Åbn hovedmenuen

EtaperRediger

Mandag 21. marts – 1. etape: Lloret de Mar-Lloret de Mar, 166,9 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Gatis Smukulis Team HTC-Highroad 4:08.48
2   Alessandro Petacchi Lampre-ISD + 28
3   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
4   Rigoberto Urán Team Sky s.t.
5   Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Gatis Smukulis Team HTC-Highroad 4:08.48
2   Alessandro Petacchi Lampre-ISD + 28
3   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
4   Rigoberto Urán Team Sky s.t.
5   Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto s.t.

Tirsdag 22. marts – 2. etape: Santa Coloma de Farnés-Bañolas, 169,3 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Alessandro Petacchi Lampre-ISD 4:11.08
2   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
3   Manuel Cardoso Team RadioShack s.t.
4   Nicolas Edet Cofidis s.t.
5   Aitor Galdós Caja Rural s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Gatis Smukulis Team HTC-Highroad 8:19.56
2   Alessandro Petacchi Lampre-ISD + 28
3   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
4   Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto s.t.
5   Thomas Peterson Garmin-Cervélo s.t.

Onsdag 23. marts – 3. etape: Sant Esteve d'en Bas  Andorra (Vallnord), 183,9 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Alberto Contador Saxo Bank-SunGard 4:45.31
2   Michele Scarponi Lampre-ISD + 23
3   Levi Leipheimer Team RadioShack s.t.
4   Daniel Martin Garmin-Cervélo + 35
5   Christopher Horner Team RadioShack s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Alberto Contador Saxo Bank-SunGard 13:05.55
2   Michele Scarponi Lampre-ISD + 23
3   Levi Leipheimer Team RadioShack s.t.
4   Daniel Martin Garmin-Cervélo + 35
5   Christopher Horner Team RadioShack s.t.

Torsdag 24. marts – 4. etape: Seo de UrgelVendrell, 195 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Manuel Antonio Cardoso Team RadioShack 4:33.02
2   Giacomo Nizzolo Leopard Trek s.t.
3   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
4   Aitor Galdós Caja Rural s.t.
5   František Rabon Team HTC-Highroad s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Alberto Contador Saxo Bank-SunGard 17:38.57
2   Michele Scarponi Lampre-ISD + 23
3   Levi Leipheimer Team RadioShack s.t.
4   Daniel Martin Garmin-Cervélo + 35
5   Christopher Horner Team RadioShack s.t.

Fredag 25. marts – 5. etape: VendrellTarragona, 205,8 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Samuel Dumoulin Cofidis 4:49.31
2   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
3   Rubén Pérez Euskaltel-Euskadi s.t.
4   Aitor Galdós Caja Rural s.t.
5   Michał Gołaś Vacansoleil-DCM s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Alberto Contador Saxo Bank-SunGard 22:28.28
2   Michele Scarponi Lampre-ISD + 23
3   Levi Leipheimer Team RadioShack + 23
4   Daniel Martin Garmin-Cervélo + 35
5   Christopher Horner Team RadioShack + 35

Lørdag 26. marts – 6. etape: Tarragona-Mollet del Vallés, 184,5 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   José Joaquín Rojas Movistar Team 4:22.19
2   Manuel Antonio Cardoso Team RadioShack s.t.
3   Samuel Dumoulin Cofidis s.t.
4   Daniel Martin Garmin-Cervélo s.t.
5   Diego Milán Caja Rural s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Alberto Contador Saxo Bank-SunGard 26:50.47
2   Michele Scarponi Lampre-ISD + 23
3   Levi Leipheimer Team RadioShack s.t.
4   Daniel Martin Garmin-Cervélo + 35
5   Christopher Horner Team RadioShack s.t.

Søndag 27. marts – 7. etape: Parets-Barcelona, 124,5 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Samuel Dumoulin Cofidis 2:33.55
2   Rigoberto Urán Team Sky s.t.
3   Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto s.t.
4   José Joaquín Rojas Movistar Team s.t.
5   Manuel Antonio Cardoso Team RadioShack s.t.
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Alberto Contador Saxo Bank-SunGard 29:24.42
2   Michele Scarponi Lampre-ISD + 23
3   Daniel Martin Garmin-Cervélo + 35
4   Christopher Horner Team RadioShack s.t.
5   Rigoberto Urán Team Sky + 38

ResultaterRediger