Folketingsvalget 1960

Folketingsvalg den 15. november 1960. Spærregrænsen lå på 60.000 stemmer. Det foregående valg fandt sted den 14. maj 1957.

Folketingsvalget 1960
Danmark
← 1957 15. november 1960 1964 →

Der stemmes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 85,8%

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Viggo Kampmann 42,1% 76 +6
Venstre Erik Eriksen 21,1% 38 -7
Det Konservative Folkeparti Poul Sørensen 17,9% 32 +2
Socialistisk Folkeparti Aksel Larsen 5,8% 11 Nyt
Det Radikale Venstre Jørgen P.L. Jørgensen 5,8% 11 -3
De Uafhængige Iver Poulsen 3,3% 6 +6
Danmarks Retsforbund J. M. Pedersen 2,2% 0 -9
Danmarks Kommunistiske Parti Knud Jespersen 1,1% 0 -6
Slesvigsk Parti 0,4% 1 0
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1960.svg
Mandaternes fordeling efter amts- og storkredse
Siddende Statsminister Ny Statsminister
Viggo Kampmann
Socialdemokratiet
Viggo Kampmann
Socialdemokratiet

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet1.023.79442,1076 6
  Venstre512.04121,0538 7
  Det Konservative Folkeparti435.76417,9232 2
  Socialistisk Folkeparti149.4406,1411NYT
  Radikale Venstre140.9795,8011 3
     De Uafhængige81.1343,346 6
     Retsforbundet52.3302,150 9
  Danmarks Kommunistiske Parti27.2981,120 6
  Slesvigsk Parti9.0580,371 
Udenfor partierne1090,00 
I alt2.431.947100,001750
Gyldige stemmer2.431.94799,67
Ugyldige/blanke stemmer7.9890,33
Stemmer i alt2.439.936100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse2.842.33685,84
Kilde: [1]

Personlige stemmerRediger

Følgende kandidater fik flest personlige stemmer:[1]

  1. Viggo Kampmann (A): 32.641
  2. Poul Møller (C): 22.207
  3. Aksel Larsen (F): 18.471
  4. Edel Saunte (A): 11.798
  5. Erhard Jakobsen (A): 10.273
  6. Lis Groes (A): 9.904
  7. Erik Eriksen (D): 9.444
  8. Hanne Budtz (C): 8.777
  9. Nina Andersen (A): 8.475
  10. Viola Nørløv (A): 8.439

NoterRediger

Referencer
  1. ^ "Folketingsvalget den 15. november 1960". www.dst.dk. Hentet 2022-12-19.