Le Samyn 2020

Le Samyn 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute52. Le Samyn
KonkurrenceUCI Europe Tour 2020 1.1
Dato3. marts 2020
Distance201,9 km
LandBEL Belgien
StartbyQuaregnon
MålbyDour
Hold25
Startende ryttere155
Fuldførende ryttere101
Gennemsnitlig fart42,952 km/t
Resultater
VinderFRA Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation)
ToerBEL Aimé De Gendt (Circus-Wanty Gobert)
TreerNED David Dekker (SEG Racing Academy)
◀ 20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Le Samyn 2020 var den 52. udgave af cykelløbet Le Samyn. Løbet var en del af UCI Europe Tour-kalenderen og blev arrangeret 3. marts 2020. Det blev vundet af franske Hugo Hofstetter fra Israel Start-Up Nation.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (6)ProTeams (10)Kontinentalhold (9)
  •   Akros-Excelsior-Thömus
  •   Canyon DHB p/b Bloor Homes
  •   Groupama-FDJ Continental
  •   Leopard Pro Cycling
  •   Metec-TKH-Mantel
  •   Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
  •   SEG Racing Academy
  •   Tarteletto-Isorex
  •   Vitus Pro Cycling p/b Brother UK

Danske ryttereRediger

ResultaterRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Hugo Hofstetter Israel Start-Up Nation4t 42' 02"
2.   Aimé De Gendt Circus-Wanty Gobert+ 0"
3.   David Dekker SEG Racing Academy+ 0"
4.   Clément Venturini AG2R La Mondiale+ 0"
5.   Florian Sénéchal Deceuninck-Quick Step+ 0"
6.   Giacomo Nizzolo NTT Pro Cycling+ 0"
7.   Alex Kirsch Trek-Segafredo+ 0"
8.   Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix+ 0"
9.   Tim Declercq Deceuninck-Quick Step+ 0"
10.   Dries Van Gestel Total Direct Énergie+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


StartlisteRediger

  Startliste
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1  Florian Sénéchal (FRA) 5.
2  Davide Ballerini (ITA) 15.
3  Tim Declercq (BEL) 9.
4  Álvaro Hodeg (COL) 64.
5  Iljo Keisse (BEL) DNF
6  Jannik Steimle (GER) 53.
7  Bert Van Lerberghe (BEL) DNF
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
11  Harry Tanfield (GBR) 82.
12  Julien Duval (FRA) 59.
13  Dorian Godon (FRA) 18.
14  Alexis Gougeard (FRA) 97.
15  Lawrence Naesen (BEL) DNF
17  Clément Venturini (FRA) 4.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
21  Jenthe Biermans (BEL) 20.
22  Hugo Hofstetter (FRA) 1.
23  Travis McCabe (USA) DNF
24  Mihkel Räim (EST) 66.
25  Guy Sagiv (ISR) DNF
26  Alexis Renard (FRA) 99.
27  Tom Van Asbroeck (BEL) 12.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
31  Sander Armée (BEL) DNF
32  Kobe Goossens (BEL) DNF
33  Rasmus Byriel Iversen (DEN) DNF
34  Rémy Mertz (BEL) 28.
35  Brian van Goethem (NED) 58.
NTT Pro Cycling
NTT
Nr.RytterPlacering
41  Samuele Battistella (ITA) 67.
42  Edvald Boasson Hagen (NOR) DNF
43  Michael Gogl (AUT) 29.
44  Giacomo Nizzolo (ITA) 6.
45  Andreas Stokbro (DEN) 47.
46  Reinardt Janse van Rensburg (RSA) 30.
47  Rasmus Tiller (NOR) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
51  Jacopo Mosca (ITA) DNF
52  Jasper Stuyven (BEL) 14.
53  Edward Theuns (BEL) 35.
54  Emīls Liepiņš (LAT) 84.
55  Ryan Mullen (IRL) 50.
56  Alex Kirsch (LUX) 7.
57  Quinn Simmons (USA) DNF
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
61  Tim Merlier (BEL) 13.
62  Roy Jans (BEL) 42.
63  Jimmy Janssens (BEL) 31.
64  Senne Leysen (BEL) 55.
65  Jonas Rickaert (BEL) 32.
66  Philipp Walsleben (GER) DNF
67  Gianni Vermeersch (BEL) 8.
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
71  Matis Louvel (FRA) 80.
72  Kévin Ledanois (FRA) 41.
73  Christophe Noppe (BEL) DNF
74  Benoît Jarrier (FRA) 33.
75  Thomas Boudat (FRA) 57.
76  Bram Welten (NED) DNF
77  Thibault Guernalec (FRA) 60.
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlacering
82  Aritz Bagües (ESP) 88.
83  Xavier Cañellas (ESP) 76.
84  David González López (ESP) DNF
85  Jon Irisarri (ESP) DNF
86  Oier Lazkano (ESP) DNF
87  Sergio Martín (ESP) DNF
Circus-Wanty Gobert
CWG
Nr.RytterPlacering
91  Aimé De Gendt (BEL) 2.
92  Ludwig De Winter (BEL) DNF
93  Tom Devriendt (BEL) DNF
94  Timothy Dupont (BEL) 24.
95  Andrea Pasqualon (ITA) 16.
96  Pieter Vanspeybrouck (BEL) DNF
97  Loïc Vliegen (BEL) 39.
Bingoal-Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
101  Kevyn Ista (BEL) DNF
102  Boris Vallée (BEL) 45.
103  Tom Wirtgen (LUX) 69.
104  Ludovic Robeet (BEL) 79.
105  Lionel Taminiaux (BEL) 11.
106  Joel Suter (SUI) 75.
107  Franklin Six (BEL) 56.
Riwal Readynez
RIW
Nr.RytterPlacering
111  Kim Magnusson (SWE) DNF
112  Elmar Reinders (NED) DNF
113  Martijn Budding (NED) DNF
114  Tobias Kongstad (DEN) 77.
115  Rasmus Bøgh Wallin (DEN) DNF
116  Torkil Veyhe (DEN) DNF
117  Emil Vinjebo (DEN) 85.
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
121  Cedric Beullens (BEL) 34.
122  Amaury Capiot (BEL) 37.
123  Fabio Van den Bossche (BEL) DNF
124  Edward Planckaert (BEL) 23.
125  Emiel Planckaert (BEL) DNF
126  Aaron Verwilst (BEL) DNF
127  Jordi Warlop (BEL) DNF
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
131  Niki Terpstra (NED) 43.
132  Damien Gaudin (FRA) 63.
133  Florian Maitre (FRA) 70.
134  Lorrenzo Manzin (FRA) 71.
135  Adrien Petit (FRA) 19.
137  Dries Van Gestel (BEL) 10.
Uno-X Norwegian Development
UXT
Nr.RytterPlacering
141  Anders Skaarseth (NOR) 22.
142  Erik Nordsæter Resell (NOR) 36.
143  Torjus Sleen (NOR) DNF
144  Markus Hoelgaard (NOR) 51.
145  Jonas Abrahamsen (NOR) 100.
146  Lars Saugstad (NOR) 78.
147  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) 40.
B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
BVC
Nr.RytterPlacering
151  Kris Boeckmans (BEL) DNF
152  Bryan Coquard (FRA) 38.
153  Bert De Backer (BEL) DNF
154  Frederik Backaert (BEL) 26.
155  Julien Morice (FRA) DNF
156  Luca Mozzato (ITA) 49.
157  Jonas Vangenechten (BEL) DNF
Akros-Excelsior-Thömus
AET
Nr.RytterPlacering
161  Thomas Devaux (FRA) DNF
162  Loïs Dufaux (SUI) DNF
164  Scott Quincey (SUI) DNF
165  Laurin Bachmann (SUI) DNF
166  Valère Thiébaud (SUI) DNF
167  Manuel Zobrist (SUI) DNF
Canyon DHB p/b Soreen
DHB
Nr.RytterPlacering
171  Brenton Jones (AUS) 83.
172  Thomas Stewart (GBR) 96.
173  Jacob Hennessy (GBR) 52.
174  Andrew Tennant (GBR) 98.
175  Alex Paton (GBR) DNF
176  Jacob Scott (GBR) 25.
177  Jérôme Baugnies (BEL) DNF
Leopard Pro Cycling
LPC
Nr.RytterPlacering
191  Patrick Haller (GER) 94.
192  Colin Heiderscheid (LUX) 21.
193  Arthur Kluckers (LUX) 72.
194  Emil Lindgren (SWE) 87.
195  Jan Maas (NED) 93.
196  Filip Maciejuk (POL) 89.
197  Misch Leyder (LUX) DNF
Metec-TKH-Mantel
MET
Nr.RytterPlacering
201  Jesper Asselman (NED) 44.
202  Sjoerd Bax (NED) 90.
203  Dylan Bouwmans (NED) DNF
204  Thijs de Lange (NED) DNF
205  Jason van Dalen (NED) 81.
206  Adne Koster (NED) 86.
207  Rick Ottema (NED) 91.
Tarteletto-Isorex
TIS
Nr.RytterPlacering
221  Gianni Marchand (BEL) DNF
222  Michael Van Staeyen (BEL) DNF
223  Thomas Joseph (BEL) DNF
224  Julien Van Den Brande (BEL) 46.
225  Lennert Teugels (BEL) 61.
226  Enzo Wouters (BEL) 73.
227  Jordy Bouts (BEL) DNF
SEG Racing Academy
SEG
Nr.RytterPlacering
231  Jordi Meeus (BEL) 17.
232  Stan Van Tricht (BEL) 48.
233  David Dekker (NED) 3.
234  Maikel Zijlaard (NED) DNF
235  Jesper Rasch (NED) 101.
236  Marco Frigo (ITA) DNF
237  Wessel Krul (NED) 74.
Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
VIT
Nr.RytterPlacering
241  Daniel Tulett (GBR) DNF
242  Christopher McGlinchey (IRL) DNF
243  Darnell Moore (IRL) 92.
244  Michael Mottram (GBR) DNF
245  Joseph Sutton (GBR) DNF
246  Adam Kenway (GBR) DNF
247  Tom Mazzone (GBR) DNF

Eksterne henvisningerRediger