Atletik under sommer-OL 2020

Atletik ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i perioden 31. juli – 9. august. Alle de traditionelle stadionkonkurrencer bliver afholdt på Tokyo Olympic Stadium, som er disse leges olympiske stadion. Dette stadion ligger centralt i Heritage zonen.

KonkurrencerneRediger

Kapgangskonkurrencerne bliver ikke startet og sluttet på det olympiske stadion, som man ofte har set, men bliver derimod afviklet i den smukke Imperial Palace Garden. Maratonkonkurrencerne bliver både startet og sluttet på Tokyo Olympic Stadium, som det ofte er set. Men denne gang byder ruten på en kraftig stigning de sidste 3 kilometer. Selve maratonruten går gennem Tokyo by, og ruten er lagt på en sådan måde, at alle de ikoniske steder vil være indenfor tv-kameraernes rækkevidde.

TidsplanRediger

F = Formiddag, A = Aften
K Kvalifikation H Heat ½ Semifinaler F Finaler
Mixed
Måned → Juli August
Dato → Fre 31 Lør 1 Søn 2 Man 3 Tir 4 Ons 5 Tor 6 Fre 7 Lør 8 Søn 9
Konkurrence ↓ F A F A F A F A F A F A F A F A F A F A
4×400 meter stafetløb H F
Herrer
Måned → Juli August
Dato → Fre 31 Lør 1 Søn 2 Man 3 Tir 4 Ons 5 Tor 6 Fre 7 Lør 8 Søn 9
Konkurrence ↓ F A F A F A F A F A F A F A F A F A F A
100 meter løb K H ½ F
200 meter løb H ½ F
400 meter løb H ½ F
800 meter løb H ½ F
1500 meter løb H ½ F
5000 meter løb H F
10000 meter løb F
110 meter hækkeløb K ½ F
400 meter hækkeløb H ½ F
3000 meter forhindringsløb H F
4×100 meter stafetløb H F
4×400 meter stafetløb H F
Maraton F
20 kilometer kapgang F
50 kilometer kapgang F
Længdespring K F
Trespring K F
Højdespring K F
Stangspring K F
Kuglestød K F
Diskoskast K F
Spydskast K F
Hammerskast K F
Tikamp H H H F
Damer
Måned → Juli August
Dato → Fre 31 Lør 1 Søn 2 Man 3 Tir 4 Ons 5 Tor 6 Fre 7 Lør 8 Søn 9
Konkurrence ↓ F A F A F A F A F A F A F A F A F A F A
100 meter løb H F
200 meter løb H ½ F
400 meter løb H ½ F
800 meter løb H ½ F
1500 meter løb H ½ F
5000 meter løb H F
10000 meter løb F
100 meter hækkeløb K ½ F
400 meter hækkeløb H ½ F
3000 meter forhindringsløb H F
4×100 meter stafetløb H F
4×400 meter stafetløb H F
Maraton F
20 kilometer kapgang F
Længdespring K F
Trespring K F
Højdespring K F
Stangspring K F
Kuglestød K F
Diskoskast K F
Spydskast K F
Hammerskast K F
Syvkamp H H H F

MedaljefordelingRediger

HerrerRediger

Event Guld Sølv Bronze
100 meter løb
detaljer
Marcell Jacobs
  Italien
Fred Kerley
  USA
Andre De Grasse
  Canada
200 meter løb
detaljer
Andre De Grasse
  Canada
Kenneth Bednarek
  USA
Noah Lyles
  USA
400 meter løb
detaljer
Steven Gardiner
  Bahamas
Anthony Zambrano
  Colombia
Kirani James
  Grenada
800 meter løb
detaljer
Emmanuel Korir
  Kenya
Ferguson Rotich
  Kenya
Patryk Dobek
  Polen
1.500 meter løb
detaljer
Jakob Ingebrigtsen
  Norge
Timothy Cheruiyot
  Kenya
Josh Kerr
  Storbritannien
5.000 meter løb
detaljer
Joshua Cheptegei
  Uganda
Mohammed Ahmed
  Canada
Paul Chelimo
  USA
10.000 meter løb
detaljer
Selemon Barega
  Etiopien
Joshua Cheptegei
  Uganda
Jacob Kiplimo
  Uganda
110 meter hækkeløb
detaljer
Hansle Parchment
  Jamaica
Grant Holloway
  USA
Ronald Levy
  Jamaica
400 meter hækkeløb
detaljer
Karsten Warholm
  Norge
Rai Benjamin
  USA
Alison dos Santos
  Brasilien
3.000 meter forhindringsløb
detaljer
Soufiane El Bakkali
  Marokko
Lamecha Girma
  Etiopien
Benjamin Kigen
  Kenya
4×100 meter stafetløb
detaljer
  Italien (ITA)
Lorenzo Patta
Marcell Jacobs
Fausto Desalu
Filippo Tortu
  Storbritannien (GBR)
Chijindu Ujah
Zharnel Hughes
Richard Kilty
Nethaneel Mitchell-Blake
  Canada (CAN)
Aaron Brown
Jerome Blake
Brendon Rodney
Andre De Grasse
4×400 meter stafetløb
detaljer
  USA (USA)
Michael Cherry
Michael Norman
Bryce Deadmon
Rai Benjamin
Vernon Norwood*
Randolph Ross*
Trevor Stewart*
  Holland (NED)
Liemarvin Bonevacia
Terrence Agard
Tony van Diepen
Ramsey Angela
Jochem Dobber*
  Botswana (BOT)
Isaac Makwala
Baboloki Thebe
Zibane Ngozi
Bayapo Ndori
Maraton
detaljer
Eliud Kipchoge
  Kenya
Abdi Nageeye
  Holland
Bashir Abdi
  Belgien
20 kilometer kapgang
detaljer
Massimo Stano
  Italien
Koki Ikeda
  Japan
Toshikazu Yamanishi
  Japan
50 kilometer kapgang
detaljer
Dawid Tomala
  Polen
Jonathan Hilbert
  Tyskland
Evan Dunfee
  Canada
Højdespring
detaljer
Gianmarco Tamberi
  Italien
Mutaz Essa Barshim
  Qatar
Ikke uddelt
på grund af lighed ved guld.
Maksim Nedasekaw
  Hviderusland
Stangspring
detaljer
Armand Duplantis
  Sverige
Christopher Nilsen
  USA
Thiago Braz
  Brasilien
Længdespring
detaljer
Miltiadis Tentoglou
  Grækenland
Juan Miguel Echevarría
  Cuba
Maykel Massó
  Cuba
Trespring
detaljer
Pedro Pichardo
  Portugal
Zhu Yaming
  Kina
Hugues Fabrice Zango
  Burkina Faso
Kuglestød
detaljer
Ryan Crouser
  USA
Joe Kovacs
  USA
Tom Walsh
  New Zealand
Diskoskast
detaljer
Daniel Ståhl
  Sverige
Simon Pettersson
  Sverige
Lukas Weißhaidinger
  Østrig
Hammerskast
detaljer
Wojciech Nowicki
  Polen
Eivind Henriksen
  Norge
Paweł Fajdek
  Polen
Spydskast
detaljer
Neeraj Chopra
  Indien
Jakub Vadlejch
  Tjekkiet
Vítězslav Veselý
  Tjekkiet
Tikamp
detaljer
Damian Warner
  Canada
Kevin Mayer
  Frankrig
Ashley Moloney
  Australien

DamerRediger

Event Guld Sølv Bronze
100 meter løb
detaljer
Elaine Thompson Herah
  Jamaica OR
Shelly-Ann Fraser-Pryce
  Jamaica
Shericka Jackson
  Jamaica
200 meter løb
detaljer
Elaine Thompson Herah
  Jamaica
Christine Mboma
  Namibia
Gabrielle Thomas
  USA
400 meter løb
detaljer
Shaunae Miller-Uibo
  Bahamas
Marileidy Paulino
  Dominikanske Republik
Allyson Felix
  USA
800 meter løb
detaljer
Athing Mu
  USA
Keely Hodgkinson
  Storbritannien
Raevyn Rogers
  USA
1.500 meter løb
detaljer
Faith Kipyegon
  Kenya
Laura Muir
  Storbritannien
Sifan Hassan
  Holland
5.000 meter løb
detaljer
Sifan Hassan
  Holland
Hellen Obiri
  Kenya
Gudaf Tsegay
  Etiopien
10.000 meter løb
detaljer
Sifan Hassan
  Holland
Kalkidan Gezahegne
  Bahrain
Letesenbet Gidey
  Etiopien
100 meter hækkeløb
detaljer
Jasmine Camacho-Quinn
  Puerto Rico
Kendra Harrison
  USA
Megan Tapper
  Jamaica
400 meter hækkeløb
detaljer
Sydney McLaughlin
  USA
Dalilah Muhammad
  USA
Femke Bol
  Holland
3.000 meter forhindringsløb
detaljer
Peruth Chemutai
  Uganda
Courtney Frerichs
  USA
Hyvin Kiyeng
  Kenya
4×100 meter stafetløb
detaljer
  Jamaica
Briana Williams
Elaine Thompson-Herah
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shericka Jackson
Natasha Morrison*
Remona Burchell*
  USA
Javianne Oliver
Teahna Daniels
Jenna Prandini
Gabrielle Thomas
English Gardner*
Aleia Hobbs*
  Storbritannien
Asha Philip
Imani Lansiquot
Dina Asher-Smith
Daryll Neita
4×400 meter stafetløb
detaljer
  USA
Sydney McLaughlin
Allyson Felix
Dalilah Muhammad
Athing Mu
Kendall Ellis*
Lynna Irby*
Wadeline Jonathas*
Kaylin Whitney*
  Polen
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
Małgorzata Hołub-Kowalik
Justyna Święty-Ersetic
Anna Kiełbasińska*
  Jamaica
Roneisha McGregor
Janieve Russell
Shericka Jackson
Candice McLeod
Junelle Bromfield*
Stacey-Ann Williams*
Maraton
detaljer
Peres Jepchirchir
  Kenya
Brigid Kosgei
  Kenya
Molly Seidel
  USA
20 kilometer kapgang
detaljer
Antonella Palmisano
  Italien
Sandra Arenas
  Colombia
Liu Hong
  Kina
Højdespring
detaljer
Mariya Lasitskene
  ROC
Nicola McDermott
  Australien
Yaroslava Mahuchikh
  Ukraine
Stangspring
detaljer
Katie Nageotte
  USA
Anzhelika Sidorova
  ROC
Holly Bradshaw
  Storbritannien
Længdespring
detaljer
Malaika Mihambo
  Tyskland
Brittney Reese
  USA
Ese Brume
  Nigeria
Trespring
detaljer
Yulimar Rojas
  Venezuela
Patrícia Mamona
  Portugal
Ana Peleteiro
  Spanien
Kuglestød
detaljer
Gong Lijiao
  Kina
Raven Saunders
  USA
Valerie Adams
  New Zealand
Diskoskast
detaljer
Valarie Allman
  USA
Kristin Pudenz
  Tyskland
Yaime Pérez
  Cuba
Hammerskast
detaljer
Anita Włodarczyk
  Polen
Wang Zheng
  Kina
Malwina Kopron
  Polen
Spydskast
detaljer
Liu Shiying
  Kina
Maria Andrejczyk
  Polen
Kelsey-Lee Barber
  Australien
Syvkamp
detaljer
Nafissatou Thiam
  Belgien
Anouk Vetter
  Holland
Emma Oosterwegel
  Holland

* Indikerer at atleten kun deltog i de indledende heats og modtog medaljer.

MixedRediger

Event Guld Sølv Bronze
4×400 meter stafetløb
detaljer
  Polen (POL)
Kajetan Duszyński
Natalia Kaczmarek
Justyna Święty-Ersetic
Karol Zalewski
Dariusz Kowaluk*
Iga Baumgart*
Małgorzata Hołub-Kowalik*
  Dominikanske Republik (DOM)
Lidio Andrés Felíz
Marileidy Paulino
Anabel Medina
Alexander Ogando
Luguelín Santos*
  USA (USA)
Kendall Ellis
Vernon Norwood
Trevor Stewart
Kaylin Whitney
Elija Godwin*
Lynna Irby*
Taylor Manson*
Bryce Deadmon*

* Angiver, at atleten kun konkurrerede i de indledende heats og modtog medaljer.

MedaljefordelingRediger

Nøgle

  *   Værtsnation (  Japan)

RankNOCGuldSølvBronzeTotal
1  USA712726
2  Italien5005
3  Kenya44210
4  Polen4239
5  Jamaica4149
6  Holland2338
7  Kina2215
8  Canada2136
9  Uganda2114
10  Norge2103
  Sverige2103
12  Bahamas2002
13  Tyskland1203
14  Etiopien1124
15  Portugal1102
  ROC1102
17  Belgien1012
18  Puerto Rico1001
  Indien1001
  Venezuela1001
  Grækenland1001
  Marokko1001
  Qatar1001
24  Storbritannien0336
25  Colombia0202
  Dominikanske Republik0202
27  Australien0123
  Cuba0123
29  Tjekkiet0112
  Japan*0112
31  Namibia0101
  Bahrain0101
  Frankrig0101
34  Brasilien0022
  New Zealand0022
36  Nigeria0011
  Hviderusland0011
  Ukraine0011
  Botswana0011
  Burkina Faso0011
  Spanien0011
  Grenada0011
  Østrig0011
Total (43 NOCs)494748144

Eksterne henvisningerRediger

ReferencerRediger