Åbn hovedmenuen

UEFA Europa League 2013-14

UEFA Europa League 2013-14 var den 43. udgave af den næsthøjst rangerende europæiske klubturnering i fodbold, den femte udgave siden relanceringen af turneringen til UEFA Europa League fra UEFA Cup.

UEFA Europa League 2013–2014
Turneringsdetaljer
Dato(er) 19. september 2013 – 14. maj 2014
4. juli 2013 - 29. august 2013 (kvalifikation)
Antal hold 48+8 i selve turneringen
161+33 (totalt) (fra 53 forbund)
Endelige placeringer
Vinder Gold medal.svg Sevilla FC (3. titel)
Andenplads Silver medal.svg S.L. Benfica
Turneringsstatistik
Antal kampe 205
Antal scoringer 475  (2.32 pr. kamp)
Tilskuere 3.411.208  (16.640 pr. kamp)
Topscorer(e) Spanien Jonathan Soriano
(8 mål)

Infoboks sidst opdateret: 15. maj 2014.

Finalen blev spillet på Juventus Stadium i Torino, Italien,[1] og blev vundet af spanske Sevilla FC over portugisiske Benfica efter straffesparkskonkurrence.

KvalifikationRediger

I kvalifikationsrunderne og i playoff-runden er holdene inddelt i seedet og useedet hold baseret på deres UEFA klub koefficient i 2013,[2][3][4] og derefter udtrukket i "knald eller fald"-kampe. Hold fra samme land kan ikke møde hinanden.

Første kvalifikationsrundeRediger

Lodtrækningen for første og anden kvalifikationsrunde blev afholdt 24. juni 2013.[5] De første kampe blev spillet den 2., 3. and 4. juli, mens returkampene blev spillet 9., 10. og 11. juli 2013.

Inter Turku lodged a protest after losing the second leg to Víkingur Gøta,[6][7] and two match officials were later banned for life by UEFA for attempted match-fixing.[8]

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
2–1
4–3
1–1 (u)
1–8
3–0
1–1 (u)
1–0
0–2
2–2 (u)[A]
1–1 (u)
1–2
3–3 (u)
3–1[A]
1–2
0–2
3–7
0–6
1–4
0–3
2–1
4–0[A]
0–2
3–1[A]
0–5
3–3 (4–3 s)
3–2[A]
1–1 (2–4 s)
3–9
2–1
3–2
2–3
0–8
0–4
1–3
2–4
1–13
3–6
4–4 (4–5 s)[A]
Noter
  1. ^ a b c d e f Hjemme og udebane byttet rundt i forhold til lodtrækningen.

Anden kvalifikationsrundeRediger

De første kampe blev spillet 16. og 18. juli, mens returkampene blev spillet 25. juli 2013.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
2–3[B]
3–2[B]
5–1
2–2 (u)
1–2
3–0
10–0
3–2
5–1
3–2
2–2 (u)
0–4[B]
6–2
9–0
2–4
5–2
7–0
8–0
3–1
3–6
2–5
2–0
2–2 (2–4 s)
5–1
3–3 (u)
2–1[B]
3–2
1–2
4–4 (u)
2–6
1–3
4–3
1–2
7–2
1–3
3–2[B]
3–4
1–0[B]
3–4
5–4
Noter
  1. ^ a b c d e f Hjemme og udebane byttet rundt i forhold til lodtrækningen.

Tredje kvalifikationsrundeRediger

Lodtrækningen for den tredje kvalifikationsrunde blev afholdt 19. juli 2013.[9] Den første kamp blev spillet den 1. august, mens returkampen blev spillet 8. august 2013.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
3–1
1–7
0–3
0–1
4–3
3–5
4–0
3–2
4–2
1–1 (2–1 s)
1–4
2–2 (u)
9–1
0–2
2–1
3–2
1–1 (4–3 s)
0–3
6–0
5–2
3–0
3–2
2–4
1–1 (u)
1–0
5–2
2–4
1–3
1–1 (3–2 s)

Play-offRediger

Lodtrækningen til play-offrunden blev afholdt 9. august 2013.[10] Den første kamp blev spillet 22. august, mens returkampen blev spillet 29. august 2013.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
3–1
3–2
4–0
2–3
2–1
2–1
3–8
6–3
3–3 (u)
2–7
2–1
9–1[C]
7–0
1–4
1–5
1–8
4–3
1–1 (7–6 p)
Aflyst[D]
5–3
0–5
2–3
1–5[C]
5–3
2–2 (u)
3–1
2–4
0–8
4–1
1–5
1–3
Noter
  1. ^ a b Hjemme og udebane byttet rundt i forhold til lodtrækningen.
  2. ^ Metalist Kharkiv blev den 14. august 2013 diskvalificeret fra UEFA Europa League 2013-14 på grund af tidligere match-fixing.[11] UEFA besluttede at erstatte Metalist Kharkiv i Champions League play-off med PAOK, der blev elimineret af Metalist Kharkiv i tredje kvalifikationsrunde.[12] PAOK's modstander i play-off til gruppespillet i Europa League, Maccabi Tel Aviv, kvalificerede sig direkte til gruppespillet i Europa League.

GruppespilRediger

Gruppe ARediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Valencia 6 4 1 1 12 7 +5 13
  Swansea City 6 2 2 2 6 4 +2 8
  Kuban Krasnodar 6 1 3 2 7 7 0 6
  St. Gallen 6 2 0 4 6 13 −7 6
  KUB STG SWA VAL
Kuban Krasnodar 4–0 1–1 0–2
St. Gallen 2–0 1–0 2–3
Swansea City 1–1 1–0 0–1
Valencia 1–1 5–1 0–3

Gruppe BRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Ludogorets Razgrad 6 5 1 0 11 2 +9 16
  Tjernomorets Odessa 6 3 1 2 6 6 0 10
  PSV Eindhoven 6 2 1 3 4 5 −1 7
  Dinamo Zagreb 6 0 1 5 3 11 −8 1
  CHO DIN LUD PSV
Tjernomorets Odessa 2–1 0–1 0–2
Dinamo Zagreb 1–2 1–2 0–0
Ludogorets Razgrad 1–1 3–0 2–0
PSV Eindhoven 0–1 2–0 0–2

Gruppe CRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Red Bull Salzburg 6 6 0 0 15 3 +12 18
  Esbjerg 6 4 0 2 8 8 0 12
  Elfsborg 6 1 1 4 5 10 −5 4
  Standard Liège 6 0 1 5 6 13 −7 1
  ELF ESB SAL STA
Elfsborg 1–2 0–1 1–1
Esbjerg 1–0 1–2 2–1
Red Bull Salzburg 4–0 3–0 2–1
Standard Liège 1–3 1–2 1–3

Gruppe DRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Rubin Kazan 6 4 2 0 14 4 +10 14
  Maribor 6 2 1 3 9 12 −3 7
  Zulte Waregem 6 2 1 3 4 10 −6 7
  Wigan Athletic 6 1 2 3 6 7 −1 5
  MAR RUB WIG ZUL
Maribor 2–5 2–1 0–1
Rubin Kazan 1–1 1–0 4–0
Wigan Athletic 3–1 1–1 1–2
Zulte Waregem 1–3 0–2 0–0

Gruppe ERediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Fiorentina 6 5 1 0 12 3 +9 16
  Dnipro Dnipropetrovsk 6 4 0 2 11 5 +6 12
  Paços de Ferreira 6 0 3 3 1 8 −7 3
  Pandurii Târgu Jiu 6 0 2 4 3 11 −8 2
  DNI FIO PAC PAN
Dnipro Dnipropetrovsk 1–2 2–0 4–1
Fiorentina 2–1 3–0 3–0
Paços de Ferreira 0–2 0–0 1–1
Pandurii Târgu Jiu 0–1 1–2 0–0

Gruppe FRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Eintracht Frankfurt 6 5 0 1 13 4 +9 15
  Maccabi Tel Aviv 6 3 2 1 7 5 +2 11
  APOEL 6 1 2 3 3 8 −5 5
  Bordeaux 6 1 0 5 4 10 −6 3
  APO BOR EIN MAC
APOEL 2–1 0–3 0–0
Bordeaux 2–1 0–1 1–2
Eintracht Frankfurt 2–0 3–0 2–0
Maccabi Tel Aviv 0–0 1–0 4–2

Gruppe GRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Genk 6 4 2 0 10 5 +5 14
  Dynamo Kyiv 6 3 1 2 11 7 +4 10
  Rapid Wien 6 1 3 2 8 10 −2 6
  Thun 6 1 0 5 3 10 −7 3
  DYN GEN RAP THU
Dynamo Kyiv 0–1 3–1 3–0
Genk 3–1 1–1 2–1
Rapid Wien 2–2 2–2 2–1
Thun 0–2 0–1 1–0

Gruppe HRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Sevilla 6 3 3 0 9 4 +5 12
  Slovan Liberec 6 2 3 1 9 8 +1 9
  Freiburg 6 1 3 2 5 8 −3 6
  Estoril 6 0 3 3 5 8 −3 3
  EST FRE SEV SLO
Estoril 0–0 1–2 1–2
Freiburg 1–1 0–2 2–2
Sevilla 1–1 2–0 1–1
Slovan Liberec 2–1 1–2 1–1

Gruppe IRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Lyon 6 3 3 0 6 3 +3 12
  Real Betis 6 2 3 1 3 2 +1 9
  Vitória de Guimarães 6 1 2 3 6 5 +1 5
  Rijeka 6 0 4 2 2 7 −5 4
  LYO BET RIJ VIT
Lyon 1–0 1–0 1–1
Real Betis 0–0 0–0 1–0
Rijeka 1–1 1–1 0–0
Vitória de Guimarães 1–2 0–1 4–0

Gruppe JRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 +7 14
  Lazio 6 3 3 0 8 4 +4 12
  Apollon Limassol 6 1 1 4 5 10 −5 4
  Legia Warszawa 6 1 0 5 2 8 −6 3
  APO LAZ LEG TRA
Apollon Limassol 0–0 0–2 1–2
Lazio 2–1 1–0 0–0
Legia Warszawa 0–1 0–2 0–2
Trabzonspor 4–2 3–3 2–0

Gruppe KRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  Tottenham Hotspur 6 6 0 0 15 2 +13 18
  Anzhi Makhachkala 6 2 2 2 4 7 −3 8
  Sheriff Tiraspol 6 1 3 2 5 6 −1 6
  Tromsø 6 0 1 5 1 10 −9 1
  ANZ SHE TOT TRO
Anzhi Makhachkala 1–1 0–2 1–0
Sheriff Tiraspol 0–0 0–2 2–0
Tottenham Hotspur 4–1 2–1 3–0
Tromsø 0–1 1–1 0–2

Gruppe LRediger

Hold
K
V
U
T
Mf
Mi
+/-
P
  AZ 6 3 3 0 8 4 +4 12
  PAOK 6 3 3 0 10 6 +4 12
  Maccabi Haifa 6 1 2 3 6 9 −3 5
  Shakhter Karagandy 6 0 2 4 5 10 −5 2
  AZ MAC PAO SHA
AZ 2–0 1–1 1–0
Maccabi Haifa 0–1 0–0 2–1
PAOK 2–2 3–2 2–1
Shakhter Karagandy 1–1 2–2 0–2

SlutspilRediger

OverblikRediger

Sekstendelsfinaler   Ottendedelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
   Porto (u) 2 3 5  
   Eintracht Frankfurt 2 3 5        Porto 1 2 3  
   Swansea City 0 1 1      Napoli 0 2 2  
   Napoli 0 3 3          Porto 1 1 2  
   Maribor 2 1 3          Sevilla 0 4 4  
   Sevilla 2 2 4        Sevilla (s) 0 2 2(4)
   Real Betis 1 2 3      Real Betis 2 0 2(3)  
   Rubin Kazan 1 0 1          Sevilla (u) 2 1 3  
   Maccabi Tel Aviv 0 0 0          Valencia 0 3 3  
   Basel 0 3 3        Basel 0 2 2  
   Ajax 0 1 1      Red Bull Salzburg 0 1 1  
   Red Bull Salzburg 3 3 6          Basel 3 0 3
   Lazio 0 3 3          Valencia (efs) 0 5 5  
   Ludogorets Razgrad 1 3 4        Ludogorets Razgrad 0 0 0
   Dynamo Kyiv 0 0 0      Valencia 3 1 4  
   Valencia 2 0 2          Sevilla (s) 0(4)
   Slovan Liberec 0 1 1          Benfica 0(2)
   AZ 1 1 2        AZ 1 0 1  
   Anzhi Makhachkala 0 2 2      Anzhi Makhachkala 0 0 0  
   Genk 0 0 0          AZ 0 0 0  
   Dnipro Dnipropetrovsk 1 1 2          Benfica 1 2 3  
   Tottenham Hotspur 0 3 3        Tottenham Hotspur 1 2 3
   PAOK 0 0 0      Benfica 3 2 5  
   Benfica 1 3 4          Benfica 2 0 2
   Tjernomorets Odessa 0 0 0          Juventus 1 0 1  
   Lyon 0 1 1        Lyon 4 1 5  
   Viktoria Plzeň 1 2 3      Viktoria Plzeň 1 2 3  
   Shakhtar Donetsk 1 1 2          Lyon 0 1 1
   Juventus 2 2 4          Juventus 1 2 3  
   Trabzonspor 0 0 0        Juventus 1 1 2
   Esbjerg 1 1 2      Fiorentina 1 0 1  
   Fiorentina 3 1 4  

SekstendelsfinalerRediger

Lodtrækningen for seksten- og ottendedelsfinalerne blev afholdt den 16. december 2013.[13] Den første kamp blev spillet 20. februar, mens returkampen blev spillet 27. februar 2014.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
2–3
3–1
1–3
4–0
3–4
3–2
0–1
3–4
2–4
1–6
0–3
5–5 (u)
2–0
0–2
0–4
1–2

OttendedelsfinalerRediger

Den første kamp blev spillet 13. marts, mens returkampen blev spillet 20. marts.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
1–0
0–4
3–2
5–3
2–2 (4–3 s)
3–5
2–1
2–1

KvartfinalerRediger

Lodtrækningen for kvartfinalerne blev afholdt den 21. marts 2014.[14] Den første kamp blev spillet 3. april, mens returkampen blev spillet 10. april 2014.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
0–3
1–3
3–5
2–4

SemifinalerRediger

Lodtrækningen til semifinalerne og finale (for at bestemme "hjemmeholdet" af administrative årsager) blev afholdt den 11. april 2014.[15] Den første kamp blev spillet 24. april, mens returkampen blev spillet 1. maj 2014.

Hold 1
Samlet
Hold 2
1. kamp
2. kamp
3–3 (u)
2–1

FinaleRediger

14. maj 2014
20:45 CEST
Sevilla   0–0 (e.f.s.)   Benfica
Rapport



    Straffesparkskonkurrence  
Bacca  
Mbia  
Coke  
Gameiro  
4–2   Lima
  Cardozo
  Rodrigo
  Luisão
 

StatistikRediger

Statistik uden kvalifikation og play-off.

ReferencerRediger

Se ogsåRediger