Volta ao Algarve 2020

Volta ao Algarve 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute46. Volta ao Algarve
KonkurrenceUCI ProSeries 2020 2.Pro
Etaper5
Datoer19. – 23. februar 2020
Distance771,4 km
LandPOR Portugal
StartbyPortimão
MålbyAlto do Malhão
Hold25
Startende ryttere174
Fuldførende ryttere161
Gennemsnitlig fart39,773 km/t
Resultater
VinderBEL Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step)
ToerGER Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
TreerCOL Miguel Ángel López (Astana Pro Team)
PointtrøjeNED Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step)
BjergtrøjeBEL Dries De Bondt (Alpecin-Fenix)
UngdomstrøjeBEL Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step)
HoldkonkurrenceGBR Ineos
◀ 20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Volta ao Algarve 2020 var den 46. udgave af det portugisiske landevejscykelløb i Algarve. Løbet foregik i perioden 19. til 23. februar 2020. Løbet var en del af UCI ProSeries 2020 og var i kategorien 2.Pro. Den samlede vinder af løbet blev belgiske Remco Evenepoel fra Deceuninck-Quick Step.

Ryttere og holdRediger

WorldTeams (12)ProTeams (5)Kontinentalhold (8)
  •   W52-FC Porto
  •   Tavira
  •   Miranda-Mortágua
  •   Aviludo-Louletano
  •   Efapel
  •   Rádio Popular-Boavista
  •   L.A. Aluminios / L.A. Sport
  •   Kelly / InOutBuild / UD Oliveirense

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 19. febPortimãoLagos195,6  Fabio Jakobsen  Fabio Jakobsen
2. etape 20. febSagres – Fóia183,9  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel
3. etape 21. febFaro – Tavira201,9  Cees Bol  Remco Evenepoel
4. etape 22. febAlbufeira – Alto do Malhão169,7  Miguel Ángel López   Remco Evenepoel
5. etape 23. febLagoa – Lagoa20,3  Remco Evenepoel  Remco Evenepoel

1. etapeRediger

Portimão - Lagos(195,6 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step4t 55' 37"
2.   Elia Viviani Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
3.   Matteo Trentin CCC+ 0"
4.   Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
5.   Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
6.   Cees Bol Sunweb+ 0"
7.   Roger Kluge Lotto-Soudal+ 0"
8.   Davide Cimolai Israel Start-Up Nation+ 0"
9.   Daniel Hoelgaard Uno-X Norwegian Development+ 0"
10.   Edward Theuns Trek-Segafredo+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Fabio Jakobsen   Deceuninck-Quick Step4t 55' 37"
2.   Elia Viviani Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
3.   Matteo Trentin CCC+ 0"
4.   Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
5.   Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
6.   Cees Bol Sunweb+ 0"
7.   Roger Kluge Lotto-Soudal+ 0"
8.   Davide Cimolai Israel Start-Up Nation+ 0"
9.   Daniel Hoelgaard Uno-X Norwegian Development+ 0"
10.   Edward Theuns Trek-Segafredo+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

Sagres - Fóia(183,9 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step4t 46' 38"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
3.   Daniel Martin Israel Start-Up Nation+ 2"
4.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 2"
5.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 2"
6.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 5"
7.   Frederico Figueiredo Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel+ 8"
8.   Vincenzo Nibali Trek-Segafredo+ 8"
9.   Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 8"
10.   Amaro Antunes W52-FC Porto+ 8"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel    Deceuninck-Quick Step9t 42' 15"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
3.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 2"
4.   Daniel Martin Israel Start-Up Nation+ 2"
5.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 2"
6.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 5"
7.   Amaro Antunes W52-FC Porto+ 8"
8.   Vincenzo Nibali Trek-Segafredo+ 8"
9.   Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 8"
10.   Frederico Figueiredo Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel+ 8"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

Faro - Tavira(201,9 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Cees Bol Sunweb5t 00' 51"
2.   Sacha Modolo Alpecin-Fenix+ 0"
3.   Fabio Jakobsen Deceuninck-Quick Step+ 0"
4.   Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
5.   Daniel Hoelgaard Uno-X Norwegian Development+ 0"
6.   Ryan Mullen Trek-Segafredo+ 0"
7.   Elia Viviani Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
8.   Roger Kluge Lotto-Soudal+ 0"
9.   Jon Aberasturi Caja Rural-Seguros RGA+ 0"
10.   Tom Devriendt Circus-Wanty Gobert+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel    Deceuninck-Quick Step14t 43' 06"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
3.   Daniel Martin Israel Start-Up Nation+ 2"
4.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 2"
5.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 2"
6.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 5"
7.   Amaro Antunes W52-FC Porto+ 8"
8.   Vincenzo Nibali Trek-Segafredo+ 8"
9.   Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 8"
10.   Frederico Figueiredo Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel+ 8"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

Albufeira - Alto do Malhão(169,7 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Miguel Ángel López Astana Pro Team4t 32' 25"
2.   Daniel Martin Israel Start-Up Nation+ 2"
3.   Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step+ 4"
4.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 4"
5.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 5"
6.   Simon Geschke CCC+ 14"
7.   Amaro Antunes W52-FC Porto+ 14"
8.   Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 14"
9.   Jan Polanc UAE Team Emirates+ 19"
10.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 21"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel   Deceuninck-Quick Step18t 59' 35"
2.   Daniel Martin Israel Start-Up Nation+ 0"
3.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
4.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 1"
5.   Rui Costa UAE Team Emirates+ 3"
6.   Amaro Antunes W52-FC Porto+ 18"
7.   Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 18"
8.   Tim Wellens Lotto-Soudal+ 19"
9.   Simon Geschke CCC+ 24"
10.   Frederico Figueiredo Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel+ 31"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

Lagoa - Lagoa(20,3 km)
 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Remco Evenepoel Deceuninck-Quick Step24' 07"
2.   Rohan Dennis Ineos+ 10"
3.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 19"
4.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 38"
5.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 38"
6.   Michał Kwiatkowski Ineos+ 38"
7.   Patrick Bevin CCC+ 38"
8.   Yves Lampaert Deceuninck-Quick Step+ 46"
9.   Nils Politt Israel Start-Up Nation+ 47"
10.   Mads Würtz Schmidt Israel Start-Up Nation+ 48"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Ineos  58t 19' 43"
2.   UAE Team Emirates + 25"
3.   CCC + 1' 51"
4.   Astana Pro Team + 2' 41"
5.   Deceuninck-Quick Step + 5' 09"


StartlisteRediger

  Startliste
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
1  Miguel Ángel López (COL) 3.
2  Luis León Sánchez (ESP) DNS-5
3  Zjandos Bizjigitov (KAZ) 117.
4  Rodrigo Contreras (COL) 28.
5  Davide Martinelli (ITA) 94.
6  Jurij Natarov (KAZ) 62.
7  Harold Tejada (COL) 23.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
11  Jempy Drucker (LUX) 82.
12  Felix Großschartner (AUT) 109.
13  Lennard Kämna (GER) 7.
14  Martin Laas (EST) 124.
15  Lukas Pöstlberger (AUT) 88.
16  Maximilian Schachmann (GER)  2.
17  Andreas Schillinger (GER) 130.
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
21  Greg Van Avermaet (BEL) 13.
22  Matteo Trentin (ITA) 43.
23  Simon Geschke (GER) 6.
24  Michael Schär (SUI) 59.
25  Gijs Van Hoecke (BEL) 63.
26  Nathan Van Hooydonck (BEL) 33.
27  Patrick Bevin (NZL) 58.
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
31  Elia Viviani (ITA)  (landevej) 132.
32  Simone Consonni (ITA) DNS-5
33  Mathias Le Turnier (FRA) 65.
34  Luis Ángel Maté (ESP) 37.
35  Marco Mathis (GER) 118.
36  Fabio Sabatini (ITA) 157.
37  Kenneth Vanbilsen (BEL) DNS-1
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
41  João Almeida (POR) 9.
42  Tim Declercq (BEL) 53.
43  Remco Evenepoel (BEL)  (enkeltstart) 1.
44  Fabio Jakobsen (NED)  131.
45  Iljo Keisse (BEL) 137.
46  Yves Lampaert (BEL) 75.
47  Florian Sénéchal (FRA) 81.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
51  Alexys Brunel (FRA) DNF-3
52  Kevin Geniets (LUX) 22.
53  Simon Guglielmi (FRA) 71.
54  Stefan Küng (SUI)  30.
55  Olivier Le Gac (FRA) 25.
56  Tobias Ludvigsson (SWE) 47.
57  Jake Stewart (GBR) 110.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
61  Daniel Martin (IRL) 11.
62  Guillaume Boivin (CAN) 86.
63  Davide Cimolai (ITA) 106.
64  Nils Politt (GER) 52.
65  Jenthe Biermans (BEL) 80.
66  Reto Hollenstein (SUI) 69.
67  Mads Würtz Schmidt (DEN) 38.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
71  Jonathan Dibben (GBR) 127.
72  Philippe Gilbert (BEL) 31.
73  Roger Kluge (GER) DNF-4
74  Nikolas Maes (BEL) DNS-5
75  Brent Van Moer (BEL) 51.
77  Tim Wellens (BEL) 5.
78  Frederik Frison (BEL) 68.
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
81  Rohan Dennis (AUS)  (enkeltstart) 55.
82  Michał Kwiatkowski (POL) 14.
83  Luke Rowe (GBR) 119.
84  Ben Swift (GBR)  20.
85  Geraint Thomas (GBR) 21.
86  Dylan van Baarle (NED) DNS-1
87  Cameron Wurf (AUS) 97.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
91  Nikias Arndt (GER) 77.
92  Cees Bol (NED) 112.
93  Nico Denz (GER) 128.
94  Nils Eekhoff (NED) 119.
95  Casper Pedersen (DEN) 64.
96  Jasha Sütterlin (GER) 123.
97  Ilan Van Wilder (BEL) 17.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
101  Koen de Kort (NED) DNS-4
102  Bauke Mollema (NED) 8.
103  Ryan Mullen (IRL) 111.
104  Vincenzo Nibali (ITA) 12.
105  Antonio Nibali (ITA) 54.
106  Jasper Stuyven (BEL) 150.
107  Edward Theuns (BEL) DNS-5
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
111  Mikkel Bjerg (DEN) 116.
112  Tom Bohli (SUI) 143.
113  Rui Costa (POR) 4.
114  Joe Dombrowski (USA) 29.
115  Alexander Kristoff (NOR) 73.
116  Ivo Oliveira (POR) 113.
117  Jan Polanc (SLO) 15.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
121  Mathieu van der Poel (NED) 45.
122  Dries De Bondt (BEL) 100.
123  Senne Leysen (BEL) 92.
124  Sacha Modolo (ITA) 99.
126  Kristian Sbaragli (ITA) 35.
127  Otto Vergaerde (BEL) 67.
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlacering
131  Jon Aberasturi (ESP) 104.
132  David González López (ESP) 145.
133  Aritz Bagües (ESP) 105.
134  Oier Lazkano (ESP) 91.
135  Héctor Sáez (ESP) 61.
136  Matteo Malucelli (ITA) 139.
137  Juan Fernando Calle (COL) 46.
Circus-Wanty Gobert
CWG
Nr.RytterPlacering
141  Aimé De Gendt (BEL) 122.
142  Tom Devriendt (BEL) 142.
143  Wesley Kreder (NED) 151.
144  Xandro Meurisse (BEL) 18.
145  Simone Petilli (ITA) 36.
146  Boy van Poppel (NED) 156.
147  Danny van Poppel (NED) 135.
Fundación-Orbea
FOR
Nr.RytterPlacering
151  Mikel Aristi (ESP) 144.
152  Antonio Angulo (ESP) 114.
153  Julen Irizar (ESP) 70.
154  Garikoitz Bravo (ESP) 44.
155  Gotzon Martín (ESP) 39.
156  Diego López (ESP) 147.
157  Iker Ballarin (ESP) 98.
Uno-X Norwegian Development
UXT
Nr.RytterPlacering
161  Daniel Hoelgaard (NOR) 85.
162  Markus Hoelgaard (NOR) 42.
163  Anders Skaarseth (NOR) 78.
164  Erik Nordsæter Resell (NOR) 87.
165  Kristian Kulset (NOR) 120.
166  Torjus Sleen (NOR) 27.
167  Andreas Leknessund (NOR) 19.
Atum General-Tavira-Maria Nova Hotel
ATM
Nr.RytterPlacering
171  Frederico Figueiredo (POR) 26.
172  Aleksandr Grigorjev (RUS) 121.
173  Álvaro Trueba (ESP) 159.
174  César Martingil (POR) 148.
175  Alejandro Marque (ESP) 24.
176  David Livramento (POR) 161.
177  Valter Pereira (POR)
Aviludo-Louletano
AVL
Nr.RytterPlacering
181  Vicente García de Mateos (ESP) 16.
182  Nuno Meireles (POR) 155.
183  David de la Fuente (ESP) 108.
184  João Matias (POR) DNF-2
185  Jesús del Pino (ESP) 134.
186  André Evangelista (POR) HD-5
187  Óscar Hernández (ESP) 76.
Efapel
EFP
Nr.RytterPlacering
191  Sérgio Paulinho (POR) 146.
192  Luís Mendonça (POR) 60.
193  Tiago Machado (POR) 49.
194  Tiago Antunes (POR) 140.
195  Pedro Paulinho (POR) DNF-4
196  Nicolás Sáenz (COL) 57.
197  Gerard Armillas (ESP) 125.
União Desportiva Oliveirense
KSU
Nr.RytterPlacering
201  Henrique Casimiro (POR) 66.
202  Luís Gomes (POR) 40.
203  Venceslau Fernandes (POR) 129.
204  Rafael Lourenco (POR) 72.
205  Pedro Lopes (POR) 102.
206  Fabio Costa (POR) 133.
207  Pedro Lopes (POR) 158.
LA Alumínios-LA Sport
LAA
Nr.RytterPlacering
211  Emanuel Duarte (POR) 136.
212  Gonçalo Leaça (POR) 107.
213  André Ramalho (POR) 91.
214  David Ribeiro (POR) 149.
215  Marvin Scheulen (POR) 120.
216  Bruno Silva (POR) 138.
217  Carlos Salgueiro (POR) 154.
Miranda-Mortágua
MIR
Nr.RytterPlacering
221  Hugo Sancho (POR) 103.
222  Gaspar Gonçalves (POR) 89.
223  Daniel Freitas (POR) 96.
224  Joaquim Silva (POR) 50.
225  João Barbosa (POR) 153.
226  Ángel Sánchez Rebollid (ESP) 115.
227  Leangel Linarez (VEN) 160.
Rádio Popular-Boavista
RPB
Nr.RytterPlacering
231  Alberto Gallego (ESP) 41.
232  João Benta (POR) 83.
233  Gonçalo Carvalho (POR) 95.
234  Afonso Silva (POR) 101.
235  Luís Felipe Fernandes (POR) 32.
236  Hugo Nunes (POR) 74.
237  David Rodrigues (POR) 90.
W52-FC Porto
W52
Nr.RytterPlacering
241  Amaro Antunes (POR) 10.
242  Ricardo Mestre (POR) 79.
243  Daniel Mestre (POR) 56.
244  Jorge Magalhães (POR) 152.
245  Edgar Pinto (POR) 34.
246  João Rodrigues (POR) 48.
247  Samuel Caldeira (POR) 84.

Eksterne henvisningerRediger