Vuelta a Andalucía 2022

Vuelta a Andalucía 2022
Løbsdetaljer
Rute68. Vuelta a Andalucía
KonkurrenceUCI ProSeries 2022 2.Pro
Etaper5
Datoer16. – 20. februar 2022
Distance836,6 km
LandESP Spanien
StartbyUbrique
MålbyChiclana de Segura
Hold22
Startende ryttere141
Fuldførende ryttere108
Gennemsnitlig fart40,11 km/t
Resultater
VinderNED Wout Poels (Bahrain Victorious)
ToerESP Cristián Rodríguez (TotalEnergies)
TreerCOL Miguel Ángel López (Astana Qazaqstan Team)
PointtrøjeITA Alessandro Covi (UAE Team Emirates)
BjergtrøjeESP Jon Barrenetxea (Caja Rural-Seguros RGA)
SprinttrøjeESP Diego Sevilla (Eolo-Kometa)
HoldkonkurrenceKAZ Astana Qazaqstan Team
◀20212023▶
Dokumentation

Vuelta a Andalucía 2022 (omtalt Ruta del Sol) var den 68. udgave af det spanske etapeløb Vuelta a Andalucía. Cykelløbets fem etaper blev kørt fra 16. februar med start i Ubrique til 20. februar 2022 hvor det sluttede i Chiclana de Segura. Løbet var en del af UCI ProSeries 2022. Den samlede vinder af løbet blev hollandske Wout Poels fra Bahrain Victorious.

Etaperne

redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 16. feb.Ubrique – Iznájar
 
middel bjergetape
200,73.460 m  Rune Herregodts  Rune Herregodts
2. etape 17. feb.Archidona – Alcalá la Real
 
middel bjergetape
150,62.986 m  Alessandro Covi  Alessandro Covi
3. etape 18. feb.Lucena – Villa de Otura
 
middel bjergetape
152,62.873 m  Magnus Sheffield  Alessandro Covi
4. etape 19. feb.Cúllar Vega – Baza
 
middel bjergetape
165,62.987 m  Wout Poels  Wout Poels
5. etape 20. feb.Huesa – Chiclana de Segura
 
middel bjergetape
167,12.899 m  Lennard Kämna  Wout Poels

1. etape

redigér
Ubrique - Iznájar
 
middel bjergetape
(200,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise5t 16' 44"
2.   Stephen Bassett Human Powered Health+ 2"
3.   Ander Okamika Burgos-BH+ 2"
4.   Xabier Isasa Euskaltel-Euskadi+ 12"
5.   Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise+ 15"
6.   Mark Christian Eolo-Kometa+ 16"
7.   Alessandro Covi UAE Team Emirates+ 31"
8.   Gonzalo Serrano Movistar Team+ 37"
9.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 37"
10.   Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team+ 37"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Rune Herregodts   Sport Vlaanderen-Baloise5t 16' 44"
2.   Stephen Bassett  Human Powered Health+ 2"
3.   Ander Okamika Burgos-BH+ 2"
4.   Xabier Isasa Euskaltel-Euskadi+ 12"
5.   Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen-Baloise+ 15"
6.   Mark Christian Eolo-Kometa+ 18"
7.   Alessandro Covi UAE Team Emirates+ 31"
8.   Gonzalo Serrano Movistar Team+ 37"
9.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 37"
10.   Benoît Cosnefroy AG2R Citroën Team+ 37"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape

redigér
Archidona - Alcalá la Real
 
middel bjergetape
(150,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Alessandro Covi UAE Team Emirates3t 57' 46"
2.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 2"
3.   Iván Sosa Movistar Team+ 4"
4.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 4"
5.   Steff Cras Lotto-Soudal+ 4"
6.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 4"
7.   Dries Devenyns Quick-Step Alpha Vinyl+ 4"
8.   Domenico Pozzovivo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 4"
9.   Simon Clarke Israel-Premier Tech+ 4"
10.   Cristián Rodríguez TotalEnergies+ 4"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Alessandro Covi   UAE Team Emirates9t 15' 01"
2.   Ander Okamika Burgos-BH+ 5"
3.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 8"
4.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 10"
5.   Dries Devenyns Quick-Step Alpha Vinyl+ 10"
6.   Simon Clarke Israel-Premier Tech+ 10"
7.   Steff Cras Lotto-Soudal+ 10"
8.   Cristián Rodríguez TotalEnergies+ 10"
9.   Iván Sosa Movistar Team+ 10"
10.   Domenico Pozzovivo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape

redigér
Lucena - Villa de Otura
 
middel bjergetape
(152,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers3t 54' 37"
2.   Simon Clarke Israel-Premier Tech+ 3"
3.   Stan Dewulf AG2R Citroën Team+ 3"
4.   Ben Turner Ineos Grenadiers+ 3"
5.   Mauri Vansevenant Quick-Step Alpha Vinyl+ 3"
6.   Wout Poels Bahrain Victorious+ 3"
7.   Alessandro Covi   UAE Team Emirates+ 3"
8.   Simon Yates BikeExchange-Jayco+ 3"
9.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 3"
10.   Dries Devenyns Quick-Step Alpha Vinyl+ 3"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Alessandro Covi   UAE Team Emirates13t 09' 41"
2.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 8"
3.   Simon Clarke Israel-Premier Tech+ 10"
4.   Dries Devenyns Quick-Step Alpha Vinyl+ 10"
5.   Steff Cras Lotto-Soudal+ 10"
6.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 10"
7.   Cristián Rodríguez TotalEnergies+ 10"
8.   Iván Sosa Movistar Team+ 10"
9.   Domenico Pozzovivo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 10"
10.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape

redigér
Cúllar Vega - Baza
 
middel bjergetape
(165,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Wout Poels Bahrain Victorious3t 56' 52"
2.   Aleksej Lutsenko Astana Qazaqstan Team+ 0"
3.   Mauri Vansevenant Quick-Step Alpha Vinyl+ 18"
4.   Simon Yates BikeExchange-Jayco+ 18"
5.   Damiano Caruso Bahrain Victorious+ 18"
6.   Cristián Rodríguez TotalEnergies+ 18"
7.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 18"
8.   Iván Sosa Movistar Team+ 18"
9.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 18"
10.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 18"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Wout Poels  Bahrain Victorious17t 06' 49"
2.   Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 10"
3.   Cristián Rodríguez TotalEnergies+ 12"
4.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 12"
5.   Iván Sosa Movistar Team+ 12"
6.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 12"
7.   Simon Yates BikeExchange-Jayco+ 21"
8.   Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 21"
9.   Aleksej Lutsenko Astana Qazaqstan Team+ 24"
10.   Mauri Vansevenant Quick-Step Alpha Vinyl+ 27"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape

redigér
Huesa - Chiclana de Segura
 
middel bjergetape
(167,1 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Lennard Kämna Bora-Hansgrohe3t 43' 05"
2.   Lorenzo Fortunato Eolo-Kometa+ 4"
3.   Alessandro Covi  UAE Team Emirates+ 10"
4.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 12"
5.   Gonzalo Serrano Movistar Team+ 25"
6.   Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 26"
7.   Stefano Oldani Alpecin-Fenix+ 26"
8.   Simone Velasco Astana Qazaqstan Team+ 29"
9.   Floris De Tier Alpecin-Fenix+ 39"
10.   Nelson Oliveira Movistar Team+ 49"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater

redigér

Hold og ryttere

redigér
UCI WorldTeams (12)UCI ProTeams (10)

Danske ryttere

redigér
  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
71 Mikkel Frølich Honoré Quick-Step Alpha Vinyl 72
116 Frederik Wandahl Bora-Hansgrohe 35

* DNF = gennemførte ikke

Startliste

redigér
  Startliste
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
1  Miguel Ángel López (COL) 3.
2  Aleksej Lutsenko (KAZ) 9.
3  Simone Velasco (ITA) 47.
4  Nurbergen Nurlykhassym (KAZ) DNF-4
5  Jevgenij Fedorov (KAZ)  (landevej) 74.
6  Gleb Brussenskij (KAZ) DNS-3
7  Harold Tejada (COL) 12.
Sportsdirektør: Aleksandr Sjefer
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
11  Lluís Mas (ESP) 62.
12  Imanol Erviti (ESP) 93.
13  Nelson Oliveira (POR) 25.
14  Juri Hollmann (GER) 106.
15  Einer Rubio (COL) 27.
16  Iván Sosa (COL) 10.
17  Gonzalo Serrano (ESP) 18.
Sportsdirektør: José Vicente García
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
21  Magnus Sheffield (USA) 17.
22  Eddie Dunbar (IRL) 28.
23  Salvatore Puccio (ITA) 82.
24  Jhonatan Narváez (ECU) 22.
25  Carlos Rodríguez (ESP) 4.
26  Cameron Wurf (AUS) 105.
27  Ben Turner (GBR) 34.
Sportsdirektør: Xabier Zandio
BikeExchange-Jayco
BEX
Nr.RytterPlacering
31  Simon Yates (GBR) 5.
33  Luke Durbridge (AUS) 48.
34  Tsgabu Grmay (ETH) 38.
35  Nick Schultz (AUS) DNF-4
36  Matteo Sobrero (ITA) DNS-3
37  Dion Smith (NZL) 71.
Sportsdirektør: Matthew White
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
41  Mikel Landa (ESP) 32.
42  Jack Haig (AUS) 6.
43  Damiano Caruso (ITA) 13.
44  Domen Novak (SLO) 73.
45  Wout Poels (NED)  1.
46  Edoardo Zambanini (ITA) 33.
Sportsdirektør: Gorazd Štangelj
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
51  Alessandro Covi (ITA)  14.
52  Andrés Camilo Ardila (COL) 51.
53  Vegard Stake Laengen (NOR) 87.
55  Jan Polanc (SLO) 23.
56  Matteo Trentin (ITA) 39.
Sportsdirektør: Manuele Mori
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
61  Michael Woods (CAN) DNS-2
62  Guy Niv (ISR) DNF-1
63  Sep Vanmarcke (BEL) 90.
64  Guillaume Boivin (CAN) 64.
65  Simon Clarke (AUS) 26.
66  Alexander Cataford (CAN) 86.
67  Corbin Strong (NZL) 31.
Sportsdirektør: Óscar Guerrero
Quick-Step Alpha Vinyl
QST
Nr.RytterPlacering
71  Mikkel Honoré (DEN) 72.
72  Florian Sénéchal (FRA) 88.
73  Dries Devenyns (BEL) 30.
74  Pieter Serry (BEL) 65.
75  Jannik Steimle (GER) 84.
76  Zdeněk Štybar (CZE) 56.
77  Mauri Vansevenant (BEL) 8.
Sportsdirektør: Brian Holm
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
81  Filippo Conca (ITA) 60.
82  Steff Cras (BEL) 20.
83  Cedric Beullens (BEL) 89.
84  Frederik Frison (BEL) 92.
85  Sébastien Grignard (BEL) 67.
86  Sylvain Moniquet (BEL) 45.
87  Kamil Małecki (POL) 77.
Sportsdirektør: Kurt Van De Wouwer
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
91  Greg Van Avermaet (BEL) 61.
92  Benoît Cosnefroy (FRA) 46.
93  Stan Dewulf (BEL) 24.
94  Lawrence Naesen (BEL) 107.
95  Oliver Naesen (BEL) 70.
96  Ben O'Connor (AUS) 7.
97  Gijs Van Hoecke (BEL) 108.
Sportsdirektør: Didier Jannel
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
101  Jan Bakelants (BEL) DNF-4
102  Biniam Girmay (ERI) 68.
103  Kobe Goossens (BEL) DNS-3
104  Barnabás Peák (HUN) 102.
105  Domenico Pozzovivo (ITA) 21.
106  Taco van der Hoorn (NED) 103.
107  Théo Delacroix (FRA) 100.
Sportsdirektør: Steven De Neef
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
111  Giovanni Aleotti (ITA) 81.
112  Cesare Benedetti (POL) 99.
113  Emanuel Buchmann (GER) 15.
114  Matteo Fabbro (ITA) 101.
115  Lennard Kämna (GER) 29.
116  Frederik Wandahl (DEN) 35.
117  Patrick Gamper (AUT) 83.
Sportsdirektør: Christian Pömer
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
121  Jimmy Janssens (BEL) 41.
122  Floris De Tier (BEL) 80.
123  Ayco Bastiaens (BEL) DNF-4
124  Senne Leysen (BEL) 94.
125  Stefano Oldani (ITA) 19.
127  Guillaume Van Keirsbulck (BEL) DNF-4
Sportsdirektør: Bart Leysen
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlacering
131  Julen Amezqueta (ESP) DNF-4
132  Orluis Aular (VEN) 58.
133  Jefferson Alveiro Cepeda (ECU) 11.
134  Álvaro Cuadros (ESP) 76.
135  David González López (ESP) 95.
136  Sergio Martín (ESP) 54.
137  Jon Barrenetxea (ESP)  91.
Sportsdirektør: Rubén Martínez
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
141  Niccolò Bonifazio (ITA) 85.
144  Dries Van Gestel (BEL) 79.
145  Cristián Rodríguez (ESP) 2.
146  Juraj Sagan (SVK) DNF-3
Sportsdirektør: Lylian Lebreton
Euskaltel-Euskadi
EUS
Nr.RytterPlacering
151  Luis Ángel Maté (ESP) 43.
152  Ibai Azurmendi (ESP) 42.
153  Mikel Bizkarra (ESP) DNS-1
154  Xabier Isasa (ESP) 57.
155  Mikel Iturria (ESP)
156  Gotzon Martín (ESP) 63.
157  Antonio Jesús Soto (ESP) 36.
Sportsdirektør: Jorge Azanza
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
161  Lindsay De Vylder (BEL) 53.
162  Rune Herregodts (BEL) DNF-4
163  Jenno Berckmoes (BEL) 75.
164  Sander De Pestel (BEL) DNF-4
165  Robbe Ghys (BEL) DNF-5
166  Ward Vanhoof (BEL) DNF-4
167  Kamiel Bonneu (BEL) 104.
Sportsdirektør: Hans De Clercq
Equipo Kern Pharma
EKP
Nr.RytterPlacering
171  Jon Agirre (ESP) DNS-5
172  Héctor Carretero (ESP) 55.
173  Raúl García Pierna (ESP) DNF-5
174  Francisco Galván (ESP) 66.
175  Diego López (ESP) 78.
176  José Félix Parra (ESP) 59.
177  Vojtěch Řepa (CZE) 96.
Sportsdirektør: Juan José Oroz
Gazprom-RusVelo
GAZ
Nr.RytterPlacering
181  Nikolaj Tjerkasov (RUS) DNS-3
182  José Manuel Díaz (ESP) DNS-3
184  Alessandro Fedeli (ITA) DNS-3
185  Sergej Tjernetskij (RUS) DNS-3
186  Artjom Nytj (RUS)  (landevej) DNF-1
Sportsdirektør: Dmitri Konyschew
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
192  Juan Antonio López-Cózar (ESP)
193  Adrià Moreno (ESP) 69.
194  Daniel Navarro (ESP) 40.
195  Ander Okamika (ESP) 49.
196  Pelayo Sánchez (ESP) DNF-1
197  Felipe Orts (ESP) DNF-2
Sportsdirektør: Rubén Pérez
Eolo-Kometa
EOK
Nr.RytterPlacering
201  Vincenzo Albanese (ITA) 50.
202  Mark Christian (GBR) 44.
203  Lorenzo Fortunato (ITA) 16.
204  Alejandro Ropero (ESP) 98.
205  Francesco Gavazzi (ITA) 52.
206  Diego Sevilla (ESP)  97.
207  Diego Rosa (ITA) 37.
Sportsdirektør: Jesús Hernández
Human Powered Health
HPM
Nr.RytterPlacering
211  Gavin Mannion (USA) DNS-3
212  Stephen Bassett (USA) DNS-3
213  Nathan Brown (USA) DNF-1
214  Chad Haga (USA) DNS-3
216  Ben King (USA) DNS-3
Sportsdirektør: Alexandre Sans Vega

Referencer

redigér
  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 16. februar 2022.

Eksterne henvisninger

redigér