EHF Champions League 2008-09 (kvinder)

EHF Champions League 2008–09 for kvinder var den 16. EHF Champions League-turnering for kvinder. Turneringen blev arrangeret af European Handball Federation og havde deltagelse af 32 hold. 20 af holdene spillede først to kvalifikationsrunder, hvorfra fire hold kvalificerede sig til gruppespillet sammen med 12 direkte kvalificerede hold. Gruppespillet bestod af fire grupper med fire hold. De fire vindere og fire toere gik videre til endnu et gruppespil i to grupper med fire hold, hvorfra vinderne og toerne gik videre til semifinalerne.

Turneringen blev vundet af Viborg HK, som i finalen over to kampe besejrede ungarske Győri AUDI ETO KC med 50-49. Det var Viborg HK's anden sejr i EHF Champions League – den første titel blev vundet i sæsonen 2005-06.

ResultaterRediger

Første kvalifikationsrundeRediger

De otte deltagende hold spillede miniturneringer i to grupper med fire hold. De to gruppevindere og -toere kvalificerede sig til anden kvalifikationsrunde.

Gruppe ARediger

Dato Kamp Res.
5.9. SKP Bratislava - HC Sassari 30-25
Milli Piyango SK - LC Brühl Handball 36-19
6.9. LC Brühl Handball - SKP Bratislava 24-30
HC Sassari - Milli Piyango SK 21-34
7.9. HC Sassari - LC Brühl Handball 25-19
SKP Bratislava - Milli Piyango SK 24-32
Hold Kampe Mål Point
  Milli Piyango SK 3 102-640 6
  SKP Bratislava 3 84-81 4
  HC Sassari 3 71-83 2
   LC Brühl Handball 3 62-91 0

Gruppe BRediger

Dato Kamp Res.
5.9. AC Ormi-Loux Patras - HC Naisa-Nis 27-21
Madeira Andebol SAD - VOC Amsterdam 22-21
6.9. VOC Amsterdam - AC Ormi-Loux Patras 24-25
HC Naisa-Nis - Madeira Andebol SAD 25-21
7.9. HC Naisa-Nis - VOC Amsterdam 32-26
AC Ormi-Loux Patras - Madeira Andebol SAD 31-28
Hold Kampe Mål Point
  AC Ormi-Loux Patras 3 83-73 6
  HC Naisa-Nis 3 78-74 4
  Madeira Andebol SAD 3 71-77 2
  VOC Amsterdam 3 71-79 0

Anden kvalifikationsrundeRediger

De fire hold, som gik videre fra første kvalifikationsrunde, spillede sammen med 12 seedede hold om fire pladser i Champions League-gruppespillet. Holdene var inddelt i fire grupper med fire hold, som hver spillede en miniturnering. De fire gruppevindere kvalificerede sig til det egentlige CL-gruppespil.

Gruppe 1Rediger

Dato Kamp Res.
3.10. HC Leipzig - AC Ormi-Loux Patras 27-26
SD Itxako - HC Podravka Vegeta 27-29
4.10. HC Podravka Vegeta - HC Leipzig 36-32
AC Ormi-Loux Patras - SD Itxako 18-33
5.10. HC Podravka Vegeta - AC Ormi-Loux Patras 43-21
SD Itxako - HC Leipzig 24-28
Hold Kampe Mål Point
  HC Podravka Vegeta 3 108-800 6
  HC Leipzig 3 87-86 4
  SD Itxako 3 84-75 2
  AC Ormi-Loux Patras 3 065-103 0

Gruppe 2Rediger

Dato Kamp Res.
3.10. Byåsen HE - Metz Handball 33-32
HC Dinamo - Milli Piyango SK 37-31
4.10. Milli Piyango SK - Byåsen HE 28-31
Metz Handball - HC Dinamo 31-30
5.10. Metz Handball - Milli Piyango SK 33-25
Byåsen HE - HC Dinamo 27-28
Hold Kampe Mål Point
  Metz Handball 3 96-88 4
  Byåsen HE 3 91-88 4
  HC Dinamo 3 95-89 4
  Milli Piyango SK 3 084-101 0

Gruppe 3Rediger

Dato Kamp Res.
3.10. Ikast-Brande EH - SPR ASSECO BS Lublin 44-31
CS Rulmentul-Urban Brasov - SKP Bratislava 30-21
4.10. SKP Bratislava - Ikast-Brande EH 29-38
SPR ASSECO BS Lublin - CS Rulmentul-Urban Br. 37-42
5.10. SPR ASSECO BS Lublin - SKP Bratislava 30-30
Ikast-Brande EH - CS Rulmentul-Urban Brasov 45-35
Hold Kampe Mål Point
  Ikast-Brande EH 3 127-950 6
  CS Rulmentul-Urban Brasov 3 107-103 4
  SPR ASSECO BS Lublin 3 098-116 1
  SKP Bratislava 3 80-98 1

Gruppe 4Rediger

Dato Kamp Res.
3.10. Dunaferr NK - HC Motor 31-36
FCK Håndbold - HC Naisa-Nis 33-17
4.10. HC Naisa-Nis - Dunaferr NK 20-28
HC Motor - FCK Håndbold 17-38
5.10. HC Motor - HC Naisa-Nis 26-29
Dunaferr NK - FCK Håndbold 15-22
Hold Kampe Mål Point
  FCK Håndbold 3 93-49 6
  Dunaferr NK 3 74-78 2
  HC Motor 3 79-98 2
  HC Naisa-Nis 3 66-87 2

Første gruppespilRediger

De 16 hold var inddelt i fire grupper med fire hold, som spillede en dobbeltturnering (alle hold mødtes indbyrdes både ude og hjemme). De fire gruppevindere og de fire toere gik videre til andet gruppespil, mens de fire treere kvalificerede sig til 1/8-finalerne i Cup Winners' Cup 2008-09.

Gruppe ARediger

Dato Kamp Res.
31.10. Kometal Gjorce Petrov - Győri AUDI ETO KC 21-24
1.11. Ikast-Brande EH - Zvezda Zvenigorod 31-25
9.11. Zvezda Zvenigorod - Kometal Gjorce Petrov 30-22
Győri AUDI ETO KC - Ikast-Brande EH 25-27
15.11. Ikast-Brande EH - Kometal Gjorce Petrov 32-26
16.11. Győri AUDI ETO KC - Zvezda Zvenigorod 29-23
2.1. Kometal Gjorce Petrov - Zvezda Zvenigorod 28-22
3.1. Ikast-Brande EH - Győri AUDI ETO KC 26-27
10.1. Zvezda Zvenigorod - Ikast-Brande EH 28-28
11.1. Győri AUDI ETO KC - Kometal Gjorce Petrov 35-20
17.1. Zvezda Zvenigorod - Győri AUDI ETO KC 28-29
18.1. Kometal Gjorce Petrov - Ikast-Brande EH 32-27
Hold Kampe Mål Point
  Győri AUDI ETO KC 6 169-1450 10
  Ikast-Brande EH 6 171-163 7
  Kometal Gjorce Petrov 6 149-170 4
  Zvezda Zvenigorod 6 156-167 3

Gruppe BRediger

Dato Kamp Res.
1.11. Buducnost T-Mobile - Orsan Elda Prestigio 28-26
2.11. FCK Håndbold - Hypo Niederösterreich 27-28
7.11. Hypo Niederösterreich - Buducnost T-Mobile 34-27
8.11. Orsan Elda Prestigio - FCK Håndbold 18-26
15.11. Orsan Elda Prestigio - Hypo Niederösterreich 26-31
16.11. FCK Håndbold - Buducnost T-Mobile 22-22
3.1. Buducnost T-Mobile - Hypo Niederösterreich 26-25
4.1. FCK Håndbold - Orsan Elda Prestigio 28-19
9.1. Hypo Niederösterreich - FCK Håndbold 28-18
10.1. Orsan Elda Prestigio - Buducnost T-Mobile 20-26
16.1. Hypo Niederösterreich - Orsan Elda Prestigio 33-22
17.1. Buducnost T-Mobile - FCK Håndbold 25-22
Hold Kampe Mål Point
  Hypo Niederösterreich 6 179-146 10
  Buducnost T-Mobile 6 154-149 9
  FCK Håndbold 6 143-140 5
  Orsan Elda Prestigio 6 131-172 0

Gruppe CRediger

Dato Kamp Res.
31.10. HC Podravka Vegeta - HC Lada 30-27
2.11. CS Oltchim Ramnicu Valcea - Larvik HK 33-29
7.11. HC Lada - CS Oltchim Ramnicu Valcea 34-33
9.11. Larvik HK - HC Podravka Vegeta 27-26
15.11. HC Podravka Vegeta - CS Oltchim Ramnicu Valcea 20-30
16.11. Larvik HK - HC Lada 35-24
3.1. HC Podravka Vegeta - Larvik HK 32-27
4.1. CS Oltchim Ramnicu Valcea - HC Lada 30-19
10.1. HC Lada - HC Podravka Vegeta 28-34
11.1. Larvik HK - CS Oltchim Ramnicu Valcea 25-27
18.1. HC Lada - Larvik HK 27-36
CS Oltchim Ramnicu Valcea - HC Podravka Vegeta 24-28
Hold Kampe Mål Point
  CS Oltchim Ramnicu Valcea 6 177-155 8
  HC Podravka Vegeta 6 170-163 8
  Larvik HK 6 179-169 6
  HC Lada 6 159-198 2

Gruppe DRediger

Dato Kamp Res.
1.11. Metz Handball - Viborg HK 24-37
2.11. 1. FC Nürnberg Handball - RK Krim Mercator 25-29
8.11. Viborg HK - 1. FC Nürnberg Handball 39-30
9.11. RK Krim Mercator - Metz Handball 26-31
15.11. Metz Handball - 1. FC Nürnberg Handball 32-24
RK Krim Mercator - Viborg HK 38-34
3.1. 1. FC Nürnberg Handball - Viborg HK 28-42
Metz Handball - RK Krim Mercator 29-33
10.1. Viborg HK - Metz Handball 35-27
RK Krim Mercator - 1. FC Nürnberg Handball 33-25
16.1. 1. FC Nürnberg Handball - Metz Handball 33-30
17.1. Viborg HK - RK Krim Mercator 38-28
Hold Kampe Mål Point
  Viborg HK 6 225-175 10
  RK Krim Mercator 6 187-182 8
  Metz Handball 6 173-188 4
  1. FC Nürnberg Handball 6 165-205 2

Andet gruppespilRediger

Gruppe 1Rediger

Dato Kamp Res.
7.2. HC Podravka Vegeta - Hypo Niederösterreich 30-31
Ikast-Brande EH - Viborg HK 24-38
13.2. Hypo Niederösterreich - Ikast-Brande EH 32-24
14.2. Viborg HK - HC Podravka Vegeta 32-26
20.2. Hypo Niederösterreich - Viborg HK 30-28
21.2. Ikast-Brande EH - HC Podravka Vegeta 28-31
28.2. Ikast-Brande EH - Hypo Niederösterreich 23-33
HC Podravka Vegeta - Viborg HK 26-31
14.3. Viborg HK - Ikast-Brande EH 34-29
Hypo Niederösterreich - HC Podravka Vegeta 38-28
21.3. HC Podravka Vegeta - Ikast-Brande EH 36-26
Viborg HK - Hypo Niederösterreich 33-31
Hold Kampe Mål Point
  Viborg HK 6 196-166 10
  Hypo Niederösterreich 6 195-166 10
  HC Podravka Vegeta 6 177-186 4
  Ikast-Brande EH 6 154-204 0

Gruppe 2Rediger

Dato Kamp Res.
7.2. RK Krim Mercator - Győri AUDI ETO KC 31-35
8.2. Buducnost T-Mobile - CS Oltchim Ramnicu Valcea 23-22
15.2. Győri AUDI ETO KC - Buducnost T-Mobile 31-27
CS Oltchim Ramnicu Valcea - RK Krim Mercator 36-30
21.2. CS Oltchim Ramnicu Valcea - Győri AUDI ETO KC 28-26
22.2. RK Krim Mercator - Buducnost T-Mobile 35-28
28.2. RK Krim Mercator - CS Oltchim Ramnicu Valcea 35-34
Buducnost T-Mobile - Győri AUDI ETO KC 26-26
15.3. Győri AUDI ETO KC - RK Krim Mercator 34-33
CS Oltchim Ramnicu Valcea - Buducnost T-Mobile 31-22
21.3. Győri AUDI ETO KC - CS Oltchim Ramnicu Valcea 30-28
22.3. Buducnost T-Mobile - RK Krim Mercator 37-32
Hold Kampe Mål Point
  Győri AUDI ETO KC 6 182-173 9
  CS Oltchim Ramnicu Valcea 6 179-166 6
  Buducnost T-Mobile 6 163-177 5
  RK Krim Mercator 6 196-204 4

SemifinalerRediger

Dato Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
1. kamp 2. kamp 1. kamp 2. kamp Samlet
12.04 18.04   CS Oltchim Ramnicu Valcea   Viborg HK 28-34 21-21 49–55
12.04 19.04   Hypo Niederösterreich   Győri AUDI ETO KC 26-25 21-29 47–54

FinaleRediger

Dato Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
1. kamp 2. kamp 1. kamp 2. kamp Samlet
09.05 16.05   Viborg HK   Győri AUDI ETO KC 24-26 26-23 50–49

Kilder / eksterne henvisningerRediger