Grand Prix de Denain 2017

Grand Prix de Denain 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Denain - Grand Prix de Denain, 13 avril 2017 (E07).JPG
Franske Arnaud Démare vandt løbet for anden gang i karrieren.
Løbsdetaljer
Rute59. Grand Prix de Denain
KonkurrencerUCI Europe Tour 2017 1.HC
Franske cup i landevejscykling
Dato13. april 2017
Distance196,4 km
LandFRA Frankrig
StartbyDenain
MålbyDenain
Hold18
Startende ryttere140
Fuldførende ryttere123
Gennemsnitlig fart43,642 km/t
Resultater
VinderFRA Arnaud Démare (FDJ)
ToerFRA Nacer Bouhanni (Cofidis, Solutions Crédits)
TreerCOL Sebastián Molano (Manzana Postobón)
20162018 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Grand Prix de Denain 2017 var den 59. udgave af cykelløbet Grand Prix de Denain. Løbet var en del af UCI Europe Tour-kalenderen og blev arrangeret 13. april 2017. Løbet blev vundet af franske Arnaud Démare fra FDJ.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (2)Professionelle kontinentalhold (13)Kontinentalhold (3)
  •   HP BTP-Auber 93
  •   Roubaix Lille Métropole
  •   Armée de terre

ResultaterRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Arnaud Démare FDJ4t 30' 01"
2.   Nacer Bouhanni Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
3.   Sebastián Molano Manzana Postobón+ 0"
4.   Boris Vallée Fortuneo-Vital Concept+ 0"
5.   Roy Jans WB-Veranclassic-Aqua Protect+ 0"
6.   Jérémy Lecroq Roubaix Lille Métropole+ 0"
7.   Coen Vermeltfoort Roompot-Nederlandse Loterij+ 0"
8.   Damien Touzé HP BTP-Auber 93+ 0"
9.   Bert Van Lerberghe Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
10.   Benjamin Giraud Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
Kilder: ProCyclingStats Cycling Archives


StartlisteRediger

  Startliste
Fortuneo-Vital Concept
FVC
Nr.RytterPlacering
1  Maxime Bouet (FRA)
2  Erwann Corbel (FRA)
3  Maxime Daniel (FRA)
4  Anthony Delaplace (FRA)
5  Benoît Jarrier (FRA)
6  Francis Mourey (FRA)
7  Florian Vachon (FRA)
8  Boris Vallée (BEL)
FDJ
FDJ
Nr.RytterPlacering
11  Arnaud Démare (FRA)
12  Marc Fournier (FRA)
13  Mickaël Delage (FRA)
14  Daniel Hoelgaard (NOR)
15  William Bonnet (FRA)
16  Olivier Le Gac (FRA)
17  Lorrenzo Manzin (FRA)
18  Marc Sarreau (FRA)
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
21  Samuel Dumoulin (FRA)
22  Rudy Barbier (FRA)
23  Nico Denz (GER)
24  Julien Duval (FRA)
25  Gediminas Bagdonas (LTU)
26  Sondre Holst Enger (NOR)
27  Nans Peters (FRA)
28  Stijn Vandenbergh (BEL)
Direct Énergie
DEN
Nr.RytterPlacering
31  Lilian Calmejane (FRA)
32  Thomas Boudat (FRA)
33  Romain Cardis (FRA)
34  Jérémy Cornu (FRA)
35  Yohann Gène (FRA)
36  Fabien Grellier (FRA)
37  Romain Guillemois (FRA)
38  Tony Hurel (FRA)
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
41  Nacer Bouhanni (FRA)
42  Rayane Bouhanni (FRA)
43  Christophe Laporte (FRA)
44  Florian Sénéchal (FRA)
45  Geoffrey Soupe (FRA)
46  Anthony Turgis (FRA)
47  Michael Van Staeyen (BEL)
48  Jonas Vangenechten (BEL)
Wanty-Groupe Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
51  Kenny Dehaes (BEL)
52  Frederik Backaert (BEL)
53  Tom Devriendt (BEL)
54  Kevin Van Melsen (BEL)
54  Marco Minnaard (NED)
55  Robin Stenuit (BEL)
57  Simone Antonini (ITA)
58  Frederik Veuchelen (BEL)
Delko-Marseille Provence-KTM
DMP
Nr.RytterPlacering
61  Rémy Di Grégorio (FRA)
62  Benjamin Giraud (FRA)
63  Thierry Hupond (FRA)
64  Ángel Madrazo (ESP)
65  Romain Lemarchand (FRA)
66  Yannick Martinez (FRA)
67  Evaldas Šiškevicius (LTU)
68  Gatis Smukulis (LAT)
WB-Veranclassic-Aqua Protect
WVA
Nr.RytterPlacering
71  Ludwig De Winter (BEL)
72  Thomas Deruette (BEL)
73  Jimmy Duquennoy (BEL)
74  Ludovic Robeet (BEL)
75  Roy Jans (BEL)
76  Lawrence Naesen (BEL)
77  Julien Stassen (BEL)
78  Lukas Spengler (SUI)
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
81  Edward Planckaert (BEL)
82  Maxime Farazijn (BEL)
83  Christophe Noppe (BEL)
84  Ruben Pols (BEL)
85  Jarl Salomein (BEL)
86  Stijn Steels (BEL)
87  Bert Van Lerberghe (BEL)
88  Jens Wallays (BEL)
Gazprom-RusVelo
GAZ
Nr.RytterPlacering
91  Igor Bojev (RUS)
92  Artjom Nytj (RUS)
93  Roman Majkin (RUS)
94  Sergej Nikolajev (RUS)
95  Jevgenij Sjalunov (RUS)
96  Andrej Solomennikov (RUS)
97  Aleksej Tsatevitj (RUS)
98  Nikolaj Trusov (RUS)
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
101  Enrico Barbin (ITA)
102  Nicola Boem (ITA)
103  Giulio Ciccone (ITA)
104  Mirco Maestri (ITA)
105  Marco Maronese (ITA)
106  Vincenzo Albanese (ITA)
107  Lorenzo Rota (ITA)
108  Paolo Simion (ITA)
Roompot-Nederlandse Loterij
RNL
Nr.RytterPlacering
111  Jesper Asselman (NED)
112  Berden de Vries (NED)
113  Raymond Kreder (NED)
114  André Looij (NED)
115  Jens Mouris (NED)
116  Taco van der Hoorn (NED)
117  Brian van Goethem (NED)
118  Coen Vermeltfoort (NED)
Verandas Willems-Crelan
VWC
Nr.RytterPlacering
121  Aidis Kruopis (LTU)
122  Michael Goolaerts (BEL)
123  Dries De Bondt (BEL)
124  Stijn Devolder (BEL)
125  Timothy Dupont (BEL)
126  Elias Van Breussegem (BEL)
127  Stef Van Zummeren (BEL)
128  Otto Vergaerde (BEL)
Manzana Postobón
MZN
Nr.RytterPlacering
131  Wilmar Paredes (COL)
132  Juan José Amador Castaño (COL)
133  Yecid Sierra (COL)
134  Jetse Bol (NED)
135  Jhojan García (COL)
136  Sergio Higuita (COL)
137  Sebastián Molano (COL)
138  Juan Pablo Villegas (COL)
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
141  Guillaume Boivin (CAN)
142  José Manuel Díaz (ESP)
143  Zakkari Dempster (AUS)
144  Roy Goldstein (ISR)
145  Benjamin Perry (CAN)
146  Mihkel Räim (EST)
147  Hamish Schreurs (NZL)
148  Tyler Williams (USA)
HP BTP-Auber 93
AUB
Nr.RytterPlacering
151  Nicolas Baldo (FRA)
152  Jérémy Bescond (FRA)
153  Romain Feillu (FRA)
154  Alo Jakin (EST)
155  Kévin Le Cunff (FRA)
156  Anthony Maldonado (FRA)
157  David Menut (FRA)
158  Damien Touzé (FRA)
Roubaix Lille Métropole
RLM
Nr.RytterPlacering
161  Jérémy Cabot (FRA)
162  Joeri Calleeuw (BEL)
163  Julien Antomarchi (FRA)
164  Jérémy Lecroq (FRA)
165  Félix Pouilly (FRA)
166  Lander Seynaeve (BEL)
Armée de terre
ADT
Nr.RytterPlacering
171  Fabien Canal (FRA)
172  Thibault Ferasse (FRA)
173  Damien Gaudin (FRA)
174  Julien Loubet (FRA)
175  Stéphane Poulhies (FRA)
176  Jimmy Raibaud (FRA)
177  Kévin Lebreton (FRA)
178  Yannis Yssaad (FRA)

Eksterne henvisningerRediger