Folketingsvalget 21. april 1953

Folketingsvalget den 21. april 1953. Valget blev dog på Færøerne afholdt 7. maj 1953. Færøerne havde to mandater i Folketinget fra valget i 1947, før da éet fra 1850. Grønland fik plads i Folketinget første gang i september 1953. Største parti blev Socialdemokratiet.

Folketingsvalget april 1953
Danmark
← 1950 21. april 1953 september 1953 →

Der stemmes om 149 pladser i Folketinget.
Der skal opnås 75 mandater for flertal. mandater for et flertal
Valgdeltagelse80,8%
Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Hans Hedtoft 40,4% 61 +2
Venstre Erik Eriksen 22,1% 33 +1
Det Konservative Folkeparti Ole Bjørn Kraft 17,3% 26 -1
Det Radikale Venstre Jørgen Jørgensen 8,6% 13 +1
Danmarks Retsforbund Oluf Pedersen 5,6% 9 -3
Danmarks Kommunistiske Parti Aksel Larsen 4,8% 7 0
Dansk Samling Carl Haugsted 0,8% 0 Nyt
Tyske mindretal (Hans Schmidt) 0,4% 0 0
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Erik Eriksen
Venstre
Erik Eriksen
Venstre

Valgresultat

redigér
Resultat i Danmark
 
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet836.50740,3961+2
  Venstre456.89622,0633+1
  Det Konservative Folkeparti358.50917,3126–1
  Radikale Venstre178.9428,6413+1
     Retsforbundet116.2885,629–3
  Danmarks Kommunistiske Parti98.9404,7870
     Dansk Samling16.3830,790NYT
  Slesvigsk Parti8.4380,4100
I alt2.070.903100,00149+1
Gyldige stemmer2.070.90399,68
Ugyldige/blanke stemmer6.7120,32
Stemmer i alt2.077.615100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse2.571.31180,80
Kilde: Nohlen & Stöver