U.S. Highway 89: Forskelle mellem versioner
Content deleted Content added
m robot Tilføjer: ro:U.S. Highway 89 |
MGA73bot (diskussion | bidrag) m Bot: Adding {{Commonscat|U.S. Route 89}}; kosmetiske ændringer |
||
Linje 1:
[[
== Rutebeskrivelse ==
=== Arizona ===
[[
=== Utah ===
Efter grænsen til Utah svinger vejen mod vest indtil byen ''Kanab''. Her drejer den igen mod nord og går mellem [[Zion Nationalpark]] og [[Bryce Canyon National Park]]. I [[Wasatch Front]] området går vejen gennem nogle af de største byer i Utah, blandt andre [[Provo (Utah)|Provo]], [[Salt Lake City]], [[Ogden (Utah)|Ogden]] og [[Logan (Utah)|Logan]]. Gennem Salt Lake City følger U.S. 89 State Street. Fra Provo til [[Brigham City]] følger U.S. 89 [[Interstate Highway 15]]. Fra Logan fører vejen mod øst over [[Wasatch Range]] til [[Bear Lake(Utah-Idaho)|Bear Lake]], hvor den igen svinger mod nord. Ca. midt for søen krydser vejen statsgrænsen til [[Idaho]]. På en ganske kort strækning langs Bear Lake følger vejen det gamle [[Oregon Trail]].
=== Idaho ===
Strækningen gennem det sydøstlige hjørne af Idaho er ganske kort. Vejen passerer små byer med navne som ''Paris'' og ''Ovid'', og den største by på strækningen er [[Montpelier (Idaho)|Montpelier]]. Ved ''Geneva'' krydser vejen igen en statsgrænse, denne gang til [[Wyoming]].
=== Wyoming ===
[[
=== Montana ===
Hovedvejen starter igen ved den nordlige indgang til Yellowstone National Park i staten [[Montana]]. Herfra går den mod nord langs [[Yellowstonefloden]] til den krydser [[Interstate Highway 90]]. Vejen forsætter mod nord gennem ''Lewis and Clark National Forest'' til byen [[Great Falls (Montana)|Great Falls]] i det centrale Montana. Her svinger den mod nordvest og fortsætter op gennem [[Blackfoot|sortfodsindianernes]] reservat, til den slutter ved den canadiske grænse i byen ''Piegan''.
== Historie ==
Indtil [[1992]] startede vejen i [[Nogales]], Arizona ved grænsen til Mexico, men denne strækning er nu nedlagt som hovedvej. I stedet kan man køre fra Nogales til Flagstaff ad [[Interstate Highway 19]] (I-19) til Tuscon, fortsætte ad [[Interstate Highway 10|I-10]] til [[Phoenix]] og derfra ad [[Interstate Highway 17|I-17]] til Flagstaff.
== Andet ==
[[
{{Commonscat|U.S. Route 89}}
[[Kategori:U.S. Highways]]
|