EM i svømning 2010

EM i svømning 2010 er det 30. europæiske mesterskab i svømning på langbane afholdt 4.-15. august 2010 i Budapest og Balatonfüred i Ungarn. Mesterskaberne omfatter foruden svømning også udspring, synkronsvømning og åbent vand-svømning.

2010 European Aquatics Championships
Margitsziget légifotó1.jpg
Værtsby Budapest og Balatonfüred, Ungarn
Dato 4.–15. august 2010
Sportssted Alfréd Hajós Swimming Complex, Lake Balaton
Deltagende nationer 43
Deltagende atleter 966
Konkurencer 61

ProgramRediger

Konkurrencerne blev afholdt således efter sportsgren:

  • Svømning: 9.–15. august[1]
  • Udspring: 10.–15. august (fremvisningskonkurrence den 9. august)[2]
  • Synkron: 4.–8. august[3]
  • Åbent vand svømning: 4.–8. august (i Balatonsøen, ved byen Balatonfüred)[4]

MedaljetagereRediger

      Host nation

Placering Land Guld Sølv Bronze Total
1   Rusland 13 7 8 28
2   Tyskland 8 9 3 20
3   Frankrig 8 8 7 23
4   Storbritannien 6 6 7 19
5   Italien 6 5 6 17
6   Ungarn 6 4 4 14
7   Sverige 3 4 4 11
8   Ukraine 3 2 4 9
9   Danmark 2 2 2 6
10   Spanien 1 4 4 9
11   Holland 1 2 4 7
12   Norge 1 2 0 3
13   Grækenland 1 1 3 5
14   Hviderusland 1 1 2 4
15   Polen 1 0 1 2
16   Østrig 0 2 0 2
17   Færøerne 0 1 0 1
17   Irland 0 1 0 1
17   Rumænien 0 1 0 1
20   Israel 0 0 2 2
Total 61 62 61 184

Svømmekonkurrencer for mændRediger

Konkurrence Guld Sølv Bronze
50 m fri Frédérick Bousquet
  Frankrig
21,49 Stefan Nystrand
  Sverige
21,69 Fabien Gilot
  Frankrig
21,76
100 m fri Alain Bernard
  Frankrig
48,49 Jevgenij Lagunov
  Rusland
48,52 William Meynard
  Frankrig
48,56
200 m fri Paul Biedermann
  Tyskland
1:46,06 Nikita Lobintsev
  Rusland
1:46,51 Sebastiaan Verschuren
  Holland
1:46,91
400 m fri Yannick Agnel
  Frankrig
3:46,17 Paul Biedermann
  Tyskland
3:46,30 Gergő Kis
  Ungarn
3:48,14
800 m fri Sébastien Rouault
  Frankrig
7:48,28 MR Christian Kubusch
  Tyskland
7:49,12 Samuel Pizzetti
  Italien
7:49,94
1500 m fri Sébastien Rouault
  Frankrig
14:55,17 Pál Joensen
  Færøerne
14:56,90 Samuel Pizzetti
  Italien
14:59,76
50 m rygcrawl Camille Lacourt
  Frankrig
24,07 Liam Tancock
  Storbritannien
24,70 Guy Barnea
  Israel
25,04
100 m rygcrawl Camille Lacourt
  Frankrig
52,11 ER Jérémy Stravius
  Frankrig
53,44 Liam Tancock
  Storbritannien
53,86
200 m rygcrawl Stanislav Donets
  Rusland
1:57,18 Markus Rogan
  Østrig
1:57,31 Benjamin Stasiulis
  Frankrig
1:57,37
50 m brystsvømning Fabio Scozzoli
  Italien
27,38 Dragos Agache
  Rumænien
27,47
NR
Lennart Stekelenburg
  Holland
27,51
100 m brystsvømning Alexander Dale Oen
  Norge
59,20 MR Hugues Duboscq
  Frankrig
1:00,15 Fabio Scozzoli
  Italien
1:00,41
200 m brystsvømning Dániel Gyurta
  Ungarn
2:08,95 Alexander Dale Oen
  Norge
2:09,68 Hugues Duboscq
  Frankrig
2:11,03
50 m butterfly Rafael Muñoz
  Spanien
23,17 Frédérick Bousquet
  Frankrig
23,41 Evgenij Korotysjin
  Rusland
23,43
100 m butterfly Evgenij Korotysjin
  Rusland
51,73 MR Joeri Verlinden
  Holland
51,82 Konrad Czerniak
  Polen
52,16
200 m butterfly Paweł Korzeniowski
  Polen
1:55,00 Nikolaj Skvortsov
  Rusland
1:56,13 Ioannis Drymonakos
  Grækenland
1:57,10
200 m individuel medley László Cseh
  Ungarn
1:57,73 MR Markus Rogan
  Østrig
1:58,03 Joe Roebuck
  Storbritannien
1:59,46
400 m individuel medley László Cseh
  Ungarn
4:10,95 Dávid Verrasztó
  Ungarn
4:12,96 Gal Nevo
  Israel
4:15,10
4×100 m fri Evgenij Lagunov
Andrej Gretjin
Nikita Lobintsev
Danila Izotov
  Rusland
3:12,46 MR Fabien Gilot
Yannick Agnel
William Meynard
Alain Bernard
  Frankrig
3:13,29 Stefan Nystrand
Lars Frölander
Robin Andreasson
Jonas Persson
  Sverige
3:15,07
4×200 m fri Nikita Lobintsev (1:45,93)
Danila Izotov (1:45,74)
Sergey Perunin (1:47,98)
Alexander Sukhorukov (1:47,06)
  Rusland
7:06,71 CR Paul Biedermann (1:45,47)
Tim Wallburger (1:47,55)
Robin Backhaus (1:48,28)
Clemens Rapp (1:46.83)
  Tyskland
7:08.13 Yannick Agnel (1:45,83)
Clement Lefert (1:48,63)
Antton Harambouré (1:49,80)
Jérémy Stravius (1:45,44)
  Frankrig
7:09,70
4×100 m holdmedley Camille Lacourt (52,46)
Hugues Duboscq (59,67)
Frédérick Bousquet (51,84)
Fabien Gilot (47,35)
  Frankrig
3:31,32 CR Stanislav Donets (54,19)
Roman Sloudnov (59,97)
Yevgeny Korotyshkin (51,27)
Yevgeny Lagunov (47,86)
  Rusland
3:33,29 Nick Driebergen (54,48)
Lennart Stekelenburg (1:00,79)
Joeri Verlinden (51,40)
Sebastiaan Verschuren (47,32)
  Holland
3:33,99

Svømmekonkurrencer for kvinderRediger

Konkurrence Guld Sølv Bronze
50 m fri Therese Alshammar
  Sverige
24,45 Hinkelien Schreuder
  Holland
24,66 Francesca Halsall
  Storbritannien
24,67
100 m fri Francesca Halsall
  Storbritannien
53,58 Aleksandra Gerasimenya
  Hviderusland
53,82 Femke Heemskerk
  Holland
54,12
200 m fri Federica Pellegrini
  Italien
1:55,45 MR Silke Lippok
  Tyskland
1:56,98 Ágnes Mutina
  Ungarn
1:57,12
400 m fri Rebecca Adlington
  Storbritannien
4:04,55 Ophélie-Cyrielle Étienne
  Frankrig
4:05,40 Lotte Friis
  Danmark
4:07,10
800 m fri Lotte Friis
  Danmark
8:23,27 Ophélie-Cyrielle Étienne
  Frankrig
8:24,00 Federica Pellegrini
  Italien
8:24,99
1500 m fri Lotte Friis
  Danmark
15:59,13 Grainne Murphy
  Irland
16:02,29 Erika Villaecija
  Spanien
16:05,08
50 m rygcrawl Aleksandra Gerasimenya
  Hviderusland
27,64 MR Daniela Samulski
  Tyskland
27,99 Mercedes Peris Menguet
  Spanien
28,01
100 m rygcrawl Gemma Spofforth
  Storbritannien
59,80 Elizabeth Simmonds
  Storbritannien
1:00,19 Jenny Mensing
  Tyskland
1:00,72
200 m rygcrawl Elizabeth Simmonds
  Storbritannien
2:07,04 Gemma Spofforth
  Storbritannien
2:08,25 Duane da Rocha Marce
  Spanien
2:10,46
50 m brystsvømning Julija Jefimova
  Russia
30,29 CR Kate Haywood
  Storbritannien
31,12 Jennie Johansson
  Sweden
31,24
100 m brystsvømning Julia Jefimova
  Rusland
1:06,32 Rikke Møller Pedersen
  Danmark
Jennie Johansson
  Sverige
1:07,36 ikke uddelt
200 m brystsvømning Anastasija Tjaun
  Rusland
2:23,50 Sara Nordensatm
  Norge
2:24,42 Rikke Møller Pedersen
  Danmark
2:24,99
50 m butterfly Therese Alshammar
  Sverige
25,63 Jeanette Ottesen
  Danmark
25,69 Mélanie Henique
  Frankrig
26,09
100 m butterfly Sarah Sjöström
  Sverige
57,32 Francesca Halsall
  Storbritannien
57,40 Therese Alshammer
  Sverige
57,80
200 m butterfly Katinka Hosszú
  Ungarn
2:06.71 Zsuzsanna Jakabos
  Ungarn
2:07.06 Ellen Gandy
  Storbritannien
2:07.54
200 m individuel medley Katinka Hosszú
  Ungarn
2:10,09 MR Evelyn Verrasztó
  Ungarn
2:10,10 Hannah Miley
  Storbritannien
2:10,89
400 m individuel medley Hannah Miley
  Storbritannien
4:33,09 MR Katinka Hosszú
  Ungarn
4:36,43 Zsuzsanna Jakabos
  Ungarn
4:37,92
4×100 m fri Daniela Samulski
Silke Lippok
Lisa Vitting
Daniela Schreiber
  Tyskland
3:37,72 Amy Smith
Francesca Halsall
Jessica Sylvester
Joanne Jackson
  Storbritannien
3:38,57 Josefin Lillhage
Therese Alshammar
Sarah Sjöström
Gabriella Fagundez
  Sverige
3:38,81
4×200 m fri Ágnes Mutina
Eszter Dara
Katinka Hosszú
Evelyn Verrasztó
  Ungarn
7:52,49 Coralie Balmy
Ophélie-Cyrielle Étienne
Margaux Farrell
Camille Muffat
  Frankrig
7:52,69 Rebecca Adlington
Jazmin Carlin
Hannah Miley
Joanne Jackson
  Storbritannien
7:55,29
4×100 m holdmedley Gemma Spofforth (1:00,39)
Kate Haywood (1:07,50)
Francesca Halsall (57,46)
Amy Smith (54,37)
  Storbritannien
3:59,72 Henriette Stenkvist (1:01,96)
Joline Höstman (1:07,69)
Therese Alshammar (57,80)
Sarah Sjöström (53,73)
  Sverige
4:01,18 Jenny Mensing (1:01,76)
Caroline Ruhnau (1:08,06)
Daniela Samulski (59,26)
Silke Lippok (54,14)
  Tyskland
4:03,22

Eksterne henvisningerRediger

NoterRediger

  1. ^ Europeans 2010: Swimming results/schedule from OmegaTiming.com (official timer); retrieved 2010-08-10.
  2. ^ Europeans 2010: Diving results/schedule from OmegaTiming.com (official timer); retrieved 2010-08-10.
  3. ^ Europeans 2010: Synchronised Swimming results/schedule from OmegaTiming.com (official timer); retrieved 2010-08-10.
  4. ^ Europeans 2010: Open Water results/schedule from OmegaTiming.com (official timer); retrieved 2010-08-10.