTT
Nr.RytterPlacering
141  Roman Kreuziger (CZE) DNF-5
142  Michael Gogl (AUT) DNF-5
143  Edvald Boasson Hagen (NOR) DNF-5
144  Michael Valgren (DEN) DNF-5
145  Louis Meintjes (RSA) 49.
146  Ben O'Connor (AUS) 92.
147  Domenico Pozzovivo (ITA) 40.
Bahrain McLaren
TBM
Nr.RytterPlacering
151  Mikel Landa (ESP) 18.
152  Pello Bilbao (ESP) 33.
153  Damiano Caruso (ITA) 29.
154  Sonny Colbrelli (ITA) 101.
155  Matej Mohorič (SLO) 55.
156  Dylan Teuns (BEL) 91.
157  Rafael Valls (ESP) 52.
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
161  Guillaume Martin (FRA) 3.
162  Nicolas Edet (FRA) 34.
163  Victor Lafay (FRA) 75.
164  Luis Ángel Maté (ESP) 86.
165  Anthony Perez (FRA) 73.
166  Pierre-Luc Périchon (FRA) DNF-5
167  Stéphane Rossetto (FRA) 44.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
171  Daniel Martin (IRL) DNS-3
172  André Greipel (GER) DNF-4
173  Hugo Hofstetter (FRA) 93.
174  Krists Neilands (LAT) 60.
175  Guy Niv (ISR) 97.
176  Nils Politt (GER) DNS-4
177  Mads Würtz Schmidt (DEN) 74.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
181  Carl Fredrik Hagen (NOR) 30.
182  Sander Armée (BEL) DNF-5
183  Thomas De Gendt (BEL) 58.
184  Rémy Mertz (BEL) DNF-5
185  Brent Van Moer (BEL) DNF-1
186  Harm Vanhoucke (BEL) 50.
187  Jelle Wallays (BEL) DNF-4
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
191  Rein Taaramäe (EST) DNF-5
192  Niccolò Bonifazio (ITA) DNF-1
193  Mathieu Burgaudeau (FRA) DNF-3
194  Jérôme Cousin (FRA) HD-2
195  Fabien Grellier (FRA) DNF-5
196  Romain Sicard (FRA) 38.
197  Geoffrey Soupe (FRA) HD-5
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
201  Fausto Masnada (ITA) 28.
202  Will Barta (USA) 53.
203  Víctor de la Parte (ESP) 19.
204  Jan Hirt (CZE) DNF-1
205  Pavel Kotjetkov (RUS) 78.
206  Michael Schär (SUI) 90.
207  Łukasz Wiśniowski (POL) DNF-5
Circus-Wanty Gobert
CWG
Nr.RytterPlacering
211  Jan Bakelants (BEL) 54.
212  Jeremy Bellicaud (FRA) DNF-4
213  Thomas Degand (BEL) 79.
214  Fabien Doubey (FRA) 84.
215  Alexander Evans (AUS) HD-5
216  Quinten Hermans (BEL) DNF-1
217  Xandro Meurisse (BEL) DNF-5
B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
BVC
Nr.RytterPlacering
221  Pierre Rolland (FRA) 14.
222  Maxime Chevalier (FRA) HD-5
223  Arnaud Courteille (FRA) 105.
224  Cyril Gautier (FRA) 87.
225  Quentin Pacher (FRA) DNF-3
226  Sebastian Schönberger (AUT) HD-5
227  Tom-Jelte Slagter (NED) 106.


Eksterne henvisningerRediger