Polen Rundt 2023 var den 80. udgave af det polske etapeløb Polen Rundt. Cykelløbets syv etaper blev kørt fra 29. juli med start i Poznań til 4. august 2023 hvor der var mål i Kraków. Løbet var 27. arrangement på UCI World Tour 2023.

Polen Rundt 2023
Løbsdetaljer
Rute80. Polen Rundt
KonkurrenceUCI World Tour 2023 2.UWT
Etaper7
Datoer29. juli – 4. august 2023
Distance1.130,5 km
LandPOL Polen
StartbyPoznań
MålbyKraków
Hold24
Startende ryttere168
Fuldførende ryttere151
Gennemsnitlig fart42,99 km/t
Resultater
VinderSLO Matej Mohorič (Bahrain Victorious)
ToerPOR João Almeida (UAE Team Emirates)
TreerPOL Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers)
BjergtrøjeNOR Markus Hoelgaard (Lidl-Trek)
SprinttrøjeSLO Matej Mohorič (Bahrain Victorious)
Mest angrebsivrigePOL Patryk Stosz (Polen)
HoldkonkurrenceUAE UAE Team Emirates
◀20222024
Dokumentation

Løbets vinder blev slovenske Matej Mohorič fra Bahrain Victorious.

Etaperne redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 29. jul.PoznańPoznań
 
flad etape
183,7  Tim Merlier  Tim Merlier
2. etape 30. jul.Leszno – Karpacz
 
kuperet etape
202,9  Matej Mohorič  Matej Mohorič
3. etape 31. jul.Wałbrzych – Duszniki-Zdrój
 
middel bjergetape
163,3  Rafał Majka  Matej Mohorič
4. etape 1. aug.Strzelin – Opole
 
flad etape
198,6  Olav Kooij  Matej Mohorič
5. etape 2. aug.Pszczyna – Bielsko-Biała
 
kuperet etape
198,8  Marijn van den Berg  Matej Mohorič
6. etape 3. aug.KatowiceKatowice
 
enkeltstart
16,6  Mattia Cattaneo  Matej Mohorič
7. etape 4. aug.ZabrzeKraków
 
flad etape
166,6  Tim Merlier  Matej Mohorič

1. etape redigér

Poznań - Poznań
 
flad etape
(183,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier Soudal Quick-Step4t 15' 37"
2.   Olav Kooij Jumbo-Visma+ 0"
3.   Fernando Gaviria Movistar Team+ 0"
4.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
5.   Max Walscheid Cofidis+ 0"
6.   Maciej Paterski Polen+ 0"
7.   Stanisław Aniołkowski Human Powered Health+ 0"
8.   Jon Aberasturi Lidl-Trek+ 0"
9.   Jakub Mareczko Alpecin-Deceuninck+ 0"
10.   Gerben Thijssen Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier   Soudal Quick-Step4t 15' 37"
2.   Olav Kooij Jumbo-Visma+ 4"
3.   Fernando Gaviria Movistar Team+ 6"
4.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 10"
5.   Max Walscheid Cofidis+ 10"
6.   Maciej Paterski Polen+ 10"
7.   Stanisław Aniołkowski Human Powered Health+ 10"
8.   Jon Aberasturi Lidl-Trek+ 10"
9.   Jakub Mareczko Alpecin-Deceuninck+ 10"
10.   Gerben Thijssen Intermarché-Circus-Wanty+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape redigér

Leszno - Karpacz
 
kuperet etape
(202,9 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič Bahrain Victorious4t 56' 59"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 0"
3.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 4"
4.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 4"
5.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 4"
6.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 4"
7.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 4"
8.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 4"
9.   Sylvain Moniquet Lotto Dstny+ 4"
10.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 4"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious9t 07' 07"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 4"
3.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 10"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 14"
5.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 14"
6.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 14"
7.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 14"
8.   Sylvain Moniquet Lotto Dstny+ 14"
9.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 14"
10.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 14"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape redigér

Wałbrzych - Duszniki-Zdrój
 
middel bjergetape
(163,3 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Rafał Majka UAE Team Emirates4t 07' 55"
2.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious+ 0"
3.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 0"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 0"
5.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 0"
6.   Cristian Scaroni Astana Qazaqstan Team+ 0"
7.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 0"
8.   Andrea Vendrame AG2R Citroën Team+ 0"
9.   João Almeida UAE Team Emirates+ 0"
10.   Sergio Higuita Bora-Hansgrohe+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious13t 14' 56"
2.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 10"
3.   João Almeida UAE Team Emirates+ 10"
4.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 12"
5.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 20"
6.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 20"
7.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 20"
8.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 20"
9.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 20"
10.   Sylvain Moniquet Lotto Dstny+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape redigér

Strzelin - Opole
 
flad etape
(198,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Olav Kooij Jumbo-Visma4t 23' 15"
2.   Marijn van den Berg EF Education-EasyPost+ 0"
3.   Matteo Moschetti Q36.5 Pro Cycling Team+ 0"
4.   Max Walscheid Cofidis+ 0"
5.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
6.   Jakub Mareczko Alpecin-Deceuninck+ 0"
7.   Tim Merlier Soudal Quick-Step+ 0"
8.   Arvid de Kleijn Tudor Pro Cycling Team+ 0"
9.   Lionel Taminiaux Alpecin-Deceuninck+ 0"
10.   Matyáš Kopecký Team Novo Nordisk+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious17t 38' 11"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 10"
3.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 10"
4.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 12"
5.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 20"
6.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 20"
7.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 20"
8.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 20"
9.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 20"
10.   Sylvain Moniquet Lotto Dstny+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape redigér

Pszczyna - Bielsko-Biała
 
kuperet etape
(198,8 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Marijn van den Berg EF Education-EasyPost4t 51' 27"
2.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious+ 0"
3.   João Almeida UAE Team Emirates+ 0"
4.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 0"
5.   Finn Fisher-Black UAE Team Emirates+ 0"
6.   Andreas Kron Lotto Dstny+ 0"
7.   Sergio Higuita Bora-Hansgrohe+ 0"
8.   Lewis Askey Groupama-FDJ+ 0"
9.   Cristian Scaroni Astana Qazaqstan Team+ 0"
10.   Marcin Budziński HRE Mazowsze Serce Polski+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious22t 29' 32"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 12"
3.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 16"
4.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 18"
5.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 26"
6.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 26"
7.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 26"
8.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 26"
9.   Sylvain Moniquet Lotto Dstny+ 26"
10.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 26"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape redigér

Katowice - Katowice
 
enkeltstart
(16,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mattia Cattaneo Soudal Quick-Step19' 10"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 13"
3.   Geraint Thomas Ineos Grenadiers+ 14"
4.   Finn Fisher-Black UAE Team Emirates+ 16"
5.   Tim Wellens UAE Team Emirates+ 17"
6.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 18"
7.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 18"
8.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 21"
9.   Tobias Foss Jumbo-Visma+ 21"
10.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 24"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious22t 49' 07"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 0"
3.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 14"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 19"
5.   Mattia Cattaneo Soudal Quick-Step+ 38"
6.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 39"
7.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 52"
8.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 55"
9.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 57"
10.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 1' 04"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape redigér

Zabrze - Kraków
 
flad etape
(166,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier Soudal Quick-Step3t 28' 44"
2.   Arvid de Kleijn Tudor Pro Cycling Team+ 0"
3.   Fernando Gaviria Movistar Team+ 0"
4.   Gerben Thijssen Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
5.   Paul Penhoët Groupama-FDJ+ 0"
6.   Stanisław Aniołkowski Human Powered Health+ 0"
7.   Pierre Gautherat AG2R Citroën Team+ 0"
8.   Rüdiger Selig Lotto Dstny+ 0"
9.   Matteo Moschetti Q36.5 Pro Cycling Team+ 0"
10.   Andrea Pasqualon Bahrain Victorious+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet redigér

 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Bjergtrøje
 
Sprinttrøje
 
Mest angrebsivrige
 
Holdkonkurrence
_
1. etape
 
flad etape
  Tim Merlier  Tim Merlier  Norbert Banaszek  Tim Merlier  Patryk Stosz  Jumbo-Visma
2. etape
 
kuperet etape
  Matej Mohorič  Matej Mohorič  Lucas Hamilton  Matej Mohorič  UAE Team Emirates
3. etape
 
middel bjergetape
  Rafał Majka  Jacopo Mosca
4. etape
 
flad etape
  Olav Kooij
5. etape
 
kuperet etape
  Marijn van den Berg  Markus Hoelgaard
6. etape
 
enkeltstart
  Mattia Cattaneo
7. etape
 
flad etape
  Tim Merlier
Samlet  Matej Mohorič  Markus Hoelgaard  Matej Mohorič  Patryk Stosz  UAE Team Emirates

Resultater redigér

Samlede stilling redigér

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious26t 17' 48"
2.   João Almeida UAE Team Emirates+ 1"
3.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 17"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 22"
5.   Mattia Cattaneo Soudal Quick-Step+ 41"
6.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 42"
7.   Eddie Dunbar Team Jayco AlUla+ 55"
8.   Rafał Majka UAE Team Emirates+ 58"
9.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 1' 00"
10.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich+ 1' 07"
Kilde: ProCyclingStats


Sprintkonkurrence redigér

 Sprintkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious68 point
2.   João Almeida UAE Team Emirates68 point
3.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers66 point
4.   Marijn van den Berg EF Education-EasyPost61 point
5.   Tim Merlier Soudal Quick-Step54 point
6.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step48 point
7.   Oscar Onley Team DSM-Firmenich43 point
8.   Fernando Gaviria Movistar Team43 point
9.   Stanisław Aniołkowski Human Powered Health38 point
10.   Matteo Moschetti Q36.5 Pro Cycling Team38 point


Bjergkonkurrencen redigér

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Markus Hoelgaard  Lidl-Trek25 point
2.   Jacopo Mosca Lidl-Trek18 point
3.   Thomas De Gendt Lotto Dstny17 point
4.   Bert Van Lerberghe Soudal Quick-Step8 point
5.   Tobias Lund Andresen Team DSM-Firmenich6 point
6.   Damiano Caruso Bahrain Victorious5 point
7.   Lucas Hamilton Team Jayco AlUla5 point
8.   Cristian Scaroni Astana Qazaqstan Team5 point
9.   Dorian Godon AG2R Citroën Team4 point
10.   Andreas Kron Lotto Dstny4 point


Mest angrebsivrige rytter redigér

 Mest angrebsivrige rytter
RytterHoldPoint
1.   Patryk Stosz  Polen18 point
2.   Sebastian Schönberger Human Powered Health6 point
3.   Bert Van Lerberghe Soudal Quick-Step6 point
4.   Filippo Ridolfo Team Novo Nordisk6 point
5.   Markus Hoelgaard  Lidl-Trek5 point
6.   Tobias Lund Andresen Team DSM-Firmenich4 point
7.   Norbert Banaszek Polen4 point
8.   Matej Mohorič   Bahrain Victorious3 point
9.   Sam Brand Team Novo Nordisk3 point
10.   João Almeida UAE Team Emirates2 point


Holdkonkurrencen redigér

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   UAE Team Emirates 78t 54' 32"
2.   Soudal Quick-Step + 1' 33"
3.   Ineos Grenadiers + 5' 43"
4.   AG2R Citroën Team + 5' 45"
5.   Team Jayco AlUla + 6' 29"
6.   Bahrain Victorious + 8' 28"
7.   Astana Qazaqstan Team + 9' 03"
8.   Astana Qazaqstan Team + 10' 40"
9.   Team DSM-Firmenich + 11' 27"
10.   Jumbo-Visma + 11' 40"


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (5)Landshold

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
93 Julius Johansen Intermarché-Circus-Wanty DNS-1
112 Asbjørn Hellemose Lidl-Trek 34
125 Mathias Norsgaard Movistar Team 119
142 Andreas Kron Lotto Dstny 70
161 Tobias Lund Andresen Team DSM-Firmenich 97
221 Sebastian Kolze Changizi Tudor Pro Cycling 129
223 Alexander Kamp Tudor Pro Cycling 110

* DNS = stillede ikke til start
* DNF = gennemførte ikke

Startliste redigér

  Startliste
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
1  Michał Kwiatkowski (POL)  (enkeltstart) 3.
2  Pavel Sivakov (FRA) 14.
3  Geraint Thomas (GBR) 47.
4  Thymen Arensman (NED) 49.
5  Laurens De Plus (BEL) 51.
6  Kim Heiduk (GER) 62.
7  Salvatore Puccio (ITA) 127.
Sportsdirektør: Zakkari Dempster
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Mikaël Cherel (FRA) 36.
12  Pierre Gautherat (FRA) 92.
13  Dorian Godon (FRA) 23.
14  Lawrence Naesen (BEL) 72.
15  Bastien Tronchon (FRA) 71.
16  Andrea Vendrame (ITA) 22.
17  Larry Warbasse (USA) 29.
Sportsdirektør: Artūras Kasputis, Didier Jannel
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
21  Nicola Conci (ITA) 21.
22  Alexander Krieger (GER) 146.
23  Jakub Mareczko (ITA) 148.
24  Senne Leysen (BEL) 69.
25  Oscar Riesebeek (NED) DNS-6
26  Lionel Taminiaux (BEL) 133.
27  Jensen Plowright (AUS) 137.
Sportsdirektør: Gianni Meersman
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
31  Samuele Battistella (ITA) 9.
32  Gianmarco Garofoli (ITA) DNS-6
33  Jevgenij Giditj (KAZ) 139.
34  Davide Martinelli (ITA) 138.
35  Antonio Nibali (ITA) 73.
36  Cristian Scaroni (ITA) 13.
37  Vadim Pronskij (KAZ) 57.
Sportsdirektør: Bruno Cenghialta
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
41  Damiano Caruso (ITA) 18.
42  Kamil Gradek (POL) 111.
43  Matevž Govekar (SLO) 98.
44  Fran Miholjević (CRO)  (enkeltstart) DNF-7
45  Matej Mohorič (SLO) 1.
46  Andrea Pasqualon (ITA) 96.
47  Antonio Tiberi (ITA) 45.
Sportsdirektør: Michał Gołaś
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Lennard Kämna (GER) 50.
52  Giovanni Aleotti (ITA) 32.
53  Shane Archbold (NZL) 151.
54  Cesare Benedetti (POL) 63.
55  Sergio Higuita (COL) 19.
56  Ryan Mullen (IRL)  (enkeltstart) 118.
57  Sam Bennett (IRL) DNS-6
Sportsdirektør: Jean-Pierre Heynderickx
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
61  Max Walscheid (GER) 132.
62  Piet Allegaert (BEL) 52.
63  Davide Cimolai (ITA) 142.
64  Rubén Fernández (ESP) 33.
65  Wesley Kreder (NED) DNF-4
66  Jonathan Lastra (ESP) 27.
67  Harrison Wood (GBR) 107.
Sportsdirektør: Roberto Damiani
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
71  Stefan Bissegger (SUI)  (enkeltstart) DNS-7
72  Stefan de Bod (RSA)  (enkeltstart) 31.
73  Julius van den Berg (NED) 74.
74  Jens Keukeleire (BEL) 76.
75  Mark Padun (UKR) 100.
76  Łukasz Wiśniowski (POL) 104.
77  Marijn van den Berg (NED) 30.
Sportsdirektør: Matti Breschel
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
81  Lewis Askey (GBR) 43.
82  Clément Davy (FRA) 99.
83  Lorenzo Germani (ITA) 60.
84  Lenny Martinez (FRA) 12.
85  Paul Penhoët (FRA) 95.
86  Samuel Watson (GBR) DNS-6
87  Bram Welten (NED) 114.
Sportsdirektør: Frédéric Guesdon
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlacering
91  Dries De Pooter (BEL) 83.
92  Rune Herregodts (BEL) 82.
93  Julius Johansen (DEN) DNS-1
94  Madis Mihkels (EST) 59.
95  Hugo Page (FRA) 105.
96  Gerben Thijssen (BEL) 130.
97  Boy van Poppel (NED) 101.
Sportsdirektør: Pieter Vanspeybrouck
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
101  Koen Bouwman (NED) 53.
102  Jos van Emden (NED)  (enkeltstart) DNF-4
103  Tobias Foss (NOR)  (enkeltstart) 42.
104  Mick van Dijke (NED) DNS-6
105  Olav Kooij (NED) DNS-6
106  Sam Oomen (NED) 26.
107  Tosh Van der Sande (BEL) 54.
Sportsdirektør: Maarten Wynants, Jan Boven
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlacering
111  Jon Aberasturi (ESP) DNS-3
112  Asbjørn Hellemose (DEN) 34.
113  Markus Hoelgaard (NOR) 39.
114  Jacopo Mosca (ITA) 93.
115  Edward Theuns (BEL) 79.
116  Antwan Tolhoek (NED) 48.
117  Otto Vergaerde (BEL) 80.
Sportsdirektør: Grégory Rast
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121  Fernando Gaviria (COL) 136.
122  Imanol Erviti (ESP) 64.
123  Ruben Guerreiro (POR) 25.
124  Max Kanter (GER) 94.
125  Mathias Norsgaard (DEN) 119.
126  Juri Hollmann (GER) 103.
127  Sergio Samitier (ESP) 102.
Sportsdirektør: Pablo Lastras
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
131  Mattia Cattaneo (ITA) 5.
132  Josef Černý (CZE) 109.
133  Jan Hirt (CZE) 65.
134  Tim Merlier (BEL) 112.
135  Bert Van Lerberghe (BEL) 86.
136  Ilan Van Wilder (BEL) 4.
137  Louis Vervaeke (BEL) 17.
Sportsdirektør: Geert Van Bondt
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
141  Thomas De Gendt (BEL) 89.
142  Andreas Kron (DEN) 70.
144  Milan Menten (BEL) 90.
145  Sylvain Moniquet (BEL) 11.
146  Michael Schwarzmann (GER) 115.
147  Rüdiger Selig (GER) 120.
148  Lennert Van Eetvelt (BEL) 15.
Sportsdirektør: Marc Wauters
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
151  Kévin Vauquelin (FRA) 20.
152  Michel Ries (LUX) 35.
153  Clément Russo (FRA) 87.
154  Łukasz Owsian (POL) 58.
155  Daniel McLay (GBR) DNF-7
156  Kévin Ledanois (FRA) DNS-3
157  David Dekker (NED) 150.
Sportsdirektør: Yvon Caër
Team DSM-Firmenich
DSM
Nr.RytterPlacering
161  Tobias Lund Andresen (DEN) 97.
162  Patrick Bevin (NZL) DNS-2
163  Sean Flynn (GBR) 66.
164  Lorenzo Milesi (ITA) 56.
165  Oscar Onley (GBR) 10.
166  Max Poole (GBR) 38.
167  Casper van Uden (NED) 91.
Sportsdirektør: Pim Ligthart
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
171  Eddie Dunbar (IRL) 7.
172  Tsgabu Grmay (ETH)  (enkeltstart) 44.
173  Lucas Hamilton (AUS) 68.
174  Michael Hepburn (AUS) 122.
175  Matteo Sobrero (ITA) 28.
176  Blake Quick (AUS) 135.
177  Callum Scotson (AUS) 55.
Sportsdirektør: Tristan Hoffman
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
181  Pascal Ackermann (GER) 134.
182  João Almeida (POR)  (enkeltstart) 2.
183  Finn Fisher-Black (NZL) 77.
184  Davide Formolo (ITA) 67.
185  Rafał Majka (POL) 8.
186  Brandon McNulty (USA)  (enkeltstart) 6.
187  Tim Wellens (BEL) 40.
Sportsdirektør: Marco Marzano
Human Powered Health
HPM
Nr.RytterPlacering
191  Stanisław Aniołkowski (POL) 116.
192  Alan Banaszek (POL)  (landevej) 141.
193  Paul Double (GBR) 108.
194  Barnabás Peák (HUN) 147.
195  Sebastian Schönberger (AUT) 37.
196  Sasha Weemaes (BEL) 149.
197  Gijs Van Hoecke (BEL) 121.
Sportsdirektør: Jonathan Patrick McCarty
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
201  Jack Bauer (NZL) 106.
202  Mark Donovan (GBR) 24.
203  Carl Fredrik Hagen (NOR) 46.
204  Tobias Ludvigsson (SWE) 85.
205  Kamil Małecki (POL) 124.
206  Matteo Moschetti (ITA) 126.
207  Szymon Sajnok (POL) 128.
Sportsdirektør: Piotr Wadecki
Team Novo Nordisk
TNN
Nr.RytterPlacering
211  Matyáš Kopecký (CZE) 113.
212  Andrea Peron (ITA) 123.
213  Filippo Ridolfo (ITA) 131.
214  Péter Kusztor (HUN) 78.
215  Sam Brand (GBR) 125.
216  David Lozano (ESP) 75.
217  Umberto Poli (ITA) 145.
Sportsdirektør: Vassili Davidenko
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
221  Sebastian Kolze Changizi (DEN) 129.
222  Arvid de Kleijn (NED) 144.
223  Alexander Kamp (DEN) 110.
224  Rick Pluimers (NED) 81.
225  Joel Suter (SUI) 143.
226  Yannis Voisard (SUI) 16.
227  Maikel Zijlaard (NED) DNF-3
Sportsdirektør: Claudio Cozzi
  Polen
POL
Nr.RytterPlacering
231  Marcin Budziński41.
232  Jakub Kaczmarek84.
233  Norbert Banaszek140.
234  Patryk Stosz117.
235  Piotr Brożyna61.
236  Maciej Paterski88.
237  Bartłomiej ProćHD-3
Sportsdirektør: Tomasz Brożyna

Referencer redigér

  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 28. juli 2023.

Eksterne henvisninger redigér