Paris-Roubaix 2024 var den 121. udgave af det franske brostensmonument Paris-Roubaix. Linjeløbet blev kørt den 7. april 2024 med start i Compiègne og mål på Vélodrome André-Pétrieux i Roubaix. Løbet var 16. arrangement på UCI World Tour 2024.

Paris-Roubaix 2024
Mathieu van der Poel i soloridt på vej mod sejren.
Løbsdetaljer
Rute121. Paris-Roubaix
KonkurrenceUCI World Tour 2024 1.UWT
Dato7. april 2024
Distance259,7 km
LandFRA Frankrig
StartbyCompiègne
MålbyRoubaix
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere110
Gennemsnitlig fart47,802 km/t
Resultater
VinderNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
ToerBEL Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)
TreerDEN Mads Pedersen (Lidl-Trek)
◀2023
Dokumentation

For andet år i træk endte Mathieu van der Poel og Jasper Philipsen fra Alpecin-Deceuninck på første- og andenpladsen. Danske Mads Pedersen kom ind på tredjepladsen, hvilket var første gang siden 1896 at en dansker endte på podiet.[1]

Ruten redigér

Pavéerne i løbet redigér

Sektor Km Lokation Længde (m) Sværhedsgrad
29 96 Troisvilles > Inchy 2.200 02   
28 102,5 Viesly > Quiévy 1.800 03    
27 105,1 Quiévy > Saint-Python 3.700 04     
26 111,3 Viesly > Briastre 3.000 03    
25 122,6 Vertain > Saint-Martin-sur-Écaillon 2.300 03    
24 129,3 Capelle > Ruesnes 1.700 03    
23 138,3 Artres > Quérénaing 1.300 02   
22 140,1 Quérénaing > Maing 2.500 03    
21 143,2 Maing > Monchaux-sur-Écaillon 1.600 03    
20 156,2 Haveluy > Wallers 2.500 04     
19 164,4 Trouée d'Arenberg 2.300 05      
18 170,4 Wallers > Hélesmes 1.600 03    
17 177,2 Hornaing > Wandignies-Hamage 3.700 04     
16 184,7 Warlaing > Brillon 2.400 03    
15 188,2 Tilloy-lez-Marchiennes > Sars-et-Rosières 2.400 04     
14 194,5 Beuvry-la-Forêt > Orchies 1.400 03    
13 199,5 Orchies 1.700 03    
12 205,6 Auchy-lez-Orchies > Bersée 2.700 04     
11 211,1 Mons-en-Pévèle 3.000 05      
10 217,1 Mérignies > Avelin 01 700 02   
9 220,5 Pont-Thibaut > Ennevelin 1.400 03    
8 225,9 Templeuve - L'Épinette 01 200 01  
226,4 Templeuve - Moulin-de-Vertain 01 500 02   
7 232,8 Cysoing > Bourghelles 1.300 03    
6 235,3 Bourghelles > Wannehain 1.100 03    
5 239,8 Camphin-en-Pévèle 1.800 04     
4 242,5 Carrefour de l'Arbre 2.100 05      
3 244,8 Gruson 1.100 02   
2 251,5 Willems > Hem 1.400 03   
1 258,3 Roubaix (Espace Charles Crupelandt) 01 300 01  
I alt 01 55.700


Resultat redigér

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mathieu van der Poel Alpecin-Deceuninck5t 25' 58"
2.   Jasper Philipsen Alpecin-Deceuninck+ 3' 00"
3.   Mads Pedersen Lidl-Trek+ 3' 00"
4.   Nils Politt UAE Team Emirates+ 3' 00"
5.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 3' 15"
6.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 3' 47"
7.   Laurence Pithie Groupama-FDJ+ 3' 48"
8.   Jordi Meeus Bora-Hansgrohe+ 4' 47"
9.   Søren Wærenskjold Uno-X Mobility+ 4' 47"
10.   Madis Mihkels Intermarché-Wanty+ 4' 47"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (7)

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[2]
Rygnummer Rytter Hold Placering
21 Mads Pedersen Lidl-Trek 3
53 Anders Foldager Team Jayco AlUla OTL
82 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates 51
112 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step 88
115 Casper Pedersen Soudal Quick-Step DNF
175 Mathias Norsgaard Movistar Team 69
205 Michael Mørkøv Astana Qazaqstan Team DNS
235 Alexander Salby Bingoal WB DNF

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start
* OTL = over tidsgrænsen

Startliste redigér

  Startliste
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
1  Mathieu van der Poel (NED)  (landevej) 1.
2  Silvan Dillier (SUI) 85.
3  Timo Kielich (BEL) 86.
4  Jasper Philipsen (BEL) 2.
5  Edward Planckaert (BEL) 45.
6  Oscar Riesebeek (NED) HD
7  Gianni Vermeersch (BEL) 6.
Sportsdirektør: Christoph Roodhooft, Frederik Willems
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlacering
11  Dylan van Baarle (NED)  (landevej) DNS
12  Edoardo Affini (ITA) 71.
13  Per Strand Hagenes (NOR) 44.
14  Christophe Laporte (FRA)  (landevej) 25.
15  Julien Vermote (BEL) 52.
16  Tim van Dijke (NED) 16.
17  Mick van Dijke (NED) 19.
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen, Richard Plugge
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlacering
21  Mads Pedersen (DEN) 3.
22  Tim Declercq (BEL) 39.
23  Daan Hoole (NED) 53.
24  Jonathan Milan (ITA) DNF
25  Edward Theuns (BEL) 47.
26  Mathias Vacek (CZE)  (landevej) 43.
27  Otto Vergaerde (BEL) DNF
Sportsdirektør: Grégory Rast, Steven de Jongh
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
31  Stefan Küng (SUI) 5.
32  Lewis Askey (GBR) 37.
33  Sven Erik Bystrøm (NOR) 74.
34  Clément Davy (FRA) 90.
35  Fabian Lienhard (SUI) 84.
36  Laurence Pithie (NZL) 7.
37  Marc Sarreau (FRA) 46.
Sportsdirektør: Frédéric Guesdon, Thierry Bricaud
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlacering
41  John Degenkolb (GER) 11.
42  Pavel Bittner (CZE) 29.
43  Patrick Eddy (AUS) DNF
44  Nils Eekhoff (NED) 32.
45  Niklas Märkl (GER) HD
46  Tim Naberman (NED) HD
47  Casper van Uden (NED) DNF
Sportsdirektør: Pim Ligthart
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
51  Max Walscheid (GER) 49.
52  Luke Durbridge (AUS) DNF
53  Anders Foldager (DEN) HD
54  Amund Grøndahl Jansen (NOR) HD
55  Kelland O'Brien (AUS) 110.
56  Blake Quick (AUS) HD
57  Elmar Reinders (NED) DNF
Sportsdirektør: Mathew Hayman, David McPartland
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlacering
61  Laurenz Rex (BEL) DNF
62  Madis Mihkels (EST) 10.
63  Hugo Page (FRA) 34.
64  Adrien Petit (FRA) DNF
65  Baptiste Planckaert (BEL) 59.
66  Mike Teunissen (NED) 22.
67  Gijs Van Hoecke (BEL) DNF
Sportsdirektør: Steven De Neef, Bart Wellens
Uno-X Mobility
UXM
Nr.RytterPlacering
71  Alexander Kristoff (NOR) 21.
72  Jonas Abrahamsen (NOR) 27.
73  Stian Fredheim (NOR) 65.
74  Tord Gudmestad (NOR) 89.
75  Erik Nordsæter Resell (NOR) DNF
76  Rasmus Tiller (NOR) 28.
77  Søren Wærenskjold (NOR) 9.
Sportsdirektør: Gino Van Oudenhove, Jesper Mørkøv
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
81  Nils Politt (GER) 4.
82  Mikkel Bjerg (DEN) 51.
83  Álvaro Hodeg (COL) DNF
85  Sebastián Molano (COL) 76.
86  António Morgado (POR) 87.
87  Michael Vink (NZL) DNS
88  Tim Wellens (BEL) 15.
Sportsdirektør: Fabio Baldato, Tomás Gil
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
91  Ben Turner (GBR) DNF
92  Andrew August (USA) HD
93  Ben Swift (GBR) 58.
94  Connor Swift (GBR) 48.
95  Tom Pidcock (GBR) 17.
96  Joshua Tarling (GBR) DQ
97  Elia Viviani (ITA) DNF
Sportsdirektør: Christian Knees, Kurt Bogaerts
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
101  Fred Wright (GBR)  (landevej) 12.
102  Kamil Gradek (POL) 41.
103  Fran Miholjević (CRO) 102.
104  Andrea Pasqualon (ITA) 50.
105  Dušan Rajović (SRB)  92.
106  Cameron Scott (AUS) HD
107  Łukasz Wiśniowski (POL) DNF
Sportsdirektør: Michał Gołaś, Vladimir Miholjević
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
111  Yves Lampaert (BEL) 36.
112  Kasper Asgreen (DEN) 88.
113  Tim Merlier (BEL) DNF
114  Gianni Moscon (ITA) DNF
115  Casper Pedersen (DEN) DNF
116  Bert Van Lerberghe (BEL) 42.
117  Warre Vangheluwe (BEL) DNF
Sportsdirektør: Wilfried Peeters, Iljo Keisse
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlacering
121  Luca Mozzato (ITA) 72.
122  Jenthe Biermans (BEL) 23.
123  David Dekker (NED) DNF
124  Donavan Grondin (FRA) 82.
125  Daniel McLay (GBR) HD
126  Miles Scotson (AUS) 105.
127  Florian Sénéchal (FRA) 60.
Sportsdirektør: Sébastien Hinault, Mickael Leveau
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
131  Marco Haller (AUT) DNF
132  Emil Herzog (GER) HD
133  Luis-Joe Lührs (GER) DNF
134  Filip Maciejuk (POL) 97.
135  Jordi Meeus (BEL) 8.
136  Ryan Mullen (IRL) DNF
137  Sam Welsford (AUS) 83.
Sportsdirektør: Heinrich Haussler, Rolf Aldag
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlacering
141  Oliver Naesen (BEL) 24.
142  Edvald Boasson Hagen (NOR) 77.
143  Dries De Bondt (BEL) DNF
144  Sander De Pestel (BEL) 40.
145  Pierre Gautherat (FRA) 57.
146  Jordan Labrosse (FRA) 101.
147  Damien Touzé (FRA) 99.
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Nicolas Guillé
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
151  Alberto Bettiol (ITA) DNF
152  Stefan Bissegger (SUI) 26.
153  Owain Doull (GBR) 107.
154  Lukas Nerurkar (GBR) DNF
155  Jonas Rutsch (GER) DNF
156  Harry Sweeny (AUS) 70.
157  Jardi Christiaan van der Lee (NED) HD
Sportsdirektør: Andreas Klier, Ken Vanmarcke
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
161  Alexis Renard (FRA) HD
162  Piet Allegaert (BEL) 35.
163  Stanisław Aniołkowski (POL) 73.
164  Aimé De Gendt (BEL) 104.
165  Milan Fretin (BEL) HD
166  Christophe Noppe (BEL) DNF
167  Ludovic Robeet (BEL) 95.
Sportsdirektør: Jimmy Engoulvent, Thierry Marichal
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
171  Oier Lazkano (ESP)  (landevej) DNF
172  Rémi Cavagna (FRA) 103.
173  Iván García Cortina (ESP) 63.
174  Johan Jacobs (SUI) 38.
175  Mathias Norsgaard (DEN) 69.
176  Manlio Moro (ITA) HD
177  Vinicius Rangel Costa (BRA) 94.
Sportsdirektør: Jürgen Roelandts, Tim Harris
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
181  Anthony Turgis (FRA) 54.
182  Lucas Boniface (FRA) DNF
183  Sandy Dujardin (FRA) 55.
184  Thomas Gachignard (FRA) 30.
185  Émilien Jeannière (FRA) DNF
186  Lorrenzo Manzin (FRA) DNF
187  Dries Van Gestel (BEL) 13.
Sportsdirektør: Dominique Arnould, Thibaut Macé
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
191  Cedric Beullens (BEL) 81.
192  Sébastien Grignard (BEL) 68.
193  Jacopo Guarnieri (ITA) DNF
194  Mathijs Paasschens (NED) HD
195  Alec Segaert (BEL) 66.
196  Liam Slock (BEL) 20.
197  Brent Van Moer (BEL) 56.
Sportsdirektør: Nikolas Maes, Kurt Van De Wouwer
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
201  Cees Bol (NED) 80.
202  Jevgenij Fedorov (KAZ) 14.
203  Jevgenij Giditj (KAZ) DNF
204  Dmitrij Gruzdev (KAZ) DNF
205  Michael Mørkøv (DEN) DNS
206  Rüdiger Selig (GER) 64.
207  Gleb SyritsaDNF
Sportsdirektør: Stefano Zanini, Mario Manzoni
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
211  Riley Sheehan (USA) 75.
212  Guillaume Boivin (CAN) DNF
213  Hugo Hofstetter (FRA) 79.
214  Riley Pickrell (CAN) HD
215  Nadav Raisberg (ISR) 67.
216  Tom Van Asbroeck (BEL) 31.
217  Rick Zabel (GER) 106.
Sportsdirektør: Steve Bauer, René Andrle
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
221  Jannik Steimle (GER) 33.
222  Fabio Christen (SUI) 61.
223  Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
224  Kamil Małecki (POL) 18.
225  Cyrus Monk (AUS) HD
226  Joey Rosskopf (USA) 109.
227  Rory Townsend (IRL) 108.
Sportsdirektør: Aart Vierhouten, Rik Reinerink
Bingoal WB
BWB
Nr.RytterPlacering
231  Jelle Vermoote (BEL) DNF
232  Louis Blouwe (BEL) DNF
233  Luca De Meester (BEL) 100.
234  Ceriel Desal (BEL) 78.
235  Alexander Salby (DEN) DNF
236  Aaron Van der Beken (BEL) 96.
237  Sasha Weemaes (BEL) DNF
Sportsdirektør: Jean-Denis Vandenbroucke, Christophe Detilloux
Team Flanders-Baloise
TFB
Nr.RytterPlacering
241  Lars Craps (BEL) DNF
242  Siebe Deweirdt (BEL) DNF
243  Jules Hesters (BEL) 62.
244  Dylan Vandenstorme (BEL) 93.
245  Yentl Vandevelde (BEL) 91.
246  Ward Vanhoof (BEL) 98.
247  Victor Vercouillie (BEL) HD
Sportsdirektør: Hans De Clercq

Se også redigér

Referencer redigér

  1. ^ Kej, Jonas (7. april 2024). "Van der Poel genvinder Paris-Roubaix i stor solotriumf - Mads P. skriver historie". Feltet.dk. Hentet 7. april 2024.
  2. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 6. april 2024.

Eksterne henvisninger redigér