Armensk (sprog)

indoeuropæisk sprog

Armensk (armensk: հայերեն [hɑjɛˈɾɛn] hajeren ) er et indoeuropæisk sprog, som er det eneste sprog på den armenske gren. Det er det officielle sprog i Armenien og i Artsakh. Historisk set er sproget blevet talt rundt omkring i det armenske højland, og idag tales det af armeniere verden over. Armensk er siden år 405 blevet skrevet med sit eget skriftsystem, det armenske alfabet. Der er to overordnede dialekter: østarmensk of vestarmensk

Armensk
(հայերէն/հայերեն
Udtale: [hɑjɛˈɾɛn]
Talt i: Armenien
Talere i alt: 6,7 millioner
Sprogstamme: Indoeuropæiske sprog
 Armensk
 
Skriftsystem: Det armenske alfabet 
Officiel status
Officielt sprog i: Armenien Armenien
Reguleret af: Armeniens nationale videnskabelige akademi
Sprogkoder
ISO 639-1: hy
ISO 639-2: arm (B)  hye (T)
ISO 639-3:
Udbredelse af armensk i Lilleasien

FonologiRediger

TrykRediger

På armensk er trykket på sidste stavelse medmindre den sidste stavelse indeholder en bestemt artikel [ə] or [n] eller en possessiv artikel ս eller դ. I det tilfælde falder trykket på næstsidste stavelse (for eksempel: [ɑχɔɾˈʒɑk], [mɑʁɑdɑˈnɔs], [ɡiˈni] men [vɑˈhɑɡən] og [ˈdɑʃtə].) Nogle ord der ender på ե, nogle ordenstal og en håndfuld andre ord følger ikke denne regel.

VokalerRediger

Moderne armensk har seks monoftonger. Hver vokal i tabellen forneden er repræsenteret af tre symboler. Det første er lydens transskription med det internationale fonetiske alfabet (IPA). Det andet er det tilsvarende bogstav fra det armenske alfabet. Det sidste er en latinsk transskription.

Armenske vokallyde[1]
Fortunge Midttunge Bagtunge
Lukket /i/

ի

i

/u/

ու

u

Central /ɛ/

ե, է

e, ē

/ə/

ը

ë

/ɔ/

ո, օ

o, ò

Åben /ɑ/

ա

a

KonsonanterRediger

Den følgende tabel viser det østarmenske konsonantsystem. Okklusiver og affrikater har en aspireret variant, der normalt transskriberes med et omvendt apostrof efter bogstavet. Hver lyd i tabellen er repræsenteret med IPA, det armenske bogstav og det tilsvarende latinske bogstav.

Det østarmensk konsonantsystem[2]
Labial Dental/
Alveolær
Palatal Velær Uvular Glottal
Nasal /m/ մ – m /n/ ն – n [ŋ]
Klusil stemt /b/ բ – b /d/ դ – d /ɡ/ գ – g
ustemt /p/ պ – p /t/ տ – t /k/ կ – k
aspireret /pʰ/ փ – pʻ /tʰ/ թ – tʻ /kʰ/ ք – kʻ
Affrikat stemt /d͡z/ ձ – j /d͡ʒ/ ջ – ǰ
ustemt /t͡s/ ծ – ç /t͡ʃ/ ճ – č
aspireret /t͡sʰ/ ց – cʻ /t͡ʃʰ/ չ – čʻ
Frikativ ustemt /f/ ֆ – f /s/ ս – s /ʃ/ շ – š /x ~ χ/ խ – x /h/ հ – h
stemt /v/ վ – v /z/ զ – z /ʒ/ ժ – ž /ɣ ~ ʁ/ ղ – ġ
Approksimant [ʋ] /l/ լ – l /j/ յ – y
Trille /r/ ռ – ṙ
Flap /ɾ/ ր – r

GrammatikRediger

SubstantiverRediger

Armenske substantiver har ikke køn. De deklineres i syv forskellige kasus: nominativ, akkusativ, lokativ, genitiv, dativ, ablativ og instrumentalis.

Eksempler på deklination:Rediger

Հեռախոս Heṙaxos (telefon)
Kasus Singularis Pluralis
Nominativ հեռախոս(ը-ն)*

heṙaxos(ë-n)*

հեռախոսներ(ը-ն)*

heṙaxosner(ë-n)*

Akkusativ հեռախոսը(-ն)*

heṙaxosë(-n)*

հեռախոսները(-ն)*

heṙaxosnerë(-n)*

Genitiv հեռախոսի

heṙaxosi

հեռախոսների

heṙaxosneri

Dativ հեռախոսին

heṙaxosin

հեռախոսներին

heṙaxosnerin

Ablativ հեռախոսից

heṙaxosic'

հեռախոսներից

heṙaxosneric'

Instrumentalis հեռախոսով

heṙaxosov

հեռախոսներով

heṙaxosnerov

Lokativ հեռախոսում

heṙaxosum

հեռախոսներում

heṙaxosnerum

Մայր Mayr (mor)
Kasus Singularis Pluralis
Nominativ մայր(ը-ն)*

mayr(ë-n)*

մայրեր(ը-ն)*

mayrer(ë-n)*

Akkusativ մայրը(-ն)*

mayrë(-n)*

մայրերը(-ն)*

mayrerë(-n)*

Genitiv մոր

mor

մայրերի

mayreri

Dativ մորը(-ն)*

morë(-n)*

մայրերին

mayrerin

Ablativ մորից

moric'

մայրերից

mayreric'

Instrumentalis մորով

morov

մայրերով

mayrerov

Animate navneord bøjes ikke i lokativ

Հանրապետություն Hanrapetut'yun (republik)
Kasus Singularis Pluralis
Nominativ հանրապետություն(ը-ն)*

hanrapetut'yun(ë-n)*

հանրապետություններ(ը-ն)*

hanrapetut'yunner(ë-n)*

Akkusativ հանրապետությունը(-ն)*

hanrapetut'yunë(-n)*

հանրապետությունները(-ն)*

hanrapetut'yunnerë(-n)*

Genitiv հանրապետության

hanrapetut'yan

հանրապետությունների

hanrapetut'yunneri

Dativ հանրապետությանը(-ն)*

hanrapetut'yanë(-n)*

հանրապետություններին

hanrapetut'yunnerin

Ablativ հանրապետությունից

hanrapetut'yunic'

հանրապետություններից

hanrapetut'yunneric'

Instrumentalis հանրապետությամբ

hanrapetut'yamb

հանրապետություններով

hanrapetut'yunnerov

Lokativ հանրապետությունում

hanrapetut'yunum

հանրապետություններում

hanrapetut'yunnerum

VerberRediger

På østarmensk findes der to overordnede typer verber, og på vestarmensk findes der tre. De bøjes efter tempus, modus og aspekt.

Ekstern henvisningRediger

  1. ^ Dum-Tragut, Jasmine (2009), Armenian: Modern Eastern Armenian, Amsterdam: John Benjamins Publishing Company
  2. ^ Dum-Tragut (2009:17–20)