Forskel mellem versioner af "Gadeidræt"

767 bytes tilføjet ,  for 6 år siden
DGI forsøger med redigeringen af 24. januar at trække en politisk debat om gadeidrættens tilhørsforhold ind på dette wikipediaopslag. Dette gøres ved fejlagtigt at hentyde til, at gadeidrættens primære aktører er kommercielle.
(sådan)
(DGI forsøger med redigeringen af 24. januar at trække en politisk debat om gadeidrættens tilhørsforhold ind på dette wikipediaopslag. Dette gøres ved fejlagtigt at hentyde til, at gadeidrættens primære aktører er kommercielle.)
'''Gadeidræt''' er idræt som dyrkes på gadeplan og kan ses som en afspejling af den mangfoldighed som livet på gaden udgør. Gadeidrætten udgøres af et bredt spektrum, fra borgere der bruger gadens rum til motion og "idrætsleg" ogtil "skatebord-entusiasten", tilsom etdyrker professionaliseret segment, der lever af "gadeidrætten" enten som driftere af faciliteter og anlæg, som producenter af materiel eller sommere underviserelivsstilsbetonet. Nogle gadeidrætter som f.eks. [[skateboard]]ing, løbehjul, hacky sack, breakdance og [[parkour]] oprinder fra gaden, mens andre udspringer fra klassiske idrætsgrene eller aktiviteter som klassisk har foregået i naturensportsgrene og nu er blevet tilpasset [[by]]rummet. I sidstnævnte kategori finder man f.eks. [[Streetball|street basket]], street handball, street bordtennis og gadefodbold.
 
Gadeidræt er ofte kendetegnet ved at formelt medlemskab af en forening ikke er nødvendigt. Alle kan være med, uanset økonomiske og sportslige forudsætninger, bare man har lysten.
Dog har foreninger, i forskellige former, typisk spillet en aktiv og vigtig rolle ved tilblivelsen af forskellige anlæg - særligt indendørs anlæg. Finansiering af anlæggelse og drift af sådanne anlæg sker hyppigt med udgangspunkt i en kombination af sponsorindtægter fra f.eks. sportsfirmaer, læske- og energidrikke, løbende tilskud, samt tilskud opnået via ansøgninger og fundraising kombineret med entréindtægter, hvor der ved medlemskab af en bagvedliggende forening kan opnås rabat<ref>http://copenhagenskatepark.dk/tiderpriser/</ref>.
 
[[Gadesport]] benyttes undertiden om den del af gadeidrætten, som rummer et [[konkurrence]]element.
I Danmark arbejder en lang række store og små foreninger, organisationer og aktører med gadeidræt i forskellige udgaver. Blandt disse kan blandt andet nævnes følgende :
 
GAM 3GAME<ref>http://da.wikipediagamedenmark.org/wiki/GAM3</ref>
DGI Underground<ref>http://www.dgi.dk/omdgi/projekter/nyheder/underground_%5Ba15856%5D.aspx</ref>
GAM 3<ref>http://da.wikipedia.org/wiki/GAM3</ref>
SSB<ref>http://www.ssb-sport.dk/</ref>
Ombold<ref>http://www.ombold.dk/</ref>
Streetmovement<ref>http://da.wikipedia.org/wiki/Streetmovement</ref>
DBU Street CPH<ref>http://www.dbukoebenhavn.dk/DBU_Koebenhavn/turneringer_og_resultater/Alternativ_fodbold/Streetsoccer.aspx</ref>
"Gadeidræt"DGI Underground<ref>http://www.mynewsdeskdgi.com/dk/gam3omdgi/documentsprojekter/initiativer-bag-den-nationale-platform-for-gadeidraet-32122nyheder/underground_%5Ba15856%5D.aspx</ref>
Gadeidræt<ref>http://www.mynewsdesk.com/dk/gam3/documents/initiativer-bag-den-nationale-platform-for-gadeidraet-32122</ref>
 
City Girlz Street Soccer<ref>http://girlzsoccer.com/</ref>
(listen er langt fra udtømmende)
Copenhagen Skatepark<ref>http://copenhagenskatepark.dk</ref>
Street Dome<ref>http://streetdome.dk</ref>
Skate Events Copenhagen<ref>https://www.facebook.com/groups/189225827800732/?fref=ts</ref>
Slackline Aarhus<ref>https://www.facebook.com/groups/113988152063715/?fref=ts</ref>
Street Handball<ref>http://streethandball.org</ref>
Jibe Longboards<ref>http://jibelongboards.dk/da</ref>
Street eXpression<ref>http://www.streetx.dk</ref>
Friday Night Skate<ref>http://www.fns-cph.dk/</ref>
Parkour Herning<ref>http://parkourherning.dk</ref>
Move Copenhagen<ref>http://movecopenhagen.com</ref>
Fairplay<ref>http://thefairplay.dk</ref>
Vesterbro Stars<ref>http://www.vrk.dk/traening/hockey</ref>
Copenhagen Roller Derby<ref>http://www.copenhagenrollerderby.com</ref>
Esbjerg Roller Skate Club<ref>http://www.esbjergrollerskate.dk</ref>
København Futsal<ref>http://kbhfutsal.dk</ref>
Næstved Skatehal<ref>http://www.naestvedung.nu/index.php/klub-og-cafe-13-14/naestved-skatehal46</ref>
Odense Skatehal<ref>http://www.odenseskatehal.dk</ref>
PingOut<ref>http://pingout.net</ref>
Roskilde BMX Klub<ref>http://www.roskildebmx.dk</ref>
Dirt Builders<ref>http://www.dirtbuilders.com</ref>
Esbjerg Hiphop School of Arts<ref>http://ehsa.dk/da.aspx</ref>
AAPK - Aarhus Parkour<ref>http://www.aarhusparkour.dk</ref>
NP Traceurs - Næstved Parkour<ref>https://www.facebook.com/NPHOBOS</ref>
Odense Parkour<ref>http://home.parkour-cage.com/index.php/odense-parkour</ref>
 
<references />
74

redigeringer