Romandiet Rundt 2011

Cykelløb

Romandiet Rundt 2011 var den 65. udgave af Romandiet Rundt og blev arrangeret fra 26. april til 1. maj i Schweiz. Udover de 18 ProTeam var Geox-TMC og Europcar inviteret. Cadel Evans vandt samlet, som i 2006.

Cadel Evans vandt samlet foran Tony Martin (t.v) og Aleksandr Vinokurov (t.h)

EtaperRediger

 
Jonathan Castroviejo vandt prologen
 
David Zabriskie (her fra prologen) vandt den fjerde etape
 
Spurten på 5. etape ...
 
... blev vundet af Ben Swift

Tirsdag 26. april – prolog: Martigny, 2,9 km (ITT)Rediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi 3.40
2   Taylor Phinney BMC Racing Team + 0
3   Leigh Howard Team HTC-Highroad + 1
4   Geoffroy Lequatre Team RadioShack + 2
5   David Millar Garmin-Cervélo + 2
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi 3.40
2   Taylor Phinney BMC Racing Team + 0
3   Leigh Howard Team HTC-Highroad + 1
4   Geoffroy Lequatre Team RadioShack + 2
5   David Millar Garmin-Cervélo + 2

Onsdag 27. april – 1. etape: MartignyLeysin, 172,6 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Pavel Brutt Katusha 4:27.41
2   Oleksandr Kvatjuk Lampre-ISD + 56
3   Branislau Samoilau Movistar Team + 1.15
4   Jack Bobridge Garmin-Cervélo + 1.23
5   Damiano Cunego Lampre-ISD + 1.59
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Pavel Brutt Katusha 4:31.26
2   Oleksandr Kvatjuk Lampre-ISD + 1.00
3   Branislau Samoilau Movistar Team + 1.22
4   Jack Bobridge Garmin-Cervélo + 1.31
5   Aleksandr Vinokurov Astana + 2.04

Torsdag 28. april – 2. etape: Romont, 171,8 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Damiano Cunego Lampre-ISD 4:10.53
2   Cadel Evans BMC Racing Team + 2"
3   Aleksandr Vinokurov Astana + 2
4   Rui Costa Movistar Team + 2
5   David López Movistar Team + 2
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Pavel Brutt Katusha 8:43.39
2   Damiano Cunego Lampre-ISD + 38
3   Cadel Evans BMC Racing Team + 42
4   Aleksandr Vinokurov Astana + 42
5   Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 46

Fredag 29. april – 3. etape: ThierrensNeuchâtel, 165,7 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Aleksandr Vinokurov Astana 3:47.55
2   Mickaël Cherel AG2R La Mondiale + 0
3   Tony Martin Team HTC-Highroad + 0
4   Ben Swift Team Sky + 0
5   Óscar Freire Rabobank + 0
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Pavel Brutt Katusha 12:31.34
2   Aleksandr Vinokurov Astana + 32
3   Damiano Cunego Lampre-ISD + 38
4   Cadel Evans BMC Racing Team + 42
5   Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 46

Lørdag 30. april – 4. etape: AubonneBougy-Villars, 20,1 km (ITT)Rediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   David Zabriskie Garmin-Cervélo 27.57
2   Richie Porte Saxo Bank-SunGard + 2
3   Lieuwe Westra Vacansoleil-DCM + 14
4   Bradley Wiggins Team Sky + 18
5   Tony Martin Team HTC-Highroad + 27
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Cadel Evans BMC Racing Team 13:00.58
2   Tony Martin Team HTC-Highroad + 18
3   Aleksandr Vinokurov Astana + 19
4   Marco Pinotti Team HTC-Highroad + 31
5   Beñat Intxausti Movistar Team + 41

Søndag 1. maj – 5. etape: ChampagneGeneve, 164,6 kmRediger

Resultater
Rytter Hold Tid
1   Ben Swift Team Sky 3:50.51
2   Davide Viganò Leopard Trek + 0
3   Óscar Freire Rabobank + 0
4   Fabio Sabatini Liquigas-Cannondale + 0
5   Enrico Gasparotto Astana + 0
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1   Cadel Evans BMC Racing Team 16:51.49
2   Tony Martin Team HTC-Highroad + 18
3   Aleksandr Vinokurov Astana + 19
4   Marco Pinotti Team HTC-Highroad + 31
5   Beñat Intxausti Movistar Team + 41

ResultaterRediger

 
Andrew Talansky vandt ungdomskonkurrencen
 
Chris Anker Sørensen vandt bjergkonkurrencen
 
Matthias Brändle vandt sprintkonkurrencen

SammenlagtRediger

Rytter Hold Tid
1   Cadel Evans BMC Racing Team 16:51.49
2   Tony Martin Team HTC-Highroad + 18
3   Aleksandr Vinokurov Astana + 19
4   Marco Pinotti Team HTC-Highroad + 31
5   Beñat Intxausti Movistar Team + 41
6   Pieter Weening Rabobank + 51
7   Janez Brajkovic Team RadioShack + 52
8   Pavel Brutt Katusha + 58
9   Andrew Talansky Garmin-Cervélo + 59
10   David Millar Garmin-Cervélo + 1.00

UngdomskonkurrencenRediger

Rytter Hold Tid
1   Andrew Talansky Garmin-Cervélo 16:52.48
2   Peter Stetina Garmin-Cervélo + 1.15
3   Cyril Gautier Europcar + 2.18

BjergkonkurrencenRediger

Rytter Hold Point
1   Chris Anker Sørensen Saxo Bank-SunGard 32
2   Oleksandr Kvatjuk Lampre-ISD 28
3   Pavel Brutt Katusha 22

SprintkonkurrencenRediger

Rytter Hold Point
1   Matthias Brändle Geox-TMC 12
2   Dario Cioni Team Sky 7
3   Pavel Brutt Katusha 6

HoldkonkurrencenRediger

Hold Tid
1   Garmin-Cervélo 50:34.41
2   Movistar Team + 2.15
3   Leopard Trek + 3.32

Eksterne henvisningerRediger