Autostol: Forskelle mellem versioner

83 bytes tilføjet ,  for 4 år siden
ingen redigeringsopsummering
(Tilføjet de nyeste (2014) reglerne, undtagelserne til reglerne samt flere autostol klasser.)
No edit summary
I [[Danmark]] blev det pr. [[1. april]] [[2006]] et lovkrav, at børn op til 135 cm i højden skal anvende godkendt sikkerhedsudstyr, så som f.eks. autostol eller selepude, når de kører i bil<ref>[http://www.sikkertrafik.dk/Raad-og-viden/I-bil/Boern-i-bilen/Regler-for-boern-i-bilen.aspx Sikkertrafik.dk – Loven – kort fortalt]</ref>.
 
Derudover skal autostolen passe til barnets højde, alder og vægt og den skal være monteret i bilen efter producentens anbefalinger<ref>[https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=164656 Bekendtgørelse om krav til sikkerhedsudstyr til børn i biler]</ref>.
 
== '''Der findes 4 undtagelser til ovenstående:'''reglerne ==
# '''Ved 3 børn på bagsædet:''' Har du 3 børn på bagsædet og 2 af dem sidder i godkendt sikkerhedsudstyr, må det tredje barn (hvis det er over 3 år gammelt) sidde i bilen uden sikkerhedsudstyr.<ref>[https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=2298 Bekendtgørelse om brug af sikkerhedsseler m.v. § 5 nr. 2]</ref>.
# '''Børn i taxi:''' Børn under 3 år skal ikke sidde i godkendt sikkerhedsudstyr. Findes det i taxien skal det anvendes. Børn over 3 år skal sidde i godkendt sikkerhedsudstyr.<ref>[https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=2298 Bekendtgørelse om brug af sikkerhedsseler m.v. § 4]</ref>
# '''Børn i biler uden seler:''' I veteranbiler er der typisk ikke seler på bagsæderne. Køre du i en bil uden seler bagi må du have børn over 3 år siddende på bagsædet uden, at være spændt fast. Er der seler foran skal barnet dog sidde her i godkendt sikkerhedsudstyr.<ref>[http://www.autostol.dk/regler-om-autostole/ Autostol.dk - regler om autostole]</ref>
# '''Kørsel over ''korte afstande'':''' Dette gælder kun børn over 3 år og kun for meget korte afstande - der ikke er aftalt på forhånd/noget der sker hver uge. Det er altså kun i nødstilfælde, hvor det f.eks. ikke er muligt, at fremskaffe godkendt sikkerhedsudstyr.<ref>[https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=2298 Bekendtgørelse om brug af sikkerhedsseler m.v. § 5, nr. 1]</ref>
 
Ovenstående undtagelser er ikke nogle det anbefales at følge, da de udsætter barnet for forhøjet risiko ved kollisioner.
Anonym bruger