Tour de France 2019

Tour de France 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Tour de France 2019, Egan Bernal (48417058947) (cropped small).jpg
Løbsdetaljer
Rute106. Tour de France
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper21
Datoer6. – 28. juli 2019
Distance3.365,8 km
LandeFRA Frankrig
BEL Belgien
StartbyBruxelles
MålbyParis
Hold22
Startende ryttere176
Fuldførende ryttere155
Gennemsnitlig fart40,576 km/t
Resultater
VinderCOL Egan Bernal (Ineos)
ToerGBR Geraint Thomas (Ineos)
TreerNED Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma)
PointtrøjeSVK Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
BjergtrøjeFRA Romain Bardet (AG2R La Mondiale)
UngdomstrøjeCOL Egan Bernal (Ineos)
Mest angrebsivrigeFRA Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step)
HoldkonkurrenceESP Movistar Team
Route of the 2019 Tour de France.png
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour de France 2019 var den 106. udgave af cykelløbet Tour de France. Løbet begyndte lørdag den 6. juli i Bruxelles, Belgien.

Løbet blev vundet samlet af Egan Bernal - den første colombianer til at vinde løbet, og den yngste vinder siden 1909.

Startlisten til Tour de France 2019 talte 176 ryttere. Frankrig var nationen med flest ryttere.[1]

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (4)
Nationer Antal ryttere
  Frankrig 34
  Belgien 21
  Italien 15
  Spanien 13
  Holland,   Tyskland 11
  Danmark 9
  Australien 8
  Norge,   Storbritannien 6
  Colombia,   Schweiz,   USA,   Østrig 4
  New Zealand,   Portugal 3
  Canada,   Estland,   Irland,   Polen,   Slovenien,   Sydafrika 2
  Argentina,   Costa Rica,   Eritrea,   Kasakhstan,   Letland,   Rusland,   Slovakiet,   Tjekkiet 1

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 6. jul.  Bruxelles  Bruxelles194,5  Mike Teunissen  Mike Teunissen
2. etape 7. jul.  Bruxelles  Bruxelles27,6  Jumbo-Visma  Mike Teunissen
3. etape 8. jul.  BincheÉpernay215  Julian Alaphilippe  Julian Alaphilippe
4. etape 9. jul.ReimsNancy213,5  Elia Viviani  Julian Alaphilippe
5. etape 10. jul.Saint-Dié-des-VosgesColmar175,5  Peter Sagan  Julian Alaphilippe
6. etape 11. jul.MulhouseLa Planche des Belles Filles160,5  Dylan Teuns  Giulio Ciccone
7. etape 12. jul.Belfort – Chalon-sur-Saône230  Dylan Groenewegen  Giulio Ciccone
8. etape 13. jul.MâconSaint-Étienne200  Thomas De Gendt  Julian Alaphilippe
9. etape 14. jul.Saint-ÉtienneBrioude170,5  Daryl Impey  Julian Alaphilippe
10. etape 15. jul.Saint-FlourAlbi217,5  Wout van Aert  Julian Alaphilippe
16. juliHviledag i Albi
11. etape 17. jul.AlbiToulouse167  Caleb Ewan  Julian Alaphilippe
12. etape 18. jul.ToulouseBagnères-de-Bigorre209,5  Simon Yates  Julian Alaphilippe
13. etape 19. jul.PauPau27,2  Julian Alaphilippe  Julian Alaphilippe
14. etape 20. jul.TarbesCol du Tourmalet117,5  Thibaut Pinot  Julian Alaphilippe
15. etape 21. jul.LimouxFoix185  Simon Yates  Julian Alaphilippe
22. juliHviledag i Nîmes
16. etape 23. jul.NîmesNîmes177  Caleb Ewan  Julian Alaphilippe
17. etape 24. jul.Pont du GardGap200  Matteo Trentin  Julian Alaphilippe
18. etape 25. jul.Embrun – Valloire208  Nairo Quintana  Julian Alaphilippe
19. etape 26. jul.Saint-Jean-de-Maurienne – Col de l'Iseran89aflysning af etapen  Egan Bernal
20. etape 27. jul.AlbertvilleVal Thorens59,5  Vincenzo Nibali  Egan Bernal
21. etape 28. jul.RambouilletParis128  Caleb Ewan  Egan Bernal

Trøjernes fordeling gennem løbetRediger

 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Holdkonkurrence
_
1. etape  Mike Teunissen  Mike Teunissen  Mike Teunissen  Greg Van Avermaet  Caleb Ewan  Jumbo-Visma
2. etape  Jumbo-Visma  Wout van Aert
3. etape  Julian Alaphilippe  Julian Alaphilippe  Peter Sagan  Tim Wellens
4. etape  Elia Viviani
5. etape  Peter Sagan
6. etape  Dylan Teuns  Giulio Ciccone  Giulio Ciccone  Trek-Segafredo
7. etape  Dylan Groenewegen
8. etape  Thomas De Gendt  Julian Alaphilippe
9. etape  Daryl Impey
10. etape  Wout van Aert  Egan Bernal  Movistar Team
11. etape  Caleb Ewan
12. etape  Simon Yates  Trek-Segafredo
13. etape  Julian Alaphilippe  Enric Mas
14. etape  Thibaut Pinot  Egan Bernal  Movistar Team
15. etape  Simon Yates
16. etape  Caleb Ewan
17. etape  Matteo Trentin  Trek-Segafredo
18. etape  Nairo Quintana  Romain Bardet  Movistar Team
19. etapeaflysning af etapen  Egan Bernal
20. etape  Vincenzo Nibali
21. etape  Caleb Ewan
Samlet  Egan Bernal  Peter Sagan  Romain Bardet  Egan Bernal  Movistar Team

ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Movistar Team  248t 58' 15"
2.   Trek-Segafredo + 47' 54"
3.   Ineos + 57' 52"
4.   EF Education First Pro Cycling + 1t 25' 57"
5.   Bora-Hansgrohe + 1t 29' 30"
6.   Groupama-FDJ + 1t 42' 29"
7.   Jumbo-Visma + 1t 52' 55"
8.   AG2R La Mondiale + 2t 08' 17"
9.   UAE Team Emirates + 2t 10' 32"
10.   Astana Pro Team + 2t 27' 37"


StartlisteRediger

  Startliste
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
1  Geraint Thomas (GBR) 2.
2  Egan Bernal (COL)   1.
3  Jonathan Castroviejo (ESP)  (enkeltstart) 50.
4  Michał Kwiatkowski (POL) 83.
5  Gianni Moscon (ITA) 84.
6  Wout Poels (NED) 26.
7  Luke Rowe (GBR) DQ-17
8  Dylan van Baarle (NED) 46.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
11  Peter Sagan (SVK)  82.
12  Emanuel Buchmann (GER) 4.
13  Marcus Burghardt (GER) 141.
14  Patrick Konrad (AUT)  (landevej) 35.
15  Gregor Mühlberger (AUT) 25.
16  Daniel Oss (ITA) 89.
17  Lukas Pöstlberger (AUT) DNS-18
18  Maximilian Schachmann (GER)  (landevej) DNS-14
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
21  Julian Alaphilippe (FRA) 5.
22  Kasper Asgreen (DEN)  (enkeltstart) 122.
23  Dries Devenyns (BEL) 97.
24  Yves Lampaert (BEL) 133.
25  Enric Mas (ESP) 22.
26  Michael Mørkøv (DEN)  (landevej) 152.
27  Maximiliano Richeze (ARG)  (landevej) 149.
28  Elia Viviani (ITA) 130.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
31  Romain Bardet (FRA)  15.
32  Mickaël Cherel (FRA) 34.
33  Benoît Cosnefroy (FRA) 113.
34  Mathias Frank (SUI) 48.
35  Tony Gallopin (FRA) 56.
36  Alexis Gougeard (FRA) 115.
37  Oliver Naesen (BEL) 68.
38  Alexis Vuillermoz (FRA) 41.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
41  Vincenzo Nibali (ITA) 39.
42  Damiano Caruso (ITA) 58.
43  Sonny Colbrelli (ITA) 85.
44  Rohan Dennis (AUS)  (enkeltstart) DNF-12
45  Iván García Cortina (ESP) 114.
46  Matej Mohorič (SLO) 119.
47  Dylan Teuns (BEL) 44.
48  Jan Tratnik (SLO) 93.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
51  Thibaut Pinot (FRA) DNF-19
52  William Bonnet (FRA) 143.
53  David Gaudu (FRA) 13.
54  Stefan Küng (SUI)  (enkeltstart) 96.
55  Mathieu Ladagnous (FRA) 126.
56  Rudy Molard (FRA) 33.
57  Sébastien Reichenbach (SUI)  (landevej) 17.
58  Anthony Roux (FRA) 102.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
61  Nairo Quintana (COL) 8.
62  Alejandro Valverde (ESP)   (landevej) 9.
63  Andrey Amador (CRC) 55.
64  Imanol Erviti (ESP) 99.
65  Mikel Landa (ESP) 6.
66  Nelson Oliveira (POR) 79.
67  Marc Soler (ESP) 37.
68  Carlos Verona (ESP) 105.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
71  Jakob Fuglsang (DEN) DNF-16
72  Pello Bilbao (ESP) 54.
73  Omar Fraile (ESP) 71.
74  Hugo Houle (CAN) 91.
75  Gorka Izagirre (ESP) 42.
76  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevej og enkeltstart) 19.
77  Magnus Cort (DEN) 104.
78  Luis León Sánchez (ESP) DNS-17
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
81  Steven Kruijswijk (NED) 3.
82  George Bennett (NZL) 24.
83  Laurens De Plus (BEL) 23.
84  Dylan Groenewegen (NED) 145.
85  Amund Grøndahl Jansen (NOR)  (landevej) 140.
86  Tony Martin (GER)  (enkeltstart) DQ-17
87  Mike Teunissen (NED) 101.
88  Wout van Aert (BEL)  (enkeltstart) DNF-13
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
91  Rigoberto Urán (COL) 7.
92  Alberto Bettiol (ITA) 69.
93  Simon Clarke (AUS) 61.
94  Tanel Kangert (EST) 27.
95  Sebastian Langeveld (NED) 155.
96  Thomas Scully (NZL) 135.
97  Tejay van Garderen (USA) DNS-8
98  Michael Woods (CAN) 32.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
101  Adam Yates (GBR) 29.
102  Luke Durbridge (AUS)  (enkeltstart) 109.
103  Jack Haig (AUS) 38.
104  Michael Hepburn (AUS) 146.
105  Daryl Impey (RSA)  (landevej og enkeltstart) 72.
106  Christopher Juul-Jensen (DEN) 112.
107  Matteo Trentin (ITA)  (landevej) 52.
108  Simon Yates (GBR) 49.
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
111  Greg Van Avermaet (BEL) 36.
112  Patrick Bevin (NZL)  (enkeltstart) DNS-6
113  Alessandro De Marchi (ITA) DNF-9
114  Simon Geschke (GER) 63.
115  Serge Pauwels (BEL) 77.
116  Joey Rosskopf (USA) 73.
117  Michael Schär (SUI) 70.
118  Łukasz Wiśniowski (POL) 127.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
121  Daniel Martin (IRL) 18.
122  Fabio Aru (ITA) 14.
123  Sven Erik Bystrøm (NOR) 110.
124  Rui Costa (POR) 53.
125  Sergio Henao (COL) 47.
126  Alexander Kristoff (NOR) 139.
127  Vegard Stake Laengen (NOR) 107.
128  Jasper Philipsen (BEL) DNS-12
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
131  Richie Porte (AUS) 11.
132  Julien Bernard (FRA) 30.
133  Giulio Ciccone (ITA) 31.
134  Koen de Kort (NED) 125.
135  Fabio Felline (ITA) 65.
136  Bauke Mollema (NED) 28.
137  Toms Skujiņš (LAT)  (enkeltstart) 81.
138  Jasper Stuyven (BEL) 43.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
141  Michael Matthews (AUS) 67.
142  Nikias Arndt (GER) 116.
143  Cees Bol (NED) DNS-17
144  Chad Haga (USA) 134.
145  Lennard Kämna (GER) 40.
146  Wilco Kelderman (NED) DNS-16
147  Søren Kragh Andersen (DEN) DNS-18
148  Nicolas Roche (IRL) 45.
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
151  Christophe Laporte (FRA) DNF-8
152  Natnael Berhane (ERI)  (landevej) 86.
153  Nicolas Edet (FRA) DNF-6
154  Jesús Herrada (ESP) 20.
155  Anthony Perez (FRA) 87.
156  Pierre-Luc Périchon (FRA) 57.
157  Stéphane Rossetto (FRA) 100.
158  Julien Simon (FRA) 108.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
161  Caleb Ewan (AUS) 132.
162  Tiesj Benoot (BEL) 59.
163  Jasper De Buyst (BEL) 118.
164  Thomas De Gendt (BEL) 60.
165  Jens Keukeleire (BEL) 98.
166  Roger Kluge (GER) 150.
167  Maxime Monfort (BEL) 142.
168  Tim Wellens (BEL) 94.
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
171  Lilian Calmejane (FRA) 106.
172  Niccolò Bonifazio (ITA) 137.
173  Fabien Grellier (FRA) 121.
174  Paul Ourselin (FRA) 95.
175  Romain Sicard (FRA) 80.
176  Rein Taaramäe (EST)  (enkeltstart) 66.
177  Niki Terpstra (NED) DNF-11
178  Anthony Turgis (FRA) 131.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
181  Ilnur Zakarin (RUS) 51.
182  Jens Debusschere (BEL) 153.
183  Alex Dowsett (GBR)  (enkeltstart) 151.
184  José Gonçalves (POR)  (enkeltstart) 128.
185  Marco Haller (AUT) 148.
186  Nils Politt (GER) 64.
187  Mads Würtz Schmidt (DEN) 117.
188  Rick Zabel (GER) DNS-11
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
191  Guillaume Martin (FRA) 12.
192  Frederik Backaert (BEL) 120.
193  Aimé De Gendt (BEL) 136.
194  Odd Christian Eiking (NOR) 111.
195  Xandro Meurisse (BEL) 21.
196  Yoann Offredo (FRA) 154.
197  Andrea Pasqualon (ITA) 88.
198  Kevin Van Melsen (BEL) 138.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
201  Edvald Boasson Hagen (NOR) 76.
202  Lars Bak (DEN) 147.
203  Steve Cummings (GBR) 129.
204  Reinardt Janse van Rensburg (RSA) 124.
205  Ben King (USA) 62.
206  Roman Kreuziger (CZE) 16.
207  Giacomo Nizzolo (ITA) DNF-12
208  Michael Valgren (DEN) 75.
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
211  Warren Barguil (FRA)  (landevej) 10.
212  Maxime Bouet (FRA) 74.
213  Anthony Delaplace (FRA) 90.
214  Élie Gesbert (FRA) 78.
215  André Greipel (GER) 144.
216  Kévin Ledanois (FRA) 103.
217  Amaël Moinard (FRA) 92.
218  Florian Vachon (FRA) 123.

ReferencerRediger

  1. ^ "Arkiveret kopi". Arkiveret fra originalen 2. juli 2019. Hentet 2. juli 2019. 

Eksterne henvisningerRediger