E3 Saxo Classic 2024

E3 Saxo Classic 2024 var den 66. udgave af det belgiske cykelløb E3 Saxo Classic. Det 207,6 km lange linjeløb blev kørt den 22. marts 2024 med start og mål i Harelbeke i Vestflandern. Løbet var elvte arrangement på UCI World Tour 2024. Det blev kørt samme dag som femte etape af Catalonien Rundt.

E3 Saxo Classic 2024
Løbsdetaljer
Rute66. E3 Saxo Classic
KonkurrenceUCI World Tour 2024 1.UWT
Dato22. marts 2024
Distance207,6 km
LandBEL Belgien
StartbyHarelbeke
MålbyHarelbeke
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere118
Gennemsnitlig fart44,541 km/t
Resultater
VinderNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
ToerBEL Jasper Stuyven (Lidl-Trek)
TreerBEL Wout van Aert (Team Visma | Lease a Bike)
◀2023
Dokumentation

Løbet blev vundet af hollandske Mathieu van der Poel fra Alpecin-Deceuninck.

Resultater

redigér
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mathieu van der Poel Alpecin-Deceuninck4t 39' 39"
2.   Jasper Stuyven Lidl-Trek+ 1' 31"
3.   Wout van Aert Team Visma | Lease a Bike+ 1' 34"
4.   Tim Wellens UAE Team Emirates+ 1' 48"
5.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 1' 50"
6.   Jhonatan Narváez Ineos Grenadiers+ 1' 52"
7.   Nils Politt UAE Team Emirates+ 2' 48"
8.   Toms Skujiņš Lidl-Trek+ 2' 48"
9.   Vincenzo Albanese Arkéa-B&B Hotels+ 2' 48"
10.   Alex Kirsch Lidl-Trek+ 2' 48"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere

redigér
UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (7)

Danske ryttere

redigér
  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
14 Søren Kragh Andersen Alpecin-Deceuninck 37
32 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step 77
36 Casper Pedersen Soudal Quick-Step 87
107 Michael Valgren EF Education-EasyPost 73
131 Mads Pedersen Lidl-Trek 11
145 Mathias Norsgaard Movistar Team 86
155 Tobias Lund Andresen Team DSM-Firmenich PostNL DNF
173 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates 31
191 Jakob Fuglsang Israel-Premier Tech DNF
214 Sebastian Kolze Changizi Tudor Pro Cycling 116
223 Louis Bendixen Uno-X Mobility DNF
225 Niklas Larsen Uno-X Mobility DNF
226 William Blume Levy Uno-X Mobility 60
227 Rasmus Bøgh Wallin Uno-X Mobility DNF

* DNF = gennemførte ikke

Startliste

redigér
  Startliste
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlacering
1  Wout van Aert (BEL) 3.
2  Per Strand Hagenes (NOR) DNF
3  Tiesj Benoot (BEL) DNF
4  Matteo Jorgenson (USA) 5.
5  Edoardo Affini (ITA) DNF
6  Jan Tratnik (SLO) 33.
7  Dylan van Baarle (NED)  (landevej) 89.
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
11  Mathieu van der Poel (NED)  (landevej) 1.
12  Senne Leysen (BEL) 113.
13  Juri Hollmann (GER) 103.
14  Søren Kragh Andersen (DEN) 37.
15  Xandro Meurisse (BEL) 77.
16  Oscar Riesebeek (NED) 96.
17  Maurice Ballerstedt (GER) 110.
Sportsdirektør: Christoph Roodhooft
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlacering
21  Biniam Girmay (ERI) 19.
22  Vito Braet (BEL) 35.
23  Dries De Pooter (BEL) 66.
24  Gijs Van Hoecke (BEL) DNF
25  Hugo Page (FRA) 84.
26  Dion Smith (NZL) 112.
27  Georg Zimmermann (GER) 63.
Sportsdirektør: Dimitri Claeys
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
31  Julian Alaphilippe (FRA) 50.
32  Kasper Asgreen (DEN) 78.
33  Jordi Warlop (BEL) 106.
34  Yves Lampaert (BEL) 29.
35  Gianni Moscon (ITA) DNF
36  Casper Pedersen (DEN) 88.
37  Pepijn Reinderink (NED) 118.
Sportsdirektør: Wilfried Peeters
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlacering
41  Luca Mozzato (ITA) 22.
42  Vincenzo Albanese (ITA) 9.
43  Donavan Grondin (FRA) DNF
44  Mathis Le Berre (FRA) 43.
45  Alan Riou (FRA) 108.
46  Łukasz Owsian (POL) DNF
47  Miles Scotson (AUS) 114.
Sportsdirektør: Sébastien Hinault
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
51  Gleb Brussenskij (KAZ)  (landevej) 20.
52  Jevgenij Fedorov (KAZ) 65.
53  Michele Gazzoli (ITA) DNF
54  Jevgenij Giditj (KAZ) DNF
55  Rüdiger Selig (GER) DNF
56  Max Kanter (GER) 107.
57  Gleb Syritsa53.
Sportsdirektør: Stefano Zanini
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
61  Matej Mohorič (SLO) 15.
62  Alberto Bruttomesso (ITA) 92.
63  Fran Miholjević (CRO) DNF
64  Andrea Pasqualon (ITA) 56.
65  Cameron Scott (AUS) DNF
66  Łukasz Wiśniowski (POL) DNF
67  Fred Wright (GBR)  (landevej) 21.
Sportsdirektør: Michał Gołaś
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
71  Danny van Poppel (NED) DNF
72  Emil Herzog (GER) 49.
73  Nico Denz (GER) 46.
74  Luis-Joe Lührs (GER) 98.
75  Filip Maciejuk (POL) DNF
76  Ryan Mullen (IRL) DNF
77  Marco Haller (AUT) 27.
Sportsdirektør: Heinrich Haussler
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
81  Aimé De Gendt (BEL) 83.
82  Alexis Gougeard (FRA) DNF
83  Nolann Mahoudo (FRA) DNF
84  Christophe Noppe (BEL) DNF
85  Alexis Renard (FRA) 54.
86  Nicolas Debeaumarché (FRA) DNF
87  Axel Zingle (FRA) DNF
Sportsdirektør: Thierry Marichal
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlacering
91  Oliver Naesen (BEL) 26.
92  Edvald Boasson Hagen (NOR) 100.
93  Dries De Bondt (BEL) 60.
94  Sander De Pestel (BEL) 18.
95  Jordan Labrosse (FRA) DNF
96  Valentin Retailleau (FRA) DNF
97  Bastien Tronchon (FRA) 67.
Sportsdirektør: Nicolas Guillé
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
101  Alberto Bettiol (ITA) DNF
102  Stefan Bissegger (SUI) 95.
103  Owain Doull (GBR) DNF
104  Yuhi Todome (JPN) DNF
105  Jack Rootkin-Gray (GBR) DNF
106  Jonas Rutsch (GER) 57.
107  Michael Valgren (DEN) 74.
Sportsdirektør: Sebastian Langeveld
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
111  Stefan Küng (SUI) 16.
112  Lewis Askey (GBR) 39.
113  Sven Erik Bystrøm (NOR) DNF
114  Olivier Le Gac (FRA) 40.
115  Fabian Lienhard (SUI) 81.
116  Valentin Madouas (FRA)  (landevej) 44.
117  Clément Russo (FRA) DNF
Sportsdirektør: Frédéric Guesdon
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
121  Ben Turner (GBR) 82.
122  Jhonatan Narváez (ECU)  (landevej) 6.
123  Luke Rowe (GBR) DNF
124  Magnus Sheffield (USA) 36.
125  Ben Swift (GBR) 94.
126  Connor Swift (GBR) 42.
127  Elia Viviani (ITA) DNF
Sportsdirektør: Christian Knees
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlacering
131  Mads Pedersen (DEN) 11.
132  Ryan Gibbons (RSA)  (landevej) 111.
133  Alex Kirsch (LUX)  (landevej) 10.
134  Jasper Stuyven (BEL) 2.
135  Mathias Vacek (CZE)  (landevej) 68.
136  Otto Vergaerde (BEL) DNF
137  Toms Skujiņš (LAT) 8.
Sportsdirektør: Grégory Rast
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
141  Oier Lazkano (ESP)  (landevej) 14.
142  Carlos Canal (ESP) 91.
143  Rémi Cavagna (FRA) 48.
144  Johan Jacobs (SUI) 34.
145  Mathias Norsgaard (DEN) 87.
146  Lorenzo Milesi (ITA) 45.
147  Iván Romeo (ESP) DNF
Sportsdirektør: Jürgen Roelandts
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlacering
151  Patrick Eddy (AUS) 102.
152  Alexander Edmondson (AUS) DNF
153  Enzo Leijnse (NED) DNF
154  Niklas Märkl (GER) 51.
155  Tobias Lund Andresen (DEN) DNF
156  Timo Roosen (NED) DNF
157  Julius van den Berg (NED) DNF
Sportsdirektør: Pim Ligthart
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
161  Michael Matthews (AUS) DNF
162  Luke Durbridge (AUS) 73.
163  Max Walscheid (GER) 55.
164  Amund Grøndahl Jansen (NOR) DNF
165  Kelland O'Brien (AUS) 71.
166  Blake Quick (AUS) DNF
167  Elmar Reinders (NED) 105.
Sportsdirektør: Mathew Hayman
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
171  Tim Wellens (BEL) 4.
172  Ivo Oliveira (POR)  (landevej) 79.
173  Mikkel Bjerg (DEN) 31.
174  António Morgado (POR) 75.
175  Marc Hirschi (SUI)  (landevej) DNF
176  Nils Politt (GER) 7.
177  Michael Vink (NZL) DNF
Sportsdirektør: Fabio Baldato
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
181  Arnaud De Lie (BEL) 52.
182  Victor Campenaerts (BEL) 41.
183  Jasper De Buyst (BEL) 86.
184  Pascal Eenkhoorn (NED) 85.
185  Jacopo Guarnieri (ITA) DNF
186  Sébastien Grignard (BEL) 76.
187  Brent Van Moer (BEL) 13.
Sportsdirektør: Dirk Demol
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
191  Jakob Fuglsang (DEN) DNF
192  Guillaume Boivin (CAN) DNF
193  Hugo Houle (CAN) 80.
194  Krists Neilands (LAT) 17.
195  Riley Sheehan (USA) 23.
196  Nadav Raisberg (ISR) 64.
197  Tom Van Asbroeck (BEL) 25.
Sportsdirektør: Sep Vanmarcke
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
201  Fabio Christen (SUI) 59.
202  Tobias Ludvigsson (SWE) 93.
203  Kamil Małecki (POL) 62.
204  Nicolò Parisini (ITA) 30.
205  Jannik Steimle (GER) 47.
206  Cyrus Monk (AUS) DNF
207  Szymon Sajnok (POL) DNF
Sportsdirektør: Aart Vierhouten
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
211  Matteo Trentin (ITA) 24.
212  Alexander Krieger (GER) DNF
213  Nils Brun (SUI) 109.
214  Sebastian Kolze Changizi (DEN) 117.
215  Jacob Eriksson (SWE) 116.
216  Marius Mayrhofer (GER) 32.
217  Rick Pluimers (NED) 70.
Sportsdirektør: Bart Leysen
Uno-X Mobility
UXM
Nr.RytterPlacering
221  Rasmus Tiller (NOR) 38.
222  Jonas Abrahamsen (NOR) 12.
223  Louis Bendixen (DEN) DNF
224  Markus Hoelgaard (NOR) 28.
225  Niklas Larsen (DEN) DNF
226  William Blume Levy (DEN) 61.
227  Rasmus Bøgh Wallin (DEN) DNF
Sportsdirektør: Gino Van Oudenhove
Team Flanders-Baloise
TFB
Nr.RytterPlacering
231  Kamiel Bonneu (BEL) 115.
232  Toon Clynhens (BEL) DNF
233  Lars Craps (BEL) 101.
234  Jasper Dejaegher (BEL) DNF
235  Elias Maris (BEL) 90.
236  Dylan Vandenstorme (BEL) 104.
237  Victor Vercouillie (BEL) DNF
Sportsdirektør: Hans De Clercq
Bingoal WB
BWB
Nr.RytterPlacering
241  Luca Van Boven (BEL) 72.
242  Ceriel Desal (BEL) 58.
243  Luca De Meester (BEL) 97.
244  Aaron Van der Beken (BEL) 69.
245  Jelle Vermoote (BEL) DNF
246  Kenneth Van Rooy (BEL) 99.
247  Dimitri Peyskens (BEL) DNF
Sportsdirektør: Jean-Denis Vandenbroucke

Referencer

redigér
  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 21. marts 2024.

Eksterne henvisninger

redigér