Folketingsvalget 1987

Folketingsvalget den 8. september 1987 var det 60. valg til Folketinget i Kongeriget Danmark. Valget blev udskrevet tirsdag den 18. august 1987. Resultatet ændrede ikke det store på det politiske billede. Trods tilbagegang i den borgerlige lejr, hed Danmarks statsminister stadig Poul Schlüter.

Folketingsvalget 1987
Kongeriget Danmark
← 1984
medlemmer
Tirsdag d. 8. september 1987
(Folketingsmedlemmer valgt i 1987)
1988
medlemmer →

Der stemtes om 179 pladser i Folketinget:
175 fra Danmark, 2 fra Grønland og 2 fra Færøerne.[1]
90 mandater for et flertal
Valgdeltagelse 86,2 % (hele Kongeriget)

Parti Leder % Valgt ±
Socialdemokratiet Anker Jørgensen 29,3 54 -2
Konservative Poul Schlüter 20,8 38 -4
Socialistisk Folkeparti Gert Petersen 14,6 27 +6
Venstre Uffe Ellemann-Jensen 10,5 19 -3
Det Radikale Venstre Niels Helveg Petersen 6,2 11 +1
Centrum-Demokraterne Erhard Jakobsen 4,8 9 +1
Fremskridtspartiet Johannes Sørensen 4,8 9 +3
Kristeligt Folkeparti Christian Christensen 2,4 4 -1
Fælles Kurs Preben Møller Hansen 2,2 4 Nyt
Venstresocialisterne Kollektivt lederskab 1,4 0 -5
De Grønne Kollektivt lederskab 1,3 0 Nyt
Kommunisterne Ole Sohn 0,9 0 0
Danmarks Retsforbund Poul Gerhard Kristiansen 0,5 0 0
Det Humanistiske Parti - 0,2 0 Nyt
Socialistisk Arbejderparti Kollektivt lederskab 0,0 0 0
Marxister-Leninister Klaus Riis 0,0 0 0
Færøerne
Fólkaflokkurin Jógvan Sundstein 28,8 1 0
Javnaðarflokkurin Atli Dam 24,7 1 +1
Grønland
Siumut Jonathan Motzfeldt 43,3 1 0
Atassut Otto Steenholdt 41,3 1 0
Dette viser partilisten over vundne mandater. Se det samlede resultat nedenfor.
Folketing1987.svg
Siddende statsminister Ny statsminister
Poul Schlüter
Konservative
Poul Schlüter
Konservative

Valget har, med kun 2 dage, rekorden for de korteste regeringsforhandlinger i dansk politiks historie.[2]

ValgresultatRediger

Resultat i Danmark
PartiStemmer%Mandater+/–
  Socialdemokratiet985.90629,3254 2
  Det Konservative Folkeparti700.88620,8438 4
  Socialistisk Folkeparti490.17614,5827 6
  Venstre354.29110,5419 3
  Det Radikale Venstre209.0866,2211 1
  Centrum-Demokraterne161.0704,799 1
  Fremskridtspartiet160.4614,779 3
  Kristeligt Folkeparti79.6642,374 1
     Fælles Kurs72.6312,164NYT
     Venstresocialisterne46.1411,370 5
     De Grønne45.0761,340NYT
  Danmarks Kommunistiske Parti28.9740,860 
     Danmarks Retsforbund16.3590,490 
  Det Humanistiske Parti5.6750,170NYT
     Socialistisk Arbejderparti1.8080,050 
     Marxistisk-Leninistisk Parti9870,030 
Udenfor partierne3.3660,100 
I alt3.362.557100,001750
Gyldige stemmer3.362.55799,21
Ugyldige/blanke stemmer26.6440,79
Stemmer i alt3.389.201100,00
Stemmeberettigede/valgdeltagelse3.907.45486,74
Kilde: [1]

ReferencerRediger

  1. ^ "Mandat". Folketingets leksikon. 1989-09-08. Arkiveret fra originalen 7. juni 2019. Hentet 2023-01-27.
  2. ^ "Regeringsdannelse tangerer historiske forhandlinger – få overblikket her - TV 2". nyheder.tv2.dk. 2019-06-25. Hentet 2022-12-09.