Scottish Cup 1885-86

Scottish Football Association Challenge Cup 1885–86 var den 13. udgave af Scottish Football Association Challenge Cup, nutildags bedre kendt som Scottish Cup. De første kampe blev spillet den 12. september 1885, og turneringen blev afsluttet den 13. februar 1885, hvor Queen's Park FC vandt finalen over de forsvarende mestre Renton FC med 3-1. Sejren var Queen's Park FC's ottende i turneringens historie.

Scottish Cup
Sæson 1885-86
Mester Queen's Park FC
(8. titel)
Andenplads Renton FC
Scottish Cup

ResultaterRediger

Queen's Park FC's vej til sejrenRediger

Runde Dato Kamp Res.
Første runde 12.9. Queen's Park FCSt Peter's FC 16–00
Anden runde 3.10. Queen's Park FCPilgrims FC 1–0
Tredje runde 24.10. East Stirlingshire FCQueen's Park FC 0–3
Fjerde runde 14.11. Queen's Park FCAirdrieonians FC 1–0
Ottendedelsfinale 5.12. Arthurlie FCQueen's Park FC 1–2
Kvartfinale Bye
Semifinale 16.1. Third Lanark RVQueen's Park FC 0–3
Finale 13.2. Queen's Park FCRenton FC 3–1

Første rundeRediger

Dato Kamp Res.
12.9. 5th Kirkcudbrightshire Rifle Volunteers FC
 – Vale of Nith FC
4–0
Albion FCJamestown FC 4–4
Albion Rovers FCDrumpellier FC 6–2
Alpha FCCambuslang Hibernian FC 6–8
Arbroath FCBon Accord FC 36–00
Arthurlie FCOlympic FC w.o.
Ayr FCMaybole FC 7–0
Ayr Rovers FCDalry FC 0–8
Battlefield FCCowlairs FC 0–2
Bonnybridge Grasshoppers FC
 – Grahamston FC
2–2
Broxburn Shamrock FCBoness FC 1–1
Cambridge FCSouthern Athletic FC [0]2–1[1]
Camelon FCFalkirk FC 1–3
Cartvale FCMorton FC 2–1
Clyde F.C.Rangers FC 1–0
Clydesdale FCTollcross FC 2–4
Coupar Angus FCOur Boys FC 2–8
Cowdenbeath FCBreadalbane FC w.o.
Crieff FCDunfermline Athletic FC 0–7
Dumbarton Rock FCLeverndale FC w.o.
Dunblane FCDunfermline FC w.o.
Dundee Harp FCAberdeen Rovers FC 35–00
Dunipace FCCampsie Central FC 4–2
East End FCStrathmore FC 3–3
East Stirlingshire FCCampsie FC 6–1
Forfar Athletic FCAngus FC 3–1
Glasgow University YMCAEastern Athletic FC w.o.
Granton FCPartick Thistle FC 00–11
Greenock Southern FCNeilston FC 01–10
Hamilton Academical FCBenhar FC w.o.
Heart of Midlothian FCSt Bernard's FC [0]5–2[1]
Hibernian FCEdina FC 9–0
Hurlford FCCumnock FC 5–1
Johnstone FCGreenock Rangers FC 5–1
Kilmarnock FCAnnbank FC 7–1
King's Park FCArmadale FC 3–1
Kirkintilloch Athletic FCRenton FC 00–15
Lenzie FCBonhill FC 1–1
Dato Kamp Res.
12.9. Mauchline FCLugar Boswell FC 2–3
Northern FCLinthouse FC 4–1
Norton Park FCGlencairn FC 6–2
Paisley Hibernian FCThornliebank FC 2–2
Pollokshields FCPartick FC w.o.
Port Glasgow Athletic FC
 – 1st Renfrew Rifle Volunteers FC
4–1
Queen's Park FCSt Peter's FC 16–00
Renfrew FCGreenock Northern FC 1–0
Shettleston FCCambuslang FC 1–7
Strathmore FCAberdeen FC 7–0
Third Lanark RVShawlands FC 9–1
Thistle FCWestbourne FC 11–10
Vale of Leven FCDunbritton FC w.o.
Vale of Teith FCOban FC 9–1
West Calder FCNewcastleton FC w.o.
West End FCBroughty FC 3–3
Whitefield FCDennistoun Athletic FC 3–1
Wishaw Swifts FCRutherglen FC 2–0
Woodvale FCMearns Athletic FC 3–2
Yoker FCUnion FC [0]5–1[1]
19.9. Abercorn FCSt Mirren FC 2–0
Dumbarton FCVale of Leven Wanderers FC 3–1
26.9. Airdrieonians FCRoyal Albert FC 4–2
Helensburgh FCDumbarton Athletic FC 2–3
Lanemark FCMonkcastle FC [0]0–2[1]
Omkampe
19.9. Bo'ness FCBroxburn Shamrock FC 5–1
Bonhill FCLenzie FC 6–0
Broughty FCWest End FC [0]3–3[2]
Grahamston FC
 – Bonnybridge Grasshoppers FC
2–4
Jamestown FCAlbion FC 0–1
Strathmore FCEast End FC 1–4
Thornliebank FCPaisley Hibernian FC 2–0
26.9. Heart of Midlothian FCSt Bernard's FC 1–0
Southern Athletic FCCambridge FC 1–2
Yoker FCUnion FC 0–1
3.10. Monkcastle FCLanemark FC 2–0

Anden rundeRediger

Dato Kamp Res.
3.10. Airdrieonians FCCambuslang Hibernian FC 15–20
Albion FCDumbarton Rock FC w.o.
Albion Rovers FCWishaw Swifts FC 2–2
Arbroath FCForfar Athletic FC 9–1
Arthurlie FCWoodvale FC 2–0
Boness FCNorton Park FC 8–1
Bonnybridge Grasshoppers FC
 – East Stirlingshire FC
1–6
Cambuslang FCHamilton Academical FC w.o.
Clyde F.C.Thistle FC 2–3
Cowlairs FCPollokshields Athletic FC 3–2
Dalry FCLougar Boswell FC 6–2
Dumbarton FCUnion FC 7–0
Dumbarton Athletic FCRenton FC 2–7
Dunblane FCDunfermline Athletic FC 10–00
Dundee Harp FCOur Boys FC 4–1
Dykehead FCTollcross FC [0]3–1[3]
East End FCBroughty FC 2–2
Falkirk FCAlloa Athletic FC 0–4
Glasgow University YMCAThird Lanark RV 1–8
Hibernian FCHeart of Midlothian FC 2–1
Johnstone FCThornliebank FC 1–2
Kilmarnock FCHurlford FC [0]3–4[1]
King's Park FCDunipace FC 7–1
Dato Kamp Res.
3.10. Monkcastle FCAyr FC 2–4
Neilston FCPort Glasgow Athletic FC 2–2
Northern FCWhitefield FC 7–2
Queen of the South Wanderers FC
 – 5th Kirkcudbrightshire Rifle Volunteers FC
4–3
Queen's Park FCPilgrims FC 1–0
Renfrew FCAbercorn FC 0–3
St Andrews FCCambridge FC 6–0
Vale of Leven FCBonhill FC 10–00
Vale of Teith FCCowdenbeath FC w.o.
West End FCStrathmore FC 4–5
Omkampe
10.10. Broughty FCEast End FC [0]3–8[1]
Kilmarnock FCHurlford FC 1–1
Port Glasgow Athletic FCNeilston FC 1–0
Wishaw Swifts FCAlbion Rovers FC 5–0
Anden omkamp
17.10. East End FCBroughty FC 2–1
Kilmarnock FCHurlford FC 1–1
Tredje omkamp
7.11. Hurlford FCKilmarnock FC 2–2
Fjerde omkamp
14.11. Kilmarnock FCHurlford FC 1–5

Tredje rundeRediger

Dato Kamp Res.
24.10. Airdrieonians FCTollcross FC 8–2
Albion FCRenton FC 0–1
Alloa Athletic FCPartick Thistle FC 00–12
Arbroath FCEast End FC 7–1
Cartvale FCPort Glasgow Athletic 1–1
Cowlairs FCNorthern FC 2–1
Dalry FCAyr FC 1–6
Dumbarton FCThistle FC 3–0
Dundee Harp FCVale of Teith FC 8–1
East Stirlingshire FCQueen's Park FC 0–3
Hibernian FCBoness FC 6–0
Dato Kamp Res.
24.10. Strathmore FCDunblane FC 3–1
Thornhill FC
 – Queen of the South Wanderers FC
0–8
Thornliebank FCAbercorn FC 1–5
Vale of Leven FCKing's Park FC w.o.
Wishaw Swifts FCWest Calder FC 3–0
31.10. Third Lanark RVSt Andrews FC 11–00
21.11. Arthurlie FCHurlford FC 5–0
Omkamp
31.10. Port Glasgow Athletic FCCartvale FC 4–2

Fjerde rundeRediger

Nitten hold spillede om ti pladser i ottendedelsfinalerne. Ét af holdene, Port Glasgow Athletic FC, var oversidder og gik derfor videre til ottendedelsfinalerne uden kamp.

Dato Kamp Res.
14.11. Abercorn FCStrathmore FC 7–2
Cambuslang FCWishaw Swifts FC 9–0
Dumbarton FCPartick Thistle FC 3–0
Hibernian FCArbroath FC 5–3
Queen's Park FCAirdrieonians FC 1–0
Renton FCCowlairs FC 4–0
Third Lanark RVAyr FC [0]3–2[1]
Vale of Leven FCDundee Harp FC 6–0
28.11. Queen of the South Wanderers FC
 – Arthurlie FC
1–3
Omkamp
28.11. Ayr FCThird Lanark RV 3–3
Anden omkamp
5.12. Third Lanark RVAyr FC 5–1

OttendedelsfinalerRediger

Ti hold spillede om fem pladser i kvartfinalerne.

Dato Kamp Res.
5.12. Abercorn FCCambuslang FC 0–1
Arthurlie FCQueen's Park FC 1–2
Dumbarton FCHibernian FC 2–2
Renton FCVale of Leven FC 2–2
12.12. Third Lanark RVPort Glasgow Athletic FC 1–1
Omkampe
12.12. Hibernian FCDumbarton FC 4–3
Renton FCVale of Leven FC 3–0
19.12. Third Lanark RVPort Glasgow Atletic FC 1–1
Anden omkamp
26.12. Third Lanark RVPort Glasgow Atletic FC 4–1

KvartfinalerRediger

I kvartfinalerne spillede de fem vindere fra ottendedelsfinalerne om fire pladser i semifinalerne. Tre af holdene, Queen's Park FC, Renton FC og Third Lanark RV var oversiddere i denne runde og gik derfor videre til semifinalerne uden kamp.

Dato Kamp Res.
16.1. Hibernian FCCambuslang FC 3–2

SemifinalerRediger

Dato Kamp Res. Spillested
16.1. Third Lanark RVQueen's Park FC 0–3 Cathkin Park, Glasgow
23.1. Hibernian FCRenton FC 0–2 Eastern Road, Edinburgh

FinaleRediger

Dato Kamp Res. Tilskuere Spillested
13.2. Queen's Park FCRenton FC 3–1 7.000 Cathkin Park, Glasgow

Kilder / eksterne henvisningerRediger

NoterRediger

  1. ^ a b c d e f g Kampen blev beordret spillet om.
  2. ^ Begge hold gik videre til anden runde.
  3. ^ Dykehead FC blev diskvalificeret.