Åbn hovedmenuen

Fire dage ved Dunkerque 2019

Fire dage ved Dunkerque 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute65. Fire dage ved Dunkerque
KonkurrenceUCI Europe Tour 2019 2.HC
Etaper6
Datoer14. – 19. maj 2019
Distance1.055,7 km
LandFRA Frankrig
StartbyDunkerque
MålbyDunkerque
Hold18
Startende ryttere126
Fuldførende ryttere86
Gennemsnitlig fart41,193 km/t
Resultater
VinderNED Mike Teunissen (Jumbo-Visma)
ToerNOR Amund Grøndahl Jansen (Jumbo-Visma)
TreerBEL Jens Keukeleire (Lotto-Soudal)
PointtrøjeNED Mike Teunissen (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeBEL Lionel Taminiaux (Wallonie Bruxelles)
UngdomstrøjeFRA Anthony Turgis (Total Direct Énergie)
HoldkonkurrenceFRA Arkéa-Samsic
◀ 2018
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Fire dage ved Dunkerque 2019 var den 65. udgave af det franske etapeløb Fire dage ved Dunkerque. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2019 og var i kategorien 2.HC. Det blev arrangeret mellem 14. og 19. maj 2019. Den samlede vinder af løbet blev hollandske Mike Teunissen fra Team Jumbo-Visma.

Hold og ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 14. majDunkerque – Condé-sur-l'Escaut172,9  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
2. etape 15. majWallers – Saint-Quentin177,7  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
3. etape 16. majLaonCompiègne156,5  Dylan Groenewegen  Dylan Groenewegen
4. etape 17. majFort-Mahon-Plage – Le Portel179,8  Bryan Coquard  Mike Teunissen
5. etape 18. majGravelines – Cassel184,5  Mike Teunissen  Mike Teunissen
6. etape 19. majRoubaixDunkerque187,3  Mike Teunissen  Mike Teunissen

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen Jumbo-Visma4t 17' 45"
2.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
3.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 0"
4.   Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 0"
5.   Emīls Liepiņš Wallonie Bruxelles+ 0"
6.   Rudy Barbier Israel Cycling Academy+ 0"
7.   Cyril Barthe Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
8.   Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 0"
9.   Timothy Dupont Wanty-Gobert+ 0"
10.   José Viejo Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen  Jumbo-Visma4t 17' 35"
2.   Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 1"
3.   Elmar Reinders Roompot-Charles+ 4"
4.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 6"
5.   Samuel Leroux  Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 7"
6.   Rudy Barbier Israel Cycling Academy+ 8"
7.   Tom Devriendt  Wanty-Gobert+ 8"
8.   Dries De Bondt Corendon-Circus+ 9"
9.   Julien Duval AG2R La Mondiale+ 9"
10.   Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen  Jumbo-Visma4t 08' 33"
2.   Timothy Dupont Wanty-Gobert+ 0"
3.   Roy Jans Corendon-Circus+ 0"
4.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 0"
5.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 0"
6.   Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 0"
8.   Michael Van Staeyen Roompot-Charles+ 0"
9.   Pieter Vanspeybrouck Wanty-Gobert+ 0"
10.   Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma8t 25' 58"
2.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 11"
3.   Lasse Norman Hansen Corendon-Circus+ 12"
4.   Timothy Dupont Wanty-Gobert+ 14"
5.   Elmar Reinders Roompot-Charles+ 14"
6.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 16"
7.   Roy Jans Corendon-Circus+ 16"
8.   Samuel Leroux  Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 17"
9.   Rudy Barbier Israel Cycling Academy+ 18"
10.   Dries De Bondt Corendon-Circus+ 19"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma3t 33' 54"
2.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
3.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
4.   Roy Jans Corendon-Circus+ 0"
5.   Timothy Dupont Wanty-Gobert+ 0"
6.   Aksel Nõmmela Wallonie Bruxelles+ 0"
7.   Kevyn Ista Wallonie Bruxelles+ 0"
8.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 0"
9.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 0"
10.   Michael Van Staeyen Roompot-Charles+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dylan Groenewegen   Jumbo-Visma11t 59' 42"
2.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 15"
3.   Timothy Dupont Wanty-Gobert+ 24"
4.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 26"
5.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 26"
6.   Roy Jans Corendon-Circus+ 26"
7.   Christophe Laporte Cofidis+ 26"
8.   Anthony Turgis  Total Direct Énergie+ 27"
9.   Lasse Norman Hansen Corendon-Circus+ 28"
10.   Elmar Reinders Roompot-Charles+ 29"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels4t 37' 19"
2.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
3.   Mike Teunissen Jumbo-Visma+ 0"
4.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 0"
5.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 0"
6.   Dimitri Claeys Cofidis+ 0"
7.   Aimé De Gendt Wanty-Gobert+ 0"
8.   Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 0"
9.   Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
10.   Anthony Delaplace Arkéa-Samsic+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mike Teunissen  Jumbo-Visma16t 37' 23"
2.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 4"
3.   Anthony Turgis  Total Direct Énergie+ 5"
4.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 8"
5.   Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 8"
6.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 12"
7.   Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 14"
8.   Anthony Delaplace Arkéa-Samsic+ 14"
9.   Aimé De Gendt Wanty-Gobert+ 14"
10.   Héctor Sáez Euskadi Basque Country-Murias+ 14"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mike Teunissen   Jumbo-Visma4t 38' 56"
2.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
3.   Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 0"
4.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 8"
5.   Aimé De Gendt Wanty-Gobert+ 8"
6.   Anthony Turgis  Total Direct Énergie+ 11"
7.   Dimitri Claeys Cofidis+ 11"
8.   Anthony Delaplace Arkéa-Samsic+ 11"
9.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 11"
10.   Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 11"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mike Teunissen   Jumbo-Visma21t 16' 09"
2.   Amund Grøndahl Jansen Jumbo-Visma+ 14"
3.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 22"
4.   Anthony Turgis  Total Direct Énergie+ 26"
5.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 29"
6.   Aimé De Gendt Wanty-Gobert+ 32"
7.   Anthony Delaplace Arkéa-Samsic+ 35"
8.   Dimitri Claeys Cofidis+ 35"
9.   Julien Antomarchi Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 35"
10.   Frederik Backaert Wanty-Gobert+ 52"
Kilde: ProCyclingStats


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mike Teunissen   Jumbo-Visma4t 21' 42"
2.   Dylan Groenewegen Jumbo-Visma+ 0"
3.   Timothy Dupont Wanty-Gobert+ 0"
4.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
5.   Bryan Coquard Vital Concept-B&B Hotels+ 0"
6.   Enzo Wouters Lotto-Soudal+ 0"
7.   Tom Van Asbroeck Israel Cycling Academy+ 0"
8.   Kevyn Ista Wallonie Bruxelles+ 0"
9.   Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole+ 0"
10.   Jens Keukeleire Lotto-Soudal+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Arkéa-Samsic 76t 56' 38"
2.   Lotto-Soudal + 1' 17"
3.   Saint Michel-Auber 93 + 1' 50"
4.   AG2R La Mondiale + 2' 44"
5.   Sport Vlaanderen-Baloise + 3' 23"
6.   Jumbo-Visma + 3' 28"
7.   Corendon-Circus + 4' 53"
8.   Wallonie Bruxelles + 6' 16"
9.   Total Direct Énergie + 6' 22"
10.   Cofidis + 8' 14"


Eksterne henvisningerRediger