Forskel mellem versioner af "VM i tennis på hardcourt 1920"

→‎Herredouble: Resultater
(Resultater)
(→‎Herredouble: Resultater)
I [[herredouble]] blev det til [[Frankrig|fransk]] sejr, idet de to singlefinalister, [[William Laurentz]] og [[André Gobert]] vandt finalen over det [[Rumænien|rumænsk]]-[[Sydafrika|sydafrikanske]] par [[Nicolae Mişu]] og [[Cecil Blackbeard]] med 6–4, 6–2, 6–1. Det var [[Frankrig|franskmændenes]] anden [[VM i tennis|VM-titel]] i [[herredouble]], eftersom de et halvt [[år]] tidligere også havde sejret ved [[VM i tennis på overdækket bane 1919|VM på overdækket bane]].
 
Nedenstående resultater<ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k489343n/f6.zoom.langFR ''Journal des débats politiques et littéraires'' 28. maj 1920, s. 6] {{fr sprog}}</ref><ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k4893441/f3.zoom.langFR ''Journal des débats politiques et littéraires'' 29. maj 1920, s. 3] {{fr sprog}}</ref><ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k489346s/f3.zoom.langFR ''Journal des débats politiques et littéraires'' 31. maj 1920, s. 3] {{fr sprog}}</ref><ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k292495b/f4.zoom.langFR ''Le Figaro'' 27. maj 1920, s. 4] {{fr sprog}}</ref><ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k292496q/f4.zoom.langFR ''Le Figaro'' 28. maj 1920, s. 4] {{fr sprog}}</ref><ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k2924973/f4.zoom.langFR ''Le Figaro'' 29. maj 1920, s. 4] {{fr sprog}}</ref><ref>[http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k292499v/f4.zoom.langFR ''Le Figaro'' 31. maj 1920, s. 4] {{fr sprog}}</ref> er sandsynligvis ukomplette.
Nedenstående resultater er sandsynligvis ukomplette.
 
 
{| class="wikitable" style="font-size:90%; margin-left:1em;"
! style="width:90px;"|Runde
! style="width:160px;"|Vinder
! style="width:160px;"|Taber
! style="width:150px;"|Resultat
|-
! rowspan="3"|1. runde
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[André Gobert]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} [[William Laurentz]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|ESP|1867|size=18px}} [[Enrique Flaquer]]<br/>{{flagikon|ESP|1867|size=18px}} [[Luis de Olivares]]
| style="padding-left:5px;"|6-3, 6-3, 6-2
|-
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[A. Arthur]]<br/>{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Arthur Lovibond]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon||size=18px}} Martin<br/>{{flagikon|SUI|3:2|size=18px}} [[René de Grenus]]
| style="padding-left:5px;"|6-0, 6-1, 6-3
|-
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Charles Winslow]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[George Dodd]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Percival Davson]]<br/>{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Noel Turnbull]]
| style="padding-left:5px;"|6-3, 7-5, 3-6, 9-11, 6-2
|-
! rowspan="4"|Kvartfinaler
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[André Gobert]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} [[William Laurentz]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|JPN|size=18px}} [[Zenzo Shimitzu]]<br/>{{flagikon||size=18px}} Tavernier
| style="padding-left:5px;"|6-3, 6-3, 6-2
|-
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[Roger Danet]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} Lefébure
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[Brian Raymond]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[Louis Norton]]
| style="padding-left:5px;"|w.o.
|-
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Charles Winslow]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[George Dodd]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[Marcel Dupont]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} [[Pierre Hirsch]]
| style="padding-left:5px;"|5-7, 6-3, 7-5, 8-6
|-
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|ROU|size=18px}} [[Nicolae Mişu]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[Cecil Blackbeard]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[A. Arthur]]<br/>{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Arthur Lovibond]]
| 6-4, 6-0, 6-2
|-
! rowspan="2"|Semifinaler
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[André Gobert]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} [[William Laurentz]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[Roger Danet]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} Lefebure
| style="padding-left:5px;"|6-2, 6-1, 9-7
|-
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|ROU|size=18px}} [[Nicolae Mişu]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[Cecil Blackbeard]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|GBR|3:2|size=18px}} [[Charles Winslow]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[George Dodd]]
| style="padding-left:5px;"|11–9, 6–3, 6–3
|-
! Finale
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|FRA|size=18px}} [[André Gobert]]<br/>{{flagikon|FRA|size=18px}} [[William Laurentz]]
| style="padding-left:4px;"|{{flagikon|ROU|size=18px}} [[Nicolae Mişu]]<br/>{{flagikon|RSA|1912|size=18px}} [[Cecil Blackbeard]]
| style="padding-left:5px;"|6-2, 6-2, 6-1
|}
 
=== Damedouble ===