Paris-Nice 2021

Paris-Nice 2021 Cycling (road) pictogram.svg
Paris Nice 2021 - stage 5 - Massif d'Uchaux 6.jpg
Hovedfeltet på 5. etape.
Løbsdetaljer
Rute79. Paris-Nice
KonkurrenceUCI World Tour 2021 2.UWT
Etaper8
Datoer7. – 14. marts 2021
Distance1.174,2 km
LandFRA Frankrig
StartbySaint-Cyr-l'École
MålbyLevens
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere127
Gennemsnitlig fart40,727 km/t
Resultater
VinderGER Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
ToerRUS Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech)
TreerESP Jon Izagirre (Astana-Premier Tech)
PointtrøjeSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeFRA Anthony Perez (Cofidis)
UngdomstrøjeRUS Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech)
Mest angrebsivrigeFRA Warren Barguil (Arkéa-Samsic)
HoldkonkurrenceKAZ Astana-Premier Tech
◀ 2020
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Paris-Nice 2021 var den 79. udgave af det franske etapeløb Paris-Nice. Cykelløbets otte etaper blev kørt over 1.173,8 km fra 7. til 14. marts 2021 med start i Saint-Cyr-l'École og mål i Levens i nærheden af Nice. Løbet var fjerde arrangement på UCI World Tour 2021. De sidste fem etaper blev kørt samtidig med det italienske etapeløb Tirreno-Adriatico.

For andet år i træk vandt tyske Maximilian Schachmann fra Bora-Hansgrohe løbet. De to Astana-Premier Tech-ryttere Aleksandr Vlasov og Jon Izagirre kom på anden- og tredjepladsen.

EtaperneRediger


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 7. marSaint-Cyr-l'École – Saint-Cyr-l'École1661525 m  Sam Bennett  Sam Bennett
2. etape 8. marOinville-sur-Montcient – Amilly1881016 m  Cees Bol  Michael Matthews
3. etape 9. marGien – Gien14,4102 m  Stefan Bissegger  Stefan Bissegger
4. etape 10. marChalon-sur-Saône – Chiroubles1883540 m  Primož Roglič  Primož Roglič
5. etape 11. marVienne – Bollène203926 m  Sam Bennett  Primož Roglič
6. etape 12. marBrignoles – Biot202,53181 m  Primož Roglič  Primož Roglič
7. etape 13. marLe Broc – Valdeblore119,23127 m  Primož Roglič  Primož Roglič
8. etape 14. marPlan-du-Var – Levens93,12006 m  Magnus Cort  Maximilian Schachmann

1. etapeRediger

Saint-Cyr-l'École - Saint-Cyr-l'École(166 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sam Bennett Deceuninck-Quick Step3t 51' 38"
2.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 0"
4.   Jasper Philipsen Alpecin-Fenix+ 0"
5.   Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 0"
6.   Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe+ 0"
7.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 0"
8.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
9.   André Greipel Israel Start-Up Nation+ 0"
10.   Rudy Barbier Israel Start-Up Nation+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Sam Bennett   Deceuninck-Quick Step3t 51' 28"
2.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 4"
3.   Michael Matthews Team BikeExchange+ 5"
4.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 6"
5.   Ben Swift Ineos Grenadiers+ 9"
6.   Jasper Philipsen  Alpecin-Fenix+ 10"
7.   Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 10"
8.   Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe+ 10"
9.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 10"
10.   Christophe Laporte Cofidis+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

Oinville-sur-Montcient - Amilly(188 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Cees Bol Team DSM4t 27' 59"
2.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 0"
3.   Michael Matthews Team BikeExchange+ 0"
4.   Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 0"
5.   Sam Bennett   Deceuninck-Quick Step+ 0"
6.   John Degenkolb Lotto-Soudal+ 0"
7.   Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe+ 0"
8.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 0"
9.   Jasper Philipsen  Alpecin-Fenix+ 0"
10.   Rudy Barbier Israel Start-Up Nation+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Michael Matthews  Team BikeExchange8t 19' 23"
2.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 4"
3.   Sam Bennett  Deceuninck-Quick Step+ 4"
4.   Cees Bol Team DSM+ 4"
5.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 8"
6.   André Greipel Israel Start-Up Nation+ 11"
7.   Tiesj Benoot Team DSM+ 12"
8.   Florian Vermeersch  Lotto-Soudal+ 12"
9.   Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 13"
10.   Ben Swift Ineos Grenadiers+ 13"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

Gien - Gien(14,4 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Stefan Bissegger EF Education-Nippo17' 34"
2.   Rémi Cavagna Deceuninck-Quick Step+ 0"
3.   Primož Roglič Jumbo-Visma+ 6"
4.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 9"
5.   Søren Kragh Andersen Team DSM+ 10"
6.   Rohan Dennis Ineos Grenadiers+ 13"
7.   Christophe Laporte Cofidis+ 13"
8.   Dylan van Baarle Ineos Grenadiers+ 14"
9.   Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step+ 16"
10.   Patrick Bevin Israel Start-Up Nation+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Bissegger   EF Education-Nippo8t 37' 11"
2.   Rémi Cavagna Deceuninck-Quick Step+ 0"
3.   Primož Roglič Jumbo-Visma+ 6"
4.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 9"
5.   Michael Matthews Team BikeExchange+ 9"
6.   Søren Kragh Andersen Team DSM+ 10"
7.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 12"
8.   Christophe Laporte Cofidis+ 13"
9.   Dylan van Baarle Ineos Grenadiers+ 14"
10.   Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step+ 15"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

Chalon-sur-Saône - Chiroubles(188 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič Jumbo-Visma4t 49' 36"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 12"
3.   Guillaume Martin Cofidis+ 12"
4.   Tiesj Benoot Team DSM+ 12"
5.   Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech+ 12"
6.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 12"
7.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 16"
8.   Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM+ 16"
9.   Pierre Latour Total Direct Énergie+ 16"
10.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma13t 26' 40"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 35"
3.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates+ 37"
4.   Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech+ 41"
5.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 43"
6.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 58"
7.   Tiesj Benoot Team DSM+ 1' 05"
8.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 1' 09"
9.   Luis León Sánchez Astana-Premier Tech+ 1' 11"
10.   Pierre Latour Total Direct Énergie+ 1' 12"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

Vienne - Bollène(203 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sam Bennett Deceuninck-Quick Step5t 16' 01"
2.   Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 0"
3.   Pascal Ackermann Bora-Hansgrohe+ 0"
4.   Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 0"
5.   Giacomo Nizzolo Qhubeka Assos+ 0"
6.   Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
7.   Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 0"
8.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
9.   Rudy Barbier Israel Start-Up Nation+ 0"
10.   Danny van Poppel Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma18t 42' 41"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 31"
3.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates+ 37"
4.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 40"
5.   Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech+ 41"
6.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 58"
7.   Tiesj Benoot Team DSM+ 1' 04"
8.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 1' 08"
9.   Luis León Sánchez Astana-Premier Tech+ 1' 11"
10.   Pierre Latour Total Direct Énergie+ 1' 12"
Kilde: ProCyclingStats


6. etapeRediger

Brignoles - Biot(202,5 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma4t 40' 22"
2.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
3.   Michael Matthews Team BikeExchange+ 0"
4.   Dylan Teuns Bahrain Victorious+ 0"
5.   Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën+ 0"
6.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 0"
7.   Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 0"
8.   Quentin Pacher B&B Hotels p/b KTM+ 0"
9.   Sergio Henao Qhubeka Assos+ 0"
10.   Krists Neilands Israel Start-Up Nation+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma23t 22' 53"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 41"
3.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 50"
4.   Aleksandr Vlasov  Astana-Premier Tech+ 51"
5.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 1' 08"
6.   Tiesj Benoot Team DSM+ 1' 14"
7.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 1' 16"
8.   Luis León Sánchez Astana-Premier Tech+ 1' 21"
9.   Pierre Latour Total Direct Énergie+ 1' 21"
10.   Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën+ 1' 23"
Kilde: ProCyclingStats


7. etapeRediger

Le Broc - Valdeblore(119,2 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma3t 09' 18"
2.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 2"
3.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 5"
4.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 8"
5.   Aleksandr Vlasov  Astana-Premier Tech+ 10"
6.   Tiesj Benoot Team DSM+ 10"
7.   Guillaume Martin Cofidis+ 15"
8.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 15"
9.   Harm Vanhoucke Lotto-Soudal+ 22"
10.   Jai Hindley Team DSM+ 27"
Kilde: ProCyclingStats


 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Primož Roglič   Jumbo-Visma26t 32' 01"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 52"
3.   Aleksandr Vlasov  Astana-Premier Tech+ 1' 11"
4.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 1' 15"
5.   Tiesj Benoot Team DSM+ 1' 34"
6.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 1' 34"
7.   Guillaume Martin Cofidis+ 2' 06"
8.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 2' 07"
9.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 2' 10"
10.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 2' 21"
Kilde: ProCyclingStats


8. etapeRediger

Plan-du-Var - Levens(93,1 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Magnus Cort EF Education-Nippo2t 16' 58"
2.   Christophe Laporte Cofidis+ 0"
3.   Pierre Latour Total Direct Énergie+ 0"
4.   Dylan Teuns Bahrain Victorious+ 0"
5.   Warren Barguil Arkéa-Samsic+ 0"
6.   Dylan van Baarle Ineos Grenadiers+ 0"
7.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 0"
8.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 0"
9.   Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step+ 0"
10.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

Samlede stillingRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Maximilian Schachmann  Bora-Hansgrohe28t 49' 51"
2.   Aleksandr Vlasov  Astana-Premier Tech+ 19"
3.   Jon Izagirre Astana-Premier Tech+ 23"
4.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 41"
5.   Tiesj Benoot Team DSM+ 42"
6.   Guillaume Martin Cofidis+ 1' 14"
7.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 1' 18"
8.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 1' 29"
9.   Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën+ 1' 31"
10.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 1' 32"
Kilde: ProCyclingStats


PointkonkurrencenRediger

 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Primož Roglič  Jumbo-Visma57 point
2.   Sam Bennett Deceuninck-Quick Step39 point
3.   Christophe Laporte Cofidis34 point
4.   Michael Matthews Team BikeExchange28 point
5.   Maximilian Schachmann  Bora-Hansgrohe26 point
6.   Lucas Hamilton Team BikeExchange21 point
7.   Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM21 point
8.   Mads Pedersen Trek-Segafredo21 point
9.   Magnus Cort EF Education-Nippo15 point
10.   Stefan Bissegger EF Education-Nippo15 point


BjergkonkurrencenRediger

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Anthony Perez  Cofidis67 point
2.   Julien Bernard Trek-Segafredo26 point
3.   Primož Roglič  Jumbo-Visma20 point
4.   Fabien Doubey Total Direct Énergie20 point
5.   Kenny Elissonde Trek-Segafredo15 point
6.   Maximilian Schachmann  Bora-Hansgrohe14 point
7.   Oliver Naesen AG2R Citroën7 point
8.   Victor Campenaerts Qhubeka Assos6 point
9.   Dylan van Baarle Ineos Grenadiers5 point
10.   Warren Barguil Arkéa-Samsic5 point


UngdomskonkurrencenRediger

 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Aleksandr Vlasov  Astana-Premier Tech28t 50' 10"
2.   Lucas Hamilton Team BikeExchange+ 22"
3.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 1' 10"
4.   Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën+ 1' 12"
5.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 1' 13"
6.   Harm Vanhoucke Lotto-Soudal+ 1' 22"
7.   Jai Hindley Team DSM+ 2' 17"
8.   Neilson Powless EF Education-Nippo+ 5' 18"
9.   Dorian Godon AG2R Citroën+ 20' 38"
10.   Matteo Sobrero Astana-Premier Tech+ 23' 56"


HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Astana-Premier Tech  86t 32' 39"
2.   Bahrain Victorious + 3' 02"
3.   AG2R Citroën + 7' 12"
4.   Cofidis + 21' 37"
5.   Jumbo-Visma + 23' 54"
6.   Movistar Team + 26' 12"
7.   Qhubeka Assos + 29' 53"
8.   Trek-Segafredo + 41' 37"
9.   Team DSM + 42' 15"
10.   Ineos Grenadiers + 42' 38"


Hold og ryttereRediger

WorldTeams (19)ProTeams (4)

Danske ryttereRediger

  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
15 Søren Kragh Andersen Team DSM DNS-4
16 Casper Pedersen Team DSM 92
21 Magnus Cort EF Education-Nippo 57
71 Mads Pedersen Trek-Segafredo 118
116 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step 98

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start

StartlisteRediger

  Startliste
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
1  Maximilian Schachmann (GER) 1.
2  Pascal Ackermann (GER) DNF-8
3  Cesare Benedetti (ITA) 123.
4  Felix Großschartner (AUT) 73.
5  Jordi Meeus (BEL) 121.
6  Nils Politt (GER) 54.
7  Michael Schwarzmann (GER) 119.
Sportsdirektør: Christian Pömer
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
11  Tiesj Benoot (BEL) 5.
12  Cees Bol (NED) 120.
13  Nils Eekhoff (NED) 99.
14  Jai Hindley (AUS) 18.
15  Søren Kragh Andersen (DEN) DNS-4
16  Casper Pedersen (DEN) 92.
17  Jasha Sütterlin (GER) 124.
Sportsdirektør: Marc Reef
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
21  Magnus Cort (DEN) 57.
22  Daniel Arroyave Cañas (COL) DNF-6
23  Stefan Bissegger (SUI) 77.
24  Julien El Fares (FRA) 35.
25  Jens Keukeleire (BEL) DNF-4
26  Neilson Powless (USA) 25.
27  Jonas Rutsch (GER) 111.
Sportsdirektør: Juan Manuel Gárate
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
31  Primož Roglič (SLO)  (landevej) 15.
32  George Bennett (NZL)  (landevej) 30.
33  Lennard Hofstede (NED) DNF-8
34  Steven Kruijswijk (NED) 29.
35  Tony Martin (GER)  (enkeltstart) DNF-5
36  Sam Oomen (NED) 41.
37  Jos van Emden (NED) DNF-8
Sportsdirektør: Frans Maassen
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
41  Richie Porte (AUS) DNF-1
42  Andrey Amador (CRC) 94.
43  Laurens De Plus (BEL) 46.
44  Rohan Dennis (AUS) 45.
45  Tao Geoghegan Hart (GBR) DNF-4
46  Ben Swift (GBR) 49.
47  Dylan van Baarle (NED) 13.
Sportsdirektør: Gabriel Rasch
Qhubeka Assos
TQA
Nr.RytterPlacering
51  Sergio Henao (COL) 19.
52  Sander Armée (BEL) 75.
53  Fabio Aru (ITA) 26.
54  Victor Campenaerts (BEL) 88.
55  Giacomo Nizzolo (ITA)   (landevej) DNS-8
56  Matteo Pelucchi (ITA) DNF-4
57  Max Walscheid (GER) DNS-7
Sportsdirektør: Gabriele Missaglia
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
61  Aleksandr Vlasov (RUS) 2.
62  Samuele Battistella (ITA) DNS-4
63  Omar Fraile (ESP) 50.
64  Jon Izagirre (ESP) 3.
65  Aleksej Lutsenko (KAZ) DNF-8
66  Luis León Sánchez (ESP)  (landevej) 17.
67  Matteo Sobrero (ITA) 42.
Sportsdirektør: Steve Bauer
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
71  Mads Pedersen (DEN) 118.
72  Julien Bernard (FRA) 28.
73  Kenny Elissonde (FRA) 36.
74  Alex Kirsch (LUX) 104.
75  Jacopo Mosca (ITA) 58.
76  Jasper Stuyven (BEL) 59.
77  Edward Theuns (BEL) 71.
Sportsdirektør: Steven de Jongh
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
81  David Gaudu (FRA) DNF-8
82  Bruno Armirail (FRA) 74.
83  Arnaud Démare (FRA)  (landevej) 106.
84  Jacopo Guarnieri (ITA) 116.
85  Ignatas Konovalovas (LTU) 102.
86  Miles Scotson (AUS) DNF-6
87  Ramon Sinkeldam (NED) 125.
Sportsdirektør: Thierry Bricaud
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
91  Philippe Gilbert (BEL) 60.
92  Thomas De Gendt (BEL) 66.
93  John Degenkolb (GER) 93.
94  Kobe Goossens (BEL) DNF-4
95  Stefano Oldani (ITA) 61.
96  Harm Vanhoucke (BEL) 11.
97  Florian Vermeersch (BEL) 100.
Sportsdirektør: Maxime Monfort
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
101  Warren Barguil (FRA) 14.
102  Maxime Bouet (FRA) DNS-6
103  Nacer Bouhanni (FRA) 90.
104  Anthony Delaplace (FRA) DNS-6
105  Daniel McLay (GBR) 114.
106  Clément Russo (FRA) 78.
107  Connor Swift (GBR) 56.
Sportsdirektør: Yvon Caër
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
111  Sam Bennett (IRL) 79.
112  Mattia Cattaneo (ITA) 32.
113  Rémi Cavagna (FRA)  (enkeltstart) 83.
114  Tim Declercq (BEL) 64.
115  Yves Lampaert (BEL) 48.
116  Michael Mørkøv (DEN) 98.
117  Florian Sénéchal (FRA) 53.
Sportsdirektør: Tom Steels
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
121  Guillaume Martin (FRA) 6.
122  Piet Allegaert (BEL) 86.
123  Simon Geschke (GER) 24.
124  Christophe Laporte (FRA) 65.
125  Anthony Perez (FRA) 108.
126  Pierre-Luc Périchon (FRA) 68.
127  Jelle Wallays (BEL) 110.
Sportsdirektør: Jean-Luc Jonrond
Team BikeExchange
BEX
Nr.RytterPlacering
131  Michael Matthews (AUS) 38.
132  Luke Durbridge (AUS)  (enkeltstart) 67.
133  Alexander Edmondson (AUS) DNF-7
134  Kaden Groves (AUS) DNF-6
135  Lucas Hamilton (AUS) 4.
136  Amund Grøndahl Jansen (NOR) DNS-6
137  Alexander Konychev (ITA) DNF-8
Sportsdirektør: David McPartland
AG2R Citroën
ACT
Nr.RytterPlacering
141  Bob Jungels (LUX) 27.
142  Stan Dewulf (BEL) 91.
143  Dorian Godon (FRA) 39.
144  Oliver Naesen (BEL) 33.
145  Ben O'Connor (AUS) 12.
146  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 9.
147  Damien Touzé (FRA) 44.
Sportsdirektør: Cyril Dessel
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
151  Alexander Kristoff (NOR) 82.
152  Sven Erik Bystrøm (NOR)  (landevej) 43.
153  Rui Costa (POR)  (landevej) 55.
154  David de la Cruz (ESP) 51.
155  Brandon McNulty (USA) DNF-6
156  Rui Oliveira (POR) 95.
157  Matteo Trentin (ITA) 47.
Sportsdirektør: Fabio Baldato
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
161  Dylan Teuns (BEL) 20.
162  Yukiya Arashiro (JPN) 87.
163  Phil Bauhaus (GER) 117.
164  Jack Haig (AUS) 7.
165  Marco Haller (AUT) 107.
166  Heinrich Haussler (AUS) DNF-8
167  Gino Mäder (SUI) 10.
Sportsdirektør: Neil Stephens
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
171  Pierre Latour (FRA) 16.
172  Edvald Boasson Hagen (NOR) 85.
173  Fabien Doubey (FRA) 81.
174  Christopher Lawless (GBR) DNF-4
175  Anthony Turgis (FRA) 80.
176  Dries Van Gestel (BEL) DNF-6
177  Alexis Vuillermoz (FRA) DNF-2
Sportsdirektør: Benoît Génauzeau
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
181  Matteo Jorgenson (USA) 8.
182  Jorge Arcas (ESP) 34.
183  Imanol Erviti (ESP) 84.
184  Johan Jacobs (SUI) DNF-8
185  Sebastián Mora (ESP) DNF-8
186  Gregor Mühlberger (AUT) 63.
187  José Joaquín Rojas (ESP) 31.
Sportsdirektør: José Luis Arrieta
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
191  Krists Neilands (LAT) 21.
192  Rudy Barbier (FRA) DNF-7
193  Patrick Bevin (NZL) DNS-7
194  Matthias Brändle (AUT)  (enkeltstart) 112.
195  André Greipel (GER) 122.
196  Sep Vanmarcke (BEL) 52.
197  Rick Zabel (GER) 105.
Sportsdirektør: Lionel Marie
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
201  Louis Meintjes (RSA) 23.
202  Odd Christian Eiking (NOR) 37.
203  Jonas Koch (GER) 89.
204  Rein Taaramäe (EST) 76.
205  Taco van der Hoorn (NED) 115.
206  Boy van Poppel (NED) 126.
207  Danny van Poppel (NED) 96.
Sportsdirektør: Steven De Neef
B&B Hotels p/b KTM
BBK
Nr.RytterPlacering
211  Bryan Coquard (FRA) 69.
212  Cyril Barthe (FRA) 62.
213  Cyril Gautier (FRA) 70.
214  Jonathan Hivert (FRA) 97.
215  Jérémy Lecroq (FRA) 127.
216  Cyril Lemoine (FRA) 101.
217  Quentin Pacher (FRA) 22.
Sportsdirektør: Jimmy Engoulvent
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
221  Jasper Philipsen (BEL) DNS-7
222  Dries De Bondt (BEL)  (landevej) 113.
223  Senne Leysen (BEL) 109.
224  Oscar Riesebeek (NED) 72.
225  Kristian Sbaragli (ITA) 40.
226  Scott Thwaites (GBR) 103.
227  Louis Vervaeke (BEL) DNS-6
Sportsdirektør: Michel Cornelisse

ReferencerRediger

  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 6. marts 2021. 

Eksterne henvisningerRediger