Fire dage ved Dunkerque 2018

Fire dage ved Dunkerque 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute64. Fire dage ved Dunkerque
KonkurrenceUCI Europe Tour 2018 2.HC
Etaper6
Datoer8. – 13. maj 2018
Distance1.037,1 km
LandFRA Frankrig
StartbyDunkerque
MålbyDunkerque
Hold19
Startende ryttere133
Fuldførende ryttere100
Gennemsnitlig fart41,681 km/t
Resultater
VinderBEL Dimitri Claeys (Cofidis, Solutions Crédits)
ToerGER André Greipel (Lotto-Soudal)
TreerNED Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij)
PointtrøjeBEL Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert)
BjergtrøjeFRA Pierre Idjouadiène (Roubaix Lille Métropole)
UngdomstrøjeDEN Casper Pedersen (Aqua Blue Sport)
HoldkonkurrenceFRA Groupama-FDJ
◀ 20172019 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Fire dage ved Dunkerque 2018 var den 64. udgave af det franske etapeløb Fire dage ved Dunkerque. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2018 og var i kategorien 2.HC. Det blev arrangeret mellem 8. og 13. maj 2018. Den samlede vinder af løbet blev belgiske Dimitri Claeys fra Cofidis.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (3)
  1.   AG2R La Mondiale
  2.   Groupama-FDJ
  3.   Lotto Soudal
Professionelle kontinentalhold (14)
  1.   Aqua Blue Sport
  2.   Cofidis, Solutions Crédits
  3.   Delko-Marseille Provence-KTM
  4.   Direct Énergie
  5.   Euskadi Basque Country-Murias
  6.   Fortuneo-Samsic
  7.   Gazprom-RusVelo
  8.   Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
  9.   Roompot-Nederlandse Loterij
  10.   Sport Vlaanderen-Baloise
  11.   Vérandas Willems-Crelan
  12.   Vital Concept Cycling Club
  13.   Wanty-Groupe Gobert
  14.   WB-Aqua Protect-Veranclassic
Kontinentalhold (2)
  1.   Roubaix Lille Métropole
  2.   Saint Michel-Auber 93

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 8. majDunkerque – La Bassée165,3  Marc Sarreau  Marc Sarreau
2. etape 9. majLe Quesnoy – Soissons173,3  André Greipel  Bryan Coquard
3. etape 10. majFort-Mahon-Plage – Ecques172,2  Nacer Bouhanni  Timothy Dupont
4. etape 11. majDainville – Mont-Saint-Éloi172,7  Bryan Coquard  Bryan Coquard
5. etape 12. majWormhout – Cassel178,7  André Greipel  Dimitri Claeys
6. etape 13. majCoulogne – Dunkerque174,9  Olivier Le Gac  Dimitri Claeys

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Marc Sarreau Groupama-FDJ3t 56' 19"
2.   Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
3.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
4.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
5.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
6.   Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7.   Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 0"
8.   Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
9.   Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
10.   Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Marc Sarreau    Groupama-FDJ3t 56' 09"
2.   Jérémy Lecroq Vital Concept+ 1"
3.   Bryan Coquard Vital Concept+ 4"
4.   Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 5"
5.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 6"
6.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 10"
7.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 10"
8.   Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 10"
9.   Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 10"
10.   Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 10"


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   André Greipel Lotto-Soudal4t 18' 15"
2.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
3.   Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
4.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
5.   Marc Sarreau    Groupama-FDJ+ 0"
6.   Amaury Capiot Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
7.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
8.   Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 0"
9.   Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
10.   Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Bryan Coquard   Vital Concept8t 14' 22"
2.   Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 2"
3.   Jérémy Lecroq Vital Concept+ 3"
4.   Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 3"
5.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 6"
6.   Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 7"
7.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 8"
8.   Juan José Lobato Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 11"
9.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 12"
10.   Damien Touzé Saint Michel-Auber 93+ 12"


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Crédits4t 10' 38"
2.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
3.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4.   Eduard-Michael Grosu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 0"
5.   Piet Allegaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
6.   Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
7.   Mikel Aristi Euskadi-Murias+ 0"
8.   Rudy Barbier AG2R La Mondiale+ 0"
9.   Bram Welten Fortuneo-Samsic+ 0"
10.   Edward Planckaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Timothy Dupont   Wanty-Groupe Gobert12t 25' 00"
2.   Bryan Coquard Vital Concept+ 0"
3.   Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 2"
4.   Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Crédits+ 2"
5.   Jérémy Lecroq Vital Concept+ 3"
6.   Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 3"
7.   Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence-KTM+ 4"
8.   Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij+ 5"
9.   Romain Combaud Delko-Marseille Provence-KTM+ 7"
10.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 8"


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Bryan Coquard Vital Concept4t 08' 46"
2.   Jasper De Buyst Lotto-Soudal+ 0"
3.   Wouter Wippert Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4.   Samuel Dumoulin AG2R La Mondiale+ 0"
5.   Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 0"
6.   Jérémy Lecroq Vital Concept+ 0"
7.   Mikel Aristi Euskadi-Murias+ 0"
8.   Julien Simon Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
9.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 0"
10.   Romain Cardis Direct Énergie+ 0"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Bryan Coquard  Vital Concept16t 33' 36"
2.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 10"
3.   Marc Sarreau  Groupama-FDJ+ 12"
4.   Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Crédits+ 12"
5.   Jérémy Lecroq Vital Concept+ 13"
6.   Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 13"
7.   Lasse Norman Hansen Aqua Blue Sport+ 13"
8.   Wouter Wippert  Roompot-Nederlandse Loterij+ 14"
9.   Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence-KTM+ 14"
10.   Jan-Willem van Schip Roompot-Nederlandse Loterij+ 15"


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   André Greipel Lotto-Soudal4t 27' 55"
2.   Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
3.   Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
4.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 19"
5.   Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 19"
6.   Eduard-Michael Grosu Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini+ 1' 04"
7.   Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"
8.   Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"
9.   Casper Pedersen Aqua Blue Sport+ 1' 04"
10.   Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 1' 04"
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dimitri Claeys  Cofidis, Solutions Crédits21t 01' 53"
2.   Oscar Riesebeek Roompot-Nederlandse Loterij+ 2"
3.   André Greipel Lotto-Soudal+ 4"
4.   Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 19"
5.   Valentin Madouas  Groupama-FDJ+ 50"
6.   Timothy Dupont  Wanty-Groupe Gobert+ 52"
7.   Marc Sarreau Groupama-FDJ+ 57"
8.   Brice Feillu Fortuneo-Samsic+ 58"
9.   Evaldas Šiškevicius Delko-Marseille Provence-KTM+ 1' 04"
10.   Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 1' 04"


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Olivier Le Gac Groupama-FDJ3t 50' 50"
2.   Casper Pedersen Aqua Blue Sport+ 0"
3.   Xandro Meurisse Wanty-Groupe Gobert+ 0"
4.   Aimé De Gendt Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
5.   Paul Ourselin Direct Énergie+ 0"
6.   Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
7.   Héctor Sáez Euskadi-Murias+ 0"
8.   Julien Antomarchi Roubaix Lille Métropole+ 0"
9.   Florian Vachon Fortuneo-Samsic+ 0"
10.   Nikolaj Trusov Gazprom-RusVelo+ 0"


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Groupama-FDJ 74t 41' 14"
2.   Aqua Blue Sport 53"
3.   Delko-Marseille Provence-KTM 1' 24"
4.   Wanty-Groupe Gobert 1' 39"
5.   Cofidis, Solutions Crédits 2' 01"
6.   Fortuneo-Samsic 2' 24"
7.   Direct Énergie 3' 00"
8.   Saint Michel-Auber 93 3' 01"
9.   Roompot-Nederlandse Loterij 3' 03"
10.   Lotto-Soudal 3' 10"


Eksterne henvisningerRediger