Tour de Suisse 2023

Tour de Suisse 2023
Løbsdetaljer
Rute86. Tour de Suisse
KonkurrenceUCI World Tour 2023 2.UWT
Etaper8
Datoer11. – 18. juni 2023
Distance1.043,8 km
LandSUI Schweiz
StartbyEinsiedeln
MålbyGaiserwald
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere110
Gennemsnitlig fart49,03 km/t
Resultater
VinderDEN Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo)
ToerESP Juan Ayuso (UAE Team Emirates)
TreerBEL Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
PointtrøjeBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeNED Pascal Eenkhoorn (Lotto Dstny)
UngdomstrøjeDEN Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo)
HoldkonkurrenceFRA AG2R Citroën Team
◀20222024
Dokumentation

Tour de Suisse 2023 var den 86. udgave af det schweiziske etapeløb Tour de Suisse. Cykelløbets otte etaper havde en samlet distance på 1.043,8 km, og blev kørt fra 11. juni med start i Einsiedeln til 18. juni 2023 hvor der var mål i Gaiserwald. Løbet var 24. arrangement på UCI World Tour 2023.[1]

På den sidste nedkørsel på 5. etape styrtede Gino Mäder fra Bahrain Victorious så alvorligt at han måtte genoplives. Dagen efter, 16. juni, døde han på grund af de alvorlige skader han pådrog sig.[2][3] På grund af dødsfaldet blev 6. etape neutraliseret, og rytterne kørte kun 20 km i roligt tempo til ære for Mäder. Tidligere på dagen var etapen allerede blevet afkortet med 70 km, og starten rykket til Chur, da der havde været stenskred på etapens stigninger.[4] Før starten på 7. etape valgte Bahrain Victorious, Tudor Pro Cycling og Intermarché-Circus-Wanty at trække hele holdet ud af løbet, ligesom flere ryttere fra andre hold gjorde det samme. I alt valgte 37 ryttere at forlade løbet forud for etapens start.[5]

Løbets samlede vinder blev danske Mattias Skjelmose fra Trek-Segafredo. På andenpladsen, ni sekunder efter, kom spanske Juan Ayuso fra UAE Team Emirates, mens Soudal Quick-Steps belgiske verdensmester Remco Evenepoel endte på tredjepladsen.[6]

Etaperne redigér


 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 11. jun.Einsiedeln – Einsiedeln
 
enkeltstart
12,790 m  Stefan Küng  Stefan Küng
2. etape 12. jun.Beromünster – Nottwil
 
flad etape
173,71.890 m  Biniam Girmay  Stefan Küng
3. etape 13. jun.Tafers – Villars-sur-Ollon
 
bjergetape
143,82.677 m  Mattias Skjelmose  Mattias Skjelmose
4. etape 14. jun.Monthey – Leukerbad
 
bjergetape
152,52.790 m  Felix Gall  Felix Gall
5. etape 15. jun.Fiesch – La Punt Chamues-ch
 
bjergetape
2114.710 m  Juan Ayuso  Mattias Skjelmose
6. etape 16. jun.Chur – Oberwil-Lieli
 
kuperet etape
140,91.938 mneutralisering af etapen  Mattias Skjelmose
7. etape 17. jun.Tübach – Weinfelden
 
middel bjergetape
183,52.203 m  Remco Evenepoel  Mattias Skjelmose
8. etape 18. jun.Sankt Gallen – Gaiserwald
 
enkeltstart
25,7415 m  Juan Ayuso  Mattias Skjelmose

1. etape redigér

Einsiedeln - Einsiedeln
 
enkeltstart
(12,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Stefan Küng Groupama-FDJ13' 31"
2.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 6"
3.   Wout van Aert Jumbo-Visma+ 10"
4.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 11"
5.   Johan Price-Pejtersen Bahrain Victorious+ 17"
6.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo+ 19"
7.   Stefan Bissegger EF Education-EasyPost+ 20"
8.   Matteo Sobrero Team Jayco AlUla+ 20"
9.   Kasper Asgreen Soudal Quick-Step+ 23"
10.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 25"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Küng   Groupama-FDJ13' 31"
2.   Remco Evenepoel  Soudal Quick-Step+ 6"
3.   Wout van Aert Jumbo-Visma+ 10"
4.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 11"
5.   Johan Price-Pejtersen Bahrain Victorious+ 17"
6.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo+ 19"
7.   Stefan Bissegger EF Education-EasyPost+ 20"
8.   Matteo Sobrero Team Jayco AlUla+ 20"
9.   Kasper Asgreen Soudal Quick-Step+ 23"
10.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 25"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape redigér

Beromünster - Nottwil
 
flad etape
(173,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Biniam Girmay Intermarché-Circus-Wanty3t 53' 37"
2.   Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3.   Wout van Aert Jumbo-Visma+ 0"
4.   Pavel Bittner Team DSM+ 0"
5.   Peter Sagan TotalEnergies+ 0"
6.   Jordi Meeus Bora-Hansgrohe+ 0"
7.   Iván García Cortina Movistar Team+ 0"
8.   Alex Aranburu Movistar Team+ 0"
9.   Mike Teunissen Intermarché-Circus-Wanty+ 0"
10.   Cedric Beullens Lotto Dstny+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Stefan Küng  Groupama-FDJ4t 07' 08"
2.   Remco Evenepoel  Soudal Quick-Step+ 5"
3.   Wout van Aert  Jumbo-Visma+ 6"
4.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 11"
5.   Johan Price-Pejtersen Bahrain Victorious+ 17"
6.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo+ 19"
7.   Stefan Bissegger EF Education-EasyPost+ 20"
8.   Matteo Sobrero Team Jayco AlUla+ 20"
9.   Kasper Asgreen Soudal Quick-Step+ 23"
10.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 25"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape redigér

Tafers - Villars-sur-Ollon
 
bjergetape
(143,8 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo3t 29' 14"
2.   Felix Gall AG2R Citroën Team+ 3"
3.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 12"
4.   Remco Evenepoel  Soudal Quick-Step+ 21"
5.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 21"
6.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 21"
7.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 21"
8.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 21"
9.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 37"
10.   Romain Bardet Team DSM+ 45"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose   Trek-Segafredo7t 36' 31"
2.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 17"
3.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 24"
4.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 39"
5.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 49"
6.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 56"
7.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 1' 04"
8.   Jon Izagirre Cofidis+ 1' 05"
9.   Felix Gall AG2R Citroën Team+ 1' 07"
10.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 15"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape redigér

Monthey - Leukerbad
 
bjergetape
(152,5 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Felix Gall AG2R Citroën Team3t 42' 22"
2.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 1' 02"
3.   Mattias Skjelmose   Trek-Segafredo+ 1' 03"
4.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 1' 05"
5.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 1' 05"
6.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 1' 05"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 07"
8.   Sylvain Moniquet Lotto Dstny+ 1' 10"
9.   Harold Tejada Astana Qazaqstan Team+ 1' 36"
10.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 1' 49"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Felix Gall   AG2R Citroën Team11t 19' 50"
2.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo+ 2"
3.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 16"
4.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 57"
5.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 1' 12"
6.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 1' 18"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 25"
8.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 1' 26"
9.   Magnus Sheffield Ineos Grenadiers+ 1' 33"
10.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 1' 50"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape redigér

Fiesch - La Punt Chamues-ch
 
bjergetape
(211 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Juan Ayuso UAE Team Emirates5t 23' 01"
2.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo+ 54"
3.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 54"
4.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 54"
5.   Romain Bardet Team DSM+ 54"
6.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 54"
7.   Rui Costa Intermarché-Circus-Wanty+ 58"
8.   Felix Gall   AG2R Citroën Team+ 58"
9.   Antonio Tiberi Bahrain Victorious+ 1' 01"
10.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 1' 20"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose   Trek-Segafredo16t 43' 41"
2.   Felix Gall AG2R Citroën Team+ 8"
3.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 18"
4.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 46"
5.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 57"
6.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 1' 16"
7.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 29"
8.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 1' 54"
9.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 1' 57"
10.   Dylan Teuns Israel-Premier Tech+ 3' 00"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape redigér

Chur - Oberwil-Lieli
 
kuperet etape
(140,9 km)

På grund af Gino Mäders dødsfald blev 6. etape neutraliseret, og rytterne kørte kun 20 km i roligt tempo til ære for Mäder. Tidligere på dagen var etapen allerede blevet afkortet med 70 km, og starten rykket til Chur, da der havde været stenskred på etapens stigninger.[4]

7. etape redigér

Tübach - Weinfelden
 
middel bjergetape
(183,5 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step4t 01' 04"
2.   Wout van Aert  Jumbo-Visma+ 0"
3.   Bryan Coquard Cofidis+ 0"
4.   Lorrenzo Manzin TotalEnergies+ 0"
5.   Alex Aranburu Movistar Team+ 0"
6.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 0"
7.   Romain Grégoire Groupama-FDJ+ 0"
8.   Jonas Koch Bora-Hansgrohe+ 0"
9.   Gonzalo Serrano Movistar Team+ 0"
10.   Matthew Dinham Team DSM+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose   Trek-Segafredo20t 44' 45"
2.   Felix Gall AG2R Citroën Team+ 8"
3.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 18"
4.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 46"
5.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 1' 16"
6.   Romain Bardet Team DSM+ 1' 29"
7.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 1' 54"
8.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 1' 57"
9.   Dylan Teuns Israel-Premier Tech+ 3' 00"
10.   Harold Tejada Astana Qazaqstan Team+ 3' 48"
Kilde: ProCyclingStats


8. etape redigér

Sankt Gallen - Gaiserwald
 
enkeltstart
(25,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Juan Ayuso UAE Team Emirates32' 25"
2.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 8"
3.   Mattias Skjelmose   Trek-Segafredo+ 9"
4.   Stefan Bissegger EF Education-EasyPost+ 23"
5.   Wout van Aert  Jumbo-Visma+ 28"
6.   Kasper Asgreen Soudal Quick-Step+ 36"
7.   Mattia Cattaneo Soudal Quick-Step+ 39"
8.   Matteo Sobrero Team Jayco AlUla+ 40"
9.   Finn Fisher-Black UAE Team Emirates+ 42"
10.   Neilson Powless EF Education-EasyPost+ 46"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet redigér

 EtapeVinder
_
Samlede stilling
 
Pointtrøje
 
Bjergtrøje
 
Ungdomstrøje
 
Holdkonkurrence
 
1. etape
 
enkeltstart
  Stefan Küng  Stefan Küng  Stefan Küngikke uddelt  Remco Evenepoel  Soudal Quick-Step
2. etape
 
flad etape
  Biniam Girmay  Wout van Aert  Nickolas Zukowsky
3. etape
 
bjergetape
  Mattias Skjelmose  Mattias Skjelmose  Mattias Skjelmose  Ineos Grenadiers
4. etape
 
bjergetape
  Felix Gall  Felix Gall  Lilian Calmejane  Felix Gall
5. etape
 
bjergetape
  Juan Ayuso  Mattias Skjelmose  Pascal Eenkhoorn  Mattias Skjelmose  AG2R Citroën Team
6. etape
 
kuperet etape
neutralisering af etapen
7. etape
 
middel bjergetape
  Remco Evenepoel
8. etape
 
enkeltstart
  Juan Ayuso
Samlet  Mattias Skjelmose  Wout van Aert  Pascal Eenkhoorn  Mattias Skjelmose  AG2R Citroën Team

Resultater redigér

Samlede stilling redigér

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose   Trek-Segafredo21t 17' 19"
2.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 9"
3.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 45"
4.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma+ 2' 09"
5.   Romain Bardet Team DSM+ 2' 41"
6.   Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 2' 47"
7.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 3' 04"
8.   Felix Gall AG2R Citroën Team+ 3' 25"
9.   Dylan Teuns Israel-Premier Tech+ 4' 29"
10.   Harold Tejada Astana Qazaqstan Team+ 4' 57"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen redigér

 Pointkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Wout van Aert  Jumbo-Visma52 point
2.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step40 point
3.   Mattias Skjelmose Trek-Segafredo32 point
4.   Juan Ayuso UAE Team Emirates30 point
5.   Felix Gall AG2R Citroën Team20 point
6.   Quinten Hermans Alpecin-Deceuninck10 point
7.   Stan Dewulf AG2R Citroën Team10 point
8.   Kristian Sbaragli Alpecin-Deceuninck9 point
9.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe6 point
10.   Michael Gogl Alpecin-Deceuninck6 point


Bjergkonkurrencen redigér

 Bjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1.   Pascal Eenkhoorn  Lotto Dstny44 point
2.   Sergio Higuita Bora-Hansgrohe28 point
3.   Juan Ayuso UAE Team Emirates26 point
4.   Felix Gall AG2R Citroën Team24 point
5.   Nickolas Zukowsky Q36.5 Pro Cycling Team17 point
6.   Wout van Aert Jumbo-Visma16 point
7.   Wilco Kelderman Jumbo-Visma14 point
8.   Julien Bernard Trek-Segafredo13 point
10.   Silvan Dillier Alpecin-Deceuninck12 point


Ungdomskonkurrencen redigér

 Ungdomskonkurrence
RytterHoldTid
1.   Mattias Skjelmose  Trek-Segafredo21t 17' 19"
2.   Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 9"
3.   Remco Evenepoel Soudal Quick-Step+ 45"
4.   Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe+ 3' 04"
5.   Felix Gall AG2R Citroën Team+ 3' 25"
6.   Romain Grégoire Groupama-FDJ+ 8' 42"
7.   Hagos Welay Berhe Team Jayco AlUla+ 11' 22"
8.   Tom Pidcock Ineos Grenadiers+ 21' 32"
9.   Kevin Vermaerke Team DSM+ 29' 32"
10.   Ewen Costiou Arkéa-Samsic+ 33' 45"


Holdkonkurrencen redigér

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   AG2R Citroën Team 64t 28' 19"
2.   Israel-Premier Tech + 2' 35"
3.   Ineos Grenadiers + 5' 22"
4.   Team Jayco AlUla + 6' 19"
5.   Bora-Hansgrohe + 9' 35"
6.   Groupama-FDJ + 11' 04"
7.   EF Education-EasyPost + 14' 58"
8.   Soudal Quick-Step + 19' 12"
9.   Trek-Segafredo + 19' 30"
10.   Jumbo-Visma + 23' 43"


Hold og ryttere redigér

UCI WorldTeams (18)UCI ProTeams (5)

Danske ryttere redigér

  Danske ryttere på startlisten[7]
Rygnummer Rytter Hold Placering
25 Søren Kragh Andersen Alpecin-Deceuninck 93
46 Johan Price-Pejtersen Bahrain Victorious DNS–7
73 Mikkel Honoré EF Education-EasyPost 28
115 Mathias Norsgaard Movistar Team DNF–5
123 Kasper Asgreen Soudal Quick-Step 76
153 Christopher Juul-Jensen Team Jayco AlUla 79
161 Mattias Skjelmose Trek-Segafredo 1
181 Jakob Fuglsang Israel-Premier Tech DNS–8
191 Andreas Kron Lotto Dstny 82
223 Alexander Kamp   Tudor Pro Cycling DNS–7

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start

Startliste redigér

  Startliste
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
1  Tom Pidcock (GBR) 22.
2  Kim Heiduk (GER) 60.
3  Michał Kwiatkowski (POL) 29.
4  Jhonatan Narváez (ECU) 24.
5  Magnus Sheffield (USA) DNF-5
6  Connor Swift (GBR) 85.
7  Ben Tulett (GBR) 46.
Sportsdirektør: Roger Hammond , Zakkari Dempster
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11  Felix Gall (AUT) 8.
12  Clément Berthet (FRA) 11.
13  Mikaël Cherel (FRA) 25.
14  Stan Dewulf (BEL) 61.
15  Jaakko Hänninen (FIN) 110.
16  Michael Schär (SUI) DNS-7
17  Clément Venturini (FRA) 95.
Sportsdirektør: Cyril Dessel, Stéphane Goubert
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlacering
21  Kaden Groves (AUS) 101.
22  Silvan Dillier (SUI) 80.
23  Michael Gogl (AUT) 51.
24  Quinten Hermans (BEL) 50.
25  Søren Kragh Andersen (DEN) 93.
26  Xandro Meurisse (BEL) 55.
27  Kristian Sbaragli (ITA) 64.
Sportsdirektør: Gianni Meersman, Rik Van Slycke
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
31  Aleksej Lutsenko (KAZ) DNS-4
32  Leonardo Basso (ITA) 94.
33  Samuele Battistella (ITA) 74.
34  Fabio Felline (ITA) 88.
35  Vadim Pronskij (KAZ) DNS-4
36  Harold Tejada (COL) 10.
37  Simone Velasco (ITA) 87.
Sportsdirektør: Giuseppe Martinelli, Orlando Maini
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
41  Pello Bilbao (ESP) DNS-7
42  Nikias Arndt (GER) DNS-7
43  Filip Maciejuk (POL) DNS-7
44  Gino Mäder (SUI) DNF-5
45  Fran Miholjević (CRO) DNS-7
46  Johan Price-Pejtersen (DEN) DNS-7
47  Antonio Tiberi (ITA) DNS-7
Sportsdirektør: Roman Kreuziger, Enrico Poitschke
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Maximilian Schachmann (GER) 14.
52  Matteo Fabbro (ITA) 47.
53  Marco Haller (AUT) 96.
54  Sergio Higuita (COL) 43.
55  Jonas Koch (GER) 63.
56  Jordi Meeus (BEL) 92.
57  Cian Uijtdebroeks (BEL) 7.
Sportsdirektør: Jens Zemke, Rolf Aldag
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
61  Jon Izagirre (ESP) 12.
62  Piet Allegaert (BEL) 91.
63  Bryan Coquard (FRA) DNS-8
64  Simon Geschke (GER) 53.
65  Jonathan Lastra (ESP) 48.
66  Alexis Renard (FRA) 89.
67  Rémy Rochas (FRA) 59.
Sportsdirektør: Roberto Damiani, Gorka Gerrikagoitia
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
71  Rigoberto Urán (COL) 6.
72  Stefan Bissegger (SUI)  (enkeltstart) 49.
73  Mikkel Honoré (DEN) 28.
74  Neilson Powless (USA) 20.
75  Jonas Rutsch (GER) 83.
76  Thomas Scully (NZL) DNS-7
77  Julius van den Berg (NED) DNS-7
Sportsdirektør: Charles Wegelius, Tejay van Garderen
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
81  Stefan Küng (SUI) DNS-7
82  Arnaud Démare (FRA) DNS-7
83  Romain Grégoire (FRA) 15.
84  Quentin Pacher (FRA) 34.
85  Miles Scotson (AUS) DNS-7
86  Michael Storer (AUS) 17.
87  Samuel Watson (GBR) 100.
Sportsdirektør: Sébastien Joly, Yvon Madiot
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlacering
91  Biniam Girmay (ERI)  (enkeltstart) DNS-7
92  Lilian Calmejane (FRA) DNS-7
93  Rui Costa (POR) DNS-7
94  Dries De Pooter (BEL) DNS-7
95  Adrien Petit (FRA) DNS-7
96  Dion Smith (NZL) DNS-7
97  Mike Teunissen (NED) DNS-7
Sportsdirektør: Dimitri Claeys, Pieter Vanspeybrouck
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
101  Wout van Aert (BEL) 31.
102  Koen Bouwman (NED) 71.
103  Rohan Dennis (AUS) DNS-7
104  Robert Gesink (NED) 57.
105  Wilco Kelderman (NED) 4.
106  Sam Oomen (NED) 23.
107  Mick van Dijke (NED) 56.
Sportsdirektør: Marc Reef, Addy Engels
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
111  Alex Aranburu (ESP) 26.
112  Iván García Cortina (ESP) 86.
113  Gorka Izagirre (ESP) 19.
114  Mathias Norsgaard (DEN)  (enkeltstart) DNF-5
115  Oier Lazkano (ESP) 54.
116  Lluís Mas (ESP) 67.
117  Gonzalo Serrano (ESP) 69.
Sportsdirektør: Pablo Lastras, Max Sciandri
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlacering
121  Remco Evenepoel (BEL)   (landevej og enkeltstart) 3.
122  Kasper Asgreen (DEN) 76.
123  Mattia Cattaneo (ITA) 30.
124  James Knox (GBR) 70.
125  Tim Merlier (BEL)  (landevej) 102.
126  Mauro Schmid (SUI) DNS-7
127  Bert Van Lerberghe (BEL) 103.
Sportsdirektør: Geert Van Bondt, Davide Bramati
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
131  Matis Louvel (FRA) DNS-7
132  Louis Barré (FRA) DNF-5
133  Ewen Costiou (FRA) 32.
134  Mathis Le Berre (FRA) 78.
135  Daniel McLay (GBR) DNS-7
136  Luca Mozzato (ITA) DNS-8
137  Andrij Ponomar (UKR) 45.
Sportsdirektør: Mickael Leveau, Kévin Rinaldi
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
141  Romain Bardet (FRA) 5.
142  Pavel Bittner (CZE) 109.
143  Matthew Dinham (AUS) 40.
144  Sean Flynn (GBR) 107.
145  Chris Hamilton (AUS) 42.
146  Marius Mayrhofer (GER) DNF-5
147  Kevin Vermaerke (USA) 27.
Sportsdirektør: Pim Ligthart, Luke Roberts
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlacering
151  Matteo Sobrero (ITA) 35.
152  Felix Engelhardt (GER) 37.
153  Hagos Welay Berhe (ETH) 16.
154  Christopher Juul-Jensen (DEN) 79.
155  Jan Maas (NED) 33.
156  Kelland O'Brien (AUS) 108.
157  Callum Scotson (AUS) 13.
Sportsdirektør: Mathew Hayman
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161  Mattias Skjelmose (DEN) 1.
162  Filippo Baroncini (ITA) 65.
163  Julien Bernard (FRA) 38.
164  Tony Gallopin (FRA) 36.
165  Jacopo Mosca (ITA) 72.
166  Quinn Simmons (USA) DNS-7
167  Edward Theuns (BEL) 99.
Sportsdirektør: Grégory Rast, Kim Andersen
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
171  Juan Ayuso (ESP) 2.
172  Sjoerd Bax (NED) 77.
173  George Bennett (NZL) DNS-5
174  Alessandro Covi (ITA) 84.
175  Finn Fisher-Black (NZL) 39.
176  Marc Hirschi (SUI) DNS-7
177  Jay Vine (AUS)  (enkeltstart) DNF-4
Sportsdirektør: Fabrizio Guidi, Simone Pedrazzini
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
181  Dylan Teuns (BEL) 9.
182  Jakob Fuglsang (DEN) DNS-8
183  Reto Hollenstein (SUI) 73.
184  Hugo Houle (CAN) 21.
185  Daryl Impey (RSA) DNS-7
186  Krists Neilands (LAT) DNS-7
187  Nick Schultz (AUS) DNS-7
Sportsdirektør: Sam Bewley, Steve Bauer
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlacering
191  Lennert Van Eetvelt (BEL) DNS-7
192  Johannes Adamietz (GER) 62.
193  Cedric Beullens (BEL) DNS-4
194  Pascal Eenkhoorn (NED) 58.
195  Andreas Kron (DEN) 82.
196  Sylvain Moniquet (BEL) DNS-7
197  Michael Schwarzmann (GER) 104.
Sportsdirektør: Maxime Monfort, Cherie Pridham
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlacering
201  Damien Howson (AUS) 18.
202  Gianluca Brambilla (ITA) DNF-2
203  Walter Calzoni (ITA) 97.
204  Mark Donovan (GBR) 41.
205  Carl Fredrik Hagen (NOR) 44.
206  Tobias Ludvigsson (SWE) 75.
207  Nickolas Zukowsky (CAN) 66.
Sportsdirektør: Alexandre Sans Vega, Gabriele Missaglia
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlacering
211  Peter Sagan (SVK)  (landevej) 98.
212  Maciej Bodnar (POL)  (enkeltstart) 105.
213  Jérémy Cabot (FRA) 81.
214  Valentin Ferron (FRA) 68.
215  Lorrenzo Manzin (FRA) 106.
216  Daniel Oss (ITA) 90.
217  Paul Ourselin (FRA) 52.
Sportsdirektør: Lylian Lebreton, Ján Valach
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlacering
221  Yannis Voisard (SUI) DNS-7
222  Jacob Eriksson (SWE)  (landevej) DNS-7
223  Alexander Kamp (DEN)  (landevej) DNS-7
224  Arthur Kluckers (LUX) DNS-7
225  Sébastien Reichenbach (SUI) DNS-7
226  Joel Suter (SUI)  (enkeltstart) DNS-7
227  Roland Thalmann (SUI) DNS-7
Sportsdirektør: Sylvain Blanquefort, Marcel Sieberg

Referencer redigér

  1. ^ Troldborg, Rasmus (23. marts 2023). "Nystartede schweiziske hold udtaget til WorldTour-løb". Feltet.dk. Hentet 10. april 2023.
  2. ^ Kej, Jonas (16. juni 2023). "Gino Mäder er omkommet efter ulykke i Schweiz Rundt". Feltet.dk. Hentet 16. juni 2023.
  3. ^ Kjærsgaard, Jonas (16. juni 2023). "Cykelrytteren Gino Mäder er død efter styrt". TV 2. Hentet 16. juni 2023.
  4. ^ a b Frese, Christian (16. juni 2023). "Dagens Tour de Suisse-etape forkortes". Feltet.dk. Hentet 16. juni 2023.
  5. ^ Johannesen, Jesper (17. juni 2023). "Overblik: 37 ryttere forlod Schweiz Rundt før dagens etape". Feltet.dk. Hentet 17. juni 2023.
  6. ^ Frese, Christian (18. juni 2023). "Mattias Skjelmose vinder Tour de Suisse". Feltet.dk. Hentet 20. juni 2023.
  7. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 10. juni 2023.

Eksterne henvisninger redigér