Catalonien Rundt 2019

Catalonien Rundt 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute99. Catalonien Rundt
KonkurrencerUCI World Tour 2019 2.UWT
Spanske cup i landevejscykling 2019
Etaper7
Datoer25. – 31. marts 2019
Distance1.160 km
LandESP Spanien
StartbyCalella
MålbyBarcelona
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere100
Gennemsnitlig fart39,674 km/t
Resultater
VinderCOL Miguel Ángel López (Astana Pro Team)
ToerGBR Adam Yates (Mitchelton-Scott)
TreerCOL Egan Bernal (Sky)
BjergtrøjeBEL Thomas De Gendt (Lotto-Soudal)
SprinttrøjeAUS Michael Matthews (Sunweb)
UngdomstrøjeCOL Miguel Ángel López (Astana Pro Team)
HoldkonkurrenceESP Movistar Team
◀ 20182021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Catalonien Rundt 2019 var den 99. udgave af cykelløbet Catalonien Rundt. Det catalanske etapeløb var det niende arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret mellem 25. og 31. marts 2019. Den samlede vinder af løbet blev colombianske Miguel Ángel López fra Astana Pro Team.

Hold og ryttereRediger

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (7)

Danske ryttereRediger

EtaperneRediger

 EtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 25. marCalellaCalella164  Thomas De Gendt  Thomas De Gendt
2. etape 26. marMataró – Sant Feliu de Guíxols166,7  Michael Matthews  Thomas De Gendt
3. etape 27. marSant Feliu de Guíxols – Vallter 2000179  Adam Yates  Thomas De Gendt
4. etape 28. marLlanars – La Molina150,3  Miguel Ángel López   Miguel Ángel López
5. etape 29. marPuigcerdà – Sant Cugat del Vallès188,1  Maximilian Schachmann  Miguel Ángel López
6. etape 30. marValls – Vila-seca169,1  Michael Matthews  Miguel Ángel López
7. etape 31. marBarcelonaBarcelona143,1  Davide Formolo  Miguel Ángel López

1. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Thomas De Gendt Lotto-Soudal4t 14' 32"
2.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 2' 38"
3.   Grega Bole Bahrain-Merida+ 2' 42"
4.   Michael Matthews Sunweb+ 2' 42"
5.   Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 2' 42"
6.   André Greipel Arkéa-Samsic+ 2' 42"
7.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 2' 42"
8.   Egan Bernal Sky+ 2' 42"
9.   Nick van der Lijke Roompot-Charles+ 2' 42"
10.   Patrick Bevin CCC+ 2' 42"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Thomas De Gendt    Lotto-Soudal4t 14' 16"
2.   Maximilian Schachmann  Bora-Hansgrohe+ 2' 48"
3.   Grega Bole Bahrain-Merida+ 2' 54"
4.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 2' 56"
5.   Egan Bernal Sky+ 2' 57"
6.   Luis Ángel Maté Cofidis, Solutions Crédits+ 2' 57"
7.   Michael Matthews Sunweb+ 2' 58"
8.   Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 2' 58"
9.   André Greipel Arkéa-Samsic+ 2' 58"
10.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 2' 58"
Kilde: ProCyclingStats


2. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Michael Matthews Sunweb4t 09' 34"
2.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 0"
3.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 0"
4.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
5.   Odd Christian Eiking Wanty-Gobert+ 0"
6.   James Knox Deceuninck-Quick Step+ 0"
7.   Patrick Bevin CCC+ 0"
8.   Enrico Gasparotto Dimension Data+ 0"
9.   Davide Formolo Bora-Hansgrohe+ 0"
10.   Daniel Martin UAE Team Emirates+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Thomas De Gendt    Lotto-Soudal8t 23' 50"
2.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 2' 47"
3.   Michael Matthews Sunweb+ 2' 48"
4.   Maximilian Schachmann  Bora-Hansgrohe+ 2' 48"
5.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 2' 54"
6.   Nairo Quintana Movistar Team+ 2' 56"
7.   Egan Bernal Sky+ 2' 57"
8.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 2' 57"
9.   Luis Ángel Maté Cofidis, Solutions Crédits+ 2' 57"
10.   Patrick Bevin CCC+ 2' 58"
Kilde: ProCyclingStats


3. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Adam Yates Mitchelton-Scott5t 02' 18"
2.   Egan Bernal Sky+ 0"
3.   Daniel Martin UAE Team Emirates+ 0"
4.   Nairo Quintana Movistar Team+ 0"
5.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 2"
6.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 30"
7.   Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 46"
8.   Richard Carapaz Movistar Team+ 46"
9.   Wilco Kelderman Sunweb+ 51"
10.   Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 53"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Thomas De Gendt    Lotto-Soudal13t 28' 29"
2.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 27"
3.   Egan Bernal  Sky+ 30"
4.   Daniel Martin UAE Team Emirates+ 33"
5.   Nairo Quintana Movistar Team+ 35"
6.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 39"
7.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 1' 06"
8.   Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 1' 23"
9.   Richard Carapaz Movistar Team+ 1' 23"
10.   Wilco Kelderman Sunweb+ 1' 28"
Kilde: ProCyclingStats


4. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Miguel Ángel López Astana Pro Team4t 02' 07"
2.   Gregor Mühlberger Bora-Hansgrohe+ 16"
3.   Marc Soler Movistar Team+ 16"
4.   Egan Bernal  Sky+ 16"
5.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 16"
6.   Nairo Quintana Movistar Team+ 19"
7.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 19"
8.   Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 32"
9.   Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 34"
10.   Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 42"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Miguel Ángel López   Astana Pro Team17t 31' 05"
2.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 14"
3.   Egan Bernal Sky+ 17"
4.   Nairo Quintana Movistar Team+ 25"
5.   Daniel Martin UAE Team Emirates+ 46"
6.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 56"
7.   Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 1' 42"
8.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 44"
9.   Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 2' 27"
10.   Marc Soler Movistar Team+ 2' 36"
Kilde: ProCyclingStats


5. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe4t 25' 45"
2.   Michael Matthews Sunweb+ 13"
3.   Ryan Gibbons Dimension Data+ 13"
4.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 13"
5.   Patrick Bevin CCC+ 13"
6.   Phil Bauhaus Bahrain-Merida+ 13"
7.   Jay McCarthy Bora-Hansgrohe+ 13"
8.   Nairo Quintana Movistar Team+ 13"
9.   Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 13"
10.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 13"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Miguel Ángel López   Astana Pro Team21t 57' 05"
2.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 14"
3.   Egan Bernal Sky+ 17"
4.   Nairo Quintana Movistar Team+ 25"
5.   Daniel Martin UAE Team Emirates+ 46"
6.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 56"
7.   Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 1' 42"
8.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 44"
9.   Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 2' 27"
10.   Marc Soler Movistar Team+ 2' 36"
Kilde: ProCyclingStats


6. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Michael Matthews Sunweb3t 56' 36"
2.   Phil Bauhaus Bahrain-Merida+ 0"
3.   Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 0"
4.   Patrick Bevin CCC+ 0"
5.   Mikel Aristi Euskadi Basque Country-Murias+ 0"
6.   Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
7.   Ryan Gibbons Dimension Data+ 0"
8.   Miguel Ángel López Astana Pro Team+ 0"
9.   Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 0"
10.   Enric Mas Deceuninck-Quick Step+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
 Samlede stilling
RytterHoldTid
1.   Miguel Ángel López   Astana Pro Team25t 53' 41"
2.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 14"
3.   Egan Bernal Sky+ 17"
4.   Nairo Quintana Movistar Team+ 25"
5.   Daniel Martin UAE Team Emirates+ 46"
6.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 56"
7.   Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 1' 42"
8.   Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 44"
9.   Rafał Majka Bora-Hansgrohe+ 2' 27"
10.   Marc Soler Movistar Team+ 2' 36"
Kilde: ProCyclingStats


7. etapeRediger

 Etaperesultat
RytterHoldTid
1.   Davide Formolo Bora-Hansgrohe3t 19' 41"
2.   Enric Mas Deceuninck-Quick Step+ 51"
3.   Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 53"
4.   Dion Smith Mitchelton-Scott+ 55"
5.   Alejandro Valverde Movistar Team+ 55"
6.   Egan Bernal Sky+ 55"
7.   Adam Yates Mitchelton-Scott+ 55"
8.   Nairo Quintana Movistar Team+ 55"
9.   Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 55"
10.   Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 55"
Kilde: ProCyclingStats


ResultaterRediger

HoldkonkurrencenRediger

 Holdkonkurrence
HoldTid
1.   Movistar Team  87t 49' 11"
2.   Bora-Hansgrohe + 5' 13"
3.   Astana Pro Team + 10' 12"
4.   Wanty-Gobert + 16' 39"
5.   Mitchelton-Scott + 16' 42"
6.   EF Education First Pro Cycling + 23' 07"
7.   Sky + 30' 12"
8.   Euskadi Basque Country-Murias + 33' 55"
9.   Cofidis, Solutions Crédits + 34' 48"
10.   AG2R La Mondiale + 35' 41"


StartlisteRediger

  Startliste
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
1  Alejandro Valverde (ESP)  (landevej) 10.
2  Nairo Quintana (COL) 4.
3  Richard Carapaz (ECU) 26.
4  Carlos Verona (ESP) 52.
5  Andrey Amador (CRC) 84.
6  Imanol Erviti (ESP) 85.
7  Marc Soler (ESP) DNF-7
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
11  Enric Mas (ESP) 9.
12  Álvaro Hodeg (COL) DNF-5
13  James Knox (GBR) 25.
14  Dries Devenyns (BEL) DNF-7
15  Eros Capecchi (ITA) DNF-7
16  Fabio Sabatini (ITA) DNF-7
17  Petr Vakoč (CZE) 95.
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
21  Chris Froome (GBR) 94.
22  Egan Bernal (COL) 3.
23  Iván Sosa (COL) 41.
24  Pavel Sivakov (RUS) 30.
25  Jhonatan Narváez (ECU) 63.
26  Sebastián Henao (COL) 49.
27  Christian Knees (GER) DNF-7
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
31  Maximilian Schachmann (GER) 12.
32  Davide Formolo (ITA) 20.
33  Rafał Majka (POL) 7.
34  Erik Baška (SVK) DNF-2
35  Gregor Mühlberger (AUT) 39.
36  Jay McCarthy (AUS) DNF-7
37  Andreas Schillinger (GER) DNF-7
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
41  Simon Yates (GBR) 13.
42  Daryl Impey (RSA)  (landevej) 66.
43  Adam Yates (GBR) 2.
44  Dion Smith (NZL) 54.
45  Michael Albasini (SUI) DNF-7
46  Tsgabu Grmay (ETH) 51.
47  Esteban Chaves (COL) 34.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
51  Miguel Ángel López (COL) 1.
52  Pello Bilbao (ESP) 28.
53  Merhawi Kudus (ERI)  (landevej) 27.
54  Davide Villella (ITA) 45.
55  Andrej Zejts (KAZ) 22.
56  Rodrigo Contreras (COL) DNF-7
57  Jonas Gregaard (DEN) 88.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
61  Damiano Caruso (ITA) 19.
62  Hermann Pernsteiner (AUT) 14.
63  Grega Bole (SLO) 73.
64  Andrea Garosio (ITA) 67.
65  Phil Bauhaus (GER) DNF-7
66  Antonio Nibali (ITA) 83.
67  Valerio Agnoli (ITA) DNF-7
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
71  Michael Matthews (AUS) 59.
72  Wilco Kelderman (NED) DNF-5
73  Robert Power (AUS) 99.
74  Chris Hamilton (AUS) DNF-7
75  Jan Bakelants (BEL) 65.
76  Michael Storer (AUS) DNF-7
77  Lennard Kämna (GER) 80.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
81  Steven Kruijswijk (NED) 5.
82  Antwan Tolhoek (NED) DNF-7
83  Sepp Kuss (USA) DNF-7
84  Floris De Tier (BEL) 47.
85  Tom Leezer (NED) DNF-7
86  Lennard Hofstede (NED) 60.
87  Bert-Jan Lindeman (NED) DNF-7
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
91  Romain Bardet (FRA) DNF-7
92  Tony Gallopin (FRA) DNF-7
93  François Bidard (FRA) 57.
94  Alexis Gougeard (FRA) 91.
95  Geoffrey Bouchard (FRA) 76.
96  Axel Domont (FRA) DNF-5
97  Ben Gastauer (LUX) 55.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
101  Daniel Martin (IRL) 23.
102  Aljaksandr Rabusjenka (BLR) 92.
103  Rui Oliveira (POR) DNF-4
104  Edward Ravasi (ITA) 72.
105  Simone Petilli (ITA) 48.
106  Cristian Camilo Muñoz (COL) 58.
107  Rory Sutherland (AUS) 87.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
111  Richie Porte (AUS) 38.
112  Giulio Ciccone (ITA) 29.
113  Michael Gogl (AUT) DNF-4
114  Peter Stetina (USA) 61.
115  Niklas Eg (DEN) 77.
116  Jarlinson Pantano (COL) DNF-1
117  William Clarke (AUS) DNF-4
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
121  Thibaut Pinot (FRA) 11.
122  Sébastien Reichenbach (SUI) 33.
123  Tobias Ludvigsson (SWE) 56.
124  Kilian Frankiny (SUI) 86.
125  Steve Morabito (SUI)  (landevej) DNF-1
126  Antoine Duchesne (CAN)  (landevej) 98.
127  Benoît Vaugrenard (FRA) DNF-7
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
131  Jelle Vanendert (BEL) 74.
132  Bjorg Lambrecht (BEL) 44.
133  Thomas De Gendt (BEL) 36.
134  Maxime Monfort (BEL) DNS-5
135  Rémy Mertz (BEL) DNF-4
136  Sander Armée (BEL) 96.
137  Harm Vanhoucke (BEL) DNF-7
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
141  Michael Woods (CAN) 6.
142  Tejay van Garderen (USA) DNF-7
143  Hugh Carthy (GBR) DNF-7
144  Tanel Kangert (EST) 40.
145  Jonathan Caicedo (ECU) DNF-7
146  Joe Dombrowski (USA) 21.
147  Nathan Brown (USA) 75.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
151  Nathan Haas (AUS) DNF-3
152  Ilnur Zakarin (RUS) 17.
153  Simon Špilak (SLO) DNF-4
154  Daniel Navarro (ESP) 46.
155  Steff Cras (BEL) DNF-7
156  Matteo Fabbro (ITA) 71.
157  Pavel Kotjetkov (RUS) DNF-7
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
161  Enrico Gasparotto (ITA) DNS-5
162  Gino Mäder (SUI) DNF-2
163  Ryan Gibbons (RSA) DNF-7
164  Ben O'Connor (AUS) DNF-7
165  Amanuel Gebrezgabihier (ERI) 100.
166  Danilo Wyss (SUI) 93.
167  Jacques Janse van Rensburg (RSA) DNF-7
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
171  Patrick Bevin (NZL) 32.
172  Josef Černý (CZE) DNF-7
173  Riccardo Zoidl (AUT) 35.
174  Łukasz Owsian (POL) DNF-7
175  Joey Rosskopf (USA) DNS-3
176  Simon Geschke (GER) DNF-7
177  Laurens ten Dam (NED) 31.
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
181  Ricardo Vilela (POR) 68.
182  Ángel Madrazo (ESP) DNF-7
183  Diego Rubio (ESP) DNF-7
184  José Fernandes (POR) DNF-4
185  Óscar Cabedo (ESP) DNF-6
186  James Mitri (NZL) DNF-7
187  Jorge Cubero (ESP) DNF-1
Caja Rural-Seguros RGA
CJR
Nr.RytterPlacering
191  Domingos Gonçalves (POR)  (landevej) DNF-1
192  Alan Banaszek (POL) DNF-3
193  Cristian Rodríguez (ESP) DNF-7
194  Gonzalo Serrano (ESP)
195  Álvaro Cuadros (ESP) DNS-6
196  Nelson Soto (COL) DNF-7
197  Sebastián Mora (ESP) DNF-7
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
201  Jesús Herrada (ESP) 42.
202  Hugo Hofstetter (FRA) DNS-3
203  Jesper Hansen (DEN) DNS-3
204  José Herrada (ESP) DNF-2
205  Natnael Berhane (ERI) DNF-7
206  Luis Ángel Maté (ESP) 18.
207  Darwin Atapuma (COL) 16.
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Nr.RytterPlacering
211  Fernando Barceló (ESP) 53.
212  Mikel Bizkarra (ESP) 43.
213  Garikoitz Bravo (ESP) DNF-7
214  Óscar Rodríguez (ESP) DNF-7
215  Mikel Aristi (ESP) DNF-7
216  Mikel Iturria (ESP) 79.
217  Sergio Samitier (ESP) 97.
Roompot-Charles
ROC
Nr.RytterPlacering
221  Pieter Weening (NED) 78.
222  Huub Duyn (NED) DNF-3
223  Oscar Riesebeek (NED) 89.
224  Nick van der Lijke (NED) 70.
225  Maurits Lammertink (NED) 69.
226  Mathias De Witte (BEL) 82.
227  Arjen Livyns (BEL) DNF-1
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
231  André Greipel (GER) DNS-6
232  Warren Barguil (FRA) DNF-7
233  Anthony Delaplace (FRA) 90.
234  Kévin Ledanois (FRA) 62.
235  Brice Feillu (FRA) 81.
236  Florian Vachon (FRA) DNF-6
237  Amaël Moinard (FRA) 64.
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
241  Guillaume Martin (FRA) 8.
242  Xandro Meurisse (BEL) DNS-4
243  Thomas Degand (BEL) 37.
244  Odd Christian Eiking (NOR) 15.
245  Fabien Doubey (FRA) 24.
246  Marco Minnaard (NED) 50.
247  Bart De Clercq (BEL) DNF-7

Eksterne henvisningerRediger