Milano-Sanremo 2023

Milano-Sanremo 2023 var den 114. udgave af det italienske monument Milano-Sanremo. Det 294 km lange linjeløb blev kørt den 18. marts 2023 med start i Abbiategrasso og mål i Sanremo i den nordlige del af landet. Løbet var ottende arrangement på UCI World Tour 2023.

Milano-Sanremo 2023
Løbsdetaljer
Rute114. Milano-Sanremo
KonkurrenceUCI World Tour 2023 1.UWT
Dato18. marts 2023
Distance294 km
LandITA Italien
StartbyAbbiategrasso
MålbySanremo
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere170
Gennemsnitlig fart45,772 km/t
Resultater
VinderNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
ToerITA Filippo Ganna (Ineos Grenadiers)
TreerBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
◀20222024▶
Dokumentation

Hollandske Mathieu van der Poel fra Alpecin-Deceuninck kom alene til mål, og vandt løbet med 15 sekunders forspring til de nærmeste forfølgere.

Resultat redigér

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mathieu van der Poel Alpecin-Deceuninck6t 25' 23"
2.   Filippo Ganna Ineos Grenadiers+ 15"
3.   Wout van Aert Jumbo-Visma+ 15"
4.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 15"
5.   Søren Kragh Andersen Alpecin-Deceuninck+ 26"
6.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 26"
7.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 26"
8.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 26"
9.   Anthony Turgis TotalEnergies+ 26"
10.   Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 26"
11.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 26"
12.   Davide Ballerini Soudal Quick-Step+ 32"
13.   Christophe Laporte Jumbo-Visma+ 32"
14.   Magnus Cort EF Education-EasyPost+ 32"
15.   Jasper Philipsen Alpecin-Deceuninck+ 32"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (7)

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
22 Søren Kragh Andersen Alpecin-Deceuninck 5
63 Mikkel Honoré EF Education-EasyPost 69
64 Magnus Cort EF Education-EasyPost 14
126 Mads Würtz Schmidt Israel-Premier Tech 149
172 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step 36
221 Mads Pedersen Trek-Segafredo 6

* DNF = gennemførte ikke

Startliste redigér

  Startliste
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
1  Matej Mohorič (SLO) 8.
2  Nikias Arndt (GER) 18.
3  Pello Bilbao (ESP) 43.
4  Damiano Caruso (ITA) 53.
5  Jonathan Milan (ITA) 128.
6  Andrea Pasqualon (ITA) 60.
7  Fred Wright (GBR) 79.
Sportsdirektør: Franco Pellizotti, Alberto Volpi
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Benoît Cosnefroy (FRA) 22.
12  Stan Dewulf (BEL) 66.
13  Jaakko Hänninen (FIN) 130.
14  Lawrence Naesen (BEL) 83.
15  Oliver Naesen (BEL) 74.
16  Andrea Vendrame (ITA) 45.
17  Larry Warbasse (USA) 61.
Sportsdirektør: Didier Jannel, Artūras Kasputis
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
21  Mathieu van der Poel (NED) 1.
22  Søren Kragh Andersen (DEN) 5.
23  Silvan Dillier (SUI) 100.
24  Quinten Hermans (BEL) 80.
25  Jasper Philipsen (BEL) 15.
26  Kristian Sbaragli (ITA) 103.
27  Gianni Vermeersch (BEL) 81.
Sportsdirektør: Bart Leysen
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
31  Mark Cavendish (GBR)  (landevej) 150.
32  Leonardo Basso (ITA) 131.
33  Cees Bol (NED) 57.
34  Davide Martinelli (ITA) 127.
35  Aljaksandr Rabusjenka142.
36  Gleb SyritsaDNF
37  Simone Velasco (ITA) 47.
Sportsdirektør: Mario Manzoni, Stefano Zanini
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41  Sam Bennett (IRL) DNF
42  Nico Denz (GER) 114.
43  Marco Haller (AUT) 17.
44  Cesare Benedetti (POL) DNF
45  Nils Politt (GER)  (landevej) 21.
46  Ryan Mullen (IRL) 153.
47  Danny van Poppel (NED) 111.
Sportsdirektør: Enrico Gasparotto, Rolf Aldag
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
51  Simone Consonni (ITA) 48.
52  Davide Cimolai (ITA) 75.
53  Bryan Coquard (FRA) 56.
54  Alexandre Delettre (FRA) 135.
55  Alexis Renard (FRA) 137.
56  Benjamin Thomas (FRA) 55.
57  Harrison Wood (GBR) 85.
Sportsdirektør: Roberto Damiani, Benjamin Giraud
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
61  Alberto Bettiol (ITA) 54.
62  Stefan Bissegger (SUI) 145.
63  Mikkel Honoré (DEN) 69.
64  Magnus Cort (DEN) 14.
65  Neilson Powless (USA) 7.
66  Jonas Rutsch (GER) 126.
67  Łukasz Wiśniowski (POL) 140.
Sportsdirektør: Matti Breschel, Charles Wegelius
Eolo-Kometa
EOK
Nr.RytterPlacering
71  Mirco Maestri (ITA) 105.
72  Mattia Bais (ITA) 97.
73  Simone Bevilacqua (ITA) 143.
74  Francesco Gavazzi (ITA) 58.
75  David Martín (ESP) 160.
76  Samuele Rivi (ITA) 161.
77  Diego Sevilla (ESP) 99.
Sportsdirektør: Stefano Zanatta, Biagio Conte
Green Project-Bardiani CSF-Faizanè
BCF
Nr.RytterPlacering
81  Henok Mulubrhan (ERI) 162.
82  Davide Gabburo (ITA) 78.
83  Riccardo Lucca (ITA) 108.
84  Filippo Magli (ITA) 64.
85  Manuele Tarozzi (ITA) 155.
86  Alessandro Tonelli (ITA) 101.
87  Samuele Zoccarato (ITA) 120.
Sportsdirektør: Roberto Reverberi, Luca Amoriello
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
91  Arnaud Démare (FRA) 51.
92  Kevin Geniets (LUX) 29.
93  Ignatas Konovalovas (LTU) 116.
94  Rudy Molard (FRA) 30.
95  Quentin Pacher (FRA) 41.
96  Miles Scotson (AUS) 144.
97  Jake Stewart (GBR) 87.
Sportsdirektør: Jussi Veikkanen, Sébastien Joly
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
101  Filippo Ganna (ITA) 2.
102  Kim Heiduk (GER) 141.
103  Michał Kwiatkowski (POL) 139.
104  Jhonatan Narváez (ECU) 32.
105  Luke Rowe (GBR) 148.
106  Magnus Sheffield (USA) 24.
107  Ben Swift (GBR) 73.
Sportsdirektør: Matteo Tosatto
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlacering
111  Biniam Girmay (ERI) 28.
112  Niccolò Bonifazio (ITA) 77.
113  Sven Erik Bystrøm (NOR) 62.
114  Lorenzo Rota (ITA) 31.
115  Mike Teunissen (NED) 89.
116  Loïc Vliegen (BEL) 151.
117  Aimé De Gendt (BEL) 93.
Sportsdirektør: Valerio Piva, Aike Visbeek
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
121  Sep Vanmarcke (BEL) 46.
122  Derek Gee (CAN) 98.
123  Hugo Houle (CAN) 65.
124  Daryl Impey (RSA) 107.
125  Krists Neilands (LAT) 27.
126  Mads Würtz Schmidt (DEN) 149.
127  Corbin Strong (NZL) 86.
Sportsdirektør: Steve Bauer, René Andrle
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
131  Wout van Aert (BEL) 3.
132  Edoardo Affini (ITA) 136.
133  Christophe Laporte (FRA) 13.
134  Jan Tratnik (SLO) 91.
135  Attila Valter (HUN)  (landevej) 34.
136  Jos van Emden (NED) 168.
137  Nathan Van Hooydonck (BEL) 118.
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen, Richard Plugge
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
141  Caleb Ewan (AUS) 16.
142  Jasper De Buyst (BEL) 94.
143  Arnaud De Lie (BEL) 95.
144  Jarrad Drizners (AUS) 110.
145  Frederik Frison (BEL) 106.
146  Jacopo Guarnieri (ITA) 124.
147  Maxim Van Gils (BEL) 38.
Sportsdirektør: Allan Davis, Maxime Monfort
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
151  Alex Aranburu (ESP) 26.
152  Iván García Cortina (ESP) 33.
153  Fernando Gaviria (COL) 129.
154  Johan Jacobs (SUI) 133.
155  Oier Lazkano (ESP) 134.
156  Lluís Mas (ESP) 63.
157  Gonzalo Serrano (ESP) 25.
Sportsdirektør: Max Sciandri
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
161  Matteo Moschetti (ITA) 156.
162  Negasi Abreha (ETH) 169.
163  Antonio Puppio (ITA) 117.
164  Gianluca Brambilla (ITA) 42.
165  Mark Donovan (GBR) 70.
166  Alessandro Fedeli (ITA) 50.
167  Tobias Ludvigsson (SWE) 96.
Sportsdirektør: Gabriele Missaglia, Alexandre Sans Vega
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
171  Julian Alaphilippe (FRA) 11.
172  Kasper Asgreen (DEN) 36.
173  Davide Ballerini (ITA) 12.
174  Tim Declercq (BEL) 121.
175  Dries Devenyns (BEL) 123.
176  Yves Lampaert (BEL) 20.
177  Florian Sénéchal (FRA)  (landevej) 76.
Sportsdirektør: Davide Bramati, Wilfried Peeters
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
181  Luca Mozzato (ITA) 132.
182  Warren Barguil (FRA) 40.
183  Jenthe Biermans (BEL) 59.
184  Simon Guglielmi (FRA) 102.
185  Matis Louvel (FRA) 90.
186  Clément Russo (FRA) 125.
187  Alessandro Verre (ITA) 166.
Sportsdirektør: Mickael Leveau
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
191  John Degenkolb (GER) 39.
192  Pavel Bittner (CZE) 167.
193  Matthew Dinham (AUS) 170.
194  Nils Eekhoff (NED) 147.
195  Marius Mayrhofer (GER) 115.
196  Florian Stork (GER) 112.
197  Kevin Vermaerke (USA) 71.
Sportsdirektør: Luke Roberts
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
201  Matteo Sobrero (ITA) 37.
202  Alexandre Balmer (SUI) 84.
203  Michael Hepburn (AUS) 154.
204  Jan Maas (NED) 119.
205  Luka Mezgec (SLO) 23.
206  Lukas Pöstlberger (AUT) 122.
207  Zdeněk Štybar (CZE) 52.
Sportsdirektør: Mathew Hayman, Matthew White
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
211  Peter Sagan (SVK)  (landevej) 44.
212  Maciej Bodnar (POL) DNF
213  Sandy Dujardin (FRA) 157.
214  Valentin Ferron (FRA) 68.
215  Daniel Oss (ITA) 35.
216  Geoffrey Soupe (FRA) 104.
217  Anthony Turgis (FRA) 9.
Sportsdirektør: Lylian Lebreton, Ján Valach
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
221  Mads Pedersen (DEN) 6.
222  Dario Cataldo (ITA) 113.
223  Markus Hoelgaard (NOR) 152.
224  Jacopo Mosca (ITA) 164.
225  Toms Skujiņš (LAT) 88.
226  Jasper Stuyven (BEL) 10.
227  Otto Vergaerde (BEL) 159.
Sportsdirektør: Kimberly Anderson, Adriano Baffi
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
231  Rick Pluimers (NED) 49.
232  Tom Bohli (SUI) 158.
233  Aloïs Charrin (FRA) 165.
234  Luc Wirtgen (LUX) 82.
235  Miká Heming (GER) 138.
236  Arthur Kluckers (LUX) 109.
237  Roland Thalmann (SUI) 146.
Sportsdirektør: Claudio Cozzi, Morgan Lamoisson
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
241  Tadej Pogačar (SLO) 4.
242  Alessandro Covi (ITA) DNF
243  Tim Wellens (BEL) 67.
244  Felix Großschartner (AUT)  (landevej) 92.
245  Domen Novak (SLO) 163.
246  Matteo Trentin (ITA) 19.
247  Diego Ulissi (ITA) 72.
Sportsdirektør: Andrej Hauptman, Marco Marzano

Referencer redigér

  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 17. marts 2023.

Eksterne henvisninger redigér