Storbritannien ved sommer-OL 1908

Storbritannien ved sommer-OL 1908. 767 sportsudøvere fra Storbritannien deltog i 25 sportsgrene[1] under Sommer-OL 1908 i London. Hjemmenationen Storbritannien blev bedste nation med 56 guld-, 51 sølv- og 39 bronzemedaljer, totalt 146 medaljer; mere end tre gange flere end USA, som kom på andenpladsen.

Storbritannien ved de olympiske lege

Storbritanniens flag
IOC-kode GBR
National komité GBR
Hjemmeside www.teamgb.com
Ved sommer-OL 1908 i London
Deltagere 767 deltagere i 25 sportsgrene
Fanebærer Kynaston Studd
Medaljer

Guld
56
Sølv
51
Bronze
39
Total
0

Placering
1
Storbritannien ved sommer-OL
Storbritannien ved vinter-OL
  • 1924
  • 1928
  • 1932
  • 1936
  • 1948
  • 1952
  • 1956
  • 1960
  • 1964
  • 1968
  • 1972
  • 1976
  • 1980
  • 1984
  • 1988
  • 1992
  • 1994
  • 1998
  • 2002
  • 2006
  • 2010
  • 2014
  • 2018
  • MedaljerRediger

      1908 London   Guld     Sølv   Bronze   Total  
      Storbritannien 56 51 39 146

    MedaljevinderneRediger

      Storbritannien under OL 1908 London  
    Medaljer Udøver Sport Øvelse Resultat
      Timothy Ahearne   Atletik Trespring 14,92 meter (WR)
      Stanley Bacon   Brydning mellemvægt, fristil
      Charles Henry Bartlett   Cykling 100 km 2.41.48,6
      Harry Blackstaffe   Roning Singelsculler 9.26,0 min
      Arthur Carnell   Skydning 50 og 100 yards riffel 387 point
      Dorothea Chambers   Tennis Single, damer
      William Dod   Bueskydning York Round 815 point
      John Douglas   Boksning mellemvægt
      Gwendoline Eastlake-Smith   Tennis Single indendørs, damer
      Arthur Gore   Tennis Single indendørs, mænd
      Frederick Grace   Boksning letvægt
      Richard Gunn   Boksning fjervægt
      Wyndham Halswelle   Atletik 400 meter 50,0 sekunder
      Victor Johnson   Cykling 1 Runde 660 yards 51,2 sek
      Benjamin Jones   Cykling 5000 meter 8.36,2
      Clarence Kingsbury   Cykling 20 km 34.13,6
      George Larner   Atletik 10 miles kapgang 1.15.57,4
      George Larner   Atletik 3 500 meter kapgang 14.55,0
      Sybil Newall   Bueskydning National Round, damer 688 point
      Evan Noel   Rackets rackets single, mænd
      Albert Oldman   Boksning sværvægt
      George de Relwyskow   Brydning letvægt, fristil
      Josiah Ritchie   Tennis Single, mænd
      Arthur Russell   Atletik 3200 meter hinder 10,47,8 (WR)
      William Styles   Skydning 25 meter riffel forsvindende mål 45 point
      Madge Syers-Cave   Kunstskøjteløb Damer, single 1262,5 point
      Henry Thomas   Boksning bantamvægt
      Emil Voigt   Atletik 5 miles 25.11,2
      Arthur Gore
    Herbert Barrett
      Tennis Double indendørs, mænd
      George Hillyard
    Reginald Doherty
      Tennis Double, mænd
      Vane Pennell
    John Jacob Astor
      Rackets rackets double, mænd
      Gyrinus
    Thomas Thornycroft
    Bernard Redwood
    John Field-Richards
      Motorbådssport Klasse B
      Gyrinus
    Thomas Thornycroft
    Bernard Redwood
    John Field-Richards
      Motorbådssport Klasse C
      Joseph Deakin
    Archie Robertson
    William Coales
      Atletik 3 miles holdløb 6
      Leon Meredith
    Benjamin Jones
    Ernest Payne
    Clarence Kingsbury
      Cykling 4000 m, hold 2.18,6
      Alexander Maunder
    James Pike
    Charles Palmer
    John Postans
    Frank Moore
    Peter Easte
      Skydning Trap, hold 407 point
      Maurice Matthews
    Harold Humby
    William Pimm
    Edward Amoore
      Skydning 50 og 100 yards riffel, hold 771 point
      City of London Police
    Edward Barrett
    John Duke
    Frederick Goodfellow
    Frederick Humphreys
    William Hirons
    Albert Ireton
    Frederick Merriman
    Edwin Mills
    John Shepherd
      Tovtrækning Tovtrækning, mænd
      Charles Sydney Smith
    George Nevinson
    George Cornet
    Thomas Thould
    George Wilkinson
    Paul Radmilovic
    Charles Forsyth
      Vandpolo Vandpolo Finale:

    9 - 2   Belgien
      Horace Bailey
    Arthur Berry
    Frederick Chapman
    Walter Corbett
    Harold Hardman
    Robert Hawkes
    Kenneth Hunt
    Herbert Smith
    Henry Stapley
    Clyde Purnell
    Vivian Woodward
      Fodbold fodbold, mænd Kvartfinale:
    12 - 1   Sverige

    Semifinale:
    4 - 0   Holland

    Finale:
    2 - 0   Danmark
        England
    Louis Baillon
    Harry Freeman
    Eric Green
    Gerald Logan
    Alan Noble
    Edgar Page
    Reginald Pridmore
    Percy Rees
    John Yate Robinson
    Stanley Shoveller
    Harvey Wood
      Landhockey Landhockey, herrer Kvartfinale:
    10 - 1   Frankrig

    Semifinale:
    6 - 1   Skotland

    Finale:
    8 - 1   Irland
      Albert Gladstone
    Frederick Kelly
    Banner Johnstone
    Guy Nickalls
    Charles Burnell
    Ronald Sanderson
    Raymond Etherington-Smith
    Henry Bucknall
    Gilchrist MacLagan (styrmand)
      Roning Otter 7.52,0 min
      John Fenning
    Gordon Thomson
      Roning Toer uden styrmand 9.41,0 min
      Collier Cudmore
    James Angus Gillan
    Duncan MacKinnon
    John Somers-Smith
      Roning Fire uden styrmand 8:34,0 min
      Roehampton
    Charles Darley Miller
    George Arthur Miller
    Patteson Nickalls
    Herbert Haydon Wilson
      Polo polo
      "Dormy"
    Gilbert Laws
    Thomas McMeekin
    Charles Crichton
      Sejlsport 6-meterklassen
      "Heroine"
    Charles Rivett-Carnac
    Norman Bingley
    Frances Rivett-Carnac
    Richard Dixon
      Sejlsport 7-meterklassen
      "Cobweb"
    Blair Cochrane
    Arthur Wood
    Henry Sutton
    John Rhodes
    Charles Campbell
      Sejlsport 8.meterklassen
      "Hera"
    Thomas Glen-Coats
    John Aspin
    John Buchanan
    James Bunten
    Arthur Downes
    John Downes
    David Dunlop
    John Mackenzie
    Albert Martin
    Thomas Tait
      Sejlsport 12-meterklassen
      Penelope Boothby   Tennis Single, damer
      Reginald Brooks-King   Bueskydning York Round, herrer 768 point
      George Caridia   Tennis Single indendørs, mænd
      John Condon   Boksning bantamvægt
      Arthur Cumming   Kunstskøjteløb Specialfigurer herrer 164,0 point
      Arthur Denny   Cykling 100 km
      Charlotte Dod   Bueskydning National Round, damer 642 point
      Sydney Evans   Boksning sværvægt
      Angela Greene   Tennis Single indendørs, damer
      Frederick Hamlin
    Horace Johnson
      Cykling 2000 m tandem
      Harold Hawkins   Skydning 25 meter riffel forsvindende mål 45 point
      Charles Hefferon   Atletik Maraton 2.56.06,0
      Denis Horgan   Atletik Kuglestød 13,62 meter
      Harold Humby   Skydning 50 og 100 yards riffel 386 point
      Benjamin Jones   Cykling 20 km
      Phyllis Johnson
    James H. Johnson
      Kunstskøjteløb Par 51,5 point
      Henry Leaf   Rackets rackets single, mænd
      Alexander McCulloch   Roning Singelsculler
      Maurice Matthews   Skydning 25 meter riffel bevægeligt mål 24 point
      Eustace Miles   Jeu de paume Par 51,5 point
      Charles Morris   Boksning fjervægt
      Edward Owen   Atletik 5 miles 25.24,0
      William Press   Brydning bantamvægt, fristil
      Thomas Ranken   Skydning Løbende hjort enkeltskud, 24 point
      Thomas Ranken   Skydning Løbende hjort dobbeltskud, 46 point
      George de Relwyskow   Brydning mellemvægt, fristil
      Archie Robertson   Atletik 3200 meter hinder 10.48,4
      James Slim   Brydning fjervægt, fristil
      Frederick Spiller   Boksning letvægt
      Walter Tysall   Gymnastik Mangekamp 312,0
      Ernest Webb   Atletik 3 500 meter kapgang 15.07,4
      Ernest Webb   Atletik 10 miles kapgang 1.17.31,0
      Harold A. Wilson   Atletik 1 500 meter 4.03,6
      William Wood   Brydning letvægt, fristil
      Josiah Ritchie
    James Parke
      Tennis Double, mænd
      George Caridia
    George Simond
      Tennis Double indendørs, mænd
      Edmund Bury
    Cecil Browning
      Rackets rackets double, mænd
      Charles Nix
    William Russell Lane-Joynt
    Walter Ellicot
    Thomas Ranken
      Skydning Løbende hjort enkeltskud, hold 85 point
      Thomas Ranken   Skydning Løbende hjort, enkeltskud 24 point
      Edgar Amphlett
    Charles Daniell
    Cecil Haig
    Martin Holt
    Robert Montgomerie
    Edgar Seligman
      Fægtning kårde, holdkonkurrence
      Harcourt Ommundsen
    Arthur Fulton
    Fleetwood Varley
    John Martin
    William Padgett
    Philip Richardson
      Skydning armégevær, holdskydning 2497 point
      Liverpool Police
    Thomas Butler
    James Clarke
    William Greggan
    Alexander Kidd
    Daniel McDonald-Lowey
    Patrick Philbin
    George Smith
    Thomas Swindlehurst
      Tovtrækning Tovtrækning, mænd
        Irland Irland
    Edward Allman-Smith
    Henry Brown
    Walter Campbell
    William Graham
    Richard Gregg
    Edward Holmes
    Robert Kennedy
    Henry Murphy
    Walter Peterson
    Charles Power
    Frank Robinson
      Landhockey Landhockey, herrer Semifinale:
    3 - 1   Wales

    Finale:
    1 - 8   England
      Gustav Alexander
    J. Alexander
    L. Blockey
    George Buckland
    E.O. Dutton
    V.G. Gilbey
    S.N. Hayes
    F.S. Johnson
    Wilfrid Johnson
    Edward Jones
    Reginald Martin
    G.J. Mason
    Johnson Parker-Smith
    H. W. Ramsay
    Charles Scott
    Norman Whitley
    H. Shorrocks
      Lacrosse Lacrosse Finale:
    10 - 14   Canada
      George Fairbairn
    Philip Verdon
      Roning Toer uden styrmand
      Philip Filleul
    Harold Barker
    John Fenning
    Gordon Thomson
      Roning Firer uden styrmand
      Hurlingham
    Walter Buckmaster
    Frederick Freake
    Walter Jones
    John Wodehouse
      Polo polo
        Irland Irland
    John Hardress Lloyd
    John McKann
    Percy O'Reilly
    Auston Rotherham
      Polo polo
      James Davey
    L.F. Dean
    Edward Jackett
    Richard Jackett
    E.J. Jones
    James Jose
    A. Lawrey
    C.R. Marshall
    Barney Solomon
    Bert Solomon
    Nicholas Tregurtha
    John Trevaskis
    Thomas Wedge
    A. Wilcocks
    Arthur Wilson
      Rugby union rugby union
      "Mouchette"
    Charles MacIver
    J. M. Adam
    James Baxter
    William Davidson
    John Jellico
    John Kenion
    Charles R. MacIver
    Thomas Littledale
    Colin McLeod Robertson
    James Spence
      Sejlsport 12-meterklassen
      Edward Amoore   Skydning 25 meter riffel forsvindende mål 45 point
      John Jacob Astor   Rackets rackets single, mænd
      George Barnes   Skydning 50 og 100 yards riffel 385 point
      Edward Barrett   Brydning sværvægt, fristil
      Frederick Beck   Brydning mellemvægt, fristil
      Henry Brougham   Rackets rackets single, mænd
      Wilberforce Eaves   Tennis Single, mænd
      Arthur Gingell   Brydning letvægt, fristil
      Dorothy Greenhough-Smith   Kunstskøjteløb Damer, single 960,5 point
      George Hall-Say   Kunstskøjteløb Spesialfigurer herrer 104,0 point
      Norman Hallows   Atletik 1 500 meter 4.04,0
      Beatrice Hill-Lowe   Bueskydning National Round, damer 618 point
      Harry Johnson   Boksning letvægt
      Con Leahy   Atletik Højdespring 1,88 meter
      Neville Lytton   Jeu de paume Par 48,0 point
      William Marsden   Skydning 25 meter riffel bevægeligt mål 24 point
      Josiah Ritchie   Tennis Single indendørs, mænd
      Alexander Rogers   Skydning Løbende hjort, enkeltskud 24 point
      Joan Winch   Tennis Single, damer
      Evan Noel
    Henry Leaf
      Rackets rackets double, mænd
      Frederick Parks   Boksning sværvægt
      William Philo   Boksning mellemvægt
      Hugh Roddin   Boksning fjervægt
      Madge Syers-Cave
    Edgar Syers
      Kunstskøjteløb Par 48,0 point
      Edward Spencer   Atletik 10 miles kapgang 1.21.20,2
      Leonard Tremeer   Atletik 400 meter hæk 57,0
      William Webb   Boksning bantamvægt
      Charles Cazalet
    Charles Dixon
      Tennis Double, mænd
      Colin Brooks
    William Isaacs
      Cykling 2000 m tandem
      Jesse Wallingford
    Geoffrey Coles
    Henry Lynch-Staunton
    Walter Ellicot
      Skydning 50 yards pistol, hold 1817 point
      George Whitaker
    Gerald Skinner
    John Butt
    William Morris
    Harold Creasey
    Richard Hutton
      Skydning Trap, hold 372 point
      Metropolitan Police K Division
    Walter Chaffe
    Joseph Dowler
    Ernest Ebbage
    Thomas Homewood
    Alexander Munro
    William Slade
    Walter Tammas
    James Woodget
      Tovtrækning Tovtrækning, mænd
      Skabelon:Lande data Skottland
    Alexander Burt
    John Burt
    Alastair Denniston
    Charles Foulkes
    Hew Fraser
    John Harper-Orr
    Ivan Laing
    Hugh Neilson
    William Orchardson
    Norman Stevenson
    Hugh Walker
      Landhockey Landhockey, herrer
        Wales
    Frederick Connah
    Llewellyn Evans
    Arthur Law
    Richard Lyne
    Wilfred Pallott
    Frederick Phillips
    Edwin Richards
    Charles Shephard
    Bertrand Turnbull
    Philip Turnbull
    James Williams
      Landhockey Landhockey, herrer
      Frank Jerwood
    Eric Powell,
    Oswald Carver
    Edward Williams
    Henry Goldsmith
    Harold Kitching,
    John Burn
    Douglas Stuart,
    Richard Boyle
      Roning Otter
      "Sorais"
    Philip Hunloke
    Alfred Hughes
    Frederick Hughes
    George Ratsey
    William Ward
      Sejlsport 8-meterklassen

    ReferencerRediger