Paris-Nice 2023 var den 81. udgave af det franske etapeløb Paris-Nice. Cykelløbets otte etaper blev kørt over 1.089 km fra 5. til 12. marts 2023 med start i La Verrière og mål i Nice. Løbet var sjette arrangement på UCI World Tour 2023, og begyndte dagen før Tirreno-Adriatico.

Paris-Nice 2023
Løbsdetaljer
Rute81. Paris-Nice
KonkurrenceUCI World Tour 2023 2.UWT
Etaper8
Datoer5. – 12. marts 2023
Distance1.089 km
LandFRA Frankrig
StartbyLa Verrière
MålbyNice
Hold22
Startende ryttere154
Fuldførende ryttere117
Gennemsnitlig fart45,323 km/t
Resultater
VinderSLO Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)
ToerFRA David Gaudu (Groupama-FDJ)
TreerDEN Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma)
PointtrøjeSLO Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)
BjergtrøjeDEN Jonas Gregaard (Uno-X Pro Cycling Team)
UngdomstrøjeSLO Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)
HoldkonkurrenceAUS Team Jayco AlUla
◀20222024
Dokumentation

Den samlede vinder af løbet blev slovenske Tadej Pogačar fra UAE Team Emirates, foran franske David Gaudu (Groupama-FDJ) og danske Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma). Danske Jonas Gregaard fra Uno-X Pro Cycling Team vandt løbets bjergkonkurrence.

Etaperne redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 5. mar.La Verrière – La Verrière
 
kuperet etape
169,41.405 m  Tim Merlier  Tim Merlier
2. etape 6. mar.Bazainville – Fontainebleau
 
flad etape
163,7815 m  Mads Pedersen   Mads Pedersen
3. etape 7. mar.Dampierre-en-Burly – Dampierre-en-Burly
 
holdtidskørsel
32,2146 m  Jumbo-Visma  Magnus Cort
4. etape 8. mar.Saint-Amand-Montrond – La Loge des Gardes
 
middel bjergetape
164,72.470 m  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar
5. etape 9. mar.Saint-Symphorien-sur-Coise – Saint-Paul-Trois-Châteaux
 
kuperet etape
212,41.958 m  Olav Kooij  Tadej Pogačar
6. etape 10. mar.Tourves – La Colle-sur-Loup
 
kuperet etape
197,41.216 maflysning af etapen  Tadej Pogačar
7. etape 11. mar.Nice – Col de la Couillole
 
bjergetape
142,93.554 m  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar
8. etape 12. mar.NiceNice
 
bjergetape
118,42.465 m  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar

1. etape redigér

La Verrière - La Verrière
 
kuperet etape
(169,4 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier Soudal Quick-Step3t 50' 52"
2.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
3.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 0"
4.   Olav Kooij Jumbo-Visma+ 0"
5.   Arnaud De Lie Lotto Dstny+ 0"
6.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 0"
7.   Bryan Coquard Cofidis+ 0"
8.   Iván García Cortina Movistar Team+ 0"
9.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 0"
10.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tim Merlier   Soudal Quick-Step3t 50' 52"
2.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 4"
3.   Tadej Pogačar  UAE Team Emirates+ 4"
4.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 6"
5.   Pierre Latour TotalEnergies+ 6"
6.   Dorian Godon AG2R Citroën Team+ 8"
7.   Olav Kooij Jumbo-Visma+ 10"
8.   Arnaud De Lie Lotto Dstny+ 10"
9.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 10"
10.   Bryan Coquard Cofidis+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape redigér

Bazainville - Fontainebleau
 
flad etape
(163,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mads Pedersen Trek-Segafredo3t 28' 57"
2.   Olav Kooij Jumbo-Visma+ 0"
3.   Magnus Cort EF Education-EasyPost+ 0"
4.   Daniel McLay Arkéa-Samsic+ 0"
5.   Lionel Taminiaux Alpecin-Deceuninck+ 0"
6.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 0"
7.   Marijn van den Berg EF Education-EasyPost+ 0"
8.   Cees Bol Astana Qazaqstan Team+ 0"
9.   Alexis Renard Cofidis+ 0"
10.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mads Pedersen   Trek-Segafredo7t 19' 35"
2.   Tadej Pogačar  UAE Team Emirates+ 2"
3.   Tim Merlier Soudal Quick-Step+ 4"
4.   Olav Kooij Jumbo-Visma+ 8"
5.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 8"
6.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 10"
7.   Magnus Cort EF Education-EasyPost+ 10"
8.   Pierre Latour TotalEnergies+ 10"
9.   Dorian Godon AG2R Citroën Team+ 12"
10.   Nathan Van Hooydonck Jumbo-Visma+ 12"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape redigér

Dampierre-en-Burly - Dampierre-en-Burly
 
holdtidskørsel
(32,2 km)
 Etaperesultat
HoldTidTidsforskelGns. fart
1.   Jumbo-Visma 33' 55"56.963 km/t
2.   EF Education-EasyPost 33' 56"+ 1"56.935 km/t
3.   Team Jayco AlUla 33' 59"+ 4"56.851 km/t
4.   Groupama-FDJ 34' 09"+ 14"56.574 km/t
5.   UAE Team Emirates 34' 18"+ 23"56.327 km/t
6.   Bora-Hansgrohe 34' 20"+ 25"56.272 km/t
7.   Soudal Quick-Step 34' 34"+ 39"55.892 km/t
8.   Trek-Segafredo 34' 40"+ 45"55.731 km/t
9.   Bahrain Victorious 34' 42"+ 47"55.677 km/t
10.   Ineos Grenadiers 34' 43"+ 48"55.651 km/t
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Magnus Cort  EF Education-EasyPost
2.   Nathan Van Hooydonck Jumbo-Visma+ 1"
3.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 3"
4.   Jan Tratnik Jumbo-Visma+ 3"
5.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 3"
6.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 7"
7.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 8"
8.   Tobias Foss Jumbo-Visma+ 8"
9.   Kelland O'Brien  Team Jayco AlUla+ 11"
10.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 14"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape redigér

Saint-Amand-Montrond - La Loge des Gardes
 
middel bjergetape
(164,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates4t 01' 17"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 1"
3.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 34"
4.   Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën Team+ 42"
5.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 43"
6.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 43"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 51"
8.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 51"
9.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 51"
10.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 51"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates11t 55' 00"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 10"
3.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 44"
4.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 56"
5.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 1' 19"
6.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 40"
7.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 1' 40"
8.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 1' 42"
9.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 1' 44"
10.   Matteo Sobrero Team Jayco AlUla+ 1' 54"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape redigér

Saint-Symphorien-sur-Coise - Saint-Paul-Trois-Châteaux
 
kuperet etape
(212,4 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Olav Kooij Jumbo-Visma5t 19' 54"
2.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 0"
3.   Tim Merlier Soudal Quick-Step+ 0"
4.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 0"
5.   Max Kanter Movistar Team+ 0"
6.   Bryan Coquard Cofidis+ 0"
7.   Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
8.   Arne Marit Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
9.   Hugo Page Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
10.   Cees Bol Astana Qazaqstan Team+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar   UAE Team Emirates17t 14' 52"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 6"
3.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 46"
4.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 58"
5.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 1' 21"
6.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 42"
7.   Daniel Martínez Ineos Grenadiers+ 1' 42"
8.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 1' 44"
9.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 1' 46"
10.   Matteo Sobrero Team Jayco AlUla+ 1' 56"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape redigér

Tourves - La Colle-sur-Loup
 
kuperet etape
(197,4 km)
  • Etapen blev aflyst af sikkerhedsmæssige årsager. Voldsomme vinde, som især forårsagede adskillige væltede træer i regionen, gjorde aflysningen af ​​etapen uundgåelig.[1]

7. etape redigér

Nice - Col de la Couillole
 
bjergetape
(142,9 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar   UAE Team Emirates3t 56' 08"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 2"
3.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 6"
4.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 19"
5.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 24"
6.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 28"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 30"
8.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 38"
9.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 38"
10.   Pierre Latour TotalEnergies+ 53"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates21t 10' 50"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 12"
3.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 58"
4.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 1' 27"
5.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 1' 59"
6.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 2' 20"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 2' 22"
8.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 2' 32"
9.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 3' 08"
10.   Pierre Latour TotalEnergies+ 3' 17"
Kilde: ProCyclingStats


8. etape redigér

Nice - Nice
 
bjergetape
(118,4 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates2t 51' 02"
2.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 33"
3.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 33"
4.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 33"
5.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 33"
6.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 43"
7.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 43"
8.   Romain Bardet Team DSM+ 43"
9.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 43"
10.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 43"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet redigér

 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Mest angrebsivrige
 
Holdkonkurrence
 
1. etape
 
kuperet etape
  Tim Merlier  Tim Merlier  Tim Merlier  Neilson Powless  Tadej Pogačar  Paul Ourselin  Trek-Segafredo
2. etape
 
flad etape
  Mads Pedersen   Mads Pedersen   Mads Pedersen   Jonas Gregaard  Jonas Gregaard  EF Education-EasyPost
3. etape
 
holdtidskørsel
  Jumbo-Visma  Magnus Cort  Kelland O'Brienikke uddelt  Jumbo-Visma
4. etape
 
middel bjergetape
  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar  Lilian Calmejane  Team Jayco AlUla
5. etape
 
kuperet etape
  Olav Kooij  Mads Pedersen   Sandy Dujardin
6. etape
 
kuperet etape
aflysning af etapenaflysning af etapen
7. etape
 
bjergetape
  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar  Kobe Goossens
8. etape
 
bjergetape
  Tadej Pogačar  Wout Poels
Samlet  Tadej Pogačar  Tadej Pogačar  Jonas Gregaard  Tadej Pogačarikke uddelt  Team Jayco AlUla

Resultater redigér

Samlede stilling redigér

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates24t 01' 38"
2.   David Gaudu Groupama-FDJ+ 53"
3.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma+ 1' 39"
4.   Simon Yates Team Jayco AlUla+ 2' 14"
5.   Gino Mäder Bahrain Victorious+ 2' 56"
6.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 3' 17"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 3' 19"
8.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 3' 19"
9.   Pavel Sivakov Ineos Grenadiers+ 4' 05"
10.   Jack Haig Bahrain Victorious+ 4' 56"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen redigér

 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates65 point
2.   David Gaudu Groupama-FDJ41 point
3.   Olav Kooij Jumbo-Visma34 point
4.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma26 point
5.   Simon Yates Team Jayco AlUla16 point
6.   Gino Mäder Bahrain Victorious15 point
7.   Neilson Powless EF Education-EasyPost11 point
8.   Romain Bardet Team DSM11 point
9.   Matteo Jorgenson Movistar Team9 point
10.   Magnus Cort EF Education-EasyPost9 point


Bjergkonkurrencen redigér

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Jonas Gregaard  Uno-X Pro Cycling Team45 point
2.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates32 point
3.   David Gaudu Groupama-FDJ15 point
4.   Pascal Eenkhoorn Lotto Dstny11 point
5.   Wout Poels Bahrain Victorious10 point
6.   David de la Cruz Astana Qazaqstan Team9 point
7.   Sandy Dujardin TotalEnergies8 point
8.   Jonas Vingegaard Jumbo-Visma5 point
9.   Oliver Naesen AG2R Citroën Team5 point
10.   Anders Skaarseth Uno-X Pro Cycling Team5 point


Ungdomskonkurrencen redigér

 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Tadej Pogačar    UAE Team Emirates24t 01' 38"
2.   Matteo Jorgenson Movistar Team+ 3' 19"
3.   Kévin Vauquelin Arkéa-Samsic+ 14' 52"
4.   Michel Ries Arkéa-Samsic+ 35' 50"
5.   Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team+ 41' 20"
6.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 43' 04"
7.   Clément Champoussin Arkéa-Samsic+ 43' 16"
8.   Matis Louvel Arkéa-Samsic+ 51' 26"
9.   Matthew Dinham Team DSM+ 51' 48"
10.   Brent Van Moer Lotto Dstny+ 51' 48"


Holdkonkurrencen redigér

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Team Jayco AlUla 71t 18' 58"
2.   Bahrain Victorious + 10' 12"
3.   Groupama-FDJ + 16' 43"
4.   AG2R Citroën Team + 20' 19"
5.   Jumbo-Visma + 32' 09"
6.   Ineos Grenadiers + 34' 02"
7.   Movistar Team + 40' 51"
8.   Intermarché-Circus-Wanty + 48' 01"
9.   Astana Qazaqstan Team + 49' 33"
10.   Team DSM + 51' 16"


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (4)

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[2]
Rygnummer Rytter Hold Placering
1 Jonas Vingegaard Team Jumbo-Visma 3
33 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates 68
104 Magnus Cort EF Education-EasyPost 61
125 Mathias Norsgaard Movistar Team 88
131 Mattias Skjelmose Trek-Segafredo DNF–7
136 Mads Pedersen Trek-Segafredo DNF–7
142 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step DNF–7
171 Søren Kragh Andersen Alpecin-Deceuninck 44
212 Anthon Charmig Uno-X Pro Cycling Team 46
217 Jonas Gregaard Uno-X Pro Cycling Team 76

* DNF = gennemførte ikke

Startliste redigér

  Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1  Jonas Vingegaard (DEN) 3.
2  Edoardo Affini (ITA) 94.
3  Rohan Dennis (AUS) 85.
4  Tobias Foss (NOR)   (enkeltstart) 23.
5  Olav Kooij (NED) 105.
6  Jan Tratnik (SLO)  (enkeltstart) 40.
7  Nathan Van Hooydonck (BEL) 52.
Sportsdirektør: Marc Reef, Grischa Niermann
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
11  Simon Yates (GBR) 4.
12  Luke Durbridge (AUS) 80.
13  Lucas Hamilton (AUS) 22.
14  Chris Harper (AUS) 20.
15  Michael Matthews (AUS) DNF-7
16  Kelland O'Brien (AUS) 70.
17  Matteo Sobrero (ITA) 29.
Sportsdirektør: David McPartland, Tristan Hoffman
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
21  Daniel Martínez (COL) 25.
22  Omar Fraile (ESP) DNF-8
23  Jhonatan Narváez (ECU) 43.
24  Pavel Sivakov (FRA) 9.
25  Connor Swift (GBR) 92.
26  Ben Swift (GBR) 59.
27  Joshua Tarling (GBR) DNF-7
Sportsdirektør: Steve Cummings, Xabier Zandio
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
31  Tadej Pogačar (SLO) 1.
32  Rui Oliveira (POR) 93.
33  Mikkel Bjerg (DEN) 68.
34  Felix Großschartner (AUT)  (landevej og enkeltstart) 54.
35  Domen Novak (SLO) 77.
36  Matteo Trentin (ITA) 95.
37  Tim Wellens (BEL) 79.
Sportsdirektør: Andrej Hauptman, Simone Pedrazzini
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41  Maximilian Schachmann (GER) DNS-7
42  Sam Bennett (IRL) DNS-7
43  Marco Haller (AUT) 71.
44  Bob Jungels (LUX)  (enkeltstart) 19.
45  Ryan Mullen (IRL) 112.
46  Nils Politt (GER)  (landevej) 45.
47  Danny van Poppel (NED) DNF-8
Sportsdirektør: Rolf Aldag, Jens Zemke
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
51  Romain Bardet (FRA) 7.
52  Pavel Bittner (CZE) 101.
53  John Degenkolb (GER) 84.
54  Matthew Dinham (AUS) 57.
55  Nils Eekhoff (NED) 116.
56  Chris Hamilton (AUS) 34.
57  Kevin Vermaerke (USA) 47.
Sportsdirektør: Phil West, Joey van Rhee
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
61  David Gaudu (FRA) 2.
62  Arnaud Démare (FRA) DNF-8
63  Kevin Geniets (LUX) 26.
64  Ignatas Konovalovas (LTU) DNF-8
65  Stefan Küng (SUI) 32.
66  Rudy Molard (FRA) 17.
67  Miles Scotson (AUS) DNF-8
Sportsdirektør: Sébastien Joly, Philippe Mauduit
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
71  Jack Haig (AUS) 10.
72  Kamil Gradek (POL) 110.
73  Filip Maciejuk (POL) 115.
74  Gino Mäder (SUI) 5.
75  Jonathan Milan (ITA) DNF-4
76  Wout Poels (NED) 27.
77  Fred Wright (GBR) 67.
Sportsdirektør: Xavier Florencio, Enrico Poitschke
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
81  Jon Izagirre (ESP) 21.
82  Bryan Coquard (FRA) 90.
83  Rubén Fernández (ESP) DNF-7
84  Simon Geschke (GER) 49.
85  Alexis Renard (FRA) 97.
86  Benjamin Thomas (FRA) DNF-4
87  Max Walscheid (GER) DNS-5
Sportsdirektør: Bingen Fernández, Alain Deloeuil
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
91  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 11.
92  Clément Berthet (FRA) 15.
93  Mikaël Cherel (FRA) 66.
94  Stan Dewulf (BEL) 51.
95  Dorian Godon (FRA) 38.
96  Oliver Naesen (BEL) 41.
97  Larry Warbasse (USA) 36.
Sportsdirektør: Stéphane Goubert, Julien Jurdie
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
101  Neilson Powless (USA) 6.
102  Stefan Bissegger (SUI) 72.
103  Owain Doull (GBR) 63.
104  Magnus Cort (DEN) 61.
105  Andrea Piccolo (ITA) DNS-5
106  Thomas Scully (NZL) 102.
107  Marijn van den Berg (NED) DNS-5
Sportsdirektør: Andreas Klier, Charles Wegelius
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
111  Kévin Vauquelin (FRA) 18.
112  Clément Champoussin (FRA) 48.
113  David Dekker (NED) DNF-8
114  Thibault Guernalec (FRA) 117.
115  Matis Louvel (FRA) 56.
116  Daniel McLay (GBR) DNF-7
117  Michel Ries (LUX) 37.
Sportsdirektør: Yvon Caër, Roger Tréhin
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121  Matteo Jorgenson (USA) 8.
122  Imanol Erviti (ESP) 81.
123  Iván García Cortina (ESP) 64.
124  Gorka Izagirre (ESP) 33.
125  Mathias Norsgaard (DEN) 88.
126  Max Kanter (GER) 106.
127  Gregor Mühlberger (AUT) 31.
Sportsdirektør: Yvon Ledanois, Iván Velasco
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
131  Mattias Skjelmose (DEN) DNF-7
132  Julien Bernard (FRA) 39.
133  Daan Hoole (NED) DNF-7
134  Alex Kirsch (LUX) DNF-7
135  Jacopo Mosca (ITA) 109.
136  Mads Pedersen (DEN) DNF-7
137  Otto Vergaerde (BEL) DNF-8
Sportsdirektør: Steven de Jong, Grégory Rast
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
141  Tim Merlier (BEL)  (landevej) DNS-8
142  Kasper Asgreen (DEN) DNF-7
143  Rémi Cavagna (FRA) 35.
144  Tim Declercq (BEL) 73.
145  Yves Lampaert (BEL) 50.
146  Mauro Schmid (SUI) DNS-3
147  Florian Sénéchal (FRA)  (landevej) 83.
Sportsdirektør: Klaas Lodewyck, Tom Steels
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
151  Arnaud De Lie (BEL) DNS-7
152  Cedric Beullens (BEL) 82.
153  Thomas De Gendt (BEL) DNF-7
154  Pascal Eenkhoorn (NED)  (landevej) 28.
155  Jacopo Guarnieri (ITA) 98.
156  Harry Sweeny (AUS) 62.
157  Brent Van Moer (BEL) 58.
Sportsdirektør: Maxime Monfort, Cherie Pridham
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
161  Pierre Latour (FRA) 14.
162  Edvald Boasson Hagen (NOR) 42.
163  Jérémy Cabot (FRA) 89.
164  Sandy Dujardin (FRA) 75.
165  Alan Jousseaume (FRA) 78.
166  Paul Ourselin (FRA) 69.
167  Anthony Turgis (FRA) 113.
Sportsdirektør: Dominique Arnould, Benoît Génauzeau
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
171  Søren Kragh Andersen (DEN) 44.
172  Maurice Ballerstedt (GER) DNF-7
173  Kaden Groves (AUS) 91.
174  Senne Leysen (BEL) 111.
175  Jason Osborne (GER) DNS-8
176  Edward Planckaert (BEL) 99.
177  Lionel Taminiaux (BEL) 107.
Sportsdirektør: Frederik Willems, Preben Van Hecke
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlacering
181  Lilian Calmejane (FRA) 16.
182  Aimé De Gendt (BEL) 86.
183  Kobe Goossens (BEL) 13.
184  Arne Marit (BEL) 96.
185  Hugo Page (FRA) 103.
186  Baptiste Planckaert (BEL) 87.
187  Taco van der Hoorn (NED) 104.
Sportsdirektør: Laurenzo Lapage, Steven De Neef
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
191  Luis León Sánchez (ESP) 24.
192  Cees Bol (NED) DNF-8
193  David de la Cruz (ESP) 12.
194  Dmitrij Gruzdev (KAZ) 114.
195  Davide Martinelli (ITA) DNF-7
196  Vadim Pronskij (KAZ) 100.
197  Javier Romo (ESP) 60.
Sportsdirektør: Dmitrij Fofonov, Bruno Cenghialta
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
201  Hugo Houle (CAN) 30.
202  Sebastian Berwick (AUS) DNF-7
203  Taj Jones (AUS) DNS-7
204  Guy Sagiv (ISR) DNS-7
205  Nick Schultz (AUS) 53.
206  Tom Van Asbroeck (BEL) DNS-7
207  Stephen Williams (GBR) DNF-7
Sportsdirektør: Óscar Guerrero, René Mandri
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlacering
211  Alexander Kristoff (NOR) 108.
212  Anthon Charmig (DEN) 46.
213  Erik Nordsæter Resell (NOR) 74.
214  Anders Skaarseth (NOR) 65.
215  Rasmus Tiller (NOR)  (landevej) 55.
216  Søren Wærenskjold (NOR) DNF-7
217  Jonas Gregaard (DEN) 76.
Sportsdirektør: Stig Kristiansen, Christian Andersen

Referencer redigér

  1. ^ Frese, Christian (10. marts 2023). "6. etape af Paris-Nice er aflyst". Feltet.dk. Hentet 10. marts 2023.
  2. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 4. marts 2023.

Eksterne henvisninger redigér