Tour de Wallonie 2020

Tour de Wallonie 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute47. Tour de Wallonie
KonkurrenceUCI ProSeries 2020 2.Pro
Etaper4
Datoer16. – 19. august 2020
Distance750,7 km
LandeBEL Belgien
FRA Frankrig
StartbySoignies
MålbyÉrezée
Hold22
Startende ryttere153
Fuldførende ryttere123
Gennemsnitlig fart42,14 km/t
Resultater
VinderFRA Arnaud Démare (Groupama-FDJ)
ToerBEL Greg Van Avermaet (CCC)
TreerBEL Amaury Capiot (Sport Vlaanderen-Baloise)
PointtrøjeFRA Arnaud Démare (Groupama-FDJ)
BjergtrøjePOL Michał Gołaś (Ineos)
UngdomstrøjeECU Jhonatan Narváez (Ineos)
HoldkonkurrenceFRA AG2R La Mondiale
20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour de Wallonie 2020 var den 47. udgave af det belgiske landevejscykelløb i Vallonien. Løbet foregik i perioden 16. til 19. august 2020. Løbet var en del af UCI ProSeries 2020 og var i kategorien 2.Pro. Den samlede vinder af løbet blev franske Arnaud Démare fra Groupama-FDJ.

Ryttere og holdRediger

WorldTeams (9)ProTeams (9)Kontinentalhold (4)

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 16. augSoignies  Templeuve-en-Pévèle187  Caleb Ewan  Caleb Ewan
2. etape 17. augFrasnes-lez-Anvaing – Wavre172,3  Arnaud Démare  Caleb Ewan
3. etape 18. augMontzen – Visé192  Sam Bennett  Arnaud Démare
4. etape 19. augBlegny – Érezée199,4  Arnaud Démare  Arnaud Démare

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Caleb Ewan Lotto-Soudal4t 17' 20"
2.   Sam Bennett Deceuninck-Quick Step+ 0"
3.   Tim Merlier Alpecin-Fenix+ 0"
4.   Arvid de Kleijn Riwal Readynez+ 0"
5.   Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 0"
6.   Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation+ 0"
7.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
8.   Manuel Peñalver Burgos-BH+ 0"
9.   Silvan Dillier AG2R La Mondiale+ 0"
10.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Caleb Ewan   Lotto-Soudal4t 17' 20"
2.   Sam Bennett Deceuninck-Quick Step+ 2"
3.   Tim Merlier Alpecin-Fenix+ 3"
4.   Arvid de Kleijn Riwal Readynez+ 4"
5.   Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 6"
6.   Itamar Einhorn Israel Start-Up Nation+ 10"
7.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 10"
8.   Manuel Peñalver Burgos-BH+ 10"
9.   Silvan Dillier AG2R La Mondiale+ 10"
10.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Arnaud Démare Groupama-FDJ3t 57' 59"
2.   Caleb Ewan Lotto-Soudal+ 0"
3.   Daniel McLay Arkéa-Samsic+ 0"
4.   Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 0"
5.   Florian Sénéchal Deceuninck-Quick Step+ 0"
6.   Arvid de Kleijn Riwal Readynez+ 0"
7.   Giacomo Nizzolo NTT Pro Cycling+ 0"
8.   Dries Van Gestel Total Direct Énergie+ 0"
9.   Lionel Taminiaux Bingoal-Wallonie Bruxelles+ 0"
10.   Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Caleb Ewan   Lotto-Soudal8t 15' 03"
2.   Dries De Bondt Alpecin-Fenix+ 2"
3.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 6"
4.   Jens Reynders  Hagens Berman Axeon+ 9"
5.   Daniel McLay Arkéa-Samsic+ 12"
6.   Tom Wirtgen Bingoal-Wallonie Bruxelles+ 14"
7.   Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 15"
8.   James Fouche Hagens Berman Axeon+ 15"
9.   Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 16"
10.   Arvid de Kleijn Riwal Readynez+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sam Bennett Deceuninck-Quick Step4t 42' 25"
2.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3.   John Degenkolb Lotto-Soudal+ 0"
4.   Matteo Trentin CCC+ 0"
5.   Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
6.   Andrea Vendrame AG2R La Mondiale+ 0"
7.   Marco Haller Bahrain McLaren+ 0"
8.   Alexander Krieger Alpecin-Fenix+ 0"
9.   Baptiste Planckaert Bingoal-Wallonie Bruxelles+ 0"
10.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Arnaud Démare   Groupama-FDJ12t 57' 28"
2.   Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 16"
3.   James Fouche  Hagens Berman Axeon+ 16"
4.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 17"
5.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 17"
6.   Greg Van Avermaet CCC+ 17"
7.   Jenthe Biermans Israel Start-Up Nation+ 17"
8.   Lawrence Naesen AG2R La Mondiale+ 17"
9.   Loïc Vliegen Circus-Wanty Gobert+ 17"
10.   Nick van der Lijke Riwal Readynez+ 17"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Arnaud Démare Groupama-FDJ4t 51' 33"
2.   Philippe Gilbert Lotto-Soudal+ 0"
3.   Greg Van Avermaet CCC+ 0"
4.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
5.   Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
6.   Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7.   Florian Sénéchal Deceuninck-Quick Step+ 0"
8.   Andrea Vendrame AG2R La Mondiale+ 0"
9.   Romain Hardy Arkéa-Samsic+ 0"
10.   Bryan Coquard B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   AG2R La Mondiale  53t 27' 59"
2.   Bingoal-Wallonie Bruxelles + 10"
3.   Groupama-FDJ + 1' 49"
4.   Sport Vlaanderen-Baloise + 1' 50"
5.   Lotto-Soudal + 2' 18"
6.   Bahrain McLaren + 3' 33"
7.   CCC + 3' 56"
8.   Deceuninck-Quick Step + 4' 42"
9.   Hagens Berman Axeon + 4' 52"
10.   Riwal Readynez + 6' 12"


Eksterne henvisningerRediger