DM i landevejscykling 2024 – Linjeløb (U23 herrer)

Danske mesterskab i landevejscykling for U23 herrer 2024
Løbsdetaljer
KonkurrenceDM i landevejscykling 2024 NC
Dato11. maj 2024
Distance165,6 km
LandDEN Danmark
StartbyGerlev
MålbyGerlev
Hold28
Startende ryttere104
Fuldførende ryttere72
Gennemsnitlig fart44,413 km/t
Elevation1.408 m
Resultater
VinderDEN Pelle Køster (ColoQuick)
ToerDEN Christian Kornum (Aalborg-Sparekassen Danmark)
TreerDEN Asger Røjbek Sørensen (BHS-PL Beton Bornholm)
◀2023
Dokumentation

U23 herrernes linjeløb ved DM i landevejscykling 2024 blev afholdt lørdag den 11. maj omkring Gerlev ved Slagelse. Linjeløbet foregik over 165,6 km. Pelle Køster fra ColoQuick Cycling vandt løbet og blev dansk mester.

Resultat

redigér
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Pelle Køster ColoQuick3t 43' 43"
2.   Christian Kornum Aalborg-Sparekassen Danmark+ 1"
3.   Asger Røjbek Sørensen BHS-PL Beton Bornholm+ 1"
4.   Tobias Aagaard Hansen BHS-PL Beton Bornholm+ 24"
5.   Rasmus Søjberg Pedersen Decathlon AG2R La Mondiale Development Team+ 24"
6.   Adam Holm Jørgensen Hagens Berman Jayco+ 24"
7.   Mads Landbo Uno-X Mobility Development+ 24"
8.   Conrad Haugsted ColoQuick+ 24"
9.   Malte Hellerup Aalborg-Sparekassen Danmark+ 24"
10.   Emil Schandorff Iwersen BHS-PL Beton Bornholm+ 25"
11.   Tore Troelsen ColoQuick+ 25"
12.   Magnus Machholdt CO:PLAY-Giant Store+ 25"
13.   Nikolaj Mengel ColoQuick+ 25"
14.   Mathias Hedevang Christensen CeramicSpeed Herning CK Elite+ 25"
15.   Stian Rosenlund Richter Airtox-Carl Ras+ 26"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere

redigér
UCI ProTeamUCI Kontinentalhold (9)DCU Elite Teams (7)Amatørcykelhold
  •   Rostese Giant ASD
Regional- og klubhold (10)

Startliste

redigér
  Startliste
Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
DAD
Nr.RytterPlacering
1  Rasmus Søjberg Pedersen (DEN) 5.
2  Daniel Weis (DEN) 30.
Rostese Giant ASD
___
Nr.RytterPlacering
3  Jaspar Lonsdale (DEN) 45.
Adventure Cycling UNITY
___
Nr.RytterPlacering
4  Tobias Lundberg Dichmann (DEN) DNF
Team Novo Nordisk Development
TND
Nr.RytterPlacering
5  Hjalte Thor Knudsen (DEN) 35.
Hagens Berman Jayco
HBJ
Nr.RytterPlacering
6  Adam Holm Jørgensen (DEN) 6.
Lidl-Trek Future Racing
LTF
Nr.RytterPlacering
7  Kristian Egholm (DEN) 41.
Uno-X Mobility
UXM
Nr.RytterPlacering
8  Carl-Frederik Bévort (DEN) DNS
Uno-X Mobility Development
UXD
Nr.RytterPlacering
9  Henrik Breiner Pedersen (DEN) 25.
10  Mads Landbo (DEN) 7.
11  Alfred Grenaae (DEN) 28.
ColoQuick
TCQ
Nr.RytterPlacering
12  Tobias Svarre (DEN) 18.
13  Conrad Haugsted (DEN) 8.
14  Nikolaj Mengel (DEN) 13.
15  Pelle Køster (DEN)  1.
16  Anders Vos Sørensen (DEN) DNS
17  Kevin Biehl (DEN) DNS
18  Tore Troelsen (DEN) 11.
19  Magnus Lorents Nielsen (DEN) 19.
20  Peter Øxenberg Hansen (DEN) 29.
Airtox-Carl Ras
GSH
Nr.RytterPlacering
21  Oscar Bluhm (DEN) 31.
22  Alexander Arnt Hansen (DEN) 27.
23  Gustav Wang (DEN) 43.
24  Albert Holm (DEN) DNS
25  Frederik Bjørn Sørensen (DEN) 24.
26  Stian Rosenlund Richter (DEN) 15.
BHS-PL Beton Bornholm
BPC
Nr.RytterPlacering
27  Boas Lysgaard (DEN) 44.
28  Andreas Krogh Jensen (DEN) 17.
29  Tobias Aagaard Hansen (DEN) 4.
30  Asger Røjbek Sørensen (DEN) 3.
31  Mads-Emil Dupont Hougaard (DEN) 22.
32  Emil Schandorff Iwersen (DEN) 10.
CO:PLAY-Giant Store
___
Nr.RytterPlacering
33  Alfred Kongstad (DEN) 51.
34  Daniel Lemvig Lond (DEN) 20.
35  Lucas Toftemark (DEN) 21.
36  Poul Holten Andersen (DEN) 63.
37  Magnus Machholdt (DEN) 12.
38  Mikkel Tvergaard (DEN) 67.
39  Phillip Mathiesen (DEN) 34.
IBT-Tripeak
___
Nr.RytterPlacering
40  August Birk Hundt (DEN) 65.
41  Peter Asbjørn Hansen (DEN) DNF
42  Kasper Due Kaspersen (DEN) DNF
43  Noah Borgen Morell (DEN) 54.
44  Jakob Falk Paarup (DEN) 42.
45  Alfred Christensen (DEN) DNS
46  Victor Vad (DEN) 23.
47  Mads Schulz Jørgensen (DEN) 40.
CeramicSpeed Herning CK Elite
___
Nr.RytterPlacering
48  Oskar Rønn (DEN) DNS
49  Gustav Ferdinand Lau (DEN) DNF
50  Nicklas Fonnesbech (DEN) 33.
51  Gustav Lorenzen (DEN) 46.
52  Mathias Hedevang Christensen (DEN) 14.
Give Elementer
___
Nr.RytterPlacering
53  Oliver Mortensen (DEN) 38.
54  Jacob Degn Fryland (DEN) DNF
55  Jacob Christian Vestergaard (DEN) DNF
56  Magnus Bächler (DEN) DNF
57  Karl Lindegaard (DEN) 16.
58  Lukas Østergaard (DEN) DNF
59  Daniel Brockhoff (DEN) 26.
60  Asger Paaske Frederiksen (DEN) 39.
Aalborg-Sparekassen Danmark
___
Nr.RytterPlacering
61  Malte Hellerup (DEN) 9.
62  Johannes Rørby Petersen (DEN) 47.
63  Noah Wulff (DEN) DNS
64  Malthe Sand Thomsen (DEN) 32.
65  Christian Kornum (DEN) 2.
Give Steel-2M Cycling Elite
___
Nr.RytterPlacering
66  Mikkel Weber Zeyn (DEN) DNF
67  Kasper Jul Øhlenschlæger (DEN) 53.
68  Victor Bredtoft Andersen (DEN) 71.
69  Lucas Lorentsen (DEN) 68.
70  Sebastian Andreasson (DEN) 55.
71  Axel Hjorth Køgs Andersen (DEN) 69.
72  Rasmus Bisgaard (DEN) DNF
73  Felix Holst (DEN) DNF
74  William Gudmann (DEN) 37.
75  Sebastian Sigurd Nielsen (DEN) 70.
76  Erik Christoffersen (DEN) DNF
Amager Cykle Ring
___
Nr.RytterPlacering
77  Laurids Blæsbjerg (DEN) 56.
78  Rasmus Holm-Tvarnø (DEN) DNF
79  Magnus Bachke Knudsen (DEN) DNS
80  Vitus Hovmøller Dinesen (DEN) 57.
Sydkysten Cycling
___
Nr.RytterPlacering
81  Malthe Hass Slivsgaard Christensen (DEN) 60.
82  Elias Johan Asgaard (DEN) DNS
83  Daniel Lysdal Buur (DEN) DNF
84  Oliver Monø (DEN) 59.
85  Niklas Strømsted (DEN) 49.
Ordrup Cycle Club
___
Nr.RytterPlacering
86  William Lowth (DEN) DNF
87  Markus Nymann Andersen (DEN) 62.
88  Oscar Sonnenborg-Mathiesen (DEN) 58.
89  Linus Østdal (DEN) 50.
90  Konrad Staalby (DEN) 52.
91  Luca Campagner (DEN) DNF
Cykle Klubben Aarhus
___
Nr.RytterPlacering
92  Jens Bak Bjerregaard (DEN) 72.
93  Nicklas Sauer (DEN) DNF
94  Victor Bagger Rasmussen (DEN) DNF
95  Peter Normann Diekema (DEN) 66.
Aalborg Cykle-Ring
___
Nr.RytterPlacering
96  Nicklas Riis Andersen (DEN) 61.
97  Morten Andreassen (DEN) 48.
Cykling Odense
___
Nr.RytterPlacering
98  Lucas Kureishi Halfeld (DEN) DNF
Vejen Bicycle Club
___
Nr.RytterPlacering
99  Anton Kirchberg Hvoldal Nielsen (DEN) DNF
CK Kronborg
___
Nr.RytterPlacering
100  Frederik Sørensen (DEN) DNF
Esbjerg Cykle Ring
___
Nr.RytterPlacering
101  Tim Hansen (DEN) 64.
Cykel Klubben Djurs
___
Nr.RytterPlacering
102  Frederik Ring Andersen (DEN) DNF
Tudor Pro Cycling U23
TUU
Nr.RytterPlacering
103  Frederik Lykke (DEN) DNF
IBT-Tripeak
___
Nr.RytterPlacering
104  Jonathan Aagaard Hansen (DEN) 36.

Se også

redigér

Referencer

redigér

Eksterne henvisninger

redigér