Åbn hovedmenuen

Cykling under sommer-OL 2016

Cykling under sommer-OL 2016 fandt sted mellem 6. august og 21. august 2016 på fire forskellige arenaer i Rio de Janeiro. Der blev konkurreret i 18 discipliner, 9 for mænd og 9 for kvinder, og der blev konkurreret i landevejscykling, banecykling, BMX og mountainbike.[1]

ProgramRediger

Kalender for cykling
August 2016 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Landevej   1 1 2
Bane   1 2 2 1 1 3
BMX   2
MTB   1 1
       Indledende konkurrence        Finale    4    Antal finaler

MedaljevindereRediger

MedaljetabelRediger

Placering Land Guld Sølv Bronze Total
1   Storbritannien 6 4 2 12
2   Holland 2 3 1 6
3   USA 2 3 0 5
4   Schweiz 2 0 0 2
5   Sverige 1 1 0 2
6   Belgien 1 0 1 2
  Colombia 1 0 1 2
  Tyskland 1 0 1 2
  Italien 1 0 1 2
10   Kina 1 0 0 1
11   Rusland 0 2 1 3
12   Danmark 0 1 2 3
13   Australien 0 1 1 2
  Polen 0 1 1 2
15   Tjekkiet 0 1 0 1
  New Zealand 0 1 0 1
17   Canada 0 0 2 2
18   Frankrig 0 0 1 1
  Malaysia 0 0 1 1
  Spanien 0 0 1 1
  Venezuela 0 0 1 1
Total 18 18 18 54

LandevejscyklingRediger

Event Guld Sølv Bronze
Linjeløb herrer
detaljer
Greg Van Avermaet
  Belgien
Jakob Fuglsang
  Danmark
Rafał Majka
  Polen
Linjeløb damer
detaljer
Anna van der Breggen
  Holland
Emma Johansson
  Sverige
Elisa Longo Borghini
  Italien
Enkeltstart herrer
detaljer
Fabian Cancellara
  Schweiz
Tom Dumoulin
  Holland
Chris Froome
  Storbritannien
Enkeltstart damer
detaljer
Kristin Armstrong
  USA
Olga Zabelinskaja
  Rusland
Anna van der Breggen
  Holland

BanecyklingRediger

Event Guld Sølv Bronze
Sprint damer
detaljer
Kristina Vogel
  Tyskland
Becky James
  Storbritannien
Katy Marchant
  Storbritannien
Sprint herrer
detaljer
Jason Kenny
  Storbritannien
Callum Skinner
  Storbritannien
Denis Dmitrijev
  Rusland
Holdsprint damer
detaljer
  Kina
Gong Jinjie
Zhong Tianshi
  Rusland
Anastasija Vojnova
Darja Sjmeleva
  Tyskland
Kristina Vogel
Miriam Welte
Holdsprint herrer
detaljer
  Storbritannien
Philip Hindes
Jason Kenny
Callum Skinner
  New Zealand
Ethan Mitchell
Sam Webster
Edward Dawkins
  Frankrig
Grégory Baugé
François Pervis
Michaël D'Almeida
Holdforfølgelse damer
detaljer
  Storbritannien
Katie Archibald
Laura Trott
Elinor Barker
Joanna Rowsell
 
  USA
Sarah Hammer
Kelly Catlin
Chloe Dygert
Jennifer Valente
 
  Canada
Allison Beveridge
Jasmin Glaesser
Kirsti Lay
Georgia Simmerling
Laura Brown
Holdforfølgelse herrer
detaljer
  Storbritannien
Ed Clancy
Steven Burke
Owain Doull
Bradley Wiggins
 
  Australien
Alexander Edmondson
Jack Bobridge
Michael Hepburn
Sam Welsford
Callum Scotson
  Danmark
Lasse Norman Hansen
Niklas Larsen
Frederik Madsen
Casper von Folsach
Rasmus Quaade
Keirin damer
detaljer
Elis Ligtlee
  Holland
Becky James
  Storbritannien
Anna Meares
  Australien
Keirin herrer
detaljer
Jason Kenny
  Storbritannien
Matthijs Buchli
  Holland
Azizulhasni Awang
  Malaysia
Omnium damer
detaljer
Laura Trott
  Storbritannien
Sarah Hammer
  USA
Jolien D'Hoore
  Belgien
Omnium herrer
detaljer
Elia Viviani
  Italien
Mark Cavendish
  Storbritannien
Lasse Norman Hansen
  Danmark

MountainbikeRediger

Event Guld Sølv Bronze
Damer
detaljer
Jenny Rissveds
  Sverige
Maja Włoszczowska
  Polen
Catharine Pendrel
  Canada
Herrer
detaljer
Nino Schurter
  Schweiz
Jaroslav Kulhavý
  Tjekkiet
Carlos Coloma Nicolás
  Spanien

BMXRediger

Event Guld Sølv Bronze
Damer
detaljer
Mariana Pajón
  Colombia
Alise Post
  USA
Stefany Hernandez
  Venezuela
Herrer
detaljer
Connor Fields
  USA
Jelle van Gorkom
  Holland
Carlos Ramirez
  Colombia

ReferencerRediger

  1. ^ "Candidature file #2" (PDF). Rio 2016. Hentet 10. september 2013. 

Eksterne henvisningerRediger