Paris-Nice 2024 var den 82. udgave af det franske etapeløb Paris-Nice. Cykelløbets otte etaper blev kørt over 1.150,5 km fra 3. til 10. marts 2024 med start i Les Mureaux og mål i Nice. Løbet var sjette arrangement på UCI World Tour 2024, og begyndte dagen før Tirreno-Adriatico.

Paris-Nice 2024
Løbsdetaljer
Rute82. Paris-Nice
KonkurrenceUCI World Tour 2024 2.UWT
Etaper8
Datoer3. – 10. marts 2024
Distance1.150,2 km
LandFRA Frankrig
StartbyLes Mureaux
MålbyNice
Hold22
Startende ryttere154
Fuldførende ryttere10
Gennemsnitlig fart41,315 km/t
Elevation17.180 m
Resultater
VinderUSA Matteo Jorgenson (Team Visma | Lease a Bike)
ToerBEL Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
TreerUSA Brandon McNulty (UAE Team Emirates)
PointtrøjeBEL Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
BjergtrøjeBEL Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
UngdomstrøjeUSA Matteo Jorgenson (Team Visma | Lease a Bike)
HoldkonkurrenceUAE UAE Team Emirates
◀2023
Dokumentation

Amerikanske Matteo Jorgenson fra Team Visma | Lease a Bike vandt løbet samlet, uden at vinde en etape. Den danske mester Mattias Skjelmose vandt 6. etape og blev nummer fire i det samlede klassement.

Etaperne

redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 3. mar.Les Mureaux – Les Mureaux
 
kuperet etape
157,71.671 m  Olav Kooij  Olav Kooij
2. etape 4. mar.Thoiry – Montargis
 
flad etape
177,61.070 m  Arvid de Kleijn  Laurence Pithie
3. etape 5. mar.AuxerreAuxerre
 
holdtidskørsel
26,9412 m  UAE Team Emirates  Brandon McNulty
4. etape 6. mar.Chalon-sur-Saône – Mont Brouilly
 
bjergetape
1833.341 m  Santiago Buitrago  Luke Plapp
5. etape 7. mar.Saint-Sauveur-de-Montagut – Sisteron
 
middel bjergetape
193,52.274 m  Olav Kooij  Luke Plapp
6. etape 8. mar.Sisteron – La Colle-sur-Loup
 
middel bjergetape
198,22.866 m  Mattias Skjelmose  Brandon McNulty
7. etape 9. mar.Nice – Madone d'Utelle
 
bjergetape
1042.342 m  Aleksandr Vlasov  Brandon McNulty
8. etape 10. mar.NiceNice
 
middel bjergetape
109,32.296 m  Remco Evenepoel  Matteo Jorgenson

1. etape

redigér
Les Mureaux - Les Mureaux
 
kuperet etape
(157,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Olav Kooij Team Visma | Lease a Bike3t 36' 28"
2.   Mads Pedersen Lidl-Trek+ 0"
3.   Laurence Pithie Groupama-FDJ+ 0"
4.   Nils Eekhoff Team dsm-firmenich PostNL+ 0"
5.   Madis Mihkels Intermarché-Wanty+ 0"
6.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 0"
7.   Matteo Trentin Tudor Pro Cycling Team+ 0"
8.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 0"
9.   Sandy Dujardin TotalEnergies+ 0"
10.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Olav Kooij    Team Visma | Lease a Bike3t 36' 18"
2.   Mads Pedersen Lidl-Trek+ 4"
3.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 4"
4.   Laurence Pithie Groupama-FDJ+ 6"
5.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 6"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 8"
7.   Nils Eekhoff Team dsm-firmenich PostNL+ 10"
8.   Madis Mihkels Intermarché-Wanty+ 10"
9.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 10"
10.   Matteo Trentin Tudor Pro Cycling Team+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape

redigér
Thoiry - Montargis
 
flad etape
(177,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Arvid de Kleijn Tudor Pro Cycling Team4t 41' 14"
2.   Laurence Pithie Groupama-FDJ+ 0"
3.   Dylan Groenewegen Team Jayco AlUla+ 0"
4.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe+ 0"
5.   Gerben Thijssen Intermarché-Wanty+ 0"
6.   Sam Bennett Decathlon-AG2R La Mondiale+ 0"
7.   Dries Van Gestel TotalEnergies+ 0"
8.   Mads Pedersen Lidl-Trek+ 0"
9.   Pascal Ackermann Israel-Premier Tech+ 0"
10.   Matteo Sobrero Bora-Hansgrohe+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Laurence Pithie    Groupama-FDJ8t 17' 20"
2.   Mads Pedersen Lidl-Trek+ 0"
3.   Olav Kooij Team Visma | Lease a Bike+ 0"
4.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 4"
5.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 6"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 8"
7.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 8"
8.   Kaden Groves Alpecin-Deceuninck+ 10"
9.   Sam Bennett Decathlon-AG2R La Mondiale+ 10"
10.   Jon Barrenetxea Movistar Team+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape

redigér
Auxerre - Auxerre
 
holdtidskørsel
(26,9 km)
 Etaperesultat
HoldTidTidsforskelGns. fart
1.   UAE Team Emirates 31' 23"51.429 km/t
2.   Team Jayco AlUla 31' 38"+ 15"51.022 km/t
3.   EF Education-EasyPost 31' 43"+ 20"50.888 km/t
4.   Soudal Quick-Step 31' 45"+ 22"50.835 km/t
5.   Ineos Grenadiers 31' 45"+ 22"50.835 km/t
6.   Team Visma | Lease a Bike 32' 01"+ 38"50.411 km/t
7.   Astana Qazaqstan Team 32' 02"+ 39"50.385 km/t
8.   Decathlon-AG2R La Mondiale 32' 02"+ 39"50.385 km/t
9.   Cofidis 32' 02"+ 39"50.385 km/t
10.   Bahrain Victorious 32' 05"+ 42"50.306 km/t
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates8t 48' 53"
2.   Finn Fisher-Black  UAE Team Emirates+ 0"
3.   João Almeida UAE Team Emirates+ 0"
4.   Jay Vine UAE Team Emirates+ 0"
5.   Michael Matthews Team Jayco AlUla+ 15"
6.   Chris Harper Team Jayco AlUla+ 15"
7.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 15"
8.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 18"
9.   Owain Doull EF Education-EasyPost+ 20"
10.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape

redigér
Chalon-sur-Saône - Mont Brouilly
 
bjergetape
(183 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Santiago Buitrago Bahrain Victorious4t 25' 52"
2.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 10"
3.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 37"
4.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 37"
5.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 39"
6.   Felix Gall Decathlon-AG2R La Mondiale+ 39"
7.   Primož Roglič Bora-Hansgrohe+ 39"
8.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 39"
9.   Harold Tejada Astana Qazaqstan Team+ 43"
10.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates+ 46"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Luke Plapp   Team Jayco AlUla13t 15' 04"
2.   Santiago Buitrago Bahrain Victorious+ 13"
3.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 27"
4.   João Almeida UAE Team Emirates+ 29"
5.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 30"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 40"
7.   Chris Harper Team Jayco AlUla+ 46"
8.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 52"
9.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 54"
10.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 1' 02"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape

redigér
Saint-Sauveur-de-Montagut - Sisteron
 
middel bjergetape
(193,5 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Olav Kooij Team Visma | Lease a Bike4t 23' 02"
2.   Mads Pedersen Lidl-Trek+ 0"
3.   Pascal Ackermann Israel-Premier Tech+ 0"
4.   Sam Bennett Decathlon-AG2R La Mondiale+ 0"
5.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe+ 0"
6.   Tobias Lund Andresen Team dsm-firmenich PostNL+ 0"
7.   Matteo Trentin Tudor Pro Cycling Team+ 0"
8.   Laurence Pithie  Groupama-FDJ+ 0"
9.   Madis Mihkels Intermarché-Wanty+ 0"
10.   Dušan Rajović Bahrain Victorious+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Luke Plapp   Team Jayco AlUla17t 38' 48"
2.   Santiago Buitrago Bahrain Victorious+ 13"
3.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 27"
4.   João Almeida UAE Team Emirates+ 29"
5.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 30"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 40"
7.   Chris Harper Team Jayco AlUla+ 46"
8.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 52"
9.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 54"
10.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 1' 02"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape

redigér
Sisteron - La Colle-sur-Loup
 
middel bjergetape
(198,2 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek4t 36' 51"
2.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 0"
3.   Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike+ 0"
4.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 52"
5.   Harold Tejada Astana Qazaqstan Team+ 53"
6.   Aurélien Paret-Peintre Decathlon-AG2R La Mondiale+ 53"
7.   Felix Gall Decathlon-AG2R La Mondiale+ 53"
8.   Wilco Kelderman Team Visma | Lease a Bike+ 53"
9.   Primož Roglič Bora-Hansgrohe+ 53"
10.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 53"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates22t 15' 58"
2.   Matteo Jorgenson  Team Visma | Lease a Bike+ 23"
3.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 34"
4.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 54"
5.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 1' 03"
6.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 1' 14"
7.   João Almeida UAE Team Emirates+ 1' 30"
8.   Felix Gall Decathlon-AG2R La Mondiale+ 1' 36"
9.   Harold Tejada Astana Qazaqstan Team+ 1' 37"
10.   Wilco Kelderman Team Visma | Lease a Bike+ 1' 39"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape

redigér
Nice - Madone d'Utelle
 
bjergetape
(104 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe2t 44' 03"
2.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 8"
3.   Primož Roglič Bora-Hansgrohe+ 8"
4.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 8"
5.   Matteo Jorgenson  Team Visma | Lease a Bike+ 8"
6.   Santiago Buitrago Bahrain Victorious+ 13"
7.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates+ 27"
8.   Wilco Kelderman Team Visma | Lease a Bike+ 31"
9.   Aurélien Paret-Peintre Decathlon-AG2R La Mondiale+ 36"
10.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 40"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates25t 00' 28"
2.   Matteo Jorgenson  Team Visma | Lease a Bike+ 4"
3.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 35"
4.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 36"
5.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 47"
6.   Primož Roglič Bora-Hansgrohe+ 1' 21"
7.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 1' 42"
8.   Wilco Kelderman Team Visma | Lease a Bike+ 1' 43"
9.   Aurélien Paret-Peintre Decathlon-AG2R La Mondiale+ 1' 53"
10.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 2' 05"
Kilde: ProCyclingStats


8. etape

redigér
Nice - Nice
 
middel bjergetape
(109,3 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step2t 50' 03"
2.   Matteo Jorgenson  Team Visma | Lease a Bike+ 0"
3.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 50"
4.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 1' 39"
5.   Brandon McNulty  UAE Team Emirates+ 1' 39"
6.   Samuele Battistella Astana Qazaqstan Team+ 2' 13"
7.   Michael Storer Tudor Pro Cycling Team+ 2' 13"
8.   Felix Gall Decathlon-AG2R La Mondiale+ 2' 13"
9.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 2' 13"
10.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 2' 13"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet

redigér
 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Mest angrebsivrige
 
Holdkonkurrence
 
1. etape
 
kuperet etape
  Olav Kooij  Olav Kooij  Olav Kooij  Jonas Rutsch  Olav Kooij  Jonas Rutsch  Team Visma | Lease a Bike
2. etape
 
flad etape
  Arvid de Kleijn  Laurence Pithie  Laurence Pithie  Mathieu Burgaudeau  Laurence Pithie  Mathieu Burgaudeau
3. etape
 
holdtidskørsel
  UAE Team Emirates  Brandon McNulty  Finn Fisher-Blackikke uddelt  UAE Team Emirates
4. etape
 
bjergetape
  Santiago Buitrago  Luke Plapp  Luke Plapp  Cristian Scaroni  Ineos Grenadiers
5. etape
 
middel bjergetape
  Olav Kooij  Mads Pedersen   Pierre Latour
6. etape
 
middel bjergetape
  Mattias Skjelmose  Brandon McNulty  Matteo Jorgenson  Mads Pedersen   UAE Team Emirates
7. etape
 
bjergetape
  Aleksandr Vlasov  Johan Jacobs
8. etape
 
middel bjergetape
  Remco Evenepoel  Matteo Jorgenson  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel
Samlet  Matteo Jorgenson  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel  Matteo Jorgensonikke uddelt  UAE Team Emirates

Resultater

redigér

Samlede stilling

redigér
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Matteo Jorgenson   Team Visma | Lease a Bike27t 50' 23"
2.   Remco Evenepoel   Soudal Quick-Step+ 30"
3.   Brandon McNulty UAE Team Emirates+ 1' 47"
4.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 2' 22"
5.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 2' 57"
6.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 3' 08"
7.   Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 4' 03"
8.   Wilco Kelderman Team Visma | Lease a Bike+ 4' 04"
9.   Felix Gall Decathlon-AG2R La Mondiale+ 4' 35"
10.   Primož Roglič Bora-Hansgrohe+ 5' 33"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen

redigér
 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Remco Evenepoel   Soudal Quick-Step69 point
2.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek61 point
3.   Matteo Jorgenson   Team Visma | Lease a Bike61 point
4.   Mads Pedersen Lidl-Trek60 point
5.   Laurence Pithie Groupama-FDJ56 point
6.   Danny van Poppel Bora-Hansgrohe44 point
7.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe29 point
8.   Brandon McNulty UAE Team Emirates27 point
9.   Matteo Trentin Tudor Pro Cycling Team24 point
10.   Egan Bernal Ineos Grenadiers23 point


Bjergkonkurrencen

redigér
 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Remco Evenepoel   Soudal Quick-Step47 point
2.   Mathieu Burgaudeau TotalEnergies44 point
3.   Cristian Scaroni Astana Qazaqstan Team44 point
4.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe41 point
5.   Matteo Jorgenson   Team Visma | Lease a Bike27 point
6.   Victor Campenaerts Lotto Dstny16 point
7.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek14 point
8.   Jonas Rutsch EF Education-EasyPost13 point
9.   Luke Plapp Team Jayco AlUla11 point
10.   Primož Roglič Bora-Hansgrohe10 point


Ungdomskonkurrencen

redigér
 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Matteo Jorgenson   Team Visma | Lease a Bike27t 50' 23"
2.   Remco Evenepoel   Soudal Quick-Step+ 30"
3.   Mattias Skjelmose Lidl-Trek+ 2' 22"
4.   Luke Plapp Team Jayco AlUla+ 3' 08"
5.   Ewen Costiou Arkéa-B&B Hotels+ 16' 25"
6.   Ilan Van Wilder Soudal Quick-Step+ 24' 11"
7.   Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 39' 21"
8.   Jon Barrenetxea Movistar Team+ 57' 23"
9.   Jordan Jegat TotalEnergies+ 1t 01' 12"
10.   Finn Fisher-Black UAE Team Emirates+ 1t 06' 36"


Holdkonkurrencen

redigér
 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   UAE Team Emirates  83t 51' 18"
2.   Team Visma | Lease a Bike + 7' 45"
3.   Soudal Quick-Step + 8' 18"
4.   Bora-Hansgrohe + 22' 49"
5.   Ineos Grenadiers + 25' 19"
6.   Decathlon-AG2R La Mondiale + 38' 22"
7.   Bahrain Victorious + 1t 15' 26"
8.   Movistar Team + 1t 15' 47"
9.   Astana Qazaqstan Team + 1t 29' 34"
10.   Lidl-Trek + 1t 32' 40"


Hold og ryttere

redigér
UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (4)

Danske ryttere

redigér
  Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
25 Casper Pedersen Soudal Quick-Step DNF–8
61 Mads Pedersen Lidl-Trek 73
66 Mattias Skjelmose   Lidl-Trek 4
137 Michael Valgren EF Education-EasyPost 44
143 Anthon Charmig Astana Qazaqstan Team 66
156 Mathias Norsgaard Movistar Team 101
162 Tobias Lund Andresen Team DSM-Firmenich PostNL DNS–6
181 Jakob Fuglsang Israel-Premier Tech 48

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start

Startliste

redigér
  Startliste
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
1  Primož Roglič (SLO) 10.
2  Nico Denz (GER)
3  Marco Haller (AUT)
4  Bob Jungels (LUX)
5  Matteo Sobrero (ITA)
6  Danny van Poppel (NED)
7  Aleksandr Vlasov
Sportsdirektør: Rolf Aldag, Patxi Vila
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
11  David Gaudu (FRA) DNS-8
12  Sven Erik Bystrøm (NOR)
13  Kevin Geniets (LUX) DNF-8
14  Quentin Pacher (FRA)
15  Laurence Pithie (NZL)
16  Clément Russo (FRA)
17  Samuel Watson (GBR)
Sportsdirektør: Thierry Bricaud, Benoît Vaugrenard
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
21  Remco Evenepoel (BEL)   (landevej og enkeltstart)   2.
22  Mattia Cattaneo (ITA)
23  Yves Lampaert (BEL)
24  Gianni Moscon (ITA)
25  Casper Pedersen (DEN)
26  Ilan Van Wilder (BEL)
27  Louis Vervaeke (BEL)
Sportsdirektør: Tom Steels, Klaas Lodewyck
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
31  João Almeida (POR)  (enkeltstart)
32  Finn Fisher-Black (NZL)
33  Felix Großschartner (AUT)
34  Brandon McNulty (USA)  (enkeltstart)
35  Nils Politt (GER)  (enkeltstart)
36  Marc Soler (ESP) DNF-4
37  Jay Vine (AUS)
Sportsdirektør: Marco Marcato, Simone Pedrazzini
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlacering
41  Matteo Jorgenson (USA)   
42  Edoardo Affini (ITA)
43  Koen Bouwman (NED)
44  Wilco Kelderman (NED)
45  Olav Kooij (NED) DNF-8
46  Tim van Dijke (NED)
47  Mick van Dijke (NED)
Sportsdirektør: Marc Reef, Frans Maassen
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
51  Egan Bernal (COL)
52  Jonathan Castroviejo (ESP)  (enkeltstart)
53  Laurens De Plus (BEL)
54  Omar Fraile (ESP)
55  Carlos Rodríguez (ESP)
56  Joshua Tarling (GBR)  (enkeltstart)
57  Ben Turner (GBR)
Sportsdirektør: Christian Knees, Steve Cummings
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlacering
61  Mads Pedersen (DEN)
62  Julien Bernard (FRA)
63  Tim Declercq (BEL)
64  Ryan Gibbons (RSA)  (landevej og enkeltstart)
65  Otto Vergaerde (BEL)
66  Mattias Skjelmose (DEN)  (landevej)
67  Jasper Stuyven (BEL)
Sportsdirektør: Michael Schär, Grégory Rast
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlacering
71  Felix Gall (AUT)
72  Bruno Armirail (FRA)
73  Sam Bennett (IRL)
74  Dries De Bondt (BEL)
75  Dorian Godon (FRA)
76  Oliver Naesen (BEL) DNS-4
77  Aurélien Paret-Peintre (FRA)
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Sébastien Joly
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
81  Michael Matthews (AUS) DNF-4
82  Luke Durbridge (AUS)
83  Dylan Groenewegen (NED) DNS-7
84  Chris Harper (AUS)
85  Luka Mezgec (SLO) DNF-7
86  Luke Plapp (AUS)  (landevej og enkeltstart)
87  Elmar Reinders (NED) DNS-8
Sportsdirektør: Mathew Hayman
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
91  Jon Izagirre (ESP)
92  Bryan Coquard (FRA) DNF-6
93  Nicolas Debeaumarché (FRA)
94  Alexis Gougeard (FRA) DNF-6
95  Gorka Izagirre (ESP) DNF-4
96  Anthony Perez (FRA)
97  Benjamin Thomas (FRA)
Sportsdirektør: Bingen Fernández, Jean-Luc Jonrond
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
101  Pello Bilbao (ESP)
102  Santiago Buitrago (COL) DNF-8
103  Kamil Gradek (POL)
104  Jack Haig (AUS)
105  Dušan Rajović (SRB)  
106  Jasha Sütterlin (GER)
107  Fred Wright (GBR)  (landevej)
Sportsdirektør: Enrico Poitschke, Michał Gołaś
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlacering
111  Arnaud Démare (FRA) DNS-7
112  Clément Champoussin (FRA)
113  Ewen Costiou (FRA)
114  Donavan Grondin (FRA) DNF-6
115  Thibault Guernalec (FRA)
116  Łukasz Owsian (POL)
117  Miles Scotson (AUS)
Sportsdirektør: Arnaud Gérard, Sébastien Hinault
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
121  Arnaud De Lie (BEL) DNS-4
122  Cedric Beullens (BEL)
123  Victor Campenaerts (BEL)
124  Jasper De Buyst (BEL) DNF-7
125  Pascal Eenkhoorn (NED)
126  Mathijs Paasschens (NED)
127  Brent Van Moer (BEL)
Sportsdirektør: Tony Gallopin, Dirk Demol
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
131  Rigoberto Urán (COL) DNF-7
132  Stefan Bissegger (SUI)  (enkeltstart)
133  Owain Doull (GBR)
134  Andrea Piccolo (ITA) DNS-5
135  Jonas Rutsch (GER)
136  Harry Sweeny (AUS)
137  Michael Valgren (DEN)
Sportsdirektør: Andreas Klier, Sebastian Langeveld
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
141  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevej og enkeltstart) DNF-7
142  Samuele Battistella (ITA)
143  Anthon Charmig (DEN)
144  Cristian Scaroni (ITA)
145  Rüdiger Selig (GER) DNF-6
146  Harold Tejada (COL)
147  Dmitrij Gruzdev (KAZ)
Sportsdirektør: Aleksandr Sjefer, Dmitrij Fofonov
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
151  Ruben Guerreiro (POR)
152  Jon Barrenetxea (ESP)
153  Will Barta (USA)
154  Rémi Cavagna (FRA)  (enkeltstart)
155  Johan Jacobs (SUI)
156  Mathias Norsgaard (DEN)
157  Albert Torres (ESP)
Sportsdirektør: Iván Velasco, Pablo Lastras
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlacering
161  Fabio Jakobsen (NED) DNF-5
162  Tobias Lund Andresen (DEN) DNS-6
163  Nils Eekhoff (NED) DNS-6
164  Gijs Leemreize (NED)
165  Timo Roosen (NED) DNF-7
166  Martijn Tusveld (NED)
167  Julius van den Berg (NED) DNF-5
Sportsdirektør: Pim Ligthart, Christian Guiberteau
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
171  Kaden Groves (AUS) DNF-5
172  Maurice Ballerstedt (GER)
173  Silvan Dillier (SUI) DNS-6
174  Robbe Ghys (BEL)
175  Jason Osborne (GER)
176  Edward Planckaert (BEL)
177  Luca Vergallito (ITA)
Sportsdirektør: Frederik Willems, Jens Keukeleire
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
181  Jakob Fuglsang (DEN)
182  Pascal Ackermann (GER) DNS-7
183  Guillaume Boivin (CAN)
184  Hugo Hofstetter (FRA) DNF-6
185  Hugo Houle (CAN)
186  Michael Schwarzmann (GER) DNS-4
187  Rick Zabel (GER) DNS-7
Sportsdirektør: Jonathan Patrick McCarty, Óscar Guerrero
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlacering
191  Gerben Thijssen (BEL) DNS-7
192  Lilian Calmejane (FRA)
193  Dries De Pooter (BEL)
194  Madis Mihkels (EST) DNS-8
195  Adrien Petit (FRA)
196  Roel van Sintmaartensdijk (NED) DNS-3
197  Georg Zimmermann (GER)
Sportsdirektør: Pieter Vanspeybrouck, Steven De Neef
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
201  Mathieu Burgaudeau (FRA)
202  Steff Cras (BEL)
203  Sandy Dujardin (FRA)
204  Jordan Jegat (FRA)
205  Pierre Latour (FRA) DNF-7
206  Anthony Turgis (FRA) DNF-7
207  Dries Van Gestel (BEL)
Sportsdirektør: Benoît Génauzeau, Thibaut Macé
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
211  Michael Storer (AUS)
212  Arvid de Kleijn (NED) DNF-5
213  Arthur Kluckers (LUX)
214  Rick Pluimers (NED)
215  Matteo Trentin (ITA)
216  Yannis Voisard (SUI)
217  Maikel Zijlaard (NED) DNF-6
Sportsdirektør: Bart Leysen, Sylvain Blanquefort

Referencer

redigér
  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 2. marts 2024.

Eksterne henvisninger

redigér