Folketingsvalget 1971

Folketingsvalg den 21. september 1971. Samtidig med folketingsvalget var der folkeafstemning om nedsættelse af valgretsalderen til 20 år. Det foregående valg fandt sted den 23. januar 1968.

Folketingsvalget 1971
Danmark
← 1968 21. september 1971 1973 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Jens Otto Krag 37,3% 70 +8
Det Konservative Folkeparti Poul Møller 16,7% 31 -6
Venstre Poul Hartling 15,6% 30 -4
Det Radikale Venstre Hilmar Baunsgaard 14,4% 27 0
Socialistisk Folkeparti Sigurd Ømann 9,1% 17 +6
Kristeligt Folkeparti Jacob Christensen 1,98% 0 Nyt
Danmarks Retsforbund Ib Christensen 1,7% 0 0
Venstresocialisterne Kollektiv Ledelse 1,6% 0 -4
Danmarks Kommunistiske Parti Knud Jespersen 1,4% 0 0
Slesvigsk Parti 0,2% 0 0
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1971.svg
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Hilmar Baunsgaard
Det Radikale Venstre
Jens Otto Krag
Socialdemokratiet

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.074.77737,2770 8
  Det Konservative Folkeparti481.33516,6931 6
  Venstre450.90415,6430 4
  Radikale Venstre413.62014,3427 
  Socialistisk Folkeparti262.7569,1117 6
  Kristeligt Folkeparti57.0721,980NYT
     Retsforbundet50.2311,740 
     Venstresocialisterne45.9791,590 4
  Danmarks Kommunistiske Parti39.5641,370 
  Slesvigsk Parti6.7430,230 
Udenfor partierne9190,030 
I alt2.883.900100,001750
Gyldige stemmer2.883.90099,30
Ugyldige/blanke stemmer20.1960,70
Stemmer i alt2.904.096100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.332.04487,16
Kilde: [1]

Personlige stemmerRediger

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[1]

  1. Jens Otto Krag (A): 25.636
  2. Hilmar Baunsgaard (B): 23.395
  3. Erhard Jakobsen (A): 22.966
  4. Aksel Larsen (F): 14.933
  5. Ivar Nørgaard (A): 14.358
  6. Jens Kampmann (A): 13.503
  7. Lene Bro (A): 13.194
  8. Poul Schlüter (C): 12.821
  9. Erik Ninn-Hansen (C): 12.354
  10. Poul Nyboe Andersen (V): 11.854

HenvisningerRediger

  1. ^ "Folketingsvalget den 21. september 1971 samt folkeafstemningen". www.dst.dk. Hentet 2023-01-21.