Forskel mellem versioner af "Gadeidræt"

2.150 bytes fjernet ,  for 6 år siden
m (Skateboard billede tilføjet (DK's 6. største børneidræt))
(→‎Gadeidrætten i Danmark: fjerner linkspam)
 
== Gadeidrætten i Danmark ==
I Danmark arbejder en lang række store og små foreninger, organisationer og aktører med gadeidræt i forskellige udgaver. Blandt disse kan blandt andet nævnes følgende :
 
GAME<ref>http://gamedenmark.org</ref>
SSB<ref>http://www.ssb-sport.dk/</ref>
Ombold<ref>http://www.ombold.dk/</ref>
Streetmovement<ref>http://da.wikipedia.org/wiki/Streetmovement</ref>
DBU Street CPH<ref>http://www.dbukoebenhavn.dk/DBU_Koebenhavn/turneringer_og_resultater/Alternativ_fodbold/Streetsoccer.aspx</ref>
DGI Underground<ref>http://www.dgi.dk/omdgi/projekter/nyheder/underground_%5Ba15856%5D.aspx</ref>
Gadeidræt<ref>http://www.mynewsdesk.com/dk/gam3/documents/initiativer-bag-den-nationale-platform-for-gadeidraet-32122</ref>
City Girlz Street Soccer<ref>http://girlzsoccer.com/</ref>
Copenhagen Skatepark<ref>http://copenhagenskatepark.dk</ref>
Street Dome<ref>http://streetdome.dk</ref>
Skate Events Copenhagen<ref>https://www.facebook.com/groups/189225827800732/?fref=ts</ref>
Slackline Aarhus<ref>https://www.facebook.com/groups/113988152063715/?fref=ts</ref>
Street Handball<ref>http://streethandball.org</ref>
Jibe Longboards<ref>http://jibelongboards.dk/da</ref>
Street eXpression<ref>http://www.streetx.dk</ref>
Friday Night Skate<ref>http://www.fns-cph.dk/</ref>
Parkour Herning<ref>http://parkourherning.dk</ref>
Move Copenhagen<ref>http://movecopenhagen.com</ref>
Fairplay<ref>http://thefairplay.dk</ref>
Vesterbro Stars<ref>http://www.vrk.dk/traening/hockey</ref>
Copenhagen Roller Derby<ref>http://www.copenhagenrollerderby.com</ref>
Esbjerg Roller Skate Club<ref>http://www.esbjergrollerskate.dk</ref>
København Futsal<ref>http://kbhfutsal.dk</ref>
Næstved Skatehal<ref>http://www.naestvedung.nu/index.php/klub-og-cafe-13-14/naestved-skatehal46</ref>
Odense Skatehal<ref>http://www.odenseskatehal.dk</ref>
PingOut<ref>http://pingout.net</ref>
Roskilde BMX Klub<ref>http://www.roskildebmx.dk</ref>
Dirt Builders<ref>http://www.dirtbuilders.com</ref>
Esbjerg Hiphop School of Arts<ref>http://ehsa.dk/da.aspx</ref>
AAPK - Aarhus Parkour<ref>http://www.aarhusparkour.dk</ref>
NP Traceurs - Næstved Parkour<ref>https://www.facebook.com/NPHOBOS</ref>
Odense Parkour<ref>http://home.parkour-cage.com/index.php/odense-parkour</ref>
 
<references />
 
[[Kategori:Gadeidræt| ]]
89.109

redigeringer