Denne artikel bør gennemlæses af en person med fagkendskab for at sikre den faglige korrekthed.

ColoQuick Cycling er et dansk cykelhold, som cykler i den europæiske UCI Continental-klasse.

ColoQuick Cycling
Holdet ved Fyen Rundt 2023.
Holdinfomation
UCI-koder DES (2005-2009)
DBW (2010-2010)
DKK (2011-2014)
TCQ (fra 2015) Rediger på Wikidata
Hovedkvarter Skive, Danmark
Grundlagt 2005; 19 år siden (2005)
Disciplin Landevejscykling Rediger på Wikidata
Status UCI Continental
Cykler Trek
Sponsor Coloquick
Ledelse
Moderklub Nr. Søby Cykelklub Rediger på Wikidata
Ejer Brian Mølgård Pedersen
Teammanager Per Baadsgaard
Sportsdirektør Christian Moberg
Holdnavne

2005–2009
2010
2011-2014
2015
2016-2017
2018-2020
2021–
Designa Køkken
Designa Køkken-Blue Water
Designa Køkken-Knudsgaard
ColoQuick
ColoQuick-Cult
Team ColoQuick
ColoQuick Cycling
Spilledragt
Spilledragt
Spilledragt
Trikot
Eksterne henvisninger
Officielt websted Rediger på Wikidata
Instagram Rediger på Wikidata
Facebook Rediger på Wikidata
CVR-nummer 36413719 Rediger på Wikidata
Del af Portal:Cykling

Historie redigér

Holdet blev etableret i 2010 efter en fusion af de to midtjyske hold Team Designa Køkken fra Kjellerup og Blue Water–Cycling for Health fra Herning.

Den 1. september 2009 blev den offentliggjort at de to allerede etablerede hold ville fusionere med virkning fra 1. januar 2010. Holdet vil have sit omdrejningspunkt i Herning, hvor Blue Water-CfH allerede havde deres base. Herning Cykle Klub bliver "moderklub" for holdet, så man fortsat kan drage nytte af deres store talentarbejde[1].

Holdet redigér

2024 redigér

 Trup 2024
RytterFødselsdagSeneste hold
  Simon Bak12. februar 2000Cykling Odense (2021)
  Kevin Biehl8. januar 2004Aalborg-Sparekassen Danmark (2023)
  Joshua Gudnitz19. august 2001BHS-PL Beton Bornholm (2021)
  Conrad Haugsted13. januar 2005Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2023)
  Nikolaj Mengel9. marts 2002BHS-PL Beton Bornholm (2023)
  Pelle Køster25. april 2003CO:PLAY-Giant Store (2023)
  Frederik Muff2. august 1993BHS-PL Beton Bornholm (2020)
  Magnus Lorents Nielsen23. november 2003Team Sparekassen Danmark Aalborg (2022)
  Aksel Bech Skot-Hansen11. juni 2000JS.dk (2023)
  Tobias Svarre19. juli 2004Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2022)
  Anders Vos Sørensen11. marts 2004Team Mascot Workwear (2022)
  Emil Toudal28. maj 1996BHS-PL Beton Bornholm (2022)
  Tore Troelsen17. juni 2005CeramicSpeed Herning CK Junior (2023)
  Peter Øxenberg Hansen23. oktober 2005Vifra Kvickly Odder Junior (2023)
Kilde: ProCyclingStats

Sejre redigér

  Sejre
DatoLøbKlasseVinder
1. apr.  3 Dage i Nord - Campione Cup, 3. etapeDCU licensløb  Emil Toudal
14. apr.  Tour du Loir-et-Cher, Samlede stilling2.2  Emil Toudal
21. apr.  State Energy RaceDCU licensløb  Conrad Haugsted
21. apr.  Vejle LøbetDCU licensløb  Simon Bak
11. maj  Danske mesterskab i landevejscykling for U23 herrerNC  Pelle Køster

2023 redigér

 Trup 2023
RytterFødselsdagSeneste hold
  Mads Andersen 27. november 2000Herning CK Elite (2020)
  Simon Bak12. februar 2000Cykling Odense (2021)
  Victor Grue Enggaard16. juni 2001CO:PLAY-Giant Store (2022)
  Joshua Gudnitz (1. jan.–31. jul.)19. august 2001BHS-PL Beton Bornholm (2021)
  Frederik Muff2. august 1993BHS-PL Beton Bornholm (2020)
  Magnus Lorents Nielsen23. november 2003Team Sparekassen Danmark Aalborg (2022)
  Sebastian Nielsen27. august 2000Restaurant Suri-Carl Ras (2022)
  Henrik Breiner Pedersen3. december 2004Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2022)
  Nicklas Amdi Pedersen3. august 1993Bache-JS.dk (2022)
  Tobias Svarre19. juli 2004Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2022)
  Oliver Søndergaard19. juni 2003Team Mascot Workwear (2021)
  Anders Vos Sørensen11. marts 2004Team Mascot Workwear (2022)
  Frederik Bjørn Sørensen18. maj 2003Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2021)
  Emil Toudal28. maj 1996BHS-PL Beton Bornholm (2022)
Kilde: ProCyclingStats

Sejre redigér

  Sejre
DatoLøbKlasseVinder
1. apr.  #HurtigJoakimLøbetDCU licensløb  Joshua Gudnitz
2. apr.  MeldgaardløbetDCU licensløb  Tobias Svarre
10. apr.  3 Dage i Nord - Campione CupDCU licensløb  Joshua Gudnitz
1. maj  Eschborn-Frankfurt U231.2U  Joshua Gudnitz
10. sep.  Demin Cup, 4. etapeDCU licensløb  Sebastian Nielsen

2022 redigér

 Trup 2022
RytterFødselsdagSeneste hold
  Jeppe Aaskov Pallesen17. juli 1997Team OK Kvickly Odder (2018)
  Mads Andersen 27. november 2000Herning CK Elite (2020)
  Simon Bak12. februar 2000Cykling Odense (2021)
  Nicolai Brøchner (1. jan.–30. maj)4. juli 1993Riwal Readynez (2019)
  Stein-Erik Eriksen30. juli 1996Team Coop (2020)
  Joshua Gudnitz19. august 2001BHS-PL Beton Bornholm (2021)
  Sebastian Kolze Changizi (1. jan.–31. jul.)29. december 2000AURA Energi-JS.dk (2019)
  Mads Østergaard Kristensen26. januar 1998Herning CK Elite (2019)
  Lukas Lund Sørensen19. februar 2003Team Mascot Workwear (2021)
  Matias Malmberg31. august 2000IBT-BH Carl Ras (2021)
  Frederik Muff2. august 1993BHS-PL Beton Bornholm (2020)
  Oliver Søndergaard19. juni 2003Team Mascot Workwear (2021)
  Frederik Bjørn Sørensen18. maj 2003Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2021)
  Jesper Schultz (1. mar.–31. dec.)27. februar 1996Riwal Cycling Team (2021)
  Karl Hjøllund Klinge (1. jun.–31. dec.)21. september 1998Middelfart Cykel Club (2022)
Kilde: ProCyclingStats

Sejre redigér

  Sejre
DatoLøbKlasseVinder
27. mar.  MeldgaardløbetNE  Mads Andersen
9. apr.  CC Hillerød Grand PrixNE  Sebastian Kolze Changizi
15. apr.  Tour du Loir-et-Cher, 3. etape2.2  Jeppe Aaskov Pallesen
28. maj  Flèche du Sud, 4. etape2.2  Sebastian Kolze Changizi
5. jun.  Campione Pinse Cup, 2. etapeNE  Joshua Gudnitz
6. jun.  Campione Pinse Cup, 3. etapeNE  Matias Malmberg
18. jun.  Danske mesterskab i enkeltstart for U23 herrerNC  Matias Malmberg
29. jul.  Kreiz Breizh Elites, 1. etape2.2  ColoQuick
3. sep.  Flanders Tomorrow Tour, 3. a etape2.2U  Matias Malmberg
1. okt.  DM i holdløb – herrerNC  ColoQuick

2021 redigér

 Trup 2021
RytterFødselsdagSeneste hold
  Jeppe Aaskov Pallesen17. juli 1997Team OK Kvickly Odder (2018)
  Kasper Andersen 1. juli 2002Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2020)
  Mads Andersen 27. november 2000Herning CK Elite (2020)
  Nicolai Brøchner4. juli 1993Riwal Readynez (2019)
  Stein-Erik Eriksen30. juli 1996Team Coop (2020)
  Oliver Wulff Frederiksen11. oktober 2000Waoo (2019)
  Christian Spang Kjeldsen14. august 2002Team Mascot Workwear (2020)
  Sebastian Kolze Changizi29. december 2000AURA Energi-JS.dk (2019)
  Mads Østergaard Kristensen26. januar 1998Herning CK Elite (2019)
  William Blume Levy14. januar 2001Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2019)
  Frederik Muff2. august 1993BHS-PL Beton Bornholm (2020)
  Alexander Salby4. juni 1998BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Aksel Bech Skot-Hansen11. juni 2000Team Mascot Workwear (2018)
Kilde: ProCyclingStats

Sejre redigér

  Sejre
DatoLøbKlasseVinder
2. apr.  #HurtigJoakimLøbet  Alexander Salby
4. apr.  Karma Easter Race  Oliver Wulff Frederiksen
5. apr.  Bache Grand Prix  William Blume Levy
13. maj  PI linjeløb  Oliver Wulff Frederiksen
29. maj  Grand Prix Herning1.2  Mads Østergaard Kristensen
1. aug.  Demin Cup, 3. etapeDCU licensløb  Alexander Salby
6. aug.  Randers Bike Week, 2. etape  Nicolai Brøchner
7. aug.  Randers Bike Week, 3. etape  Nicolai Brøchner
8. aug.  Randers Bike Week  William Blume Levy
3. okt.  Gylne Gutuer1.2  William Blume Levy
3. okt.  Demin CupDCU licensløb  Alexander Salby

2020 redigér

 Trup 2020
RytterFødselsdagSeneste hold
  Jeppe Aaskov Pallesen17. juli 1997Team OK Kvickly Odder (2018)
  Andreas Brandt Aidel8. april 1996Team OK Kvickly Odder (2019)
  Anthon Charmig25. marts 1998AURA Energi-JS.dk (2019)
  Oliver Wulff Frederiksen11. oktober 2000Waoo (2019)
  Sebastian Kolze Changizi29. december 2000AURA Energi-JS.dk (2019)
  Mads Østergaard Kristensen26. januar 1998Herning CK Elite (2019)
  William Blume Levy14. januar 2001Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2019)
  Daniel Lyhne3. marts 1996Vejle Cykel Klub (2016)
  Steffen Christiansen2. november 1994BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Johan Price-Pejtersen (1. jan.–31. jul.)26. maj 1999Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2017)
  Rasmus Lund Pedersen9. juli 1998Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2016)
  Alexander Salby4. juni 1998BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Aksel Bech Skot-Hansen11. juni 2000Team Mascot Workwear (2018)
  Frederik Wandahl9. maj 2001Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior (2019)
  Nicolai Brøchner4. juli 1993Riwal Readynez (2019)
  Stein-Erik Eriksen (30. jun.–31. dec.)30. juli 1996Bærum OCK (2018)
Kilde: ProCyclingStats

2019 redigér

 Trup 2019
RytterFødselsdagSeneste hold
  Jeppe Aaskov Pallesen17. juli 1997Team OK Kvickly Odder (2018)
  Casper von Folsach30. marts 1993Giant-Castelli (2017)
  Jacob Hindsgaul14. juli 2000Herning CK Junior (2018)
  Morten Hulgaard23. august 1998BHS-Almeborg Bornholm (2018)
  Julius Johansen13. september 1999Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2017)
  Mathias Krigbaum3. februar 1995Waoo (2018)
  Niklas Larsen22. marts 1997Waoo (2018)
  Daniel Lyhne3. marts 1996Vejle Cykel Klub (2016)
  Frederik Rodenberg22. januar 1998Giant-Castelli (2017)
  Christian Moberg (1. jan.–30. jun.)13. november 1987Virtu Pro-Veloconcept (2016)
  Steffen Christiansen2. november 1994BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Rasmus Lund Pedersen9. juli 1998Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2016)
  Johan Price-Pejtersen26. maj 1999Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2017)
  Alexander Salby4. juni 1998BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Aksel Bech Skot-Hansen11. juni 2000Team Mascot Workwear (2018)
  Stein-Erik Eriksen (7. feb.–31. dec.)30. juli 1996Bærum OCK (2018)
Kilde: ProCyclingStats

Sejre redigér

  Sejre
DatoLøbKlasseVinder
1. maj  Eschborn-Frankfurt U231.2U  Frederik Rodenberg
4. maj  GP Himmerland Rundt1.2  Niklas Larsen
5. maj  Rent Liv Løbet Skive1.2  Frederik Rodenberg
22. jun.  Danske mesterskab i enkeltstart for U23 herrerNC  Johan Price-Pejtersen
23. jun.  Danske mesterskab i landevejscykling for U23 herrerNC  Frederik Rodenberg
25. aug.  Danmark Rundt, Samlede stilling2.HC  Niklas Larsen
7. sep.  Lillehammer Grand Prix1.2  Niklas Larsen

2018 redigér

 Trup 2018
RytterFødselsdagSeneste hold
  Rune Almindsø21. november 1995Næstved Bicycle Club (2014)
  Steffen Christiansen2. november 1994BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Casper von Folsach30. marts 1993Giant-Castelli (2017)
  Anders Hardahl3. maj 1996Virtu Pro-Veloconcept (2016)
  Julius Johansen13. september 1999Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2017)
  Mathias Larsen2. maj 1999Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2017)
  Daniel Lyhne3. marts 1996Vejle Cykel Klub (2016)
  Christian Moberg13. november 1987Virtu Pro-Veloconcept (2016)
  Johan Price-Pejtersen26. maj 1999Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior (2017)
  Frederik Rodenberg22. januar 1998Giant-Castelli (2017)
  Alexander Salby4. juni 1998BHS-Almeborg Bornholm (2017)
  Jonas Vingegaard10. december 1996Odder Cykel Klub (2016)
  Emil Vinjebo24. marts 1994Giant-Castelli (2017)
  Rasmus Bøgh Wallin2. januar 1996Soigneur-Copenhagen (2016)
Kilde: ProCyclingStats

Sejre redigér

  Sejre
DatoLøbKlasseVinder
14. apr.  Tour du Loir-et-Cher, 4. etape2.2  Emil Vinjebo
29. apr.  Rent Liv Løbet Skive1.2  Rasmus Bøgh Wallin
10. jun.  Danske mesterskab i landevejscykling for U23 herrerNC  Julius Johansen
26. aug.  Ronde van Midden-Nederland1.2  Casper von Folsach

2017 redigér

 Trup 2017
RytterFødselsdagSeneste hold
  Rune Almindsø21. november 1995Næstved Bicycle Club (2014)
  Louis Bendixen23. juni 1995Team ABC Elite (2015)
  Anders Hardahl3. maj 1996Virtu Pro-Veloconcept (2016)
  Dennis Herforth26. september 1982
  Magnus Bak Klaris23. januar 1996SEG Racing Academy (2016)
  Mathias Krigbaum3. februar 1995Christina Jewelry Pro Cycling (2016)
  Daniel Lyhne3. marts 1996Vejle Cykel Klub (2016)
  Christian Moberg13. november 1987Virtu Pro-Veloconcept (2016)
  Martin Mortensen5. november 1984ONE Pro Cycling (2016)
  Jesper Odgaard Nielsen7. juli 1984Blue Water (2012)
  Jesper Schultz27. februar 1996Almeborg-Bornholm (2016)
  Torkil Veyhe9. januar 1990WeBike-CK Aarhus (2016)
  Jonas Vingegaard10. december 1996Odder Cykel Klub (2016)
  Rasmus Bøgh Wallin2. januar 1996Soigneur-Copenhagen (2016)
Kilder: ProCyclingStats Cycling Archives

2016 redigér

Cykelrytter Født Nationalitet Hold 2015
Rune Almindsø 21. november 1995 (28 år)   Danmark ColoQuick
Hampus Anderberg 25. maj 1996 (27 år)   Sverige Bliz-Merida
Louis Bendixen 23. juni 1995 (28 år)   Danmark ABC Elite
Kristian Haugaard 27. februar 1991 (33 år)   Danmark Leopard Development
Dennis Herforth Jensen 26. september 1982 (41 år)   Danmark ColoQuick
Maximilian Hoffmann 26. februar 1997 (27 år)   Danmark
Gustav Larsson[2] 20. september 1980 (43 år)   Sverige Cult Energy
Christian Nyvang Lund 27. december 1994 (29 år)   Danmark ColoQuick
Jacob Gye Madsen 23. november 1989 (34 år)   Danmark ColoQuick
Jesper Odgaard Nielsen 7. juli 1984 (39 år)   Danmark ColoQuick
Alex Rasmussen 9. juni 1984 (39 år)   Danmark Trefor-Blue Water
Jimmi Sørensen 7. november 1990 (33 år)   Danmark ColoQuick
Jonas Vingegaard Rasmussen[3] 10. december 1996 (27 år)   Danmark Odder CK
Aske Vorre 24. maj 1993 (30 år)   Danmark ColoQuick
Frederik Wilmann[4] 17. juli 1985 (38 år)   Norge Ringeriks-Kraft


Danmarksmestre redigér

2009
  U23-Danmarkarksmester i enkeltstart, Jimmi Sørensen
2015
  U23-Danmarkarksmester i enkeltstart, Mads Würtz

Kendte tidligere ryttere på holdet redigér

Referencer redigér

  1. ^ Designa Køkken og Blue Water slåes sammen Arkiveret 7. marts 2016 hos Wayback Machine Feltet.dk, 1. september 2009
  2. ^ Gustav Larsson var en del af holdet fra 17. marts 2016
  3. ^ Jonas Vingegaard Rasmussen var en del af holdet fra 23. maj 2016 han kom fra Odder CK
  4. ^ Frederik Wilmann var en del af holdet fra 23. maj 2016 han kom fra Varanger Sportsklubb

Eksterne henvisninger redigér