Liège-Bastogne-Liège 2019

Liège-Bastogne-Liège 2019 var den 105. udgave af cykelløbet Liège-Bastogne-Liège. Det var det 20. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret 28. april 2019. Løbet blev vundet af danske Jakob Fuglsang fra Astana Pro Team.

Liège-Bastogne-Liège 2019
Løbsdetaljer
Rute105. Liège-Bastogne-Liège
KonkurrenceUCI World Tour 2019 1.UWT
Dato28. april 2019
Distance256 km
LandBEL Belgien
StartbyLiège
MålbyLiège
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere101
Gennemsnitlig fart38,63 km/t
Resultater
VinderDEN Jakob Fuglsang (Astana)
ToerITA Davide Formolo (Bora-Hansgrohe)
TreerGER Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
◀20182020▶
Dokumentation

Hold og ryttere Rediger

UCI WorldTeams (18)UCI Professionelle kontinentalthold (7)

Danske ryttere Rediger

Resultater Rediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jakob Fuglsang Astana6t 37' 37"
2.   Davide Formolo Bora-Hansgrohe+ 27"
3.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 57"
4.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 57"
5.   Michael Woods EF Education First+ 57"
6.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 57"
7.   Mikel Landa Movistar Team+ 57"
8.   Vincenzo Nibali Bahrain-Merida+ 1' 00"
9.   Dylan Teuns Bahrain-Merida+ 1' 05"
10.   Wout Poels Sky+ 1' 26"
11.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 1' 29"
12.   Michał Kwiatkowski Sky+ 1' 29"
13.   Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 1' 29"
14.   Jay McCarthy Bora-Hansgrohe+ 1' 29"
15.   Carlos Betancur Movistar Team+ 1' 29"
16.   Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 1' 29"
17.   Laurens De Plus Team Jumbo-Visma+ 1' 29"
18.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 1' 29"
19.   Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 1' 29"
20.   Daniel Martínez EF Education First+ 1' 29"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste Rediger

  Startliste
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1  Julian Alaphilippe (FRA) 16.
2  Philippe Gilbert (BEL) 58.
3  Rémi Cavagna (FRA) DNF
4  Dries Devenyns (BEL) DNF
5  Enric Mas (ESP) 59.
6  Pieter Serry (BEL) 91.
7  Petr Vakoč (CZE) 94.
EF Education First
EF1
Nr.RytterPlacering
11  Michael Woods (CAN) 5.
12  Alberto Bettiol (ITA) DNF
13  Nathan Brown (USA) DNF
14  Simon Clarke (AUS) 40.
15  Lawson Craddock (USA) 46.
16  Tanel Kangert (EST) 32.
17  Daniel Martínez (COL) 20.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
21  Romain Bardet (FRA) 21.
22  Mikaël Cherel (FRA) 76.
23  Clément Chevrier (FRA) 95.
24  Benoît Cosnefroy (FRA) 45.
25  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 64.
26  Alexis Vuillermoz (FRA) DNF
27  Larry Warbasse (USA) 66.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
31  Vincenzo Nibali (ITA) 8.
32  Grega Bole (SLO) DNF
33  Damiano Caruso (ITA) 57.
34  Matej Mohorič (SLO)  (landevej) 36.
35  Luka Pibernik (SLO) 97.
37  Dylan Teuns (BEL) 9.
39  Antonio Nibali (ITA) 72.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41  Maximilian Schachmann (GER) 3.
42  Cesare Benedetti (ITA) 53.
43  Marcus Burghardt (GER) 101.
44  Davide Formolo (ITA) 2.
45  Patrick Konrad (AUT) 13.
46  Jay McCarthy (AUS) 14.
47  Gregor Mühlberger (AUT) DNF
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
51  Adam Yates (GBR) 4.
52  Michael Albasini (SUI) 70.
53  Sam Bewley (NZL) DNF
54  Damien Howson (AUS) 60.
55  Daryl Impey (RSA) 23.
56  Nick Schultz (AUS) DNF
57  Dion Smith (NZL) DNF
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
61  Michał Kwiatkowski (POL)  (landevej) 12.
62  David de la Cruz (ESP) 67.
63  Eddie Dunbar (IRL) 75.
64  Tao Geoghegan Hart (GBR) 49.
65  Michał Gołaś (POL) 74.
66  Wout Poels (NED) 10.
67  Salvatore Puccio (ITA) 80.
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
71  Jakob Fuglsang (DEN) 1.
72  Omar Fraile (ESP) 54.
73  Gorka Izagirre (ESP)  (landevej) 33.
74  Jon Izagirre (ESP) 56.
75  Aleksej Lutsenko (KAZ) DNF
76  Luis León Sánchez (ESP) 55.
77  Davide Villella (ITA) 47.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
81  Tim Wellens (BEL) 11.
82  Sander Armée (BEL) DNF
83  Bjorg Lambrecht (BEL) 27.
84  Tomasz Marczyński (POL) 90.
85  Maxime Monfort (BEL) 69.
86  Tosh Van der Sande (BEL) DNF
87  Jelle Vanendert (BEL) DNF
Team Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
91  Michael Matthews (AUS) 35.
92  Jan Bakelants (BEL) 30.
93  Tom Dumoulin (NED) 50.
94  Chris Hamilton (AUS) DNF
95  Marc Hirschi (SUI) 51.
96  Robert Power (AUS) DNF
97  Louis Vervaeke (BEL) 63.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
101  Alejandro Valverde (ESP)  (landevej) DNF
102  Andrey Amador (CRC) 71.
103  Winner Anacona (COL) 68.
104  Carlos Betancur (COL) 15.
105  Imanol Erviti (ESP) 92.
106  Mikel Landa (ESP) 7.
107  Carlos Verona (ESP) 44.
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
111  Jesús Herrada (ESP) 28.
112  Mathias Le Turnier (FRA) DNF
113  Luis Ángel Maté (ESP) 82.
114  Marco Mathis (GER) DNF
115  Anthony Perez (FRA) 24.
116  Pierre-Luc Périchon (FRA) DNF
117  Julien Simon (FRA) DNF
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
121  Daniel Martin (IRL) DNF
122  Rui Costa (POR) DNF
123  Sergio Henao (COL) 29.
124  Manuele Mori (ITA) DNF
125  Tadej Pogačar (SLO) 18.
126  Rory Sutherland (AUS) DNF
127  Diego Ulissi (ITA) 39.
CCC Team
CPT
Nr.RytterPlacering
131  Greg Van Avermaet (BEL) 52.
132  Josef Černý (CZE) 88.
133  Alessandro De Marchi (ITA) 41.
134  Jonas Koch (GER) 77.
135  Serge Pauwels (BEL) DNF
136  Joey Rosskopf (USA) DNF
137  Laurens ten Dam (NED) DNF
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
141  Enrico Battaglin (ITA) 38.
142  José Gonçalves (POR) 73.
143  Nathan Haas (AUS) 86.
144  Pavel Kotjetkov (RUS) 98.
145  Nils Politt (GER) 81.
146  Dmitrij Strakhov (RUS) 65.
147  Ilnur Sakarin (RUS) 22.
Team Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
151  Robert Gesink (NED) DNF
152  Koen Bouwman (NED) 78.
153  Laurens De Plus (BEL) 17.
154  Tom Leezer (NED) DNF
155  Bert-Jan Lindeman (NED) 84.
156  Paul Martens (GER) 83.
157  Antwan Tolhoek (NED) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161  Toms Skujiņš (LAT) 26.
162  Julien Bernard (FRA) DNF
163  Giulio Ciccone (ITA) 34.
164  Nicola Conci (ITA) 61.
165  Fabio Felline (ITA) DNF
166  Michael Gogl (AUT) DNF
167  Peter Stetina (USA) 89.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
171  David Gaudu (FRA) 6.
172  William Bonnet (FRA) DNF
173  Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
174  Valentin Madouas (FRA) 31.
175  Rudy Molard (FRA) 25.
176  Romain Seigle (FRA) DNF
177  Benoît Vaugrenard (FRA) DNF
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
181  Roman Kreuziger (CZE) 79.
182  Enrico Gasparotto (ITA) DNF
183  Jacques Janse van Rensburg (RSA) 100.
184  Ben King (USA) 85.
185  Tom-Jelte Slagter (NED) 43.
186  Jay Robert Thomson (RSA) DNF
187  Michael Valgren (DEN) DNF
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
191  Guillaume Martin (FRA) 19.
192  Jérôme Baugnies (BEL) DNF
193  Fabien Doubey (FRA) DNF
194  Odd Christian Eiking (NOR) 37.
195  Xandro Meurisse (BEL) DNF
196  Andrea Pasqualon (ITA) DNF
197  Loïc Vliegen (BEL) DNF
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
201  Lilian Calmejane (FRA) DNF
202  Fabien Grellier (FRA) DNF
203  Jonathan Hivert (FRA) DNF
204  Bryan Nauleau (FRA) DNF
205  Paul Ourselin (FRA) DNF
206  Romain Sicard (FRA) 93.
207  Angélo Tulik (FRA) DNF
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
211  Élie Gesbert (FRA) DNF
212  Anthony Delaplace (FRA) DNF
213  Romain Hardy (FRA) 96.
214  Kévin Ledanois (FRA) DNF
215  Jérémy Maison (FRA) DNF
216  Amaël Moinard (FRA) DNF
217  Florian Vachon (FRA) DNF
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
221  Dries Van Gestel (BEL) DNF
222  Benjamin Declercq (BEL) DNF
223  Kevin Deltombe (BEL) DNF
224  Thomas Sprengers (BEL) 62.
225  Mathias Van Gompel (BEL) DNF
226  Aaron Van Poucke (BEL) DNF
227  Aaron Verwilst (BEL) DNF
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
231  Patrick Müller (SUI) DNF
232  Yoann Bagot (FRA) DNF
233  Arnaud Courteille (FRA) 99.
234  Cyril Gautier (FRA) DNF
235  Quentin Pacher (FRA) 48.
236  Kévin Réza (FRA) DNF
237  Jimmy Turgis (FRA) DNF
Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
241  Eliot Lietaer (BEL) 42.
242  Kevyn Ista (BEL) DNF
243  Justin Jules (FRA) 87.
244  Kenny Molly (BEL) DNF
245  Mathijs Paasschens (NED) DNF
246  Dimitri Peyskens (BEL) DNF
247  Baptiste Planckaert (BEL) DNF

Eksterne henvisninger Rediger