Amstel Gold Race 2021

Amstel Gold Race 2021 Cycling (road) pictogram.svg
2021 AGR finish Wout Van Aert3.jpg
Løbsdetaljer
Rute55. Amstel Gold Race
KonkurrenceUCI World Tour 2021 1.UWT
Dato18. april 2021
Distance218,36 km
LandNED Holland
StartbyValkenburg
MålbyBerg en Terblijt
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere125
Gennemsnitlig fart43,17 km/t
Elevation3105 m
Resultater
VinderBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
ToerGBR Tom Pidcock (Ineos Grenadiers)
TreerGER Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
Amstel Gold Race circuit men.png
2020
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Amstel Gold Race 2021 var den 55. udgave af den hollandske klassiker Amstel Gold Race. Cykelløbet blev kørt den 18. april 2021 med start i Valkenburg og mål i Berg en Terblijt. Løbet var det femtende arrangement på UCI World Tour 2021. Den oprindelige 55. udgave blev i 2020 aflyst på grund af coronaviruspandemien.[1]

Belgiske Wout van Aert fra Team Jumbo-Visma vandt løbet efter målfoto foran britiske Tom Pidcock fra Ineos Grenadiers. Tyske Maximilian Schachmann fra Bora-Hansgrohe endte på tredjepladsen.[2]

ResultatRediger

 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Wout van Aert Jumbo-Visma5t 03' 29"
2.   Tom Pidcock Ineos Grenadiers+ 0"
3.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
4.   Michael Matthews Team BikeExchange+ 3"
5.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 3"
6.   Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 3"
7.   Kristian Sbaragli Alpecin-Fenix+ 3"
8.   Michał Kwiatkowski Ineos Grenadiers+ 3"
9.   Matej Mohorič Bahrain Victorious+ 3"
10.   Tosh Van der Sande Lotto-Soudal+ 3"
11.   Alex Aranburu Astana-Premier Tech+ 3"
12.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 3"
13.   Michael Valgren EF Education-Nippo+ 3"
14.   Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 3"
15.   Tiesj Benoot Team DSM+ 3"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttereRediger

WorldTeams (19)ProTeams (6)

Danske ryttereRediger

  Danske ryttere på startlisten[3]
Rygnummer Rytter Hold Placering
17 Jonas Vingegaard Team Jumbo-Visma 115
37 Alexander Kamp Trek-Segafredo DNF
112 Christopher Juul-Jensen Team BikeExchange 121
121 Michael Valgren EF Education-Nippo 13
124 Magnus Cort EF Education-Nippo 39
141 Jakob Fuglsang Astana-Premier Tech 38
175 Søren Kragh Andersen Team DSM DNF
187 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates 79

* DNF = gennemførte ikke

StartlisteRediger

  Startliste
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1  Julian Alaphilippe (FRA)  (landevej) 6.
2  Mattia Cattaneo (ITA) 112.
3  Rémi Cavagna (FRA) 70.
4  Mauri Vansevenant (BEL) 67.
5  Ian Garrison (USA) DNF
6  Florian Sénéchal (FRA) 111.
7  Pieter Serry (BEL) 75.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
11  Primož Roglič (SLO)  (landevej) 69.
12  Sam Oomen (NED) 91.
13  Wout van Aert (BEL) 1.
14  Lennard Hofstede (NED) DNF
15  Paul Martens (GER) DNF
16  Robert Gesink (NED) 93.
17  Jonas Vingegaard (DEN) 115.
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
21  Michał Kwiatkowski (POL) 8.
22  Dylan van Baarle (NED) 62.
23  Tom Pidcock (GBR) 2.
24  Richard Carapaz (ECU) 28.
25  Michał Gołaś (POL) 108.
26  Eddie Dunbar (IRL) 109.
27  Luke Rowe (GBR) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
31  Bauke Mollema (NED) 64.
32  Jasper Stuyven (BEL) DNF
33  Nicola Conci (ITA) 53.
34  Edward Theuns (BEL) 40.
35  Julien Bernard (FRA) 78.
36  Toms Skujiņš (LAT) 86.
37  Alexander Kamp (DEN) DNF
AG2R Citroën
ACT
Nr.RytterPlacering
41  Greg Van Avermaet (BEL) 26.
42  Bob Jungels (LUX) DNF
43  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 18.
44  Michael Schär (SUI) 83.
45  Stan Dewulf (BEL) 74.
46  Dorian Godon (FRA) 45.
47  Clément Venturini (FRA) 22.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51  Maximilian Schachmann (GER) 3.
52  Wilco Kelderman (NED) 37.
53  Ide Schelling (NED) 56.
54  Cesare Benedetti (ITA) 119.
55  Patrick Gamper (AUT) 124.
56  Patrick Konrad (AUT) 14.
57  Marcus Burghardt (GER) 84.
Qhubeka Assos
TQA
Nr.RytterPlacering
61  Simon Clarke (AUS) 55.
62  Michael Gogl (AUT) 51.
63  Sander Armée (BEL) DNF
64  Sean Bennett (USA) DNF
65  Sergio Henao (COL) 30.
66  Bert-Jan Lindeman (NED) 89.
67  Robert Power (AUS) 122.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
71  Michael Woods (CAN) 32.
72  Daryl Impey (RSA) 21.
73  Jenthe Biermans (BEL) DNF
74  Hugo Hofstetter (FRA) 110.
75  Guillaume Boivin (CAN) DNF
76  Krists Neilands (LAT) 36.
77  Reto Hollenstein (SUI) DNF
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
81  David Gaudu (FRA) 34.
82  Rudy Molard (FRA) 23.
83  Fabian Lienhard (SUI) DNF
84  Mathieu Ladagnous (FRA) 85.
85  Valentin Madouas (FRA) 27.
86  William Bonnet (FRA) DNF
87  Romain Seigle (FRA) DNF
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
91  Tim Wellens (BEL) 29.
92  Sylvain Moniquet (BEL) DNF
93  Brent Van Moer (BEL) DNF
94  Tomasz Marczyński (POL) DNF
95  Stefano Oldani (ITA) 41.
96  Tosh Van der Sande (BEL) 10.
97  Sébastien Grignard (BEL) 105.
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
101  Wout Poels (NED) 58.
102  Sonny Colbrelli (ITA) 72.
103  Heinrich Haussler (AUS) DNF
104  Jan Tratnik (SLO) 47.
105  Matej Mohorič (SLO) 9.
106  Stephen Williams (GBR) 117.
107  Dylan Teuns (BEL) 33.
Team BikeExchange
BEX
Nr.RytterPlacering
111  Michael Matthews (AUS) 4.
112  Christopher Juul-Jensen (DEN) 121.
113  Esteban Chaves (COL) 65.
114  Luka Mezgec (SLO) 97.
115  Jack Bauer (NZL) 82.
116  Dion Smith (NZL) 49.
117  Robert Stannard (AUS) 92.
EF Education-Nippo
EFN
Nr.RytterPlacering
121  Michael Valgren (DEN) 13.
122  Lawson Craddock (USA) DNF
123  Sergio Higuita (COL)  (landevej) 24.
124  Magnus Cort (DEN) 39.
125  Alex Howes (USA)  (landevej) 87.
126  Simon Carr (GBR) 59.
127  Daniel Arroyave Cañas (COL) DNF
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
131  Jan Bakelants (BEL) 63.
132  Aimé De Gendt (BEL) DNF
133  Quinten Hermans (BEL) 20.
134  Maurits Lammertink (NED) 114.
135  Lorenzo Rota (ITA) 44.
136  Kevin Van Melsen (BEL) DNF
137  Loïc Vliegen (BEL) 104.
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
141  Jakob Fuglsang (DEN) 11.
142  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevej) 31.
143  Alex Aranburu (ESP) 11.
144  Omar Fraile (ESP) 57.
145  Hugo Houle (CAN) DNF
146  Samuele Battistella (ITA) DNF
147  Stefan de Bod (RSA) DNF
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
151  Fernando Barceló (ESP) 43.
152  Nicolas Edet (FRA) DNF
153  Rubén Fernández (ESP) DNF
154  Simon Geschke (GER) 42.
155  Emmanuel Morin (FRA) DNF
156  Guillaume Martin (FRA) 16.
157  Anthony Perez (FRA) 61.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
161  Alejandro Valverde (ESP) 5.
162  Jorge Arcas (ESP) DNF
163  Johan Jacobs (SUI) DNF
164  Lluís Mas (ESP) DNF
165  Iván García Cortina (ESP) DNF
166  Gonzalo Serrano (ESP) 95.
167  Carlos Verona (ESP) 60.
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
171  Tiesj Benoot (BEL) 15.
172  Chad Haga (USA) DNF
173  Nico Denz (GER) DNF
174  Mark Donovan (GBR) 116.
175  Søren Kragh Andersen (DEN) DNF
176  Martijn Tusveld (NED) 94.
177  Kevin Vermaerke (USA) 73.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
181  Matteo Trentin (ITA) 12.
182  Rui Costa (POR)  (landevej) 54.
183  Marc Hirschi (SUI) 35.
184  Ivo Oliveira (POR) DNF
185  Ryan Gibbons (RSA) 71.
186  Jan Polanc (SLO) 52.
187  Mikkel Bjerg (DEN) 79.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
191  Oscar Riesebeek (NED) 99.
192  Floris De Tier (BEL) 48.
193  Xandro Meurisse (BEL) 101.
194  Philipp Walsleben (GER) DNF
195  Kristian Sbaragli (ITA) 7.
196  Ben Tulett (GBR) 17.
197  Jimmy Janssens (BEL) 66.
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
201  Warren Barguil (FRA) 25.
202  Benjamin Declercq (BEL) DNF
203  Łukasz Owsian (POL) 107.
204  Amaury Capiot (BEL) DNF
205  Christophe Noppe (BEL) DNF
206  Laurent Pichon (FRA) 76.
207  Connor Swift (GBR) 103.
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
211  Ruben Apers (BEL) 80.
212  Rune Herregodts (BEL) 118.
213  Julian Mertens (BEL) DNF
214  Thomas Sprengers (BEL) 96.
215  Aaron Van Poucke (BEL) 100.
216  Aaron Verwilst (BEL) DNF
217  Jordi Warlop (BEL) 98.
Bingoal Pauwels Sauces WB
BWB
Nr.RytterPlacering
221  Boris Vallée (BEL) DNF
222  Arjen Livyns (BEL) DNF
223  Milan Menten (BEL) DNF
224  Kenny Molly (BEL) 113.
225  Luc Wirtgen (LUX) 46.
226  Ludovic Robeet (BEL) DNF
227  Tom Wirtgen (LUX) 106.
Gazprom-RusVelo
GAZ
Nr.RytterPlacering
231  Roman Kreuziger (CZE) 81.
232  Sergej Tjernetskij (RUS) 90.
233  Marco Canola (ITA) DNF
234  Dmitrij Strakhov (RUS) 50.
235  Ivan Rovnyj (RUS) 125.
236  Petr Rikunov (RUS) DNF
237  Simone Velasco (ITA) 123.
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlacering
241  Jonas Abrahamsen (NOR) 68.
242  Iver Skaarseth (NOR) DNF
243  Markus Hoelgaard (NOR) 19.
244  Jonas Iversby Hvideberg (NOR) 88.
245  Anders Skaarseth (NOR) 77.
246  Martin Bugge Urianstad (NOR) 120.
247  Syver Wærsted (NOR) 102.

Se ogsåRediger

ReferencerRediger

  1. ^ Pedersen, Frederik Holst (30. september 2020). "Amstel Gold Race er aflyst!". Feltet.dk. Hentet 11. november 2020. 
  2. ^ Høj, Mathias (18. april 2021). "Van Aert revancherer sig efter målfoto i Amstel". Feltet.dk. Hentet 18. april 2021. 
  3. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 17. april 2021. 

Eksterne henvisningerRediger