Fire dage ved Dunkerque 2017

Fire dage ved Dunkerque 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute63. Fire dage ved Dunkerque
KonkurrenceUCI Europe Tour 2017 2.HC
Etaper6
Datoer9. – 14. maj 2017
Distance1.030,8 km
LandFRA Frankrig
StartbyDunkerque
MålbyDunkerque
Hold19
Startende ryttere151
Fuldførende ryttere86
Gennemsnitlig fart41,308 km/t
Resultater
VinderFRA Clément Venturini (Cofidis, Solutions Crédits)
ToerBEL Sander Armée (Lotto-Soudal)
TreerBEL Oliver Naesen (AG2R La Mondiale)
PointtrøjeFRA Clément Venturini (Cofidis, Solutions Crédits)
BjergtrøjeITA Andrea Vendrame (Androni-Sidermec-Bottecchia)
SprinttrøjeITA Iuri Filosi (Nippo-Vini Fantini)
UngdomstrøjeFRA Clément Venturini (Cofidis, Solutions Crédits)
HoldkonkurrenceFRA AG2R La Mondiale
◀ 20162018 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Fire dage ved Dunkerque 2017 var den 63. udgave af det franske etapeløb Fire dage ved Dunkerque. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2017 og var i kategorien 2.HC. Det blev arrangeret mellem 9. og 14. maj 2017. Den samlede vinder af løbet blev franske Clément Venturini fra Cofidis

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (4)
  1.   AG2R La Mondiale
  2.   Bahrain-Merida
  3.   FDJ
  4.   Lotto-Soudal
Professionelle kontinentalhold (12)
  1.   Direct Énergie
  2.   Androni Giocattoli
  3.   Aqua Blue Sport
  4.   Cofidis
  5.   Delko Marseille Provence KTM
  6.   Fortuneo-Vital Concept
  7.   Nippo-Vini Fantini
  8.   Roompot-Nederlandse Loterij
  9.   Sport Vlaanderen-Baloise
  10.   Verandas Willems-Crelan
  11.   Wanty-Groupe Gobert
  12.   WB-Veranclassic-Aqua Protect
Kontinentalhold (3)
  1.   Armée de terre
  2.   HP BTP-Auber 93
  3.   Roubaix Lille Métropole

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 9. majDunkerque – Iwuy192,5  Jens Debusschere  Jens Debusschere
2. etape 10. majSaint-QuentinSaint-Quentin169,6  Arnaud Démare  Jens Debusschere
3. etape 11. majBeauvaisAmiens152,9  Benjamin Thomas  Jens Debusschere
4. etape 12. majMarck – Le Portel166,5  Sylvain Chavanel  Sylvain Chavanel
5. etape 13. majBoeschepe – Cassel188,4  Ignatas Konovalovas  Clément Venturini
6. etape 14. majCoudekerque-Branche – Dunkerque160,9  Adrien Petit  Clément Venturini

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Jens Debusschere Lotto-Soudal4t 34' 40"
2.   Marc Sarreau FDJ+ 0"
3.   Clément Venturini Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
4.   Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert+ 0"
5.   Adrien Petit Direct Énergie+ 0"
6.   Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
7.   Roy Jans WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 0"
8.   Romain Cardis Direct Énergie+ 0"
9.   Marco Benfatto Androni-Sidermec-Bottecchia+ 0"
10.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jens Debusschere   Lotto-Soudal4t 34' 30"
2.   Marc Sarreau  FDJ+ 4"
3.   Clément Venturini Cofidis, Solutions Crédits+ 6"
4.   Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert+ 10"
5.   Adrien Petit Direct Énergie+ 10"
6.   Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 10"
7.   Roy Jans WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 10"
8.   Romain Cardis Direct Énergie+ 10"
9.   Marco Benfatto Androni-Sidermec-Bottecchia+ 10"
10.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Arnaud Démare FDJ3t 58' 59"
2.   Jens Debusschere   Lotto-Soudal+ 0"
3.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
4.   Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert+ 0"
5.   Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 0"
6.   Yannis Yssaad Armée de terre+ 0"
7.   Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
8.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 0"
9.   Steven Tronet Armée de terre+ 0"
10.   Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jens Debusschere   Lotto-Soudal8t 33' 23"
2.   Marc Sarreau  FDJ+ 10"
3.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 12"
4.   Clément Venturini Cofidis, Solutions Crédits+ 12"
5.   Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert+ 16"
6.   Roy Jans WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 16"
7.   Jérémy Lecroq Roubaix Lille Métropole+ 16"
8.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 16"
9.   Timothy Dupont Verandas Willems-Crelan+ 16"
10.   Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Benjamin Thomas Armée de terre3t 29' 00"
2.   Niccolò Bonifazio Bahrain-Merida+ 0"
3.   Arnaud Démare FDJ+ 0"
4.   Roy Jans WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 0"
5.   Jérémy Lecroq Roubaix Lille Métropole+ 0"
6.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
7.   Marco Canola Nippo-Vini Fantini+ 0"
8.   Bert Van Lerberghe Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
9.   Raymond Kreder Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
10.   Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Jens Debusschere   Lotto-Soudal12t 02' 23"
2.   Marc Sarreau  FDJ+ 10"
3.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 12"
4.   Clément Venturini Cofidis, Solutions Crédits+ 12"
5.   Sylvain Chavanel Direct Énergie+ 13"
6.   Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 14"
7.   Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 15"
8.   Roy Jans WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 16"
9.   Jérémy Lecroq Roubaix Lille Métropole+ 16"
10.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Sylvain Chavanel Direct Énergie4t 27' 17"
2.   Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 5"
3.   Clément Venturini Cofidis, Solutions Crédits+ 5"
4.   Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 5"
5.   Franck Bonnamour Fortuneo-Vital Concept+ 5"
6.   Sander Armée Lotto-Soudal+ 5"
7.   Ignatas Konovalovas FDJ+ 5"
8.   Florian Sénéchal Cofidis, Solutions Crédits+ 5"
9.   Delio Fernández Delko-Marseille Provence-KTM+ 5"
10.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 8"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Sylvain Chavanel  Direct Énergie16t 29' 43"
2.   Clément Venturini  Cofidis, Solutions Crédits+ 10"
3.   Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 11"
4.   Florian Sénéchal Cofidis, Solutions Crédits+ 18"
5.   Sander Armée Lotto-Soudal+ 18"
6.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 21"
7.   Maxime Vantomme WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 32"
8.   Jérémy Lecroq Roubaix Lille Métropole+ 34"
9.   Marco Canola Nippo-Vini Fantini+ 34"
10.   Adrien Petit Direct Énergie+ 34"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Ignatas Konovalovas FDJ4t 52' 26"
2.   Sander Armée Lotto-Soudal+ 3"
3.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 3"
4.   Clément Venturini  Cofidis, Solutions Crédits+ 3"
5.   Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 11"
6.   Pim Ligthart Roompot-Nederlandse Loterij+ 32"
7.   Sylvain Chavanel  Direct Énergie+ 44"
8.   Christophe Riblon AG2R La Mondiale+ 44"
9.   Flavien Dassonville HP BTP-Auber 93+ 49"
10.   Laurent Pichon Fortuneo-Vital Concept+ 55"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Clément Venturini    Cofidis, Solutions Crédits21t 22' 22"
2.   Sander Armée Lotto-Soudal+ 2"
3.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 7"
4.   Ignatas Konovalovas FDJ+ 21"
5.   Sylvain Chavanel Direct Énergie+ 31"
6.   Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 42"
7.   Florian Sénéchal Cofidis, Solutions Crédits+ 1' 19"
8.   Iuri Filosi Nippo-Vini Fantini+ 1' 29"
9.   Pim Ligthart Roompot-Nederlandse Loterij+ 1' 29"
10.   Laurent Pichon Fortuneo-Vital Concept+ 1' 42"
Kilde: ProCyclingStats


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Adrien Petit Direct Énergie3t 34' 14"
2.   Berden de Vries Roompot-Nederlandse Loterij+ 15"
3.   Julien Duval AG2R La Mondiale+ 18"
4.   Niccolò Bonifazio Bahrain-Merida+ 37"
5.   Kenny Dehaes Wanty-Groupe Gobert+ 37"
6.   Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 37"
7.   Raymond Kreder Roompot-Nederlandse Loterij+ 37"
8.   Emiel Vermeulen Roubaix Lille Métropole+ 37"
9.   Kevyn Ista WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 37"
10.   Bert Van Lerberghe Sport Vlaanderen-Baloise+ 37"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Clément Venturini    Cofidis, Solutions Crédits24t 57' 13"
2.   Sander Armée Lotto-Soudal+ 2"
3.   Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 7"
4.   Ignatas Konovalovas FDJ+ 21"
5.   Sylvain Chavanel Direct Énergie+ 31"
6.   Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 42"
7.   Florian Sénéchal Cofidis, Solutions Crédits+ 1' 19"
8.   Iuri Filosi Nippo-Vini Fantini+ 1' 26"
9.   Pim Ligthart Roompot-Nederlandse Loterij+ 1' 29"
10.   Laurent Pichon Fortuneo-Vital Concept+ 1' 42"
Kilde: ProCyclingStats


Eksterne henvisningerRediger