Critérium du Dauphiné 2023

Critérium du Dauphiné 2023
Løbsdetaljer
Rute75. Critérium du Dauphiné
KonkurrenceUCI World Tour 2023 2.UWT
Etaper8
Datoer4. – 11. juni 2023
Distance1.207,2 km
LandFRA Frankrig
StartbyChambon-sur-Lac
MålbyLa Bastille
Hold21
Startende ryttere147
Fuldførende ryttere116
Gennemsnitlig fart40,953 km/t
Resultater
VinderDEN Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)
ToerGBR Adam Yates (UAE Team Emirates)
TreerAUS Ben O'Connor (AG2R Citroën Team)
PointtrøjeFRA Christophe Laporte (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeITA Giulio Ciccone (Trek-Segafredo)
UngdomstrøjeESP Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers)
HoldkonkurrenceGBR Ineos Grenadiers
◀20222024▶
Dokumentation

Critérium du Dauphiné 2023 var den 75. udgave af det franske etapeløb Critérium du Dauphiné. Cykelløbets otte etaper havde en samlet distance på 1.207,2 km, og blev kørt fra 4. juni med start i Chambon-sur-Lac til 11. juni 2023 hvor der var mål i La Bastille. Løbet var 23. arrangement på UCI World Tour 2023.[1]

Danske Jonas Vingegaard fra Team Jumbo-Visma vandt løbet samt to etaper undervejs.

Etaperne

redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 4. jun.Chambon-sur-Lac – Chambon-sur-Lac
 
kuperet etape
157,72.753 m  Christophe Laporte  Christophe Laporte
2. etape 5. jun.Brassac-les-Mines – La Chaise-Dieu
 
kuperet etape
167,32.865 m  Julian Alaphilippe  Christophe Laporte
3. etape 6. jun.Monistrol-sur-Loire – Le Coteau
 
flad etape
191,32.089 m  Christophe Laporte  Christophe Laporte
4. etape 7. jun.Cours – Belmont-de-la-Loire
 
enkeltstart
31,1408 m  Mikkel Bjerg  Mikkel Bjerg
5. etape 8. jun.Cormoranche-sur-Saône – Salins-les-Bains
 
kuperet etape
191,12.018 m  Jonas Vingegaard  Jonas Vingegaard
6. etape 9. jun.Nantua – Crest-Voland
 
middel bjergetape
168,23.406 m  Georg Zimmermann  Jonas Vingegaard
7. etape 10. jun.Porte-de-Savoie – Col de la Croix-de-Fer
 
bjergetape
147,74.015 m  Jonas Vingegaard  Jonas Vingegaard
8. etape 11. jun.Le Pont-de-Claix – Bastille
 
bjergetape
152,84.160 m  Giulio Ciccone  Jonas Vingegaard

1. etape

redigér
Chambon-sur-Lac - Chambon-sur-Lac
 
kuperet etape
(157,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Christophe Laporte Jumbo-Visma3t 43' 30"
2.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 0"
3.   Rune Herregodts Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
4.   Axel Zingle Cofidis+ 0"
5.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 0"
6.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe+ 0"
7.   Andrea Bagioli Soudal Quick-Step+ 0"
8.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 0"
9.   Robert Stannard Alpecin-Deceuninck+ 0"
10.   Marco Brenner Team DSM+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Christophe Laporte   Jumbo-Visma3t 43' 20"
2.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 4"
3.   Rune Herregodts  Intermarché-Circus-Wanty+ 6"
4.   Axel Zingle Cofidis+ 10"
5.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 10"
6.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe+ 10"
7.   Andrea Bagioli Soudal Quick-Step+ 10"
8.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 10"
9.   Robert Stannard Alpecin-Deceuninck+ 10"
10.   Marco Brenner Team DSM+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape

redigér
Brassac-les-Mines - La Chaise-Dieu
 
kuperet etape
(167,3 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step3t 54' 53"
2.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost+ 0"
3.   Natnael Tesfatsion Trek-Segafredo+ 0"
4.   Christophe Laporte   Jumbo-Visma+ 0"
5.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 0"
6.   Robert Stannard Alpecin-Deceuninck+ 0"
7.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 0"
8.   Oscar Onley Team DSM+ 0"
9.   Marco Brenner Team DSM+ 0"
10.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Christophe Laporte   Jumbo-Visma7t 38' 13"
2.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 0"
3.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost+ 4"
4.   Rune Herregodts  Intermarché-Circus-Wanty+ 6"
5.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 10"
6.   Robert Stannard Alpecin-Deceuninck+ 10"
7.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 10"
8.   Marco Brenner Team DSM+ 10"
9.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic+ 10"
10.   Edvald Boasson Hagen TotalEnergies+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape

redigér
Monistrol-sur-Loire - Le Coteau
 
flad etape
(191,3 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Christophe Laporte   Jumbo-Visma4t 43' 28"
2.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 0"
3.   Milan Menten Lotto Dstny+ 0"
4.   Hugo Hofstetter Arkéa-Samsic+ 0"
5.   Matevž Govekar Bahrain Victorious+ 0"
6.   Tobias Bayer Alpecin-Deceuninck+ 0"
7.   Axel Zingle Cofidis+ 0"
8.   Madis Mihkels Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
9.   Martin Bugge Urianstad Uno-X Pro Cycling Team+ 0"
10.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Christophe Laporte   Jumbo-Visma12t 21' 28"
2.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 11"
3.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost+ 17"
4.   Rune Herregodts  Intermarché-Circus-Wanty+ 19"
5.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 23"
6.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 23"
7.   Marco Brenner Team DSM+ 23"
8.   Edvald Boasson Hagen TotalEnergies+ 23"
9.   Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team+ 23"
10.   Axel Zingle Cofidis+ 23"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape

redigér
Cours - Belmont-de-la-Loire
 
enkeltstart
(31,1 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mikkel Bjerg UAE Team Emirates37' 28"
2.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 12"
3.   Rémi Cavagna Soudal Quick-Step+ 27"
4.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 34"
5.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 41"
6.   Felix Großschartner UAE Team Emirates+ 44"
7.   Rune Herregodts  Intermarché-Circus-Wanty+ 54"
8.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 57"
9.   Nelson Oliveira Movistar Team+ 1' 02"
10.   Jonathan Castroviejo Ineos Grenadiers+ 1' 05"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mikkel Bjerg   UAE Team Emirates12t 59' 19"
2.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 12"
3.   Fred Wright Bahrain Victorious+ 34"
4.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 41"
5.   Felix Großschartner UAE Team Emirates+ 44"
6.   Rune Herregodts Intermarché-Circus-Wanty+ 50"
7.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 57"
8.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 1' 00"
9.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 1' 07"
10.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 1' 08"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape

redigér
Cormoranche-sur-Saône - Salins-les-Bains
 
kuperet etape
(191,1 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma4t 03' 42"
2.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 31"
3.   Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team+ 31"
4.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic+ 31"
5.   Max Poole Team DSM+ 31"
6.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 31"
7.   Enric Mas Movistar Team+ 31"
8.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 31"
9.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 31"
10.   Esteban Chaves EF Education-EasyPost+ 31"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma17t 03' 03"
2.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 1' 23"
3.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 1' 24"
4.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 1' 26"
5.   Felix Großschartner UAE Team Emirates+ 1' 27"
6.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 1' 37"
7.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 1' 44"
8.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 2' 07"
9.   Mikkel Bjerg  UAE Team Emirates+ 2' 21"
10.   Guillaume Martin Cofidis+ 2' 54"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape

redigér
Nantua - Crest-Voland
 
middel bjergetape
(168,2 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Georg Zimmermann Intermarché-Circus-Wanty4t 02' 50"
2.   Mathieu Burgaudeau TotalEnergies+ 1"
3.   Jonathan Castroviejo Ineos Grenadiers+ 8"
4.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 48"
5.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 48"
6.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 48"
7.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 48"
8.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 48"
9.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 48"
10.   Enric Mas Movistar Team+ 48"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma21t 06' 41"
2.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 1' 10"
3.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 1' 23"
4.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 1' 26"
5.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 1' 37"
6.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 1' 44"
7.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 2' 07"
8.   Guillaume Martin Cofidis+ 2' 54"
9.   Mikkel Bjerg  UAE Team Emirates+ 2' 55"
10.   Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team+ 2' 57"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape

redigér
Porte-de-Savoie - Col de la Croix-de-Fer
 
bjergetape
(147,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma4t 15' 47"
2.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 41"
3.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 53"
4.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 1' 04"
5.   Max Poole Team DSM+ 1' 10"
6.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 1' 10"
7.   Guillaume Martin Cofidis+ 1' 10"
8.   Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team+ 1' 10"
9.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 1' 10"
10.   Louis Meintjes Intermarché-Circus-Wanty+ 1' 10"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma25t 22' 18"
2.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 2' 11"
3.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 2' 24"
4.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 2' 36"
5.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 3' 04"
6.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 3' 27"
7.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 3' 48"
8.   Guillaume Martin Cofidis+ 4' 14"
9.   Louis Meintjes Intermarché-Circus-Wanty+ 4' 19"
10.   Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team+ 4' 21"
Kilde: ProCyclingStats


8. etape

redigér
Le Pont-de-Claix - Bastille
 
bjergetape
(152,8 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Giulio Ciccone Trek-Segafredo4t 06' 04"
2.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma+ 23"
3.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 33"
4.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 49"
5.   Guillaume Martin Cofidis+ 54"
6.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 57"
7.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 1' 00"
8.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 1' 00"
9.   Louis Meintjes Intermarché-Circus-Wanty+ 1' 00"
10.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 1' 03"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet

redigér
 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Mest angrebsivrige
 
Holdkonkurrence
 
1. etape
 
kuperet etape
  Christophe Laporte  Christophe Laporte  Christophe Laporte  Donavan Grondin  Rune Herregodts  Dorian Godon  UAE Team Emirates
2. etape
 
kuperet etape
  Julian Alaphilippe  Victor Campenaerts
3. etape
 
flad etape
  Christophe Laporte  Mathieu Burgaudeau
4. etape
 
enkeltstart
  Mikkel Bjerg  Mikkel Bjerg  Mikkel Bjergikke uddelt
5. etape
 
kuperet etape
  Jonas Vingegaard  Jonas Vingegaard  Richard Carapaz
6. etape
 
middel bjergetape
  Georg Zimmermann  Mathieu Burgaudeau  Mathieu Burgaudeau
7. etape
 
bjergetape
  Jonas Vingegaard  Victor Campenaerts  Max Poole  Victor Campenaerts  Ineos Grenadiers
8. etape
 
bjergetape
  Giulio Ciccone  Giulio Ciccone  Carlos Rodríguez  Giulio Ciccone
Samlet  Jonas Vingegaard  Christophe Laporte  Giulio Ciccone  Carlos Rodríguezikke uddelt  Ineos Grenadiers

Resultater

redigér

Samlede stilling

redigér
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma29t 28' 39"
2.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 2' 23"
3.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 2' 56"
4.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 3' 16"
5.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 3' 47"
6.   Guillaume Martin Cofidis+ 4' 51"
7.   Louis Meintjes Intermarché-Circus-Wanty+ 5' 02"
8.   Torstein Træen Uno-X Pro Cycling Team+ 5' 15"
9.   Carlos Rodríguez  Ineos Grenadiers+ 5' 19"
10.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 5' 37"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen

redigér
 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Christophe Laporte  Jumbo-Visma78 point
2.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma64 point
3.   Matteo Trentin UAE Team Emirates64 point
4.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step55 point
5.   Adam Yates UAE Team Emirates40 point
6.   Jai Hindley Bora-Hansgrohe32 point
7.   Fred Wright Bahrain Victorious30 point
8.   Axel Zingle Cofidis30 point
9.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team28 point
10.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic24 point


Bjergkonkurrencen

redigér
 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Giulio Ciccone  Trek-Segafredo42 point
2.   Victor Campenaerts Lotto Dstny40 point
3.   Jonas Vingegaard  Jumbo-Visma32 point
4.   Adam Yates UAE Team Emirates22 point
5.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step21 point
6.   Tiesj Benoot Jumbo-Visma20 point
7.   Jonathan Castroviejo Ineos Grenadiers14 point
8.   Mathieu Burgaudeau TotalEnergies13 point
9.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic12 point
10.   Mauri Vansevenant Soudal Quick-Step12 point


Ungdomskonkurrencen

redigér
 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Carlos Rodríguez  Ineos Grenadiers29t 33' 58"
2.   Max Poole Team DSM+ 1' 34"
3.   Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team+ 2' 41"
4.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 4' 02"
5.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic+ 6' 23"
6.   Attila Valter Jumbo-Visma+ 13' 02"
7.   Edoardo Zambanini Bahrain Victorious+ 28' 17"
8.   Oscar Onley Team DSM+ 37' 00"
9.   Harry Sweeny Lotto Dstny+ 49' 49"
10.   Mathieu Burgaudeau TotalEnergies+ 53' 04"


Holdkonkurrencen

redigér
 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Ineos Grenadiers  88t 40' 45"
2.   UAE Team Emirates + 3' 33"
3.   Bahrain Victorious + 9' 54"
4.   Jumbo-Visma + 18' 31"
5.   Uno-X Pro Cycling Team + 34' 18"
6.   Groupama-FDJ + 39' 48"
7.   Movistar Team + 47' 13"
8.   AG2R Citroën Team + 53' 49"
9.   Bora-Hansgrohe + 54' 30"
10.   EF Education-EasyPost + 56' 40"


Hold og ryttere

redigér
UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (3)

Danske ryttere

redigér
  Danske ryttere på startlisten[2]
Rygnummer Rytter Hold Placering
1 Jonas Vingegaard Team Jumbo-Visma 1
113 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates 55
133 Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team 56
137 Jonas Gregaard Uno-X Pro Cycling Team 92

* DNF = gennemførte ikke

Startliste

redigér
  Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1  Jonas Vingegaard (DEN) 1.
2  Tiesj Benoot (BEL) 28.
3  Steven Kruijswijk (NED) DNF-2
4  Christophe Laporte (FRA) 89.
5  Attila Valter (HUN)  (landevej) 26.
6  Dylan van Baarle (NED) 68.
7  Nathan Van Hooydonck (BEL) 67.
Sportsdirektør: Grischa Niermann, Frans Maassen
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Ben O'Connor (AUS) 3.
12  Franck Bonnamour (FRA) DNF-8
13  Geoffrey Bouchard (FRA) DNF-4
14  Dorian Godon (FRA) 41.
15  Oliver Naesen (BEL) 43.
16  Nans Peters (FRA) 54.
17  Greg Van Avermaet (BEL) 76.
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Nicolas Guillé
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
21  Mikel Landa (ESP) 22.
22  Matevž Govekar (SLO) 108.
23  Kamil Gradek (POL) DNF-8
24  Jack Haig (AUS) 5.
25  Hermann Pernsteiner (AUT) 25.
26  Fred Wright (GBR) 62.
27  Edoardo Zambanini (ITA) 34.
Sportsdirektør: Neil Stephens, Xavier Florencio
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
31  Egan Bernal (COL) 12.
32  Jonathan Castroviejo (ESP) 31.
33  Omar Fraile (ESP) 52.
34  Ethan Hayter (GBR)  (enkeltstart) DNF-1
35  Daniel Martínez (COL) 23.
36  Carlos Rodríguez (ESP)  (landevej) 9.
37  Ben Turner (GBR) DNF-4
Sportsdirektør: Ian Stannard, Xabier Zandio
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41  Jai Hindley (AUS) 4.
42  Sam Bennett (IRL) 109.
43  Emanuel Buchmann (GER) 19.
44  Patrick Gamper (AUT) 90.
45  Ryan Mullen (IRL) 111.
46  Nils Politt (GER)  (landevej) 48.
47  Danny van Poppel (NED) 80.
Sportsdirektør: Bernhard Eisel, Christian Pömer
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
51  Julian Alaphilippe (FRA) 10.
52  Andrea Bagioli (ITA) 70.
53  Rémi Cavagna (FRA) 81.
54  Dries Devenyns (BEL) DNF-8
55  Florian Sénéchal (FRA)  (landevej) 87.
56  Mauri Vansevenant (BEL) 58.
57  Ethan Vernon (GBR) 107.
Sportsdirektør: Wilfried Peeters, Iljo Keisse
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
61  David Gaudu (FRA) 30.
62  Kevin Geniets (LUX) 29.
63  Matthieu Ladagnous (FRA) 113.
64  Olivier Le Gac (FRA) 106.
65  Valentin Madouas (FRA) 42.
66  Lenny Martinez (FRA) 18.
67  Reuben Thompson (NZL) 85.
Sportsdirektør: Philippe Mauduit, Frédéric Guesdon
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
71  Richard Carapaz (ECU)  (landevej) 36.
72  Andrey Amador (CRC) 100.
73  Esteban Chaves (COL)  (landevej) 32.
74  Owain Doull (GBR) 91.
75  Andrea Piccolo (ITA) 102.
76  Sean Quinn (USA) DNF-8
77  James Shaw (GBR) 24.
Sportsdirektør: Juan Manuel Gárate, Andreas Klier
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlacering
81  Louis Meintjes (RSA) 7.
82  Rune Herregodts (BEL) DNF-7
83  Madis Mihkels (EST) DNF-8
84  Hugo Page (FRA) DNF-1
85  Tom Paquot (BEL) 101.
86  Rein Taaramäe (EST)  (enkeltstart) 94.
87  Georg Zimmermann (GER) 45.
Sportsdirektør: Laurenzo Lapage, Bart Wellens
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
91  Enric Mas (ESP) 17.
92  Jorge Arcas (ESP) 99.
93  Matteo Jorgenson (USA) 63.
94  Gregor Mühlberger (AUT) DNF-8
95  Nelson Oliveira (POR) 49.
96  Antonio Pedrero (ESP) 27.
97  Sergio Samitier (ESP) 75.
Sportsdirektør: Yvon Ledanois, Iván Velasco
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
101  Giulio Ciccone (ITA) 11.
102  Jon Aberasturi (ESP) 112.
103  Kenny Elissonde (FRA) 73.
104  Markus Hoelgaard (NOR) DNF-7
105  Juan Pedro López (ESP) 38.
106  Natnael Tesfatsion (ERI) DNF-6
107  Antwan Tolhoek (NED) DNF-1
Sportsdirektør: Jaroslav Popovytj, Adriano Baffi
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
111  Adam Yates (GBR) 2.
112  Ivo Oliveira (POR) 114.
113  Mikkel Bjerg (DEN) 55.
114  Felix Großschartner (AUT)  (landevej og enkeltstart) 21.
115  Vegard Stake Laengen (NOR) 64.
116  Rafał Majka (POL) 14.
117  Matteo Trentin (ITA) 74.
Sportsdirektør: Andrej Hauptman, Marco Marzano
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
121  Guillaume Martin (FRA) 6.
122  Eddy Finé (FRA) 95.
123  Anthony Perez (FRA) 83.
124  Pierre-Luc Périchon (FRA) 60.
125  Benjamin Thomas (FRA) DNF-8
126  Harrison Wood (GBR) 77.
127  Axel Zingle (FRA) 98.
Sportsdirektør: Bingen Fernández, Jean-Luc Jonrond
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlacering
131  Tobias Halland Johannessen (NOR) 15.
132  Martin Bugge Urianstad (NOR) DNF-8
133  Anthon Charmig (DEN) 56.
134  Fredrik Dversnes (NOR) 96.
135  Anders Halland Johannessen (NOR) 59.
136  Torstein Træen (NOR) 8.
137  Jonas Gregaard (DEN) 92.
Sportsdirektør: Gabriel Rasch, Stig Kristiansen
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
141  Maxim Van Gils (BEL) DNF-5
142  Victor Campenaerts (BEL) 82.
143  Thomas De Gendt (BEL) DNF-8
144  Milan Menten (BEL) DNS-7
145  Eduardo Sepúlveda (ARG) 33.
146  Harry Sweeny (AUS) 46.
147  Brent Van Moer (BEL) 61.
Sportsdirektør: Mario Aerts, Marc Wauters
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
151  Dylan Groenewegen (NED) DNS-6
152  Lawson Craddock (USA)  (enkeltstart) 79.
153  Luke Durbridge (AUS) 88.
154  Tsgabu Grmay (ETH) 44.
155  Chris Harper (AUS) 16.
156  Rudy Porter (AUS) DNF-6
157  Elmar Reinders (NED) DNS-7
Sportsdirektør: Tristan Hoffman, Matthew White
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
161  Pierre Latour (FRA) DNF-8
162  Edvald Boasson Hagen (NOR) 72.
163  Mathieu Burgaudeau (FRA) 50.
164  Steff Cras (BEL) DNF-2
165  Fabien Grellier (FRA) 110.
166  Mattéo Vercher (FRA) DNF-8
167  Alexis Vuillermoz (FRA) 37.
Sportsdirektør: Benoît Génauzeau, Thibaut Macé
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
171  Marco Brenner (GER) 71.
172  Romain Combaud (FRA) DNF-2
173  Leon Heinschke (GER) 103.
174  Lorenzo Milesi (ITA) 104.
175  Oscar Onley (GBR) 40.
176  Max Poole (GBR) 13.
177  Florian Stork (GER) 97.
Sportsdirektør: Philip West, Christian Guiberteau
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
181  Jason Osborne (GER) 51.
182  Tobias Bayer (AUT) 53.
183  Nicola Conci (ITA) 86.
184  Jimmy Janssens (BEL) 65.
185  Robert Stannard (AUS) 57.
186  Lionel Taminiaux (BEL) 116.
187  Fabio Van den Bossche (BEL) 105.
Sportsdirektør: Frederik Willems, Preben Van Hecke
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
191  David de la Cruz (ESP) 35.
192  Manuele Boaro (ITA) DNF-6
193  Joe Dombrowski (USA) 66.
194  Gianmarco Garofoli (ITA) 78.
195  Antonio Nibali (ITA) 69.
196  Aljaksandr Rabusjenka115.
197  Andrej Zejts (KAZ) DNF-3
Sportsdirektør: Dmitrij Fofonov, Sergej Jakovlev
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
201  Clément Champoussin (FRA) 20.
202  Anthony Delaplace (FRA) 47.
203  Donavan Grondin (FRA) DNF-6
204  Simon Guglielmi (FRA) 39.
205  Hugo Hofstetter (FRA) DNS-4
206  Kévin Ledanois (FRA) 93.
207  Łukasz Owsian (POL) 84.
Sportsdirektør: Sébastien Hinault

Referencer

redigér
  1. ^ Clemen, Jacob (16. februar 2023). "Højeste afslutning nogensinde i Dauphiné". Feltet.dk. Hentet 10. april 2023.
  2. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 3. juni 2023.

Eksterne henvisninger

redigér