Åbn hovedmenuen
Etapeoversigt 2007
UCI ProTour 2007
Frankrig Paris-Nice
Italien Tirreno-Adriatico
Italien Milano-Sanremo
Belgien Flandern Rundt
Spanien Baskerlandet Rundt
Belgien Gent-Wevelgem
Frankrig Paris-Roubaix
Holland Amstel Gold Race
Belgien La Flèche Wallonne
Belgien Liège-Bastogne-Liège
Schweiz Romandiet Rundt
Italien Giro d'Italia
Spanien Katalonien Rundt
Frankrig Dauphiné Libéré
Schweiz Tour de Suisse
Holland TTT Eindhoven
Frankrig Tour de France
Spanien Clásica de San Sebastián
Tyskland Tyskland Rundt
Tyskland Vattenfall Cyclassics
Belgien Holland ENECO Tour
Frankrig GP Ouest-France
Spanien Vuelta a España
Polen Polen Rundt
Schweiz Züri-Metzgete (aflyst)
Frankrig Paris-Tours
Italien Lombardiet Rundt

62. udgave af Vuelta a España blev arrangeret i tidsrummet 1. til 23. september 2007, og bestod af 21 etaper, som var til sammen 3241 kilometer. 145 af de 189 startende fuldførte løbet.

18 af ProTour-holdene stilte til start i løbet. Unibet.com var ikke inviteret, og invitationen til Astana var trukket tilbage. I tillæg er de spanske kontinental-hold Relax-GAM, Andalucia-Caja Sur og Karpin Galicia blevet inviteret.

Russeren Denis Mensjov vandt sammenlagt foran spanierne Carlos Sastre og Samuel Sánchez. Samuel Sánchez, Daniele Bennati og Oscar Freire vandt tre etaper hver, og Alessandro Petacchi vandt to etaper. Mensjov vandt bjergkonkurrencen og kombinationskonkurrencen, og Bennati vandt pointkonkurrencen.

EtaperneRediger

Etape Dato Strækning km Etapevinder Guldtrøjen
1. 1. september Vigo 145   Daniele Bennati   Daniele Bennati
2. 2. september AllarizSantiago de Compostela 150   Óscar Freire   Óscar Freire
3. 3. september ViveiroLuarca 155   Paolo Bettini   Óscar Freire
4. 4. september LangreoLagos de Covadonga 182   Vladimir Efimkin   Vladimir Efimkin
5. 5. september Cangas de OnísReinosa 155   Óscar Freire   Vladimir Efimkin
6. 6. september Reinosa – Logroño 195   Óscar Freire   Vladimir Efimkin
7. 7. september CalahorraSaragossa 140   Erik Zabel   Vladimir Efimkin
8. 8. september Cariñena – Saragossa 49 (ITT)   Bert Grabsch   Stijn Devolder
9. 9. september HuescaCerler 174   Leonardo Piepoli   Denis Mensjov
10. 10. september BenasqueOrdino-Arcalis   220   Denis Mensjov   Denis Mensjov
Hviledag
11. 12. september OropesaAlgemesi 190   Alessandro Petacchi   Denis Mensjov
12. 13. september Algemesi – Hellin 167   Alessandro Petacchi   Denis Mensjov
13. 14. september Hellin – Torre-Pacheco 150   Andreas Klier   Denis Mensjov
14. 15. september Puerto LumbrerasVillacarrillo 205   Jason McCartney   Denis Mensjov
15. 16. september Villacarrillo – Granada 205   Samuel Sanchez   Denis Mensjov
Hviledag
16. 18. september JaénPuertollano 165   Leonardo Duque   Denis Mensjov
17. 19. september Ciudad RealTalavera de la Reina 180   Daniele Bennati   Denis Mensjov
18. 20. september Talavera de la Reina – Ávila 154   Luis Pérez   Denis Mensjov
19. 21. september Ávila – Alto de Abantos 135   Samuel Sanchez   Denis Mensjov
20. 22. september Collado Villalba 25 (ITT)   Samuel Sanchez   Denis Mensjov
21. 23. september Rivas-VaciamadridMadrid 100   Daniele Bennati   Denis Mensjov

Trøjernes fordeling igennem løbetRediger

 
Sammenlagt
 
Pointkonkurrencen
 
Bjergkonkurrencen
 
Kombinations-
konkurrencen
Holdkonkurrencen
02. etape Daniele Bennati Daniele Bennati Serafín Martínez Geoffroy Lequatre Bouygues Télécom
03. etape Óscar Freire Óscar Freire Manuel Vazquez
04. etape David de la Fuente Caisse d'Epargne
05. etape Vladimir Efimkin Vladimir Efimkin
06. etape
07. etape
08. etape
09. etape Stijn Devolder Stijn Devolder
10. etape Denis Mensjov Denis Mensjov
11. etape Paolo Bettini Denis Mensjov
12. etape Leonardo Piepoli
13. etape Denis Mensjov
14. etape
15. etape
16. etape Jurgen Van Goolen
17. etape
18. etape
19. etape Daniele Bennati Denis Mensjov
20. etape
21. etape Denis Mensjov
Vinder Denis Mensjov Daniele Bennati Denis Mensjov Denis Mensjov Caisse d'Epargne

ResultaterRediger

SammenlagtRediger

Rytter Hold Tid
1   Denis Mensjov Rabobank 80:59.07
2   Carlos Sastre CSC + 3.31
3   Samuel Sánchez Euskaltel + 3.46
4   Cadel Evans Predictor-Lotto + 3.56
5   Ezequiel Mosquera Karpin-Galicia + 6.34
6   Vladimir Efimkin Caisse d'Epargne + 7.07
7   Vladimir Karpets Caisse d'Epargne + 8.09
8   Igor Antón Euskaltel + 8.44
9   Manuel Beltrán Liquigas + 9.38
10   Carlos Barredo Quick Step + 10.12

PointkonkurrencenRediger

Rytter Hold Point
1   Daniele Bennati Lampre 147
2   Denis Mensjov Rabobank 135
3   Samuel Sánchez Euskaltel 127

BjergkonkurrencenRediger

Rytter Hold Point
1   Denis Mensjov Rabobank 90
2   Jurgen Van Goolen Discovery Channel 78
3   Carlos Sastre CSC 69

KombinationskonkurrencenRediger

Pointene i Kombinationskonkurrencen regnes ud ved at summere placeringerne i de andre konkurrencer.

Rytter Hold Point
1   Denis Mensjov Rabobank 4
2   Samuel Sánchez Euskaltel 11
3   Carlos Sastre CSC 15

HoldkonkurrencenRediger

Hold Nation Tid
1 Caisse d'Epargne   Spanien 242:55.05
2 Euskaltel   Spanien + 12.43
3 AG2R   Frankrig + 30.25

Eksterne linksRediger