Romandiet Rundt 2024

Romandiet Rundt 2024
Løbsdetaljer
Rute77. Romandiet Rundt
KonkurrenceUCI World Tour 2024 2.UWT
Etaper6
Datoer23. – 28. april 2024
Distance656,98 km
LandSUI Schweiz
StartbyPayerne
MålbyVernier
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere126
Gennemsnitlig fart41,723 km/t
Elevation10.757 m
Resultater
VinderESP Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers)
ToerNEUTRAL Aleksandr Vlasov (Bora-Hansgrohe)
TreerGER Florian Lipowitz (Bora-Hansgrohe)
PointtrøjeFRA Dorian Godon (Decathlon-AG2R La Mondiale)
BjergtrøjeGER Juri Hollmann (Alpecin-Deceuninck)
UngdomstrøjeESP Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers)
Mest angrebsivrigeITA Andrea Vendrame (Decathlon-AG2R La Mondiale)
HoldkonkurrenceUAE UAE Team Emirates
◀2023
Dokumentation

Romandiet Rundt 2024 var den 77. udgave af det schweiziske etapeløb Romandiet Rundt. Cykelløbets prolog og fem etaper havde en samlet distance på 656,98 km, og blev kørt fra 23. april med start i Payerne til 28. april 2024 hvor der var mål i Vernier. Løbet var 20. arrangement på UCI World Tour 2024.

Den samlede vinder af løbet blev spanske Carlos Rodríguez fra Ineos Grenadiers.

Etaperne

redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
Prolog 23. apr.Payerne – Payerne
 
prolog
2,283 m  Maikel Zijlaard  Maikel Zijlaard
1. etape 24. apr.Château-d’Oex – Fribourg
 
kuperet etape
165,72.631 m  Dorian Godon  Dorian Godon
2. etape 25. apr.Fribourg – Les Marécottes
 
bjergetape
1712.716 m  Thibau Nys  Thibau Nys
3. etape 26. apr.Oron – Oron
 
enkeltstart
15,5282 m  Brandon McNulty  Juan Ayuso
4. etape 27. apr.Saillon – Leysin
 
bjergetape
151,73.518 m  Richard Carapaz  Carlos Rodríguez
5. etape 28. apr.VernierVernier
 
kuperet etape
150,81.607 m  Dorian Godon  Carlos Rodríguez
Payerne - Payerne
 
prolog
(2,28 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Maikel Zijlaard Tudor Pro Cycling Team2' 55"
2.   Cameron Scott Bahrain Victorious+ 1"
3.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 2"
4.   Dorian Godon Decathlon-AG2R La Mondiale+ 3"
5.   Ivo Oliveira UAE Team Emirates+ 3"
6.   Tim van Dijke Team Visma | Lease a Bike+ 3"
7.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 3"
8.   Nikias Arndt Bahrain Victorious+ 3"
9.   Alex Aranburu Movistar Team+ 3"
10.   Antoine Aebi Schweiz+ 4"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Maikel Zijlaard   Tudor Pro Cycling Team2' 55"
2.   Cameron Scott Bahrain Victorious+ 1"
3.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 2"
4.   Dorian Godon Decathlon-AG2R La Mondiale+ 3"
5.   Ivo Oliveira UAE Team Emirates+ 3"
6.   Tim van Dijke  Team Visma | Lease a Bike+ 3"
7.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 3"
8.   Nikias Arndt Bahrain Victorious+ 4"
9.   Alex Aranburu Movistar Team+ 4"
10.   Antoine Aebi Schweiz+ 4"
Kilde: ProCyclingStats


1. etape

redigér
Château-d’Oex - Fribourg
 
kuperet etape
(165,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dorian Godon Decathlon-AG2R La Mondiale3t 49' 58"
2.   Andrea Vendrame Decathlon-AG2R La Mondiale+ 0"
3.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 0"
4.   Milan Menten Lotto Dstny+ 0"
5.   Kasper Asgreen Soudal Quick-Step+ 0"
6.   Matevž Govekar  Bahrain Victorious+ 0"
7.   Alex Aranburu Movistar Team+ 0"
8.   Clément Venturini Arkéa-B&B Hotels+ 0"
9.   Thibaud Gruel Groupama-FDJ+ 0"
10.   Kobe Goossens Intermarché-Wanty+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Dorian Godon   Decathlon-AG2R La Mondiale3t 52' 46"
2.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 6"
3.   Julian Alaphilippe Soudal Quick-Step+ 9"
4.   Tim van Dijke  Team Visma | Lease a Bike+ 10"
5.   Alex Aranburu Movistar Team+ 11"
6.   Antoine Aebi  Elite Fondations Cycling Team+ 11"
7.   Jan Christen UAE Team Emirates+ 11"
8.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 11"
9.   Andrea Vendrame Decathlon-AG2R La Mondiale+ 12"
10.   Matevž Govekar  Bahrain Victorious+ 12"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape

redigér
Fribourg - Les Marécottes
 
bjergetape
(171 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Thibau Nys Lidl-Trek4t 02' 44"
2.   Andrea Vendrame Decathlon-AG2R La Mondiale+ 0"
3.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 4"
4.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe+ 14"
5.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 16"
6.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 16"
7.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 16"
8.   Guillaume Martin Cofidis+ 16"
9.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 16"
10.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 16"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Thibau Nys   Lidl-Trek7t 55' 32"
2.   Andrea Vendrame  Decathlon-AG2R La Mondiale+ 4"
3.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 22"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 25"
5.   Enric Mas Movistar Team+ 26"
6.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 27"
7.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 27"
8.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 28"
9.   Yannis Voisard Tudor Pro Cycling Team+ 29"
10.   Adam Yates UAE Team Emirates+ 29"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape

redigér
Oron - Oron
 
enkeltstart
(15,5 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Brandon McNulty UAE Team Emirates20' 06"
2.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 12"
3.   Felix Großschartner UAE Team Emirates+ 14"
4.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 20"
5.   Bruno Armirail Decathlon-AG2R La Mondiale+ 22"
6.   Johan Price-Pejtersen Bahrain Victorious+ 24"
7.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 27"
8.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 29"
9.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 30"
10.   Benjamin Thomas Cofidis+ 31"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Juan Ayuso   UAE Team Emirates8t 16' 26"
2.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 7"
3.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 10"
4.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 11"
5.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 23"
6.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe+ 32"
7.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 33"
8.   Bruno Armirail Decathlon-AG2R La Mondiale+ 36"
9.   Yannis Voisard Tudor Pro Cycling Team+ 36"
10.   Damiano Caruso Bahrain Victorious+ 36"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape

redigér
Saillon - Leysin
 
bjergetape
(151,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost4t 06' 03"
2.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe+ 0"
3.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 10"
4.   Enric Mas Movistar Team+ 14"
5.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 14"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 27"
7.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 31"
8.   Tao Geoghegan Hart Lidl-Trek+ 40"
9.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 41"
10.   Cristián Rodríguez Arkéa-B&B Hotels+ 44"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Carlos Rodríguez   Ineos Grenadiers12t 22' 46"
2.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 7"
3.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe+ 9"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 21"
5.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 27"
6.   Enric Mas Movistar Team+ 38"
7.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost+ 49"
8.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 52"
9.   Tao Geoghegan Hart Lidl-Trek+ 1' 02"
10.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 1' 23"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape

redigér
Vernier - Vernier
 
kuperet etape
(150,8 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Dorian Godon Decathlon-AG2R La Mondiale3t 22' 00"
2.   Simone Consonni Lidl-Trek+ 0"
3.   Dion Smith Intermarché-Wanty+ 0"
4.   Tim van Dijke Team Visma | Lease a Bike+ 0"
5.   Alex Aranburu Movistar Team+ 0"
6.   Thibau Nys Lidl-Trek+ 0"
7.   Clément Venturini Arkéa-B&B Hotels+ 0"
8.   Milan Menten Lotto Dstny+ 0"
9.   Thibaud Gruel Groupama-FDJ+ 0"
10.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet

redigér
 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Mest angrebsivrige
 
Holdkonkurrence
 
Nationalitet
 
Prolog
 
prolog
  Maikel Zijlaard  Maikel Zijlaard  Maikel Zijlaardikke uddelt  Tim van Dijkeikke uddelt  Bahrain Victoriousikke uddelt
1. etape
 
kuperet etape
  Dorian Godon  Dorian Godon  Dorian Godon  Juri Hollmann  Fausto Masnada  Antoine Aebi
2. etape
 
bjergetape
  Thibau Nys  Thibau Nys  Andrea Vendrame  Thibau Nys  Roger Adrià  Bora-Hansgroheikke uddelt
3. etape
 
enkeltstart
  Brandon McNulty  Juan Ayuso  Juan Ayusoikke uddelt  UAE Team Emiratesikke uddelt
4. etape
 
bjergetape
  Richard Carapaz  Carlos Rodríguez  Carlos Rodríguez  Clément Berthet  Bora-Hansgroheikke uddelt
5. etape
 
kuperet etape
  Dorian Godon  Dorian Godonikke uddelt  UAE Team Emiratesikke uddelt
Samlet  Carlos Rodríguez  Dorian Godon  Juri Hollmann  Carlos Rodríguezikke uddelt  UAE Team Emiratesikke uddelt

Resultater

redigér

Samlede stilling

redigér
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Carlos Rodríguez   Ineos Grenadiers15t 44' 46"
2.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 7"
3.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe+ 9"
4.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 21"
5.   Juan Ayuso  UAE Team Emirates+ 27"
6.   Enric Mas Movistar Team+ 38"
7.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost+ 49"
8.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 52"
9.   Tao Geoghegan Hart Lidl-Trek+ 1' 02"
10.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 1' 23"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen

redigér
 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Dorian Godon  Decathlon-AG2R La Mondiale119 point
2.   Andrea Vendrame  Decathlon-AG2R La Mondiale111 point
3.   Thibau Nys Lidl-Trek74 point
4.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe43 point
5.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe42 point
6.   Juan Ayuso  UAE Team Emirates41 point
7.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck40 point
8.   Carlos Rodríguez   Ineos Grenadiers39 point
9.   Alex Aranburu Movistar Team37 point
10.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step35 point


Bjergkonkurrencen

redigér
 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Juri Hollmann  Alpecin-Deceuninck35 point
2.   Bart Lemmen Team Visma | Lease a Bike24 point
3.   Fausto Masnada Soudal Quick-Step23 point
4.   Nelson Oliveira Movistar Team18 point
5.   Andrea Vendrame  Decathlon-AG2R La Mondiale16 point
6.   Raúl García Pierna Arkéa-B&B Hotels16 point
7.   Richard Carapaz EF Education-EasyPost15 point
8.   Clément Berthet Decathlon-AG2R La Mondiale15 point
9.   Carlos Rodríguez   Ineos Grenadiers10 point
10.   Rémi Cavagna Movistar Team9 point


Ungdomskonkurrencen

redigér
 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Carlos Rodríguez   Ineos Grenadiers15t 44' 46"
2.   Florian Lipowitz Bora-Hansgrohe+ 9"
3.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 21"
4.   Juan Ayuso  UAE Team Emirates+ 27"
5.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 52"
6.   Johannes Staune-Mittet Team Visma | Lease a Bike+ 3' 43"
7.   Darren Rafferty EF Education-EasyPost+ 3' 59"
8.   Jan Christen  UAE Team Emirates+ 9' 00"
9.   Edoardo Zambanini Bahrain Victorious+ 16' 55"
10.   Thibau Nys Lidl-Trek+ 24' 54"


Holdkonkurrencen

redigér
 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   UAE Team Emirates  47t 16' 20"
2.   Bora-Hansgrohe + 45"
3.   Ineos Grenadiers + 1' 51"
4.   Q36.5 Pro Cycling Team + 10' 33"
5.   Groupama-FDJ + 12' 11"
6.   Lidl-Trek + 15' 57"
7.   Movistar Team + 16' 32"
8.   Team Jayco AlUla + 18' 17"
9.   EF Education-EasyPost + 19' 23"
10.   Team Visma | Lease a Bike + 22' 16"


Hold og ryttere

redigér
UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (4)Landshold
  •   Schweiz

Danske ryttere

redigér
  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
22 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step 74
64 Christopher Juul-Jensen Team Jayco AlUla 61
75 Johan Price-Pejtersen Bahrain Victorious 118
147 Michael Valgren EF Education-EasyPost 91
181 Andreas Kron Lotto Dstny 54

* DNF = gennemførte ikke

Startliste

redigér
  Startliste
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
1  Adam Yates (GBR) 13.
2  Ivo Oliveira (POR) 114.
3  Juan Ayuso (ESP) 5.
4  Jan Christen (SUI) 31.
5  Felix Großschartner (AUT) 62.
6  Brandon McNulty (USA)  (enkeltstart) DNF-5
7  Pavel Sivakov (FRA) 18.
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlacering
11  Jan Tratnik (SLO) 32.
12  Koen Bouwman (NED) DNS-5
13  Robert Gesink (NED) 39.
14  Bart Lemmen (NED) 64.
15  Johannes Staune-Mittet (NOR) 20.
16  Tim van Dijke (NED) 72.
17  Julien Vermote (BEL) 81.
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
21  Julian Alaphilippe (FRA) 33.
22  Kasper Asgreen (DEN)  (enkeltstart) 74.
23  Mattia Cattaneo (ITA) DNF-1
24  Josef Černý (CZE) 111.
25  Fausto Masnada (ITA) 42.
26  Pepijn Reinderink (NED) 70.
27  Ilan Van Wilder (BEL) 4.
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
31  Gianni Vermeersch (BEL) 58.
32  Juri Hollmann (GER)  65.
33  Senne Leysen (BEL) DNF-5
34  Xandro Meurisse (BEL) DNF-4
35  Oscar Riesebeek (NED) 113.
36  Stan Van Tricht (BEL) DNF-4
37  Luca Vergallito (ITA) 26.
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlacering
41  Tao Geoghegan Hart (GBR) 9.
42  Giulio Ciccone (ITA) 35.
43  Simone Consonni (ITA) 93.
44  Patrick Konrad (AUT) 30.
45  Jacopo Mosca (ITA) 109.
46  Thibau Nys (BEL) 48.
47  Sam Oomen (NED) 43.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Aleksandr Vlasov2.
52  Roger Adrià (ESP) 38.
53  Patrick Gamper (AUT) DNS-4
54  Sergio Higuita (COL) 82.
55  Jai Hindley (AUS) 28.
56  Florian Lipowitz (GER) 3.
57  Anton Palzer (GER) 44.
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
61  Simon Yates (GBR) 11.
62  Eddie Dunbar (IRL) DNS-5
63  Michael Hepburn (AUS) 104.
64  Christopher Juul-Jensen (DEN) 61.
65  Jesús David Peña (COL) DNF-5
66  Luke Plapp (AUS) DNF-5
67  Callum Scotson (AUS) 50.
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
71  Damiano Caruso (ITA) DNS-5
72  Nikias Arndt (GER) 119.
73  Matevž Govekar (SLO) 90.
74  Rainer Kepplinger (AUT) 63.
75  Johan Price-Pejtersen (DEN) 118.
76  Cameron Scott (AUS) 126.
77  Edoardo Zambanini (ITA) 37.
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
81  Egan Bernal (COL) 10.
82  Thymen Arensman (NED) 27.
83  Jonathan Castroviejo (ESP)  (enkeltstart) 71.
84  Ethan Hayter (GBR) 73.
85  Carlos Rodríguez (ESP)   1.
86  Óscar Rodríguez (ESP) 97.
87  Magnus Sheffield (USA) 55.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
91  Cyril Barthe (FRA) DNS-5
92  David Gaudu (FRA) 14.
93  Thibaud Gruel (FRA) 67.
94  Lenny Martinez (FRA) 8.
95  Rudy Molard (FRA) 36.
96  Enzo Paleni (FRA) 56.
97  Reuben Thompson (NZL) 99.
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlacering
101  Clément Berthet (FRA) 25.
102  Bruno Armirail (FRA) 53.
103  Dorian Godon (FRA)  60.
104  Jaakko Hänninen (FIN) 66.
105  Jordan Labrosse (FRA) DNF-4
106  Nicolas Prodhomme (FRA) 22.
107  Andrea Vendrame (ITA)  49.
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlacering
111  Cristián Rodríguez (ESP) 12.
112  Raúl García Pierna (ESP) 52.
113  Thibault Guernalec (FRA) 101.
114  Laurens Huys (BEL) 47.
115  Łukasz Owsian (POL) 105.
116  Alan Riou (FRA) DNS-3
117  Clément Venturini (FRA) 75.
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
121  Guillaume Martin (FRA) 17.
122  Jesús Herrada (ESP) 69.
123  Nolann Mahoudo (FRA) DNF-5
124  Axel Mariault (FRA) 106.
125  Stefano Oldani (ITA) 117.
126  Benjamin Thomas (FRA) 79.
127  Hugo Toumire (FRA) 102.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
131  Enric Mas (ESP) 6.
132  Alex Aranburu (ESP) 51.
133  Jorge Arcas (ESP) 80.
134  Rémi Cavagna (FRA)  (enkeltstart) 94.
135  Johan Jacobs (SUI) 108.
136  Nelson Oliveira (POR) 45.
137  Iván Sosa (COL) 24.
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
141  Richard Carapaz (ECU)  (landevej) 7.
142  Andrey Amador (CRC) DNF-2
143  Stefan de Bod (RSA) 95.
144  Darren Rafferty (IRL) 23.
145  James Shaw (GBR) 107.
146  Rigoberto Urán (COL) 41.
147  Michael Valgren (DEN) 91.
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlacering
151  Gijs Leemreize (NED) DNS-5
152  Pavel Bittner (CZE) DNS-5
153  Patrick Eddy (AUS) 116.
154  Sean Flynn (GBR) DNF-5
155  Emīls Liepiņš (LAT)  (landevej) DNS-5
156  Niklas Märkl (GER) DNS-5
157  Tim Naberman (NED) 122.
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
161  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevej og enkeltstart) DNF-1
162  Igor Tjzhan (KAZ) DNF-1
163  Anton Kuzmin (KAZ) 98.
164  Daniil Marukhin (KAZ) DNF-4
165  Henok Mulubrhan (ERI)  (landevej) 46.
166  Harold Tejada (COL) 34.
167  Santiago Umba (COL) DNS-2
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlacering
171  Louis Meintjes (RSA) 29.
172  Alexy Faure Prost (FRA) 120.
173  Kobe Goossens (BEL) 59.
174  Rune Herregodts (BEL) DNF-4
175  Tom Paquot (BEL) 115.
176  Dion Smith (NZL) 88.
177  Roel van Sintmaartensdijk (NED) 92.
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
181  Andreas Kron (DEN) 54.
182  Thomas De Gendt (BEL) DNF-5
183  Jarrad Drizners (AUS) 96.
184  Milan Menten (BEL) 83.
185  Sylvain Moniquet (BEL) DNS-4
186  Eduardo Sepúlveda (ARG) 87.
187  Harm Vanhoucke (BEL) 16.
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
191  Yannis Voisard (SUI) 21.
192  Marco Brenner (GER) 77.
193  Alberto Dainese (ITA) 112.
194  Arthur Kluckers (LUX) 121.
195  Sébastien Reichenbach (SUI) 57.
196  Luc Wirtgen (LUX) 76.
197  Maikel Zijlaard (NED) DNF-2
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
201  Damien Howson (AUS) 19.
202  Xabier Azparren (ESP) DNF-3
203  Matteo Badilatti (SUI) 40.
204  Fabio Christen (SUI) 84.
205  David de la Cruz (ESP) 15.
206  Matteo Moschetti (ITA) 125.
207  Joey Rosskopf (USA) 100.
Corratec-Vini Fantini
COR
Nr.RytterPlacering
211  Valentin Darbellay (SUI) 68.
212  Matteo Amella (ITA) DNF-5
213  Davide Baldaccini (ITA) 124.
214  Antoine Debons (SUI) DNF-5
215  Marco Murgano (ITA) DNF-2
216  Jan Stöckli (SUI) DNS-1
217  Kyrylo Tsarenko (UKR) 103.
  Schweiz
SUI
Nr.RytterPlacering
221  Alexandre Balmer86.
222  Antoine Aebi85.
223  Matteo ConstantDNS-2
224  Luca Jenni89.
225  Jan Sommer78.
226  Lars Sommer110.
227  Félix Stehli123.

Referencer

redigér
  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 23. april 2024.

Eksterne henvisninger

redigér