Giro Rosa 2016 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute27. Giro Rosa
KonkurrenceUCI Women's World Tour 2016
Etaper10
Datoer1. – 10. juli 2016
Distance857,7 km
LandITA Italien
StartbyGaiarine
MålbyVerbania
Hold23
Startende ryttere137
Fuldførende ryttere113
Gennemsnitlig fart37,812 km/t
Resultater
VinderUSA Megan Guarnier (Boels Dolmans)
ToerUSA Evelyn Stevens (Boels Dolmans)
TreerNED Anna van der Breggen (Rabo Liv Women)
PointtrøjeUSA Megan Guarnier (Boels Dolmans)
BjergtrøjeITA Elisa Longo Borghini (Wiggle High5)
UngdomstrøjePOL Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv Women)
Girodonne2016 overview.png
20152017 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Giro Rosa 2016 blev afholdt mellem 1. og 10. juli 2016 i Norditalien.

HoldRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
Prolog 1. julGaiarine – Gaiarine2  Leah Kirchmann  Leah Kirchmann
1. etape 2. julGaiarine – San Fior104  Giorgia Bronzini  Megan Guarnier
2. etape 3. julTarcento – Montenars111,1  Evelyn Stevens  Evelyn Stevens
3. etape 4. julMontagnana – Lendinara120  Chloe Hosking  Evelyn Stevens
4. etape 5. julCosta Volpino – Lovere98,5  Tiffany Cromwell  Evelyn Stevens
5. etape 6. julGrosio – Tirano77,5  Mara Abbott  Mara Abbott
6. etape 7. julAndora – Madonna della Guardia118,6  Evelyn Stevens  Megan Guarnier
7. etape 8. julAlbisola Superiore – Varazze21,9  Evelyn Stevens  Megan Guarnier
8. etape 9. julRescaldina – Legnano99,3  Giorgia Bronzini  Megan Guarnier
9. etape 10. julVerbaniaVerbania104,8  Thalita de Jong  Megan Guarnier

PrologRediger

Prologresultat
Nr. Rytter Hold Tid
1   Leah Kirchmann (CAN) Team Liv-Plantur 2' 23"
2   Thalita de Jong (NED) Rabo-Liv + 1"
3   Anna van der Breggen (NED) Rabo-Liv + 1"
4   Megan Guarnier (USA) Boels-Dolmans + 3"
5   Roxane Knetemann (NED) Rabo-Liv + 3"
6   Tiffany Cromwell (AUS) Canyon-SRAM + 4"
7   Katarzyna Niewiadoma (POL) Rabo-Liv + 5"
8   Amalie Dideriksen (DEN) Boels-Dolmans + 5"
9   Barbara Guarischi (ITA) Canyon-SRAM + 5"
10   Evelyn Stevens (USA) Boels-Dolmans + 6"
Samlede stilling
Nr. Rytter Hold Tid
1   Leah Kirchmann     (CAN) Team Liv-Plantur 2' 23"
2   Thalita de Jong (NED) Rabo-Liv + 1"
3   Anna van der Breggen (NED) Rabo-Liv + 1"
4   Megan Guarnier (USA) Boels-Dolmans + 3"
5   Roxane Knetemann (NED) Rabo-Liv + 3"
6   Tiffany Cromwell (AUS) Canyon-SRAM + 4"
7   Katarzyna Niewiadoma   (POL) Rabo-Liv + 5"
8   Amalie Dideriksen (DEN) Boels-Dolmans + 5"
9   Barbara Guarischi (ITA) Canyon-SRAM + 5"
10   Evelyn Stevens (USA) Boels-Dolmans + 6"

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Giorgia Bronzini Wiggle High52t 38' 22"
2.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 0"
3.   Rasa Leleivytė Aromitalia Vaiano+ 0"
4.   Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women+ 0"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 0"
6.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 0"
7.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 5"
8.   Lizzie Armitstead Boels Dolmans+ 5"
9.   Mara Abbott Wiggle High5+ 9"
10.   Elisa Longo Borghini Wiggle High5+ 24"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Megan Guarnier   Boels Dolmans2t 40' 42"
2.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 8"
3.   Giorgia Bronzini Wiggle High5+ 8"
4.   Rasa Leleivytė Aromitalia Vaiano+ 13"
5.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 14"
6.   Lizzie Armitstead Boels Dolmans+ 14"
7.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 15"
8.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 15"
9.   Elisa Longo Borghini  Wiggle High5+ 33"
10.   Mara Abbott Wiggle High5+ 37"


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Evelyn Stevens Boels Dolmans2t 48' 26"
2.   Elisa Longo Borghini Wiggle High5+ 0"
3.   Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women+ 2"
4.   Mara Abbott Wiggle High5+ 3"
5.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 24"
6.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 24"
7.   Rasa Leleivytė Aromitalia Vaiano+ 33"
8.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 33"
9.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 33"
10.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 33"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Evelyn Stevens   Boels Dolmans5t 29' 12"
2.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 2"
3.   Megan Guarnier  Boels Dolmans+ 18"
4.   Elisa Longo Borghini Wiggle High5+ 23"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 35"
6.   Mara Abbott Wiggle High5+ 36"
7.   Rasa Leleivytė Aromitalia Vaiano+ 42"
8.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 44"
9.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 1' 12"
10.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 13"


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Chloe Hosking Wiggle High52t 50' 14"
2.   Marta Tagliaferro Alé Cipollini+ 0"
3.   Giorgia Bronzini Wiggle High5+ 0"
4.   Roxane Fournier Poitou-Charentes.Futuroscope.86+ 0"
5.   Barbara Guarischi Canyon-SRAM Racing+ 0"
6.   Lucinda Brand Rabo Liv Women+ 0"
7.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 0"
8.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 0"
9.   Thalita de Jong Rabo Liv Women+ 0"
10.   Michela Pavin Inpa-Bianchi+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Evelyn Stevens  Boels Dolmans8t 19' 25"
2.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 3"
3.   Megan Guarnier  Boels Dolmans+ 16"
4.   Elisa Longo Borghini  Wiggle High5+ 24"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 36"
6.   Mara Abbott Wiggle High5+ 37"
7.   Rasa Leleivytė Aromitalia Vaiano+ 43"
8.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 45"
9.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 1' 13"
10.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 14"


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tiffany Cromwell Canyon-SRAM Racing2t 02' 24"
2.   Maria Giulia Confalonieri Lensworld-Zannata+ 0"
3.   Aude Biannic Poitou-Charentes.Futuroscope.86+ 0"
4.   Marta Bastianelli Alé Cipollini+ 0"
5.   Michela Pavin Inpa-Bianchi+ 0"
6.   Arianna Fidanza Astana Women's+ 0"
7.   Soraya Paladin Top Girls Fassa Bortolo+ 0"
8.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 0"
9.   Sheyla Gutiérrez Cylance+ 0"
10.   Ilaria Sanguineti BePink+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Evelyn Stevens  Boels Dolmans10t 21' 49"
2.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 3"
3.   Megan Guarnier  Boels Dolmans+ 13"
4.   Elisa Longo Borghini  Wiggle High5+ 24"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 36"
6.   Rasa Leleivytė Aromitalia Vaiano+ 43"
7.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 45"
8.   Mara Abbott Wiggle High5+ 50"
9.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 1' 13"
10.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 14"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mara Abbott Wiggle High52t 40' 23"
2.   Elisa Longo Borghini Wiggle High5+ 37"
3.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 37"
4.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 37"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 37"
6.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 36"
7.   Ksenyia Tuhai BePink+ 1' 51"
8.   Jevhenija Vysotska Hagens Berman-Supermint+ 1' 52"
9.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 2' 02"
10.   Doris Schweizer Cylance+ 2' 48"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mara Abbott  Wiggle High513t 02' 52"
2.   Megan Guarnier  Boels Dolmans+ 10"
3.   Elisa Longo Borghini  Wiggle High5+ 15"
4.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 33"
5.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 38"
6.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 1' 22"
7.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 2' 10"
8.   Jevhenija Vysotska Hagens Berman-Supermint+ 3' 04"
9.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 3' 49"
10.   Doris Schweizer Cylance+ 4' 42"


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Evelyn Stevens Boels Dolmans3t 47' 42"
2.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 6"
3.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 19"
4.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 40"
5.   Mara Abbott Wiggle High5+ 53"
6.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 1' 18"
7.   Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women+ 2' 58"
8.   Elena Cecchini Canyon-SRAM Racing+ 3' 55"
9.   Ksenyia Tuhai BePink+ 4' 22"
10.   Alena Amjaljusik Canyon-SRAM Racing+ 6' 00"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Megan Guarnier   Boels Dolmans16t 50' 41"
2.   Mara Abbott Wiggle High5+ 46"
3.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 1' 03"
4.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 1' 06"
5.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 1' 49"
6.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 2' 18"
7.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 6' 40"
8.   Ksenyia Tuhai BePink+ 12' 11"
9.   Alena Amjaljusik Canyon-SRAM Racing+ 12' 33"
10.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 12' 37"


7. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Evelyn Stevens Boels Dolmans36' 21"
2.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 3"
3.   Elisa Longo Borghini Wiggle High5+ 4"
4.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 29"
5.   Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women+ 37"
6.   Karol-Ann Canuel Boels Dolmans+ 1' 03"
7.   Doris Schweizer Cylance+ 1' 31"
8.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 1' 33"
9.   Thalita de Jong Rabo Liv Women+ 1' 38"
10.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 1' 44"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Megan Guarnier   Boels Dolmans17t 27' 31"
2.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 34"
3.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 53"
4.   Mara Abbott Wiggle High5+ 2' 07"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 2' 33"
6.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 3' 05"
7.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 6' 48"
8.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 13' 42"
9.   Alena Amjaljusik Canyon-SRAM Racing+ 13' 53"
10.   Ksenyia Tuhai BePink+ 14' 45"


8. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Giorgia Bronzini Wiggle High52t 28' 48"
2.   Marta Bastianelli Alé Cipollini+ 0"
3.   Maria Giulia Confalonieri Lensworld-Zannata+ 0"
4.   Michela Pavin Inpa-Bianchi+ 0"
5.   Lucinda Brand Rabo Liv Women+ 0"
6.   Roxane Fournier Poitou-Charentes.Futuroscope.86+ 0"
7.   Ilaria Sanguineti BePink+ 0"
8.   Tiffany Cromwell Canyon-SRAM Racing+ 0"
9.   Sheyla Gutiérrez Cylance+ 0"
10.   Lauren Kitchen Hitec Products+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Megan Guarnier   Boels Dolmans19t 56' 19"
2.   Evelyn Stevens Boels Dolmans+ 34"
3.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 53"
4.   Mara Abbott Wiggle High5+ 2' 07"
5.   Claudia Lichtenberg Lotto Soudal Ladies+ 2' 33"
6.   Tatiana Guderzo Hitec Products+ 3' 05"
7.   Katarzyna Niewiadoma  Rabo Liv Women+ 6' 48"
8.   Leah Kirchmann Liv-Plantur+ 13' 42"
9.   Alena Amjaljusik Canyon-SRAM Racing+ 13' 53"
10.   Ksenyia Tuhai BePink+ 14' 45"


9. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Thalita de Jong Rabo Liv Women2t 44' 24"
2.   Riejanne Markus Liv-Plantur+ 1' 05"
3.   Maria Giulia Confalonieri Lensworld-Zannata+ 1' 05"
4.   Ingrid Drexel Astana Women's+ 1' 05"
5.   Ane Santesteban Alé Cipollini+ 1' 05"
6.   Mayuko Hagiwara Wiggle High5+ 1' 05"
7.   Sheyla Gutiérrez Cylance+ 1' 54"
8.   Katarzyna Niewiadoma Rabo Liv Women+ 1' 57"
9.   Megan Guarnier Boels Dolmans+ 1' 57"
10.   Anna van der Breggen Rabo Liv Women+ 1' 57"


ResultaterRediger

Samlede resultat
Nr. Rytter Hold Tid
1   Megan Guarnier   (USA) Boels-Dolmans 22t 42' 20"
2   Evelyn Stevens (United States) Boels-Dolmans + 34"
3   Anna van der Breggen (NED) Rabo-Liv + 1' 53"
4   Claudia Lichtenberg (GER) Lotto-Soudal Ladies + 2' 33"
5   Mara Abbott (USA) Wiggle High5 + 2' 38"
6   Tatiana Guderzo  (ITA) Team Hitec Products + 3' 05"
7   Katarzyna Niewiadoma  (POL) Rabo-Liv + 6' 48"
8   Leah Kirchmann (CAN) Team Liv-Plantur + 15' 17"
9   Alena Amialiusik (BLR) Canyon-SRAM + 16' 18"
10   Kseniya Tuhai (BLR) BePink + 16' 20"