Strade Bianche 2024

Strade Bianche 2024 var den 18. udgave af det italienske cykelløb Strade Bianche. Det 215 km lange linjeløb blev kørt den 2. marts 2024 med start og mål i Siena i det sydlige Toscana. Løbet var femte arrangement på UCI World Tour 2024.

Strade Bianche 2024
Løbsdetaljer
Rute18. Strade Bianche
KonkurrenceUCI World Tour 2024 1.UWT
Dato2. marts 2024
Distance215 km
LandITA Italien
StartbySiena
MålbySiena
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere105
Gennemsnitlig fart40,344 km/t
Elevation3.674 m
Resultater
VinderSLO Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)
ToerLAT Toms Skujiņš (Lidl-Trek)
TreerBEL Maxim Van Gils (Lotto Dstny)
◀20232025
Dokumentation

Slovenske Tadej Pogačar fra UAE Team Emirates kom alene til mål, og vandt med 2 minutter og 44 sekunders forspring til lettiske Toms Skujiņš fra Lidl-Trek.

Resultater

redigér
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates5t 19' 45"
2.   Toms Skujiņš Lidl-Trek+ 2' 44"
3.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 2' 47"
4.   Tom Pidcock Ineos Grenadiers+ 3' 50"
5.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 4' 26"
6.   Benoît Cosnefroy Decathlon-AG2R La Mondiale+ 4' 39"
7.   Davide Formolo Movistar Team+ 4' 41"
8.   Lenny Martinez Groupama-FDJ+ 4' 48"
9.   Filippo Zana Team Jayco AlUla+ 4' 49"
10.   Christophe Laporte Team Visma | Lease a Bike+ 5' 17"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere

redigér
UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (7)

Danske ryttere

redigér
  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
85 Mikkel Honoré EF Education-EasyPost 47
162 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step 40
185 Christopher Juul-Jensen Team Jayco AlUla DNF
214 Alexander Kamp Tudor Pro Cycling DNF
231 Magnus Cort Uno-X Mobility 27

* DNF = gennemførte ikke

Startliste

redigér
  Startliste
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
1  Tom Pidcock (GBR) 4.
2  Thymen Arensman (NED) DNF
3  Geraint Thomas (GBR) 71.
4  Kim Heiduk (GER) 72.
5  Michał Kwiatkowski (POL) DNF
6  Salvatore Puccio (ITA) DNF
7  Magnus Sheffield (USA) 18.
Sportsdirektør: Dario Cioni, Kurt Bogaerts
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
11  Quinten Hermans (BEL) 69.
12  Nicola Conci (ITA) HD
13  Michael Gogl (AUT) 63.
14  Juri Hollmann (GER) 87.
15  Oscar Riesebeek (NED) DNF
16  Fabio Van den Bossche (BEL) DNF
17  Gianni Vermeersch (BEL) 32.
Sportsdirektør: Christoph Roodhooft, Gianni Meersman
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlacering
21  Vincenzo Albanese (ITA) 97.
22  Anthony Delaplace (FRA) DNF
23  Simon Guglielmi (FRA) DNF
24  Cristián Rodríguez (ESP) DNF
25  Kévin Ledanois (FRA) DNF
26  Kévin Vauquelin (FRA) 21.
27  Clément Venturini (FRA) 42.
Sportsdirektør: Mickael Leveau
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
31  Simone Velasco (ITA)  (landevej) 59.
32  Jevgenij Fedorov (KAZ) DNF
33  Gianmarco Garofoli (ITA) 33.
34  Michele Gazzoli (ITA) DNF
35  Gleb Brussenskij (KAZ)  (landevej) DNF
36  Harold Martín López (ECU) HD
37  Ide Schelling (NED) 76.
Sportsdirektør: Mark Renshaw, Stefano Zanini
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41  Sergio Higuita (COL) 34.
42  Giovanni Aleotti (ITA) DNF
43  Cesare Benedetti (POL) DNF
44  Patrick Gamper (AUT) DNF
45  Lennard Kämna (GER) 20.
46  Jonas Koch (GER) DNF
47  Daniel Martínez (COL) 37.
Sportsdirektør: Enrico Gasparotto, Christian Pömer
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
51  Guillaume Martin (FRA) 67.
52  Thomas Champion (FRA) 54.
53  Eddy Finé (FRA) DNF
54  Jonathan Lastra (ESP) 98.
55  Simon Geschke (GER) 52.
56  Axel Mariault (FRA) DNF
57  Axel Zingle (FRA) 85.
Sportsdirektør: Yvonnick Bolgiani, Roberto Damiani
Corratec-Vini Fantini
COR
Nr.RytterPlacering
61  Valerio Conti (ITA) DNF
62  Davide Baldaccini (ITA) DNF
63  Niccolò Bonifazio (ITA) DNF
64  Valentin Darbellay (SUI) 84.
65  Lorenzo Quartucci (ITA) 51.
66  Kristian Sbaragli (ITA) 83.
67  Mark Stewart (GBR) DNF
Sportsdirektør: Francesco Frassi, Marco Zamparella
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlacering
71  Benoît Cosnefroy (FRA) 6.
72  Jaakko Hänninen (FIN) 88.
73  Jordan Labrosse (FRA) DNF
74  Paul Lapeira (FRA) 74.
75  Bastien Tronchon (FRA) 26.
76  Andrea Vendrame (ITA) 22.
77  Nans Peters (FRA) 28.
Sportsdirektør: Cyril Dessel
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
81  Richard Carapaz (ECU) 24.
82  Alberto Bettiol (ITA) 70.
83  Stefan de Bod (RSA) DNF
84  Ben Healy (IRL)  (landevej) 12.
85  Mikkel Honoré (DEN) 47.
86  Neilson Powless (USA) 86.
87  James Shaw (GBR) 78.
Sportsdirektør: Matti Breschel, Ken Vanmarcke
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
91  Valentin Madouas (FRA)  (landevej) 15.
92  Lewis Askey (GBR) 104.
93  Lorenzo Germani (ITA) 94.
94  Romain Grégoire (FRA) 39.
95  Lenny Martinez (FRA) 8.
96  Olivier Le Gac (FRA) 73.
97  Fabian Lienhard (SUI) 89.
Sportsdirektør: Yvon Caër, Jussi Veikkanen
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlacering
101  Lorenzo Rota (ITA) 29.
102  Francesco Busatto (ITA) 14.
103  Kevin Colleoni (ITA) DNF
104  Tom Paquot (BEL) DNF
105  Simone Petilli (ITA) 91.
106  Dion Smith (NZL) 58.
107  Rein Taaramäe (EST) DNF
Sportsdirektør: Laurenzo Lapage
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
111  Stephen Williams (GBR) 75.
112  Simon Clarke (AUS) 46.
113  Marco Frigo (ITA) DNF
114  Krists Neilands (LAT) 16.
115  Nadav Raisberg (ISR) 100.
116  Riley Sheehan (USA) 105.
117  Dylan Teuns (BEL) 23.
Sportsdirektør: Rik Verbrugghe, Steve Bauer
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlacering
121  Andrea Bagioli (ITA) 82.
122  Fabio Felline (ITA) DNF
123  Jacopo Mosca (ITA) 60.
124  Quinn Simmons (USA)  (landevej) DNF
125  Toms Skujiņš (LAT) 2.
126  Edward Theuns (BEL) DNF
127  Mathias Vacek (CZE)  (landevej) DNF
Sportsdirektør: Steven de Jongh, Jaroslav Popovytj
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
131  Maxim Van Gils (BEL) 3.
132  Jenno Berckmoes (BEL) 92.
133  Logan Currie (NZL) 65.
134  Johannes Adamietz (GER) DNF
135  Arjen Livyns (BEL) DNF
136  Lennert Van Eetvelt (BEL) 11.
137  Sylvain Moniquet (BEL) DNF
Sportsdirektør: Mario Aerts, Kurt Van De Wouwer
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
141  Davide Formolo (ITA) 7.
142  Carlos Canal (ESP) 25.
143  Iván García Cortina (ESP) 43.
144  Nelson Oliveira (POR) 36.
145  Vinicius Rangel Costa (BRA) 102.
146  Sergio Samitier (ESP) 93.
147  Gonzalo Serrano (ESP) 35.
Sportsdirektør: Xabier Muriel, Max Sciandri
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
151  Gianluca Brambilla (ITA) DNF
152  Walter Calzoni (ITA) DNF
153  Filippo Conca (ITA) 62.
154  David de la Cruz (ESP) DNF
155  Mark Donovan (GBR) 45.
156  Alessandro Fancellu (ITA) DNF
157  James Whelan (AUS) DNF
Sportsdirektør: Gabriele Missaglia
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
161  Julian Alaphilippe (FRA) DNF
162  Kasper Asgreen (DEN) 40.
163  Josef Černý (CZE) DNF
164  Antoine Huby (FRA) 56.
165  Paul Magnier (FRA) DNF
166  Pieter Serry (BEL) DNF
167  Mauri Vansevenant (BEL) 41.
Sportsdirektør: Davide Bramati, Wilfried Peeters
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlacering
171  Romain Bardet (FRA) 17.
172  Warren Barguil (FRA) DNF
173  Romain Combaud (FRA) DNF
174  Bram Welten (NED) DNF
175  Chris Hamilton (AUS) 64.
176  Frank van den Broek (NED) 61.
177  Kevin Vermaerke (USA) 30.
Sportsdirektør: Luke Roberts
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
181  Davide De Pretto (ITA) DNF
182  Lawson Craddock (USA) DNF
183  Alessandro De Marchi (ITA) 81.
184  Felix Engelhardt (GER) DNF
185  Christopher Juul-Jensen (DEN) DNF
186  Rudy Porter (AUS) 53.
187  Filippo Zana (ITA) 9.
Sportsdirektør: Pieter Weening, Valerio Piva
Polti Kometa
PTK
Nr.RytterPlacering
191  Davide De Cassan (ITA) DNF
192  Erik Fetter (HUN) DNF
193  Germán Darío Gómez (COL) DNF
194  Francisco Muñoz (ESP) 79.
195  Andrea Pietrobon (ITA) HD
196  Álex Martín (ESP) DNF
197  Diego Sevilla (ESP) DNF
Sportsdirektør: Stefano Zanatta, Giovanni Ellena
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlacering
201  Christophe Laporte (FRA) 10.
202  Sepp Kuss (USA) DNF
203  Bart Lemmen (NED) 44.
204  Ben Tulett (GBR) 95.
205  Tosh Van der Sande (BEL) DNF
206  Attila Valter (HUN)  (landevej) 19.
207  Julien Vermote (BEL) DNF
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen, Maarten Wynants
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
211  Nils Brun (SUI) 90.
212  Lucas Eriksson (SWE)  (landevej) 66.
213  Alexander Kamp (DEN) DNF
214  Sébastien Reichenbach (SUI) 55.
215  Roland Thalmann (SUI) DNF
216  Hannes Wilksch (GER) 96.
217  Luc Wirtgen (LUX) 31.
Sportsdirektør: Claudio Cozzi, Matteo Tosatto
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
221  Tadej Pogačar (SLO)  (landevej) 1.
222  Isaac Del Toro (MEX) DNF
223  Filippo Baroncini (ITA) 48.
224  Jan Christen (SUI) DNF
225  Marc Hirschi (SUI)  (landevej) 68.
226  Domen Novak (SLO) DNF
227  Tim Wellens (BEL) 13.
Sportsdirektør: Andrej Hauptman, Manuele Mori
Uno-X Mobility
UXM
Nr.RytterPlacering
231  Magnus Cort (DEN) 27.
232  Jonas Abrahamsen (NOR) 57.
233  Martin Bugge Urianstad (NOR) 77.
234  Odd Christian Eiking (NOR) 50.
235  Markus Hoelgaard (NOR) 38.
236  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) HD
237  Anders Halland Johannessen (NOR) DNF
Sportsdirektør: Kurt-Asle Arvesen, Leonard Snoeks
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
241  Matej Mohorič (SLO) 5.
242  Nicolò Buratti (ITA) DNF
243  Matevž Govekar (SLO) 101.
244  Fran Miholjević (CRO) 99.
245  Andrea Pasqualon (ITA) 80.
246  Torstein Træen (NOR) 103.
247  Edoardo Zambanini (ITA) 49.
Sportsdirektør: Roman Kreuziger, Gorazd Štangelj

Se også

redigér

Referencer

redigér
  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 1. marts 2024.

Eksterne henvisninger

redigér