Folketingsvalget 1977

Folketingsvalg den 15. februar 1977 blev en katastrofe for Det Radikale Venstre og Venstre, der begge fik halveret folketingsgruppen. Danmarks Retsforbund kom til gengæld over spærregrænsen igen efter at have været ude af Folketinget i den foregående periode. Også Centrum-Demokraterne havde stor fremgang. Efter knap et år forlod skibsrederen Asger Lindinger CD og dannede Erhvervspartiet. Det foregående valg fandt sted den 9. januar 1975.

Folketingsvalget 1977
Danmark
← 1975 15. februar 1977
(Folketingsmedlemmer valgt i 1977)
1979 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 88,7% (Danmark)

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Anker Jørgensen 37,0% 65 +12
Fremskridtspartiet Mogens Glistrup 14,6% 26 +2
Venstre Poul Hartling 12,0% 21 -21
Det Konservative Folkeparti Erik Ninn-Hansen 8,5% 15 +5
Centrum-Demokraterne Erhard Jakobsen 6,4% 11 +7
Socialistisk Folkeparti Gert Petersen 3,9% 7 -2
Danmarks Kommunistiske Parti Knud Jespersen 3,7% 7 0
Det Radikale Venstre Svend Haugaard 3,6% 6 -7
Kristeligt Folkeparti Jens Møller 3,4% 6 -3
Danmarks Retsforbund Ib Christensen 3,3% 6 +6
Venstresocialisterne Kollektiv ledelse 2,7% 5 +1
Pensionistpartiet Hans Hansen 0,9% 0 Nyt
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1977.svg
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Anker Jørgensen (1975).jpg Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen
Socialdemokratiet
Anker Jørgensen (1975).jpg

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.150.35537,0365 12
  Fremskridtspartiet453.79214,6126 2
  Venstre371.72811,9721 21
  Det Konservative Folkeparti263.2628,4815 5
  Centrum-Demokraterne200.3476,4511 7
  Socialistisk Folkeparti120.3573,877 2
  Danmarks Kommunistiske Parti114.0223,677 
  Det Radikale Venstre113.3303,656 7
  Kristeligt Folkeparti106.0823,426 3
     Danmarks Retsforbund102.1493,296 6
     Venstresocialisterne83.6672,695 1
  Pensionistpartiet26.8890,870NYT
Udenfor partierne3170,010 
I alt3.106.297100,001750
Gyldige stemmer3.106.29799,40
Ugyldige/blanke stemmer18.6700,60
Stemmer i alt3.124.967100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.522.90488,70
Kilde: [1]